RUSYA VİZESİ HAKKINDA

Rusya vizeleri ile alakalı genel bir yargı oluşmaya başlamıştır. 2020 yılı itibari ile Rusya Elektronik vize işlemlerine geçiş yapılacaktır. Ancak bu uygulama sadece referans bölgeler için geçerli olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı gerekli standart prosedürler dahilinde Rusya’ya vize alabilmektedir. Rusya vizeleri birçok ülkede olduğu gibi kendi alanında çeşitli prosedürler ile verilmekte. Her vize başvurusu farklı açılardan ele alınarak incelenip, karara bağlanmaktadır. Vize başvurusu yapmayı istiyorsanız; Rusya Federasyonunun başlıca kriterlerinim ne olduğunu Vize Ofisi ile işbirliği yaparak öğrenebilirsiniz. Rusya Federasyonu’na yapacağınız vize müracaatınızın konusu ve de vize süresince ülkeye kaç defa gideceğinize ilişkin net bir bilgi vermelisiniz. Çünkü her kategori kendi içerisinde; ülkeye giriş sayısına göre değişiklik gösterebiliyor. Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için hangi kategorilerde vize verebileceğini açıklamıştır. Bu kategorilerin başında ise; turizm ve de ticari vizeler gelmektedir. Rusya’ya eğitim ya da aile birleşim amacı ile de giriş yapabilirsiniz. Tabi ki tüm bu istekler için vize almanız gerekmektedir. Rusya vizesi hakkında en çok merak ettiğiniz soruları; tek girişli ya da iki girişli vizenin nasıl yapıldığını Vize Ofisinden öğrenmeniz mümkündür. Vize Ofisi bünyesinde; 1 girişli, 2 girişli ve de çok girişli vize işlemlerinin sizlere nasıl avantajlar sunabileceğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu sayede de daha kaliteli bir hizmet alarak, süreci en az stresle atlatmış olabilirsiniz. Vize Ofisi Rusya’ya gidişiniz ile ilgili vize işlerinizi kolaylaştırmak amacı ile hizmet vermektedir.

 

Rusya

RUSYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Rusya’da gezmek amacı ya da farklı konserlerde, sergilerde bulunma amacı ile gitmeye karar verebilirsiniz. Bu tarz şahsi, etkinliklere ve de zevklere göre başvuru yapabileceğiniz vize türü turistik vizedir. Rusya’ya şahsi beklentileriniz ve de gezmek amacı ile gitmek istediğinizi turistik vize alırken belirtmelisiniz. Bu sayede hazırlamanız gereken evrakların fonksiyonelliği de şekil alacaktır. Diğer vize kategorilerine göre evrak hazırlamak yerine sizin gidiş amacınıza yönelik olan evrakları hazırlayabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bu tarz işlemlere ayıracak vakti olmayanlar ya da ilk kez turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişiler ise; Vize Ofisi yetkililerine güvenerek bu süreci yönetmelerini isteyebilirler.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Rusya vizeleri genellikle kişilerin başvuruları sonucunda şekillenen vizelerdir. Bu ülkede bulunabileceğiniz gün sayısı turistik vize kategorisinde 30 günü aşmamaktadır. Vize müracaatınızı değerlendirmeye alan kişiler kesinlikle sizin sunmanız gereken evraklarda ki rezervasyon tarihlerini dikkate alıyorlar.

Nereye Başvurulur:  Rusya turistik vizeniz için müracaatınızı Vize Ofisi yetkililere iletebilir. Evrakların hazırlanma aşamasında size göstereceği rehberlik sayesinde evraklarınızı eksik olmadan teslim edebilirsiniz. Rusya Federasyonu’nda tatil yapmak için bulunmak istediğinizi Rusya Konsolosluklarına bildirerek vize başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Rusya’yı gezmek ve de kültürel anlamda tanımak amacı ile gerçekleştirmek istediğiniz seyahatiniz ile ilgili başvurunuzu yapmadan önce ilk adım olarak pasaportunuzun geçerlilik süresinin ne kadar olduğunu öğrenmelisiniz.

Rusya Vize Başvuru Formu: Rusya’da bulunmak ve de tatil avantajlarından yararlanmak için gerçekleştireceğiniz müracaat esnasında sizden bazı prosedürleri yerine getirmeniz istenecektir. O prosedürlerden birisi de Rusya vize talep formunu eksiksiz doldurmanızdır. Form Rusçadır. Bu konuda Vize Ofisi personellerinden destek almanız gerekebilir.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf ile alakalı bilgilendirmeyi Vize Ofisi temsilcilerinden alabilirsiniz. Konu ile alakalı bilgi kirliliği yaşanabilir.

Otel Rezervasyonu: Rusya’da bulunmak için sunduğunuz başvurunuzun amacı doğrultusunda beyanlarınızla örtüşen bir rezervasyon örneği sunmanız istenmektedir. Bu rezervasyon belgesinde ki tarih; Rüyada bulunduğunuz tüm günleri kapsamalıdır.

Mesleki Belgeler: Başvurunuz nedeni ile dolduracağınız vize talep formunda mesleğiniz ile alakalı da bir beyanda bulunmalısınız. Soruları yanıtsız bırakmamalısınız. Çalışmıyor iseniz bu durumu başvuruda bulunurken belirtmelisiniz. Çalışmayan başvuru sahipleri bir sponsor yardımı ile Rusya’ya turist vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Çalışan başvuru sahipleri ise; maaş bordrolarını kaşe ve de yetkilisi tarafından imzalı olarak dosyasına eklemelidir. Şirket sahipleri de başvuruda bulunduklarında bazı evrakları ibraz etmelidir. Bu evraklar arasında; imza beyannamesi, varsa ortaklarının da imza sirküleri eklenmelidir. Bağlı olduğu il ticaret odası kaydı ve de şirket faaliyet belgesini sunmalıdır. Bu belge altı ay içerisinde alınmış olabilir. Bu evraklara ek olarak; vergi levhasını da beyanları arasında bulundurmalıdır. Rusya turistik vize başvurusunda bulunabilecek bir diğer mesleki grup ise; emeklilerdir. Emekli olan başvuru sahipleri; maaşlarının verildiği bankaya giderek, maaş hesaplarının imzalı beyanını almalıdır. Buna ek olarak emeklilik kartlarının da fotokopisini dosyalarına ekleyebilirler. Çiftçiler, mühendisler, doktorlar ve de diğer meslek grupları ise; görev kartları ile bağlı bulundukları meslek odalarından alacakları evrakları imzalı olarak Rusya vize talep dosyalarında bulundurmayı ihmal etmemelidir.

Oturum Kart: Türkiye’de çalışan yabancı uyruklu kişiler ile oturma izni bulunan şahıslar, Rusya turistik vize talebinde bulunabilirler. Bu talebe ilişkin detaylı bilgileri ve de yerine getirmeleri prosedürleri Vize Ofisi’nden öğrenebilirler.

Finans Durumunuza İlişkin Belgeler: Başvurunuzda birçok konuya dikkat edilecek ve de değerlendireme sürecinde beyanlarınız dikkate alınarak karar verilecektir. Bu beyanlarınızdan birisi de finansal durumunuzdur.

İşyeri İzin Belgesi: Çalışan başvuru sahiplerinde talep edilen bir diğer belge ise; işverenleri tarafından, Rusya Konsolosluğu’na yazılmış olan işyeri izin belgesidir. İzin belgenizin antetli kağıda basılmalı ve de yetkilinizin seyahat tarihlerini kapsayan günlerde izinli olduğunuzu belirtmesi istenmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı

Dekont: Her vize başvurusunda olduğu gibi turistik vize başvurunuz içinde ödemeniz gereken bir harç vardır. İlgili banka ya da birimlerden bu harcı ödediğinize dair dekont sunmanız istenecektir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sağlık sigortası yaptırmak bu süreçte zorunludur.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Vize başvurularınızı, yolculuğunuzu ve de herhangi bir ek evrak istem sürecini göz önüne alarak yapmalısınız. Yolculuğunuza 3 ay ile 15 gün kala başvuru yapmanızın bir sakıncası bulunmamaktadır.

Ne kadar Sürede Çıkar: Rusya Federasyonu’na yapacağınız seyahat öncesinde vize başvurunuzun kaç gün içerisinde sonuçlanacağınız merak ediyor olabilirsiniz. Eksiksiz olarak hazırlanmış bir dosya ile sonucunuzu 10 iş günü içerisinde öğrenebilirsiniz.

TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Rusya Ticari Vize Başvurusu Nedir: Rusya’da bazı ticari fikir alışverişlerinde bulunmak, faaliyetlerde yer almak, fuarlara katılmak, seminerlerde bulunmak ya da ortaklık kurmak amacı ile bulunabilirsiniz. Bu amaçlar doğrultusunda Rusya’da bulunmak için başvuru yapmanız gereken vize kategorisi ticari vizelerdir. Ticari vizeler tek girişli, iki ve de çok girişli olarak verilmektedir. Rusya ticari vizesi almak adına başvuru yapabilir, değerlendirme aşaması olumlu sonuçlandıktan sonra Rusya’da ki ticari faaliyetlere iştirak edebilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Rusya ticari vizesi sizlerin talepleri doğrulusunda farklı girişler esas alınarak verilmektedir. Rusya Konsolosluğu kendi kanaatince size tek giriş ya da çok girişli vize süresi de tanımlayabilir. Bir yıl içerisinde iki giriş çıkış yapabilirsiniz. Bu konuda sizin de beyanınız önemlidir. En uzun süre ise 180 gün içerisinde ki 3 aylık kalma süresidir.

Nereye Başvurulur: Rusya Başkonsolosluğu ve de Türkiye’de ki diğer Rusya Konsolosluklarına başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu hemen başlatmak için Vize Ofisi ile irtibat kurmalısınız.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Her ticari vize başvurusunda belirli bir temdit süresi belirlenmektedir. Rusya’da kendi ticari vize başvuruları için altı aylık bir süre belirlemiştir.

Vize Başvuru Formu:  Rusya ticari vizesi talep formunda yer vermeniz gereken bililer; seyahat amacınızı gösteriyor olmalıdır. Yolculuğa başlama tarihiniz ile Türkiye’ye dönüş yapacağınızın taahhüdünü verdiğiniz tarihi bu formda belirtmelisiniz.

Biyometrik Fotoğraf: Vize işlemlerinizde sizden beklenen fotoğraf özellikleri; vize açısından standart olmalıdır.

Kimlik Fotokopisi

Uçak Bileti Rezervasyonu ve Hotel Rezervasyonları: İş ziyaretiniz gereği Rusya’da bulunmak için yaptığınız vize hazırlığında; uçak biletinizin rezervasyon kaydını ve de kalacağınız otelin, misafirhanenin kaydını sunmalısınız. İş ile alakalı olan bu gezide bir fuara ya da seminere, iş toplantısında katılıyor olabilirsiniz. Konaklama ihtiyacınızda bu şekilde karşılanabiliyor olabilir. Eğer konaklamanız da fuar ya da katılacağınız seminer programında anlaşmalı bir yerle karşılanıyor olabilir. Bunu da belgeleyerek vize müracaatınızda belirtmelisiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası: Rusya yolculuğunuz başlamadan önce seyahat sağlık sigortanızı yaptırmış olmalısınız. İlgili sigorta dönüş tarihinizi de kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortası hakkında bilgi alabileceğiniz en deneyimli mercii Vize Ofisi’dir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ticari Davetiye: Ticari ya da iş ile alakalı Rusya vizesi başvurularınızda; ticari davetiye sunma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Ticari davetiyenizin orijinalini sunabileceğiniz gibi elektronik ortamda size iletilen görüntüsünün çıktısını da paylaşabilirsiniz. Rusya’da bulunmanıza yardımcı olacak bu davetiye; Rusya Federasyonu Bakanlık onaylı olması gereken davetiyede; sizi davet eden kişinin kimlik ve de iş bilgileri de yer almalıdır. Size gönderilecek olan bu davetiyede istenen onay verilmeden önce Rusya’da ki makamlar tarafından bir ön araştırmadan geçiriliyor. Ön araştırma sonucunda davetiyenize onay verilmektedir. Bu süreçte onay alan davetiyeler, Rusya Federasyonu Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra sizlere iletilmektedir. Ticari vize başvurusunda bulunmanız için bu belgenin onaylanması şarttır.

Şirket Evrakları: Şirket evrakları kapsamında hem kendi şirketinize ait olan evrakları beyan etmeli, hem de ilgili ticari davetiyeyi gönderen şirketin faaliyet belgesini sunmalısınız. İmza beyanı, ticari sicil belgesi ile vergi levhaları sunulabilir.

SGK Hizmet Belgesi: Vatandaşlık partalından kendi SGK hizmet sürenizi içeren bandrollü belgeyi elde edilebilirsiniz.

Maaş Bordrosu: Ticari vize almak için yapacağınız müracaat verdiğiniz belgeler incelendikten sonra sonuçlanacaktır. Bu evraklar içerisinde maaş bordronuz da yer alıyor. Çalıştığınız bir kurum adına yurt dışına çıkacaksınız maaş bordronuzu ibraz etmelisiniz. Yetkilinizin de belgede imzası bulunmalıdır.

Banka Hesabı: Sunacağınız banka hesabının size ait olması gerekmektedir. Ayrıca beyan edeceğiniz hesabı aktif olarak kullanmalısınız. Bu sebeple başvurudan önce ki ayları kapsayan bir evrakla başvuru yapmalısınız.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Rusya’da bulunmak istediğiniz toplantı ya da fuar öncesinde bu süreci planlamalısınız. Sizden değerlendirme aşamasında farklı evraklar istenebilir ya d avize inceleme süreniz uyabilir. Bu nedenle programınız aksamaması için 3 ay ile 2 hafta arasında başvurularınızı yapmanız tavsiye edilmektedir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Rusya mercilerine yapacağınız bu resmi başvuru, 7-10 iş günü içeresinde sonuç bulacaktır.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Şahıslar Rusya’da bulunan arkadaşlarını ya d ailelerinden herhangi bir kimseyi ziyaret etmeden önce bu vizeye başvuru yapmak mecburiyetindedir.

Kaç Günlük Alınabilir: Arkadaşlarınızı veya ailenizi Rusya’da ziyaret edebilmek için vize başvurusunda bulunarak; 30 günden az olmak şartı ile izin alabilirsiniz. Vize süreniz 1 aydan daha fazla olamaz.

Nereye Başvurulur: Aile arkadaş vizesi için müracaatlarınızı Rusya Konsolosluğu alıyor. Vize danışmanlığı için ise; Vize Ofis’i ilk tercihiniz olmalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir           

Pasaport: Rusya’da bulunan arkadaşlarınızı, aile üyelerinizi orada ziyaret etmek için sunmanız gereken evrakların içerisinde pasaportunuzda bulunuyor. Ancak pasaportunuz ile alakalı işleyecek süre dikkat etmelisiniz. Çünkü alacağınız vizeden sonra ki süreci de kapsayan bir temdit veya geçerlilik süreci bulunmalı.

Biyometrik Fotoğraf: Aile ya da arkadaşınızı ziyaret etmek istediğinizde vize başvurusu için 1 adet fotoğrafa ihtiyacınız bulunmakta. İhtiyaç duyulan fotoğrafın standart fotoğraf ölçüleri ile tutarlı olması gerekmektedir.

Davetiye: Aile ve arkadaş ziyareti kapsamında bu davetiyeyi sunmanız zorunludur. Ancak davetiye; Rusya Göç Şubesi veya Rusya Dışişleri Bakanlınca onaylanmalıdır. Bu süreç biraz uzayabilir. Davetiyeyi daha erken alabilmeniz için Vize Ofisinden destek almayı deneyebilirsiniz.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Banka Hesap Özeti: Çalıştığınız banka tarafından bu belgeyi temin edebilirsiniz. ATM çıktıları kesinlikle kabul edilmemektedir. Sunacağınız evrak hangi banka ile çalışıyorsanız, o bankanın resmi yazışma evrakına basıldıktan sonra imzalanmalı ve de kaşelenmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Sigortanızı yaptırmak için Vize Ofisi ile görüşmeli ve de Rusya’da bulunacağınız süreyi bildirerek bilgi alabilirsiniz.

Rusya’ya Aile Ziyareti Vize Talep Dilekçesi: Talep dilekçenizde; yer vermeniz gereken konu; bu vizeye başvuru amacınızdır. Kinlik bilgilerinizin ve de davetiye aldığınız kişinin kimlik bilgilerinin dilekçede geçmesi gerekmektedir.

Seyahat Planınız

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Vize almak istediğiniz tarihi ve de süreçte herhangi bir aksama ihtimalini düşünerek erken başvuru yapmalısınız. 3 ay öncesinde başvurunuzu yöneltebilirsiniz.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Transit vize kapsamında Türk vatandaşları ister havayolu isterlerse de karayolu ile farklı bir ülkeye geçiş yapma hakkına sahiptir. Bu sebeple vize almak zorundadır.

Kaç günlük alınabilir: Havayolu ulaşımı yapacak olan şahıslar; 3 gün için vize alabilirler. Ancak karayolunu tercih eden başvuru sahibi 10 güne kadar vize alma hakkına sahiptir.

Nereye Başvurulur: Transit vize başvuruları için karar mercii ve de başvuruların muhatabı; Rusya Konsolosluğu’dur.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Başvuru sırasında sizin talep ettiğiniz vize kaç gün ise; o gün sayısından altı ay daha fazla geçerlilik süresi bulunan bir pasaportla başvuruda bulunmanız gerekiyor. Tatil dönüşünde 6 aydan az olmamak kaydı ile geçerliliği devam eden bir pasaporta ihtiyaç duyulmaktadır.

Biyometrik Fotoğraf: Rusya Konsolosluğu’nun vize için başvuran şahıslardan istediği fotoğraf sayısı ikidir. Ayrıca fotoğrafın ebatlarında beklenen ölçü ise; 3,5*4,5 cm’dir.

Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Fotokopisi

Vize Talep Dilekçesi: Formun içeriğinde yer alan sorular genellikle; Rusya’da hangi bölgede ya da hangi şehirde bulunacağınıza, gidiş ve de dönüş tarihlerinize dairdir. Bunlarla birlikte; ev adresiniz, mesleğiniz, telefon numaralarınız, mail adresiniz, iş adresiniz gibi bilgilerinizi de paylaşmanız gerekmektedir.

Gidilecek Ülkenin Vizesi

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Banka Hesap Belgesi: Bu seyahati karşılayabileceğiniz konusunu aydınlatmak için bu belgeye ihtiyaç duyulmaktadır. Son üç ay içerisinde alınmış olan banka hesap özetinizi başvuru esnasında işinize yarayacaktır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Ne zaman başvurmak gerekir: Aile ve arkadaş vizesine sahip olabilmek ve de Rusya’ya gidebilmek için, bu yolculuktan 1 ay öncesinde başvurunuzu başlatabilirsiniz.

RUSYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Rusya Vatandaşı Olunur: Rusya vatandaşlığı kazanmanız için sizden istenecek evrakların tamamını hazırlamanız ve de beyanlarınızın doğru olması önemlidir. Bu koşulları sağlayan kişiler vatandaşlık başvurularında olumlu yanıt alacaklardır.

Rusya Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Vatandaşlık Başvuru Formu: Formu Rusya konsolosluğu internet sayfasından temin edebilirsiniz. Vize Ofisi de sizlere bu konuda yadımca olarak, formu doldurmanız konusunda destek sağlamaktadır. Fotoğraf yapıştırılması gereken bu formda yer vereceğiniz bilgilere özenli ve de dikkatli bir şekilde yaklaşmalısınız. Bilgilerinizin doğruluğu diğer sunduğunuz evraklarla karşılaştırıldığında sizin lehinize olacaktır.

Pasapot: Türkiye’ye dönüş yapacağınız tarihten sonra ki altı ay, sizin için önemlidir. Pasaportunuzun bu süreçte geçerli olması gerekmektedir. Vize müracaatında sorun yaşamamanız için dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise; vizenizde boş sayfanın bulunup bulunmadığıdır. Boş sayfa sayınız en az iki olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf: Fotoğrafınıza herhangi bir rötuş yapılmamalı ve de arka rengi beyaz olmalıdır. 2 adet fotoğraf sunmanız yeterli olacaktır.

Doğum Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneği: Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin annesi ya da babası Rus olabilir. Bu ihtimalin dışında bir diğer ihtimal ise; Rusya’da doğma ihtimalidir. Her iki durumda da doğum belgene izi sunmayı ihmal etmemelisiniz.

Oturum İzni Belgesi: Eğer Rusya’da oturum izniniz varsa, vatandaşlık başvurunuzda bu belgede dikkate alınacaktır.

Finans ve Yatırım Durumunuzu Gösteren Belgeler: Finansal durumunuzun beyan etmenizin istenmesinde ki amaç; yurt dışına çıktığınız her bir gün için gerekli masrafları minimum dizeyde gerçekleştirebileceğinize dair olan beyanınızım doğrulanmasıdır.

ERASMUS VİZESİ

Nedir: Lisans programlarında gerçekleşen değişim programına katılmak için başvuru yapılan vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir: İlgili okulun değişim programına göre vize verilmektedir.

Nereye Başvurulur: Erasmus vizesi için kişiler; Rusya Başkonsolosluğu ya da Rusya Konsolosluğuna başvurularını iletebilirler.

Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport

Biyometrik Fotoğraf

Öğrenci Belgesi: Vize başvurunuz sırasında öğrenci olduğunuzu, meslek bilgileri bölümünde bunu belirtmelisiniz. Yapacağınız yolculuk öncesinde ilgili kumrunuzdan ya da vatandaşlık profilinizden öğrenci belgesi alarak, sizden istenen evraklarla birlikte sunmalısınız.

Muvafakatname: Yolculuk esnasında yaşı 18’den küçük kişilerin vasileri tarafından bir izin belgesine ihtiyaç duyulacağı, vize birimi tarafından size söylenecektir. Eğer başvuruda bulunan şahıs, reşit değilse; ailesi noterden tasdikli olan belgeyi sunmalıdır. Bu belgede kişinin vasilerinin imzası bulunmalıdır.

Taahhütname: Yolculuğunuz itibari ile masraflarınızın karşılanacağının taahhüdünü vermelisiniz. Eğer Rusya’da bulunduğunuz süre içerisinde herhangi bir sponsordan destek alacaksanız bunu vize başvurunuzda vurgulamalısınız. Size sponsor olacak kişinin banka hesap özeti ve de kimlik fotokopisini beyan etmelisiniz.

Üniversite Yazısı: Kabulünüzün onaylandığına dair yazı.

Hibe Belgesi: Her yıl YÖK kabul edilen öğrenciler için bir hibe bütçesi bildirmektedir.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Seyahat Sağlık Sigortası

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Özellikle vize başvurularınızda sponsor bilgileri paylaşan kişiler bu belgeyi ibraz etmekten kaçınmamalıdır. Vize sahiplerinin sponsorları eş, anne, baba ya da farklı bir aile üyesi olabilir. Bu gibi durumlarda sponsor bilgilerinin doğruluğu nüfus kayıt örnekleri ile açıklığa kavuşturulmaktadır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: İlgili eğitim döneminin başlamasına 1 ay kala başvuruda bulanabilirsiniz.

RUSYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Aileniz Rusya’da yaşıyor olabilir. Ailenizin herhangi bir üyesi ile Rusya’da birada olmak istiyorsanız aile birleşim vizesine başvuruda bulunmalısınız.

Kaç günlük alınabilir: Bu süreç sizin beyanlarınıza göre değişmektedir.

Nereye Başvurulur: Rusya Konsolosluğuna şahsen başvuru yapabileceğiniz gibi Vize ofisi aracılığı ile de başvunuzu başlatama imkanınız var.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Başvuru formu, her vize başvurusu yapan şahıs tarafından hazırlanmalıdır.

Pasaport: İlgili pasaportunuzun yıpranma ve de geçerlilik süresi gerekli kriterler açısından önemlidir. Yırtılmış sayfası olmamalıdır.

35*45 mm Biyometrik Fotoğraf

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

 Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Fotokopisi: Aile birleşim başvurunuzda ki beyanlarınız bu belge ile uyuşmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Uçak Rezervasyonu: Ailenizin yanına gitmek istediğiniz tarihin beyanları ile aynı tarihlere sahip olan uçak rezervasyonunuzu sunmalısınız.

Ne zaman başvurmak gerekir: İlgili seyahate başlamadan 2 ay öncesinde başvurunuzu yapabilirsiniz.

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  Rusya’da uzun süreli yaşama hakkı verilen vize türü oturum ve çalışma iznidir.

Kaç Günlük Alınabilir: Rusya çalışma izni 3 yıldan daha fazla verilmemektedir. 3 yıl verilecek üst sınırdır. Süre; vize veren yetkililerin inisiyatifi doğrultusunda farklılık gösterebilir.

Nereye Başvurulur: Rusya Başkonsolosluğuna başvuruda bulunabileceğiniz gibi ilgili acenteler sayesinde de işlemleri başlatabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: En az altı ay daha pasaportunuz geçerli olabilmelidir. Vizenizin basılması için boş sayfanızın da bulunuyor olması gerekmekte. Aksi halde vizeniz onaylanmayabilir.

Vize Başvuru Formu: Başvuru yaptığınızda Rus Konsoloslukları sizlerden bazı belgelerinizi beyan etmenizi isteyecektir. O belgelerde size sorulan sorulara vereceğiniz yanıtlar ile bu formda yer alan cevaplarınızın örtüşmesi gerekmektedir. Rus yetkililer bu konuda oldukça hassas ve de dikkatli davranmaktadır. Aksi durumlarda Rusya çalışma izni alamayabilirsiniz.

35*45 mm Biyometrik Fotoğraf

Kimlik Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Mesleki Evraklar: İşiniz ile alakalı evrakları, sertifikaları, görevlendirme yazılarını paylaşabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası

Davetiye: Eğer Rusya’da bir şirketten davetiye alırsanız, bu durum hiç kuşkusuz sizin lehinize olacaktır.

Çalışma İzni

Adli Sicil Kaydı

Ne zaman başvurmak gerekir: Çalışma ve oturum izni almak için yapacağınız müracaat esnasında değerlendirme süreci uzayabilir. Bu sebeple erken başvuru yaprak, programınızı aksatmamış olursunuz. 2 ay öncesinde başvurularınızı iletmeye başlayabilirsiniz.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Her vize kategorisinde olmazsa olmaz bazı evraklar sunulmaktadır. Örneğin ticari Vize başvurularında davet şarttır. Sponsorla Rusya’ya gitmek isteyen turistik vize başvurularında da sponsor bilgilerini sunmak şarttır. Vize reddi genellikle eksik sunulan başvuru dosyalarından kaynaklanmaktadır.

İtiraz Hakkı: Rusya mercilerine, vize sonucuna yönelik itirazda bulunabilirsiniz.

İtiraz Şekli: Resmi itirazda bulunacağınız için bunu yazılı olarak sunmalısınız.

Ücret İadesi var mı?

Vizeniz ret edilse de, edilmese de herhangi bir maddi iadede bulunulmamaktadır.

VİZE ÜCRETLERİ

Vize ücretleri başvurunuzdan önce değil, sonra ki aşamada net bir şekilde size yansıyacaktır. Kişinin seyahat sigortasının süresi de bu ücrete etki edebilmektedir. Şahsınız ile alakalı vize ücretleri konusunda bilgi almak için Vize Ofisi’ni tercih edebilirsiniz.

KONSOLOSLUKLAR

Ankara Büyükelçiliği

İzmir Fahri Konsolosluğu

İstanbul Başkonsolosluğu

Antalya Başkonsolosluğu

Trabzon Başkonsolosluğu

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi