AZERBAYCAN VİZESİ HAKKINDA

Azerbaycan Tük misafirlerini her yıl ağırlamaktadır. Türk Azeri dostluğunun bir meyvesi olarak gelişen ilişkiler neticesinde; turistik, ailevi ya da ticari vizeler her sene talepte bulunan vatandaşlara verilmektedir. Vize işlemleri ile alakalı farklı seçenekleler sunan Azerbaycan Hükumeti, Türk vatandaşlar için hem e vize işlemlerine, hem de standart vize işlemlerine başvuru özgürlüğü tanımaktadır. Kara yolu ya da havayolu seyahati ile gerçekleştirebileceğiniz Azerbaycan yolculuklarında; vize işlemlerinizde sizin ihtiyacınız olan desteği, Vize Ofisi çalışanları titizlikle sağlıyor. Son derece önemli bir başvuru olan vize başvurularında, küçük bir hata ya da gözden kaçan bir detay, vize başvurunuzun sonucunuzu tamamen etkileyebiliyor. Azerbaycan vize işlemleri için harcayacak vaktiniz yoksa ya da bu konuda profesyonel bir destek almayı tercih ediyorsanız; Vize Ofisi ile görüşmeyi deneyebilirsiniz. Sayısız ülkeye ile alakalı binlerce kişiye vize işlemlerinde profesyonel okunuşlarda bulunan Vize Ofisi, sizin de Azerbaycan vize işlemleri konusunda ki talebinizi memnuniyetle karşılayabilir. Türkiye’den Azerbaycan’a giderken; ne yaması gerektiğini, nasıl vize başvurusunda bulunacağını bilmeyen vatandaşlar bu konu için Vize Ofisi’nden rahatlıkla destek alabilmektedir. Söz konusu ülkeye gitmeden önce vize sürecinin nasıl başladığı, yapmanız gerekenleri, hazırlayacağınız evrakların hani standartlarda olması gerektiği gibi bilgileri Vize Ofisi sizlere sağlamaktadır. Azerbaycan’a; ticari amaçlarla giden her Türk vatandaşı gibi siz de seyahat amacınızı belirterek ilgili vizeye başvurunuzu yapabilirsiniz.

azerbaycan

AZERBAYCAN TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Azerbaycan yolculuğuna çıkmak isteyen her Tür, 2017 tarihi itibari ile farklı bir şekilde vize başvurusu yapmaya hak kazanmıştır. Online vize başvurusunun nasıl yapıldığına ilişkin öneri ve de bilgileri Vize Ofisi sayesinde hemen öğrenebilirsiniz. Azerbaycan turistik vize müracaatınızı internet ortamında yapmak isterseniz, başvuru sonucunuzu yine elektronik ortamdan almak zorundasınız. Konsolosluk vize onayınızı ya da reddinizi size elektronik ortamdan ulaştırmaktadır. Konsolosluktan yapılan vize müracaatları ise yazılı olarak sizlere bildirilmektedir. Her iki başvuruda da; sunduğunuz belgeler ile kendi beyanlarınız özenle incelenmektedir. Azerbaycan’ı gezmek, kültürünü yakından tanımak için Azerbaycan turistik vizesi alıp, istediğiniz tarihler arasında bu ülkeyi ziyarete gidebilirsiniz.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Turistik vize kategorisinde Azerbaycan başvuru sahiplerine sadece 30 gün için konaklama izni sağlayabiliyor. Eğer Azerbaycan’da daha uzun süre kalmak istiyorsanız, ilk vize başvurunuzdan sonra süreyi uzatmak için turistik vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Hem pasaport işlemleriniz, hem de vize başvurularınız için Azerbaycan hükümetinin Türkiye’de bulunan elçilikleri ile Azerbaycan Konsolosluklarından yararlanmanız gerekmektedir.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Türkiye’den Azerbaycan’a ster havayolu ile isterseniz de karayolu ile seyahat etmekte özgürsünüz. Ancak bunun için bazı belgelerinizi başvurunuz ile beraber sunmanız gerekmektedir. Pasaportta kesinlikle yanınızda olması gereken, vize asanız dahi gümrükte ki yetkililer tarafından incelenecek olan bir belgedir. Birçok ülkenin sahip olduğu vize kriterlerine Azerbaycan’da sahiptir. Pasaportunuz vize işlenebilecek fiziksel özelliğe sahip olması istenmekte ve de geçerlilik süresinde bir talepte bulunulmaktadır.

Azerbaycan Vize Başvuru Formu: Azerbaycan’a gerçekleştireceğiniz turistik gezinizden önce; vize başvuru formunu eksiksiz hazırlamanız gerekmekte. Özellikle online vize başvurusu yapmak istemeyen vatandaşların bu evrakları harfiyen hazırlaması lazım. Vize Ofisi, Azerbaycan vizeniz için doldurmanız gereken vize başvuru formunda sizlere yardımcı olabilir. Kişisel ve de özel bilgilerinize yer vermeniz beklenen bu formu doldurma amacınız; yetkililere hangi vizeyi almak istediğinizi beyan etmenizdir.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf sunarken özen göstermeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Biyometrik fotoğraf tercihiniz; beyaz fon ve de yüzünüzü tanınır bir şekilde gösteriyor olmalıdır. Ayrıca geçmiş tarihli bir fotoğraf kullanmanız kesinlikle doğru değildir.

Uçak Bileti ve Otel Rezervasyonları: Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da vize başvuruları güven üzerine yerleştirilmiş bir incelemenin ardından sonuçlanmaktadır. Sizler; vize başvurularınız esnasında beyan ettiğiniz uçak yolcuklarını ya da otel rezervasyonlarını ve kara yolu seyahatlerini, yetkililere beyan ederek; vizeye başvurmak için dolduğunuz formda ki beyanlarınızın gerçeği yansıttığını göstermelisiniz.  Vize başvuru formunda ön gördüğünüz yolculuk ve de yolculuktan dönüş tarihleri ile Azerbaycan’da kalacağınız konaklama işletmesinden alacağınız rezervasyon tarihlerini içeren belgedeki bilgilerin birbirileri ile aynı olması gerekmektedir.

Finans Durumunuza İlişkin Belgeler: Azerbaycan’a turistik gezi yapmak amacı ile ayırdığınız belli bir miktarın banka hesabınızda olması gerekmektedir. Bu durum hem sizin seyahat yapabilecek maddi gücünüz olduğunu, hem de Azerbaycan’da turistik faaliyetlerde bulunurken zorluk yaşamayacağınızın en yakın göstergesidir. Türkiye’den, Azerbaycan’a nasıl geleceğiniz, kaç gün kalacağınız ve de hangi standartlarda bu geziyi sürdüreceğiniz de finansal durumunuz ile ilişkilidir. Yetkililer eğer sizin bu masrafları karşılayamayacağınızı düşünürse; Azerbaycan turistik vize başvurunuzu tekrarlamanızı isteyerek vize reddinde bulunabilir.

İşyeri İzin Belgesi: İşveren yazısı olarak da adlandırılan bu belgeyi, çalışan başvuru sahipleri sunmalıdır. Azerbaycan’da bulundukları süre boyunca; turistik faaliyetlere katıldıkları tarihlerde izinli olduklarını beyan eden belge, işveren tarafından imzalanmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası: Vize talebinde bulunan şahıslardan; seyahat sağlık sigortası yaptırmaları beklenmektedir. Seyahat sağlık sigortası, yurt dışına çıkışınız ile başlar ülkeye döndüğünüz tarihte sonlanabilir. Azerbaycan ile alakalı turistik vizeniz için gerekli olan sigorta kriterlerini Vize Ofisi temsilcilerinden öğrenmeniz mümkündür.

Mesleki Evraklar: Vize başvurusu değerlendirilen şahısların; mesleklerine ilişkin açıklamalarda da bulunması gerekiyor. Çalışan, emekli, öğrenci, kamu kurumu çalışanı ya da çalışmayan kişiler durumlarını başvuru formunda belirtmelidir. Bu sayede kendilerinden talep edilecek belgelerde de bir sınıflama olacaktır. Özel kurumlarda çalışanlar, kamu kuruluşunda çalışan maaş bordrolarını, işe giriş yazılarını, sigorta dökümleri ile görevlendirme yazılarını yetkililere sunmalıdırlar. Emekli olan başvuru malikleri ise; emekli maaşı aldıkları bankadan maaş özeti, emeklilik kartı fotokopileri ile sigortadan emekli yazısını başvurularında ibraz edebilirler. Çalışmayan ya da ev hanımı olan kişiler ise, çalışmadıklarını beyan ederek bu seyahate bir sponsor desteği ile katılacaklarını bildirmelidirler. Öğrencilerin Azerbaycan turistik vize başvurusu da değerlendirmeye alınmaktadır. İstedikleri dönemde başvuruda bulunarak, kendilerinden istenen öğrenci belgesi ile sponsor belgeleri tam bir şekilde dosyalarında bulundurmalıdırlar.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Tüm formlarda bulunduğunuz beyanların doğruluğu farklı resmi evraklar ile karşılaştırılmaktadır. Vize başvuru formunda sunduğunuz kimlik bilgileriniz, aile bilgileriniz, sponsorunuz eğer akrabanız ise akraba bilgileriniz; tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile karşılaştırılmaktadır. Ayrıca muvafakatname veren vasilerin bilgileri de tam vukuatlı nüfus kayıt öreninizde yer alıyor olmalıdır.

Muvafakatname: Azerbaycan yolculuğuna çıkacak olan kişi reşit olmayabilir. Reşit olmayan başvuru sahiplerinden ekstra belgeler istenmektedir. Bu belgelerin başında ise; muvafakatname gelmektedir. Muvafakatnamede; yolcunun vasileri bu seyahate izin verdiklerini beyan etmelidir. Vasiler boşanmış ise; her ikisinden de muvafakatname ayrı ayrı talep edilmektedir. Noter onayı olması gereken bu beyan; başvuru evrakları ile birlikte sunulmalıdır.

Taahhütname: Çalışmayan ve de sponsor desteği alacağı beyanında bulunan adayların; taahhütname sunması zorunludur. Maddi olarak başvuru sahibiniz tüm yolculuğu boyunca finanse edecek kişinin bu beyanının yanı sıra; banka hesabını da resmi olarak sunması gereklidir.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı

Dekont: Başvuruda bulunduğunuz vize kategorisi ile alakalı ödemeniz gereken bedeli ödemediğiniz beyan eden dekont.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Vize başvurunuzu elektronik ortamda mı yoksa yetkili kurum üzerinden mi yapmak istediğinize öncelikle karar vermelisiniz. Eğer elektronik ortamda yapmaksa düşünceniz; bu şekilde yapacağınız başvuru sonucunda; vize başlangıç süresinin otomatik olarak atandığınız göz önünde bulundurmalısınız. Bugün başvuruda bulunursanız; işleminiz onay alırsa, üç gün sonra vizeniz başlamış olacaktır. Seyahat programınızı çok iyi şekilde yapmalısınız. Eğer Konsolosluk üzerinden başvuru yapmayı tercih ederseniz ise; 1 ay içerisinde başvurunuzu iletmenizde sakınca bulunmamaktadır.

Ne kadar Sürede Çıkar: Online olarak yapılan Azerbaycan başvuruları; 3 gün sonra yanıt bulmaktadır. Konsolosluk üzerinden yapılan Azerbaycan turistik vizeleri için ise; başvurular en geç 10-12 gün içerisinde yanıtlanmaktadır.  

TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Azerbaycan Ticari Vize Başvurusu Nedir: Türk Azerbaycan işbirlikleri her geçen gün artıyor. Dolayısı ile Trük vatandaşlarının Azerbaycan’a ticari vize alma olanakları da artmış durumda. Birçok Türk iş insanı farklı zaman dilimlerinde; Azerbaycan’da ticari zirvelere katılmak, fuarlarda yer almak amacı ile vize başvurularını tekrarlıyor. Azerbaycan’da iş ya da ticari amaçlarınız doğrultusunda bulunmak için ticari vize başvurusunda almanız, yolculuk yapmanız için yeterli olacaktır.

Kaç günlük alınabilir: Azerbaycan ticari vizeleri katılmanız gereken organizasyona göre şekillenebilirken; standart vize uygulamalarında 6-12 ay arasında bir süreci kapsamaktadır. Vize başvurusunda bulunan kişi; katılması gereken programı yetkililerle paylaşmalı, vize sürecini bu yönde yönetmelidir.

Nereye Başvurulur: Ticari faaliyetler için Azerbaycan’da bulunmanız gereken sürede vize alarak konaklama yapmanız gerekmektedir. Vize almanız için de Azerbaycan elçilikleri ya da konsolosluğuna giderek başvuruda bulunmanız mümkün. Azerbaycan vize başvurularınızı e-vize yöntemi ile de gerçekleştirebilirsiniz. İlgi uygulama ile alakalı başvuruda bulunacak kişilerin nasıl bir yol izlemelerini Vize Ofisi’nden öğrenebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Her Türk, Azerbaycan’da ticari görüşmeler, işlemler gerçekleştirmek için tiari vize uygulamasına katılmalıdır. Bu uygulamada sizden beklenen bazı belgeler bulunuyor. Pasaportunuz öncelikli belgeler arasında yer alıyor. Pasaportunuz ile başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Seyahat sürecinizin ne kadar süreceğine bağlı olarak; pasaport bilgilerinizi ve de kullanma süresini de kontrol edebilirsiniz.

Vize Başvuru Formu:  Tüm vize kategorilerinde doldurulması gereken bu formda; başvuru sahibinin vatandaşlık bilgileri ile hangi vize kategorisinden yararlanmak istediğine yer verilmektedir. İşleminizin değerlendirmeye alınacağı vize türünü belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca beyanınızda; ticari ziyaretinizin ne kadar süreceğine de yer vermelisiniz.

Biyometrik Fotoğraf: Azerbaycan vize başvuruları için yapılan evrak incelemesinde 2 adet fotoğraf istenmektedir. Beyan edeceğiniz fotoğraflar; biyometrik olmalı ve de gerekli standartlardan farklı bir özelliğe sahip olmamalıdır.

Kimlik ve Pasaport Fotokopisi: Azerbaycan’ın herhangi bir bölgesinde; ticari bir toplantıda bulunabilmeniz vize cevabınıza bağlıdır. Bu vize müracaatı için kimlik fotokopisi ile pasaportunuzda bulunan işlenmiş sayfaların da suretlerini beyan etmelisiniz.

Uçak Bileti Rezervasyonu ve Hotel Rezervasyonları: Azerbaycan’da bulunan otel ya da hotelden rezervasyon bilgilerinizi gösteren resmi bir onay isteyebilirsiniz. İlgili işletmede ki rezervasyonunuzun süresi, vize süreniz ile aynı olmalıdır. Vize alacağınız bu süreç içerisinde birden fazla otelde konaklayabilirsiniz. Seyahatiniz boyunca eksik gün kalmaksızın rezervasyonlarınızın tamamını beyan emeniz isteniyor. Azerbaycan’a uçakla gitmeyi tercih edenler; seyahatlerinin başlangıç tarihini içeren rezervasyon kaydını ya da uçak biletlerini dosyalarına eklemelidirler.

Seyahat Sağlık Sigortası: hayat sigortası ile karıştırılmaması gereken bu sigorta kapsamınız tamamen yolculuğunuz belirlemektedir. Yolculuğa çıkacağınız tarih itibari ile başlaması gereken seyahat sağlık sigortası sizin yolculuğunuz ve de seyahatiniz boyunca karşılaşabileceğiniz sağlık sorunlarınız için yaptırılmaktadır. Seyahat sağlık sigortası, vize almak isteyen her birey için yapılmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ticari Davetiye: Birlikte ticari faaliyetlere katılacağınız kişi veya kurum size ticari bir davette bulunmalı. Bu davetiyenin içeriğinde; Azerbaycan gezinizde neler yapacağınız, hangi fuar, seminer veya görüşmelerde yer alacağınıza dair ayrıntılar beyan edilmelidir. Kişi kimlik fotokopisini, oturum iznini ve de pasaportunun da, davetiye ile beraber göndermelidir. Azerbaycan’da bulunan şirketin unvanı ilgili beyanda yerini alırken, davetiye kaşeli ve de imzalı olmalıdır.

Şirket Evrakları: Şirketi temsil eden kişi, Azerbaycan gezisinden önce başvuruda sunmak üzere evraklarını tamamlamalıdır. Bu evrakların en önemlisi ise, kuruluşun ticaret oda kaydı, ticari sicil gazetesi fotokopisi, sigorta dökümü, son döneme ait olan-altı aydan esi olmamalıdır- vergi levasıdır. Şirket adına katılım sağlanacak bir organizasyon var ise; imza beyanı ve vekâlette sunulmalıdır.

SGK Hizmet Belgesi: İş kolunuzu gösteren sigorta hizmet belgesi.  

 Maaş Bordrosu: Resmi bir belge olarak hazırlanmalı, son 3 ayda ki maaşları kapsamalıdır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Yolculuğunuzun hangi tarihte başlayacağı kesin ise; hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Daha geç bir başvuruda bulunmak istiyorsanız; Azerbaycan’da bulunmanız gereken günden en az2 hafta önce vize başvurunuzu yetkililere sunmalısınız.

Ne kadar Sürede Çıkar: Azerbaycan’da ortaklarınız ile gerçekleştireceğiniz bir görüşme ya da organizasyon katılımında bulunacağınız bir toplantı için yapacağınız başvuru cevabı 3-10 gün içerisinde tarafınıza yapılacaktır.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Azerbaycan birçok Türk vatandaşın da yaşadığı bir ülkedir. Dolayısı ile aile ve arkadaş ziyaretlerinin de sık sık gerçekleştirildiği ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’den Azerbaycan’a ailenizden birisini veya herhangi bir arkadaşınızı ziyaret etmek isterseniz; aile arkadaş ziyareti vizesi almanız yeterlidir. Davetiye alacağınız kişinin soyadının sizin soyadınızla aynı olmasına gerek yoktur. Bu kategoride değerlendirmeler soy bağına göre değil, davetiyeye bağlı olarak yapılmaktadır.

Kaç Günlük Alınabilir: Türkiye’den ailesini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek amacı ile Azerbaycan’a gitmek isteyen şahıslara verilen izin süresi 1 aydan fazla değildir. Eğer kişi tekrar süreyi uzatmak isterse başvuruda kolayca bulunabilir. İlk vize süresine ek olarak yeni bir süre talebinde bulunabilir.

Nereye Başvurulur: Arkadaş ya da aile bireyleri ile alakalı ziyaret vizelerinizi Azerbaycan Konsolosluğundan ya da e-vize işlemleri üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün. Vize Ofisi e-vize işlemlerinizde de sizlere destek olmaya devam ediyor.

Gerekli Evraklar Nelerdir           

Pasaport: Azerbaycan’da yaşamını sürdüren aileniz için ya da arkadaşlarınız için küçük bir gezi ve ziyaret planı yapıyor olabilirsiniz. Bu konu ile alakalı öncelikle vize almak adına pasaportunuzun belirlenen şartlara uygun olması gerektiğine özen göstermelisiniz. İlgili şartları Vize Ofisi temsilciliniz ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Azerbaycan aile arkadaş vizesi almak için pasaportunuzun en az 7 ay daha herhangi bir işlem gerektirmemesi gerekmektedir.

 Vize Başvuru Formu: Vize müracaatında bulunacağınız kategori; aile ve arkadaş ziyareti olduğu için ziyarette bulunacağınız kişi ya da kişilere dair bazı bilgilerinde bu formda yer alıyor olması gerekmektedir. Lütfen formu doldurmadan önce; Vize Ofisinden destek alınız.

Biyometrik Fotoğraf

Dekont: Vize başvurusunda ödenmesi gereken ücret dekontu.

Davetiye: Azerbaycan ziyaretinde bulunma gerekçeniz olan, aile üyesi ya da arkadaşlarınızdan almanız gereken davetiyedir. Davetiyede; sizi Azerbaycan’a davet eden kişi kendi kimlik bilgilerine değinmeli ve de eğer Azerbaycan vatandaşı değilse oturum izninin de bir suretini paylaşmalıdır.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Banka Hesap Özeti: Şahsi hesabınızda, aile ve arkadaş ziyaretini gerçekleştirdiğiniz sürede yapacağınız harcamaları karşılayacak kadar bakiye bulunmalıdır. Banka yetkilisinin onayını taşıması gereken bu belge; imza beyanı ile beraber sunulmalıdır.

Seyahat Dağlık Sigortası

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Gerçekleştireceğiniz seyahatten önce ki 2 hafta uygun koşulların sağlanabileceği bir süredir. Özel bir durumunuz varsa onu da göz önünde bulundurarak gerekli müracaatı gerçekleştirebilirsiniz.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Türkiye’den Azerbaycan güzergâhı kullanılarak farklı komşu ülkelere geçmek isteyen kişilerin alması şart olan vize türüdür. Azerbaycan transit vizesi işlemlerinizde ki profesyonel yardımı; Vize Ofisi sizlere sağlamaktadır.

Kaç günlük alınabilir: Azerbaycan kara sınırlarını ya da havayolunu kullanarak; geçiş yapabileceğinizi süre 1 günden fazla değildir. Sadece ülkede bulunduğunuz o gün içerisinde ki geçiş hakkı size tanınmaktadır.

Nereye Başvurulur: E-vize başvuruş yapmanın dışında; Azerbaycan Konsolosluğu da başvuruları almaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport

Biyometrik Fotoğraf: 35*45 mm 2 adet yeni çektirdiğiniz biyometrik fotoğraf.

Uçak Bileti Rezervasyonu: Azerbaycan üzerinden gideceğiniz ülkeye dair uçak bileti rezervasyon fotokopisi.

Vize Talep Dilekçesi: Vize başvurusunu yapan şahısın hazırlayacağı bu dilekçede; ziyaret amacı, yolculuk masraflarını taahhüt ettiği ve de yolculuk güzergâhını açıkça anlatan yazı.

Asıl Seyahat Edilecek Ülkenin Vize Onayı

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Banka Hesap Belgesi

Ne zaman başvurmak gerekir: Azerbaycan transit vizesi başvurularınızı siz; kendi belirlediğiniz tarihlerde gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yaptığınız günden sonra ki ilk 3 ile 10 gün içinde yanıtınız tarafınıza bildirilecektir.

AZERBAYCAN VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Azerbaycan Vatandaşı Olunur: Azerbaycan kültürü, Türk kültürüne benzerlik gösteren bir kültürdür. Dolayısı ile bu ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen her Türk için başvuru sürecinden sonra ki süreç gayet kolaydır. Bazı vize kriterlerinde olduğu gibi vatandaşlık için prosedürlere uymak zorundasınız.

Azerbaycan Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Vatandaşlık Başvuru Formu:  Azerbaycan vatandaşı olmak için bu formda ki tüm soruları yanıtlamanız gerekmektedir.

Pasapot:  Azerbaycan yetkililerin belirlediği vize şartlarından birisi de; pasaportunuzun 6 ay daha işlenebilir olmasıdır. Yani almak istediğiniz vize 10 gün ise; pasaportunuzun en az; 6 ay 10 günlük bir süreci kapsıyor olması beklenmektedir.

Biyometrik Fotoğraf:  2 biyometrik fotoğraf talebinde bulunacak yetkililere; fotoğraflarınızı sunarken arkalarına kimlik numaranızı da yazabilirsiniz.

 

Doğum Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneği: Vatandaşlık başvurularında öncelikle soy bağı esas alınmaktadır. Daha sonrasında ise; oturum şartlarına uygunluk kriterleri aranmaktadır. Doğum kayıt belgenizi ve de kayıtlı olduğunuz aile bireyleri gösteren nüfus kayıt belgesini, vatandaşlık işlemleri için mutlaka sunmalısınız.

Finans ve Yatırım Durumunuzu Gösteren Belgeler: Banka hesaplarınızın onaylı hesap dökümü, varsa taşınmaz kayıtlarınız. Özellikle Azerbaycan’da bulunan taşınmanız varsa mutlaka mal beyanınızı sunmalısınız.

Evlenme Cüzdanı:  Azeri bir vatandaş ile evliliğiniz devam ediyorsa; bu durumu da vatandaşlığa geçişte beyan etmelisiniz.

ERASMUS VİZESİ

Nedir: Azerbaycan üniversiteleri; dönem dönem Türkiye ile öğrenci değişim programı açıyorlar. Dolayısı ile Azerbaycan’da ki üniversitelerde bir dönem geçirmek isteyen öğrenciler bu vizeye almadan ülkeye giriş yapamazlar.

Kaç günlük alınabilir: Erasmus Azerbaycan vizesi; ilgili kurumda ki değişim programına bağlı olarak 3- 6 ay olarak değişebilir.

Nereye Başvurulur: Erasmus vizesi alabilmek için Azerbaycan Konsolosluğu başvurularınızı değerlendirmektedir.

Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Pasaportunuz, deforme olmamış, sayfaları okunabilen ve de eksik sayfası bulunmayacak şekilde olmalıdır. Seyahatiniz son bulduktan yani Azerbaycan’dan döndüğünüz tarihten sonra 24 hafta daha pasaportunuzun işlem alabilir olması şartı aranmaktadır.

2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Diploma Asıllı: Son mezun olduğunuz okuldan aldığınız diplomanın aslını sunmalısınız.

Hibe Belgesi: Üniversitenin Erasmus birimlerinden temin edebilirsiniz.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Uçak ve Rezervasyon Beyanları: Azerbaycan’a nasıl yolculuk yapacağınızı ve de tarihlerini içeren belge. Bilet aslı ya da rezervasyon örneği olabilir.

Kabul Formu: Azerbaycan’da bulunan okula kabul edildiğinizde, alabileceğiniz belge.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Erasmus ile Azerbaycan’a gitmek için başvurularınızı, son 15 gün içerisinde Vize Ofisi aracılığını tercih ederek yaptırabilirsiniz.

AZERBAYCAN AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Azerbaycan’da çalışan eşiniz, kardeşini ya da herhangi bir aile bireyi ile aile birleşimi talebinde bulunabilirsiniz. Bu talep için almanız gereken vize aile birleşim vizesidir.

Kaç günlük alınabilir: Aile birleşim vizesi için belirli bir sınırlanma yoktur. Talep ettiğiniz süreç değerlendirmeye alınarak, süreç belirlenir.

Nereye Başvurulur: Aile birleşimi vize başvurusunu Azerbaycan için yapıyorsanız, Vize ofisi gerekli prosedürlerde sizlere kılavuz olacak deneyime sahiptir. Başvuru yetkili merci olan Azerbaycan Konsolosluğu’na gerçekleştirilmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Azerbaycan Aile Birleşim vizesi başvurusu yaptığınızı bildirdiğiniz formdur.

Pasaport: Resmi bir kuruma başvuruda bulunduğunuz için bu formu da tamamen gerçek ve de resmi bilgilerinizi göz önüne alarak soldurmalısınız. Kimlik bilgilerinizi, yolculuk amacınızı ve de tarihilerinizi net bir şekilde formda belirtiniz.

Fotoğraf: Fotoğraf biyometrik olmalıdır.

Pasaport ve Kimlik Fotokopileri: Azerbaycan’a yolculuk yapmak için öncelikle Azerbaycan yetkililerinden vize yanıtınızı almanız gerekmekte. Bu süreçte sunacağınız pasaport ve nüfus cüzdanınız ise önemli iki belge statüsündedir. Her ikisinin de aslını sunarken, fotokopilerini de sunmanız gerektiği gibi aklınızdan çıkartmayın. Pasaportunuzda bulunan kişisel kimlik bilgilerinizin yer aldığı sayfalara ek olarak vize basılmış olan sayfalarında okunabilir birer kopyasını sunmalısınız.

Banka ve Finans Bilgileri

Evlenme (varsa)  Kayıt Örneği Formu: Azerbaycan vatandaşları ile evli olan başvuru sahipleri sunmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir: Azerbaycan vize başvuru sonuçları hızla belirlenmekte ve de sonrasında vize süresi başlamaktadır. Dolayısı ile yolculuğunuza yakın bir tarihte başvuru yapabilirsiniz.

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  Azerbaycan’da oturum ve çalışma izini almak isteyen Türk ve de yabancı uyruklu vatandaşların başvuruda bulunması gereken vize; oturum ve çalışma iznidir.

Kaç Günlük Alınabilir: Azerbaycan çalışma izni 6 ay ile 1 yılı kapsamaktadır.

Nereye Başvurulur:  Azerbaycan Konsolosluğu’na; oturma ve de Azerbaycan çalışma izni alma amacını taşıyan başvurularınız için Vize Ofisi ile görüşün.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Ülkeye döndüğünüz tarihten sonra da belli bir süre içerisinde geçerliliğinin devam ediyor olması beklenmektedir. Bu süre altı aydan az değildir. Pasaportunuzda daha önce ki Azerbaycan ya da farklı ülkelere gerçekleştirmiş olduğunuz seyahatlerin işlendiği sayfalarında kopyasını dosyanızda sunmalısınız.

35*45 mm Biyometrik Fotoğraf

Diploma ve Mesleki Sertifikalar

İş Davetiyesi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ne zaman başvurmak gerekir:  Oturum ve çalışma izni almak için Azerbaycan Hükumetine başvuru yapmayı planlıyorsanız; ilgili koşulları sağladıktan sonra 10 gün içerisinde müracaatınızı yetkililere sunabilirsiniz.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Doğru yapılmayan beyanlar ve de yatırılmayan vize ücretleri, aksayan süresin olumsuz bir cevap almasına neden olabilmektedir.

İtiraz Hakkı: Azerbaycan Konsolosluğu’na karşılaştığınız olumsuz karardan dolayı itiraz iletme hakkınızı kullanabilirsiniz.

İtiraz Şekli: İtiraz şekli yazılı olmalıdır.

Ücret İadesi var mı?

Azerbaycan vize işlemlerinin tamamında vize ücret iadesi ile alakalı bir uygulama bulunmamaktadır.

VİZE ÜCRETLERİ

Azerbaycan vizesi almak için yapacağınız müracaat sırasında; vize ödeneği çıkacaktır. Vize harcı olarak da adlandırılan bu ücretler; başvuruda bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik gösterirken, vize süreciniz de bu ücrete etki etmektedir.

KONSOLOSLUKLAR

Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği
Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu
Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosluğu
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Tahira Guliyeva 2020-06-05 19:46:09 Cevabı Görüntüle
Azerbaycan Bakü'ye Nasıl Gidlir? Covid 19 sebebiyle uçuşlar varmı
cengiz sezer 2020-06-09 19:26:22 Cevabı Görüntüle
merhaba, Azerbaycan uyruklu olan 1975 doğumlu eşim ile istanbulda tanıştık ve 1997 yılında evlendik. Doğal olarak kendisi Türk vatandaşı oldu. şu an 2003 doğumlu bir oğlumuz var. Onu Azerbaycan vatandaşlığına geçirmek istiyoruz. Eşimin tüm ailesi Azerbaycan da yaşıyor. Oğlumda 7-8 yıldır her yaz okul tatilinde orada kalıyor. Vatandaşlık için nasıl yapmalıyız, hangi belgeler ve prosedürler gerekli bilgi verirmisiniz? selamlar Cengiz Sezer
Erman Özgüven 2020-07-23 20:59:30 Cevabı Görüntüle
Merhabalar, Ben 10 Ağustos 2020 tarihi gibi Azerbaycan Bakuye çalışma iznim ve oturum iznim ile gideceğim. Kendisi de benim gibi turk olan eşimin de yanima gelmesi için bir kısıtlama var mi? Benim oturum iznim ve calisma iznim üzerinden kendisine de bir oturum izni alabiliyor muyum. Teşekkürler.