Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Almanya’da uzun süreli yaşamak istediğiniz takdirde Almanya vatandaşlığı alınmalıdır. Almanya vatandaşlığı için belirli kriterler bulunur. Bu karakterler dikkate alınarak Almanya vatandaşlık kısa bir süre içerisinde elde edilir.

Almanya Vatandaşlığı Hakkında

Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Almanya vatandaşı alınabilmesi için kişisel olarak şartlar dahilinde bu haktan yararlanılmaktadır. Ülke içerisinde vatandaşlarının da yerine getirdiği prosedürler Almanya vatandaşlığı alacak olan kişinin de aynı şekilde yerine getirmesi gerekir. Alman vatandaşlığı için şartlar ve nitelikler şu şeklindedir;

  • Annesi ya da babası Almanya’da ülke vatandaşı olarak yaşayan kişiler ek olarak herhangi bir işleme tabi tutulmadan alman vatandaşlığını otomatik bir şekilde kazanabilir.
  • Fakat yalnızca baba Almanya vatandaşı ise ülkenin belirli kurumlarından onay aldığınız takdir de vatandaşlık başvurunuz işleme geçecektir.
  • Almanya’da herhangi bir aileniz ayrı yaşıyorsa daha farklı işlemler alman konsolosluğu, alman büyükelçiliği ya da alman konsolosluğunun görevlendirdiği müdürlükler üzerinde gerçekleşir.
  • Ailenin ya da kişisel olarak alman vatandaşı olmak isteyen kişinin 8 yıldır bu ülkede ikamet ediyor olması, alman vatandaşlığı için önemli bir etmendir.

Almanca Vizesi nasıl alınır? Almanya Vizesi 2022 Nasıl Alınır?

Almanca Vatandaşlığı Kolay Alınır Mı?

Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Almanca dil yeterliliğiniz ülkenin demokratik ve sosyalist düzenine uyum sağlayabilecek düzeyde ise belgelerle birlikte kanıtlamanız vatandaşlık işlemleri esnasında istenir. Almanya’da yaşayan işiniz var ise eşinizin yanına gitmek istediğiniz takdirde da alman vatandaşı olabilirsiniz. Bunun için alman konsolosluğu ve Türk konsolosluğu ile farklı evraklar istenir. Bu evrakların tamamen sizden istenilen doğrultuda hazır hale getirmeniz gerekmektedir. 8 yıl süreli Almanya’da ikamet etmeniz süresiz Almanya oturum iznine sahip olmanız için yeterli bir etmendir. Hangi ülke vatandaşı olursanız olun aynı belgeler ve koşullar tarafınızdan istenir. Fakat burada ülkeden ülkeye göre belirli değişiklikler farklılık gözetebilir. Almanya’da bulunan aileniz, Almanya’da bir işte çalışmanız ya da Almanya’da eğitim görmek istemenize göre bir vatandaşlık almak istediğiniz takdirde de burada tarafınızdan istenen evraklar kesinlikle farklılık oluşturur. Bu detaylar ön planda tutularak Almanya vatandaşlığı alınmalı.

Alman Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?

Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Alman vatandaşlığı olabilmek için Almanya’da ikamet ettiğini sürenin en az 8 yıl olması gerekir. 8 yıl olmakla beraber kesintisiz olması da önemli bir detay. Almanya’da siyasi sebepler ile iltica başvurusunda bulunmuşsanız buradaki mevcut ikametiniz en az 6 yıl olmalıdır. 60 yaşından büyük vatandaşlar için en az 12 yıl boyunca Almanya’da yasal olarak ikametgâh etmesi gerekmektedir. Alman vatandaşının kaç yıl boyunca alınacağı, kişinin Almanya’da ne kadar süreyle bulunduğuna ya da Almanya’da kesintisiz bir şekilde bulunmasına göre kesinlikle değişir.

Almanya’da Vatandaşlık Almak Kaç Para?

Almanya vatandaşlık işlemleri kişi başı, 255 Euro’dur. Ebeveynleri ile birlikte küçük çocuklar için 51 Euro ödenir. Ebeveynler olmadan belirli bir yaş grubu üstündeki her birey için 255 Euro istenir.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir