Almanya Vize Evrakları (Turistik – Ticari – Ziyaret)

Almanya vizesini almak istediğinizde seyahat planlarınıza ve bazı belgelere ilişkin ibrazları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Almanya vize evrakları ile ilgili Vize Ofisi merkezlerimiz üzerinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Almanya Vize Evrakları 2020 listesini pratik bir şekilde elde etmek istediğinizde bizlerle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

 • Temsilcilerimize ulaşabileceğiniz telefon numaralarımız veya mail adreslerimiz sayesinde adımlarınızı kolaylıkla atabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm güncel evraklara nasıl ulaşacağınızın yanıtını sizlerle paylaşıyoruz. Danışmanlık hizmetlerimizden faydalanarak tüm kurumsal ve bireysel problemlerinize çözüm bulabilirsiniz.
 • Şubelerimizden, telefonlarımızdan ya da mail üzerinden talep edeceğiniz bilgilendirmelerde herhangi bir ücreti ödemeden tüm gelişmeleri takip edebilirsiniz.
 • Konsoloslukların vize bölümlerine gerçekleştirmeniz gereken başvurularda nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için paylaşmaktayız. Buna göre teslimlerin yapılmasının ardından yaklaşık 15 gün içerisinde sonuçları alacağınızı belirtebiliriz. Bu süreçlerin bayram, tatil veya yoğunluktan dolayı uzayabileceğini unutmamalısınız.
 • Vize Ofisi firmalarımız sizler için başvurularınızın yapılabileceği en erken tarihler olan 90 gün öncesinden tüm işlemlerinizi tamamlamaktadır.
 • Buna göre Paskalya, Noel, Kurban Bayramı veya Ramazan Bayramı gibi her iki ülkede farklı dönemlerde tatillerin gerçekleştiği tarihleri de göz önünde bulundurarak işlemlerinizi gerçekleştirmekteyiz. Hazırlamanız gereken belgeleri ibraz etmeniz halinde kesin olarak vize onayını alabileceğinizi söyleyemeyiz.
 • Bu nedenle olabildiğince hızlı, pratik ve kaliteli bir şekilde işlemlerinizi sürdürmekteyiz. Herhangi bir eksik bilgi ve belgenin yer almaması, Konsolosluğun ikna olacağı bilgilere yer verilmesi ve vize onayına yönelik bir sürecin işlemesi için tüm ekiplerimizin profesyonelce yaklaşacağını görebilirsiniz.

Almanya Vize Evrakları 2021 Tam Liste

Almanya Vizeleri İçin Ortak Evraklar

Pasaportlar:10 yıldan eski olmayan, güncelliğini yitirmemiş, evlenme ya da boşanmadan dolayı yaşanan soyadı değişikliklerinin işlendiği pasaportların 3 ay daha geçerliliğinin olmasına dikkat edilecektir. Buna göre;

 •  10 yıldan eski olan
 •  2 adet boş sayfası olmayan
 •  Seyahat sonrası 3 ay daha geçerliliği bulunmayan

Soyadı değişikliklerinin boşanma ya da evlenme durumlarında gerçekleştirilmediği hallerde pasaportlar geçersiz olacaktır. Ayrıca pasaportlarda yer alan son 3 yıllık vizelerin fotokopilerinin yer verilmesi gerekmektedir. Eğer elinizde eski bir pasaportunuz varsa, bunun da ibraz edilmesi istenmektedir.

Başvuru Formları

Tüm alanların doldurulmasına özen gösterilecek olan başvuru formlarında doğru bilgilerin yer alması gerekmektedir. Tarih bölümlerinde ve imza kısımlarında özenli hareket edilmelidir. Bu durumda;

 •  Eksik ve hatalı olan başvuru formları,
 •  Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması durumunda kendi imzasının, küçük olması durumunda ise ebeveynlerinin imzasının bulunmadığı hallerde,
 •  Dikkatsizce ve istenen dillerde doldurulmaması gibi durumlarda başvurular geçersiz olacaktır.

Almanya vize alırken başvuru formlarında şahsen yapılmayan başvurular için vekalet belgelerinin eksiksiz yer alması ve vekalet sahibi olan kişinin kimlik bilgilerini içeren belgeleri de ibraz etmesi gerekmektedir. Aksi halde işlemlerin olumsuz bir şekilde ilerleyeceğini belirtebiliriz.

Diğer Evraklar:
 •  Fotoğrafların 2 adet biyometrik özelliklerde olması,
 •  Seyahat sağlık sigortasının uygun tarihleri kapsayacak şekilde yatırılması,
 •  Alınacak vize türüne göre başvuru merkezlerine vize harçlarının yatırılması,
 •  Seyahat edilecek araçlara ilişkin bilgilerin ve rezervasyonların bildirilmesi,
 •  Maddi durum ve meslek bilgilerini gösterir evraklara yer verilmesi gerekmektedir.

Kişilerin SGK’lı çalışması, işsiz olması, ek gelirlerini beyan etmeleri gerektiği durumlarda titizlikle davranmaları beklenmektedir. Konsolosluğun beklentilerine uygun başvuruların, en hızlı ve gereken evraklarla yapılması adına Vize Ofisi adreslerimiz üzerinden gerekli adımları atabilirsiniz.

 • Bu sayede güncel evrakları hazırlayabilir ve vize reddi alma şansınızı düşürebilirsiniz.
 • Deneyimli ekiplerimiz sayesinde vize harcı ve diğer ödemelerinizin boşa gitmemesi için çaba sarf edileceğinden emin olabileceksiniz. Sizler de tüm aşamalarda gerekli bilgileri alabileceğiniz en iyi adreslerden birisi olan sayfalarımız sayesinde rahat edebileceksiniz

Almanya Vize Başvuru Evrakları

Almanya Vize Başvuru Evrakları

1. Pasaport İşlemleri

Geçerliliği bulunan ve seyahat bitiminden sonraki 3 ayı daha kapsayacak olan bir pasaportunuz bulunmalıdır. Bu pasaport 10 yıldan daha eski olmamalıdır. Yıpranmamış ve yırtılmamış şekilde bulunmalıdır. Pasaportunuz içerisinde 2 sayfa boş bir şekilde bırakılmalıdır.

 • Kişisel olarak yaşamış olduğunuz evlilik, boşanma ya da çocuğunuzun olma gibi durumlarından kaynaklı olarak değişen kimliğinizin; isim, soyisim ya da isim değişikliğinden de kaynaklı bir kimlik farklılığının oluşması pasaportunuzda yansıyacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, pasaportunuzu güncel hale getirmeniz gerekir.
 • Yasal yaş sınırının üzerinde bulunmayan çocuk olarak kabul edilen kişilerin velilerinin izniyle bu işlemi gerçekleştirmeleri 18 yaş üzerinde bulunan ve resmi evraklarda yabancı uyruklu olarak tabir edilen kişilerin pasaportları içerisindeki tüm alanları eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekir.

2. Almanya Vizesi Başvuru Formu İşlemleri

Bu form ile Almanya seyahatinizin başvuru süreci gerçekleştirilmiş olur. Konsolosluğa teslim etmeniz gereken bu form eksiksiz ve doğru beyanlar ile doldurulmalıdır. Formun içerisinde imzalamanız gereken alanlar bulunacaktır.

Bu alanların imzalanması ve seyahat için başvuru yapan kişinin ıslak imza ile vekalet formunu teslim etmesi zorunludur. Yalnız kişinin online olarak dolduracağı başvuru formunu el ile doldurması ve ayrıca form içerisindeki tarihlerin birbiriyle çakışmadan uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir.

3. Biyometrik Fotoğraf İşlemleri

Almanya seyahatinde bulunacak olan kişiye ait güncelliğini koruyan bir fotoğraf bulunmalıdır ve fotoğraf altı aydan daha eski olmamalıdır. Fotoğrafın içerisinde arka planı beyaz fon olması ve yüzün net bir şekilde anlaşılır pozisyonda bulunması gerekir. Biyometrik fotoğrafınızın ebatları 35’e 45 milimetre boyutlarında olmalıdır.

4. Seyahat Sağlık Sigortası İşlemleri

Tüm seyahat sürecinizi kapsayacak olan kaşeli ve imzalı bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin fotokopisi bulunmalıdır. Bu poliçenin 30.000 Euro teminatlı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

 • Yapacağınız seyahat Almanya’ya olduğu için Schengen ülkelerine gidiş gelişlerde geçerliliğini koruyacak pozisyonda olmalıdır. Alacak olduğunuz seyahat sağlık sigortası gidiş tarihinizden 1 gün önce ve seyahatinizin bitiminden 1 gün sonraya kapsayacak şekilde alınmalıdır.
 • İstisnai olarak 21 yaş altı çocukların yapacakları seyahatler sırasında seyahat sağlık sigortası işleminde bulunmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra transit vize başvurusunda bulunmuş olan kişilerin de bu sigortayı alma zorunlulukları bulunmamaktadır.

5. Vize Harcı İşlemleri

Almanya vizesi alabilmek için yatırmış olduğunuz harç bedelinin dekontu evraklar arasına eklenmelidir.

6. Seyahat Bilgileri

Burada sizden istenen seyahat evraklarınızdır. Seyahat edeceğiniz uçağın uçuş ve rezervasyon bilgileri ile birlikte seyahatiniz sonrasındaki Almanya’ya varış noktasında kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri eksiksizce yer almalıdır.

 • Gidiş ve dönüş tarihlerinize özellikle konsoloslukların dikkat ettiğini unutmayın. Eğer yapacak olduğumuz Almanya seyahati bir tur organizasyonu ile gerçekleştiriliyorsa yine buna dair bir belgenin de bulunması gerekir.

7. Almanya Seyahati Çalışma Bilgileri

Bu başlık kapsamında Almanya’ya yapacak olduğunuz seyahat’in evraklarını daha da detaylandıracağız. Meslek gruplarına ve gidiş sebebine göre açıklamalarda bulunacağız.

8. Konaklama Bilgileri

Yapacak olduğunuz Almanya seyahatinde konaklayacağınız; otel, hotel ya da kalacağınız mekanla ilgili yapmış olduğunuz rezervasyon belgelerini ibraz etmelisiniz. Özellikle dikkat edilen şey seyahat tarihiniz ile uçuş tarihinizle, buradaki rezervasyon tarihinizin birbiriyle gün ve saat olarak çakışmamasıdır. Konsolosluk buna özel olarak dikkat etmektedir. Rezervasyon üzerinde isim ve soyisim olduğundan muhakkak ki emin olun.

9. Banka Bilgileri

Konsolosluğun evraklar içerisinde özellikle banka hesap dökümünü istemeniz gerekir. İstemesinin sebebi seyahatiniz boyunca bu seyahati karşılayıp karşılayamayacağınızı görebilmektir. Kişisel olarak sahip olduğunuz bankanın son 3 aylık hesap dökümü bilgileri yer almalıdır.

10. Maaş Bordrosu

Burada çalışmış olduğunuz işyerine ait olan ve son 3 ayı kapsayan belge istenmemektedir. Buna maaş bordrosu adı verilir, imzalı ve kaşeli bir şekilde evraklar arasına yerleştirilmelidir.

11. Ek Gelir Bilgileri

Üzerinizde kayıtlı herhangi bir taşınmaz bulunuyorsa tapu, kira bilgileri ve gelirleri üzerinize bulunan araç bilgileri ve ek olarak üzerinize kayıtlı bulunan banka hesapları bulunuyorsa ek gelir niteliğinde her biri belgeler halinde sunulmalıdır.

12. SGK Hizmet Belgeleri

Çalıştığınız işyerinden alabileceğiniz SGK iş giriş belgesi bulunmalıdır. Bunun yanı sıra yine çalıştığınız bir iş bulunduğunun göstergesi olarak alabileceğiniz SGK hizmet döküm belgesi evraklar arasında eklenmelidir. Bunu alırken internet üzerinden e-devlet sistemi ile temin edebilirsiniz.

Almanya Turistik Vize Evrakları 2023

Almanya seyahatleriniz için yapacak olduğunuz turistik vize başvurularında hangi evrakları temin etmeniz gerektiğini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 • Geçerliliğini koruyan ve seyahatiniz sonrasındaki 3 ay daha geçerliliğini korumaya devam edecek bir pasaport bulunmalıdır.
 • Kişisel fotoğrafınızı güncelliğni koruyacak şekilde çekilmiş, arka fonu beyaz, 2 adet ve biyometrik olarak bulunması gerekir.
 • Ailenize ve oturduğunuz bölgeye ait bilgileri içeren tam teşekküllü nüfus kayıt örneği belge olarak bulunmalıdır.
 • Sahip olduğunuz kimliğinizin fotokopisi ön ve arka yüzü olarak çıkartılmış bulunmalıdır.
 • Almanya’ya yapacak olduğunuz seyahatiniz için Schengen vizesi başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak, içerisindeki özellikle tarih alanlarına dikkat edilerek evraklar arasına yerleştirilmelidir.
 • Tüm seyahatiniz boyunca geçerliliğini koruyacak olan ve 30.000 Euro teminatlı bulunan seyahat sağlık sigortası poliçesi alınmalıdır. Bu poliçe alınırken seyahatinizin bir gün öncesi ve seyahat bitimini izleyen bir gün sonrasını kapsayacak şekilde alınmalıdır.
 • Almanya seyahatinizde uçak ile yapacak olduğunuz ulaşım için alınan bilet ve kalacak olduğunuz konaklama alanına dair rezervasyon bilgileri bulunmalıdır
 • Size ait olan güncelliğini koruyan ve içerisinde 4000 TL üzerinde bir miktar para bulunan son 3 aylık hesap dökümü belgeleri. Eğer yapacak olduğunuz bu başvuru birden çok kişi için sponsor olan kişi konumunda yapılacaksa içerisindeki miktar kişi sayısına göre arttırılmalıdır.
 • Bir şirket çalışanı olarak yapılacak olan başvurular için çalışılan şirkete dair evrakların temin edilmesi gerekmektedir. Çalışılan işyerine ait 3 aylık maaş bordrosu örneği ile beraber işe girildiğini gösteren SGK iş giriş belgesi ve 4A hizmet döküm belgesi bulunmalıdır. Şirkete dair evrakların güncel fotokopileri de yine yer almalıdır.
 • Şirket sahibi olarak yapılacak Almanya vizesi başvuruları için üzerinizde bulunan şirkete dair vergi levhası, faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesi fotokopileri imzalanmış bir şekilde yer almalıdır. Bunun dışında şirketin üzerine kayıtlı bulunan bankanın hesap özet dökümleri son 3 ayı içerecek şekilde bulunmalıdır. Bu belge kaşelenmiş ve ıslak imzalı olmalıdır. Banka üzerinden de imzalanması gereken alanların temin edilmiş olması gerekir. Şirkete ait bu hesap içerisinde en az 8.000 TL miktarında bir paranın bulunulur olması gerekmektedir. Şirket sahibi olarak Bağ-Kur ya da SGK’dan alınan 4B hizmet dökümü belgesi alınmalıdır.
 • Devlet çalışanı olarak yapılacak olan Almanya seyahatleri için sahip olduğunuz görev koluna dair kimlik kartınızın fotokopisi, çalıştığınız iş yerine dair kaşelenmiş ve imzalanmış 3 aylık maaş bordronuz ve çalıştığınız kuruma ait resmi bir şekilde orjinali bulunan izin yazısı hem imzalı hem de mühürlü bir şekilde bulunmalıdır. Eğer varsa çalıştığınız yerden alınacak orijinalliğini koruyan çalışma belgesi ıslak imzalı ve mühürlü bir şekilde belgeler arasında yerleştirilmelidir.
 • Öğrenci olarak yapılacak seyahatleriniz için ise orijinalliğini koruyan ve güncel bir öğrenci belgesi bulunmalıdır. Eğer mezun olarak yapacaksanız bu başvuruyu diploma fotokopisi yer almalıdır. 18 yaşından küçük bir öğrenci olarak yapacağınız başvurular için veliniz tarafından noter onaylı bir orijinalliğini koruyan muvafakatname yer almalıdır.
 • Burada dikkat edilmesi gereken şey; tüm aile üyelerinin 18 yaşından küçük olan kişinin sponsoru olarak bulunacak velilerinin her biri vize başvurusunda bulunmuşsa böyle bir durum için kişinin muvafakatnameye ihtiyacı yoktur.
 • Eğer 18 yaş altında bulunan çocuğun velisi hükmünde bulunan anne ve babası ayrılmışsa çocuğun yapacağı Almanya seyahati öncesinde velayetinin bulunmadığı velisi tarafından bir muvafakatname alınması gerekmektedir.

Ev hanımı olarak yapılacak Almanya vizesi başvuruları için kişinin banka hesabının bulunması ve bu banka hesabından güncelliğin koruması gerekir. Son 3 aya ait hesap döküm belgelerinin bulunması ve bunun yanı sıra belgelerin imzalı ve kaşeli olması gerekir. Hesap içerisinde en az 4.000 TL miktar para bulunması şarttır.

Almanya Ticari Vize Evrakları 2023

Almanya yapılacak olan ticari seyahatler için en güncel vize evrakları şu şekildedir:

 • Güncelliğini koruyan ve Almanya seyahatiniz sonrasındaki 3 ay’ı daha içeren bir pasaport
 • Size ait ve istenilen ölçülerde, arka fonu beyaz, 2 adet biyometrik fotoğraf güncel olarak bulunmalıdır.
 • Ticari vize alım işlemi olacağı için Almanya’da bulunan şirket tarafından adınıza düzenlenmiş olan antetli kağıt. Üzerinde hem kaşeli hemde imzalı bir davet formu, pasaport ve kimlik fotokopisi ile beraber yer almalıdır.
 • Üzerinize kayıtlı bulunan şirketin evrak bilgileri; vergi levhası ve faaliyet belgesi ve sicil gazete bilgileri imza sirküleri ile beraber fotokopi olarak yer almalıdır.
 • Şirket hesabına açılmış banka hesabı üzerinde son 3 aylık hesap dökümü belgeleri ile beraber kaşeli ıslak imzalı ve bankadan gereken imzaların alınmış olması ile beraber belgenin sunulması gerekir. Hesap içerisinde en az 8.000 TL para olmalıdır.
 • Ticari vize alacak olan kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmaz, tapu araç ya da kira sözleşmesi bulunuyorsa bunun fotokopisini beyan etmelidir.
 • Kişisel kimliğin ön ve arka yüzü ibraz edilerek yerleştirilmelidir.
 • Tam teşekküllü nüfus kayıt örneği üzerinde barkodu bulunacak şekilde hazırlanmalı ve eklenmelidir.

Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Evrakları 

Almanya’ya yapacak olduğunuz aile, akraba ve arkadaş ziyareti için istenen evraklar en güncel haliyle şunlardır:

 • Güncelliğini koruyan bir pasaport
 • Arka fonu beyaz, 35’e 45 santim ölçülerini barındıran ve güncel 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Barkodu üzerinde bulunan tam teşekküllü nüfus kayıt örneği belgesi
 • Almanya’dan onaylatılmış orijinal davet yazısı örneği>>>  vizeofisi.com/vize-davetiye-mektubu
 • Üzerinize kayıtlı banka hesabı ve bu banka hesabı içerisinde son 3 aylık hesap döküm hareketleri bulunmalıdır. Banka hesap döküm belgenizin ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekir. Hesap içerisinde en az 4000 TL para bulunmalıdır.
 • Eğer başvuru yapacak kişi yabancı uyruklu biri ise 6 ay geçerliliğini koruyan çalışma ve oturma izni fotokopisi bulunmamalıdır.
 • Tüm seyahat sürecini kapsayacak seyahat sağlık sigortası Schengen vize başvuru formu yer almalıdır.

Almanya Transit Vize Evrakları 

Almanya seyahatleriniz için transit vize başvuru evrakları en güncel haliyle şu şekildedir:

 • Almanya transit vize için doldurulmuş vize başvuru formu
 • Güncelliğini koruyan yıpranmamış ve yırtılmamış seyahat bitiminin 3 ayını daha kapsayacak olan bir pasaport bulunmalıdır. Pasaportun 2 sayfası boş bir şekilde bulunmalı, pasaport içerisinde yer alan resimli sayfanın ve yaptığınız seyahatlerin son 3 yıl içinde ki vize bilgilerine dair fotokopi yer almalıdır.
 • Şahsınıza ait 1 adet fotoğraf
 • Yatırmış olduğunuz vize harcı dekontu
 • Yapacağınız uçuş için uçak bileti ve seyahat edeceğiniz Almanya’daki konaklama yapacağınız otelin ya da bölgenin rezervasyon bilgileri
 • Seyahat süreci öncesinde yaşıyor olduğunuz ülkeye dair üzerinize kayıtlı herhangi bir taşınmaz, hesap döküm belgesi ya da maaş bordrosu bulunuyorsa bunlara ait belgeler
 • Almanya’ya geçiş yapma hakkınızın bulunduğunu gösteren vize ya da ikamet etme izni belgesi

Almanya Erasmus Vize Evrakları 

Almanya yapılacak Erasmus vizesi için başvuru evrakları en güncel hali ile şu şekildedir:

 • Erasmus vizesi başvuruları için uzun süreli bir vize talep formu doldurulmalıdır. Kişisel imzanız bulunmalıdır.
 • Güncelliğini koruyan ve 10 yıldan daha eski olmayacak şekilde bulunan bir pasaport yer almalıdır.
 • Size ait olan 2 adet biyometrik fotoğraf, arka fonu beyaz bir şekilde yer almalıdır.
 • Öğrenci olduğunuza dair bir belge ve transkript belgesi imzalanmış kaşelenmiş şekilde yer almalıdır.
 • Eğer mezun iseniz diploma izin belgesi bulunmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı kimliğinizin fotokopisi
 • 18 yaşın altında öğrenci konumundaysanız bir muvafakatnamenin imzalaması gerekiyor.
 • Almanya seyahatiniz sırasında eğitiminizin masrafını karşılayacak olduğunun beyanı niteliğindeki gösterilmesi gereken bazı teminatlar
 • Seyahat ve konaklama bilgileri
 • Eğitim masraflarının karşılanacağını ya da bursunuzun karşılanacağını temin eden bazı evraklar
 • Seyahatiniz sırasında geçerliliği bulunacak bir seyahat sağlık sigortası

Almanya Öğrenci Vizesi Evrakları 

Almanya’ya öğrenci olarak yapacağınız seyahatleriniz için almanız gereken en güncel evraklar şu şekildedir:

 • Almanya vizesi başvuru formu; Başvuru formunu doldururken özellikle yaş sınırına dikkat edilerek doldurulmalıdır. 18 yaşından altında bir öğrenci olarak yapılacak başvurular için farklı bir alanda vekaletname doldurulmalıdır. Eğer 18 yaş altındaki kişinin başvuracağı Almanya vizesi için onun vekili konumunda bulunan anne ve babası ayrılmışsa her iki tarafın dolduracağı forma imzalamaları gerekir. Bu form noter onaylı olmalıdır ve oluşturulacak olan muvafakatnamenin son 6 ay içerisinde güncelliğini koruyor olması gerekir.
 • Güncelliğini koruyan son seyahat tarihinizden sonraki 3 ayı daha kapsayacak olan bir pasaport bulunmalıdır. Pasaportun 2 sayfası boş bırakılmış olmalı ve 10 yıldan daha eski olmamalı, yırtık ya da yıpranmış bulunmamalıdır.
 • 1 adet kişiye ait 35’e 45 ebatlarında bir biyometrik fotoğraf. Bu fotoğraf altı aydan daha eski olmamalıdır.
 • Tüm seyahat sürecinizi kapsayacak olan bir seyahat sağlık sigortası poliçesi bulunmalıdır. Bu poliçenin ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.

Bunun yanında Almanya’ya öğrenci gezisi olarak yapılacak başvurularda seyahat’in uçuş bilgileri ve kalınacak yere dair rezervasyon bilgileri bulunmalıdır.

Almanya’da yer alan bir kardeş okulu davetiyesi ile seyahat edilecekse bu okuldan gönderilecek davetiye ve gidecek öğrencilere refakat olacak olan öğretmen isimleri tek tek belirtilmelidir. Bu gezi programının detaylı bir şekilde kağıda aktarılması da gerekir.

Öğrenci olarak Almanya’ya giden kişinin burada karşılaştığı masrafları karşılayabilecek olan sponsor konumundaki kişiyi ya da Veli’ye ait son 3 aylık banka hesap özet dökümü bilgileri. Çalıştığı işyerine ait maaş bordrosu ve yanında refakatçi olacak olan öğretmene ait iş seyahati vizesi bulunmalıdır.

Almanya Şoför Vizesi Evrakları 

Almanya’ya şoför olarak yapacak olduğunuz ziyaretler için vize evrakları en güncel haliyle şunlardır:

 • Güncelliğini koruyan bir pasaport
 • Kişiye ait biyometrik 2 adet istenilen ölçülerde fotoğraf
 • Vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve faaliyet belgelerin fotokopileri
 • Kişisel kimlik kartının fotokopisi
 • SGK iş giriş belgesi ve hizmet döküm belgeleri
 • Öncesinde Schengen ülkeleri aracılığı ile yapılmış seyahatler varsa bunun beyanı imzalanmış olarak bulunmalıdır.
 • İkamet edilen yere dair nüfus kayıt örneği
 • Sürücü ehliyeti belgeler arasında eklenmelidir.
 • Tüm Schengen ülkeleri aracılığı ile yapılacak seyahatlerde geçerliliğini koruması gereken seyahat sağlık sigortası örneği

Almanya Konsoloslukları aracılığı ile tamamlanacak olan vize alım işlemleri sırasında konsolosluk sizlere farklı evrak temin etme talebinde bulunabilir.

Oluşturduğumuz yazı içerisinde Almanya’ya yapacak olduğunuz seyahatler için alınması gereken vizenizin evraklarını tek tek öğrenebilirsiniz.

Vize alım süreçlerini sizin adınıza daha profesyonel ve stratejik olarak yürütebilecek vize danışma merkezleri ya da firmalara da bulunmaktadır.

Bu firmalar ile iletişime geçerek de vize alım sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Almanya’ya yapılan vize başvuruları yaklaşık olarak konsolosluğa evraklar teslim edildikten sonra 7 ile 15 gün içerisinde sonucu sizlere bildirilmiş olacaktır.

Almanya’ya seyahat edecek olanlara tavsiye olarak yaptığınız seyahat planından en az 3 ay öncesinde vize alım işlemlerini başlatmış olmanız daha uygun olacaktır. Almanya seyahatlerinde özellikle kültürel, dini gün ve bayramda da dikkat ederek almanız önerilir.

Türkiye’deki Ramazan ve Kurban bayramları ile Almanya’daki Noel ve Paskalya vakitleri öncesinde değil de o süreçlerde vize alım sürecinizi başlatırsanız; bu işlem daha da uzayacaktır.

 

Almanya Vize Evrakları hakkında önemli bilgiler

Turistik seyahat söz konusu ise isteyenler Schengen başvurularında bulunabilir. Aynı zamanda Almanya turist vizesi ele alınabilir ve müracaat edilebilir. Bunun gibi seyahat amacını destekleyen Almanya vize evrakları üzerinden taleplerin alınması söz konusudur.

 • Almanya vize evrakları olarak varsa eski pasaportların ve Schengen vizelerinizin fotokopilerini almanız gerekir. Pasaportlar başı çeker ve ardından talep formu gelir. Eksiksiz olarak doldurulan başvuru formu ile taahhütnamenin hazırlanması önem arz ediyor.
 • Sadece turistik değil bunun ardından çalışmak adına da seyahat etmek isteyenlere vize prosedürleri açıklanır. Almanya’ya işçi olarak gitmek için gerekli evraklar arasında meslek geçmişini öne sürenler mevcut durumda. Aynı zamanda hep diplomaların hem de özgeçmişin yer aldığı evraklara ihtiyaç duyulur.
 • Sadece belgelerin ibraz edilmesi yeterli değil. Ardından Almanya vize ücreti 2020 yılı tarifesi üzerinden ele alınabilir. Bunun için 80 Euro tutarı öne sürülür ve vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Hatta kalma süresi ile yaş aralıkları da ücretleri değiştirir.
 • Davetiye ile Almanya’ya gitmek için gerekli evraklar ise daha çok aile – akraba ziyaretlerinde ele alınır. Ziyaret vizesine dair davetiye mektubu hazırlanır ve konsolosluk üzerinden paylaşılır. Aynı zamanda tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve biometrik fotoğraf gibi standart belgelerin de ibraz edilmesi istenir.
 • Son olarak uzun süreli kalma süresine bağlı olarak Ulusal Vize prosedürlerine yer verilir. Bunun için T.C. vatandaşları ulusal vize başvuru formu doldurulmuş örnek nasıl ele alarak harekete geçebilir. Sadece form değil ardından maaş bordroları, 4A hizmet dökümü ve sağlık sigortası gibi çeşitli belgeleri de sorgulanır.
 • Almanya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların pasaport türüne bağlı olarak taleplerini iletmeleri istenir. Almanya vize işlemleri bordo pasaport sahiplerine dahi değerlendirilir. Nitekim diğer pasaport türlerinde 90 gün muafiyete yer verilmiştir.
 • Almanya vize başvurusu için pasaport şartlarına uygun olmalı ve taleplerinizi iletmelisiniz. Şöyle ki pasaportların 10 yıldan eski olmaması ve yıpranmaması halinde başvurular kabul edilir. Aynı zamanda vizenin işlenmesi adına en az 2 sayfasının boş kalması dikkate alınır.
 • Sadece pasaport değil Almanya vize başvurusu 2021 yılında diğer belgeler üzerinden de değerlendirilir. İlk etapta vize başvuru formunun doldurulması istenir. Kimlik belgesi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği üzerinde durulur.
 • Almanya vize belgeleri olarak maaş bordrosu ile sağlık sigortası da ele alınır. En az teminatın 30.000 Euro olması halinde sigortanız kabul edilir. Ardından gelen biyometrik fotoğrafları ve de ikamet belgelerini de sıralamanız önem arz etmektedir.
 • Başvuru formu kadar Almanya vize dilekçe örneği de hazırlanır ve isteyenler bu aşamada danışmanlıklardan faydalanabilir. Hem başvuru formu hem de dilekçe hazırlıklarına dair profesyonel yardım alarak müracaat edilmesinde fayda var.
 • Almanya vize veriyor mu 2021 yılında sorgulayanlara konsolosluklar üzerinden açıklama yapılır. Resmi web sitesinden hafta içi her gün başvuruları kabul ettikleri ifade edilir. Bunun üzerine ilgili belgeler ile randevuya geçilmesi istenir.
 • Sonuç olarak Türkiye Almanya vize işlemlerine geçenler turistik ya da ticari amaçla seyahate geçebilir. Bunların ardından gelen aile birleşimi ile öğrenci vizesi gibi türlere de yer verilebilir. Nitekim seyahat amacına uygun olacak şekilde vize taleplerinin iletilmesi beklenir.

Almanya Vize Evrakları Nelerdir?

Almanya vize evrakları, Almanya vize türlerine ve Almanya’da bulunma amacına göre değişir. Genel anlamda;

 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası ve bunun gibi çeşitli evraklardır.

Vize Evrakları Nelerdir?

Vize evrakları ülkeye ve vize türüne göre farklılık sağlar. Her ülkenin yasal olarak istediği evraklar, kişilere göre de değişir.

Almanya Vize İçin Ne Gerekiyor?

Almanya vize için belirli evraklar yer edinir. Bu evraklar Almanya’da bulunma amacına, süresine ve vize türüne göre kişisel olarak farklılık sağlar.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir