Azerbaycan Vizesi; Vize Başvurusu

ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

UYARI: Azerbaycan vize başvurusu için randevu almanız zorunludur. Gerekli evraklar listesi ve başvuru formu için ücretsiz telefon desteği alın.

Komşu ülkemiz olan Azerbaycan’a Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yapılan seyahatler için izlenmesi gereken vize prosedür yollarını sizlerle paylaştık.

Azerbaycan Vize İstiyor mu?

‘’Azerbaycan vizesi kalktı mı?’’ gibi merak edilen sorulara cevap olarak Azerbaycan ülkesi Türkiye için vize uygulamasını 2019 yılında kaldırdı.

Öncesinde karayolu ya da havayolunu kullanacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ya havaalanında ya da elektronik başvuru yoluyla vize başvurusu yapmaları gerekiyordu. Ancak Azerbaycan’a yapılacak 30 günlük süre sınırı olması dahilinde ziyaretler için vize talep edilmemektedir.

Türk vatandaşlarının Azerbaycan’da 30 günden daha fazla kalma durumları var ise Azerbaycan temsilciliklerinden vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Azerbaycan vizesiz kalma süresi 30 gün olarak belirlenmiş ve bu süre dahilinde Azerbaycan’a seyahat gerçekleştirecekseniz bile muhakkak pasaportunuzun bulunması gerekmektedir.

Azerbaycan’a seyahatinizi gerçekleştirdikten sonra pasaportunuzun 6 ay daha geçerliliğe sahip olması gerekmektedir.

En kolay ve hızlı vize başvurusunu Azerbaycan e-vize şekliyle internet üzerinden yapabilirsiniz.  Seyahatinizden 7 gün önce başvuru yapmanızı tavsiye ettiğimiz E-vize süresi 3 gün içinde açıklanmaktadır.

Tercih edebileceğiniz diğer bir başvuru yolu ise Haydar Aliyev ya da Gence Havalimanından yapacağınız Azerbaycan vize başvurusudur.

Tabii bu yolda talep edilen güncel evraklar olacağından başvuru yaparken eksik veya yanlış belge olması halinde vize başvurunuz onaylanmayabilir. Bu yüzden seyahat edeceğiniz süreden daha erken vize başvurusunu gerçekleştirmenizi öneririz.

Diğer bir seçenek ise, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, Azerbaycan Başkonsolosluğu ve Azerbaycan Kars Başkonsolosluğundan Azerbaycan vize başvurusu yapmaktır.

Eğer Azerbaycan’a daha hızlı gitmeniz gerekiyorsa ekspres vize başvurusu yapabilir ve neden daha hızlı gitmeniz gerektiğini kanıtlayan ve açıklayan belgeleri sunmanız dahilinde vize başvurunuz 3 saat içinde sonuçlanabilmektedir.

Tabii bu vize türü için ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. Azerbaycan vize ücreti hakkındaki bilgileri yazımızın devamında paylaşacağız.

Azerbaycan vize politikası dahilinde Konsoloslukların çalışma saatleri değişiklik gösterebileceğinden randevunuzu erken almanız gerekmektedir. Resmî tatiller, yılbaşı ve bayramlar gibi izin durumlarında vize işlemleriniz aksayabilmektedir.

Başvuru yapılacak günlerin tatil gibi yoğunluk olduğu günlere gelmesi durumunda vize süreciniz uzamaktadır bu yüzden seyahat planınızı iyi belirlemeniz ve seyahat tarihinizden 30 gün öncesinde Azerbaycan vizesi başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

E-vize başvurusu en çok tercih edilen ve en çok tavsiye edilen vize başvuru şeklidir. Daha az zahmetli ve daha hızlı olmasından dolayı e-vize başvurusunu önermekteyiz.

Başvurunuz Azerbaycan Konsoloslukları tarafından kabul edildiğinde mail adresinize bir onay formu gelmektedir. Bu sayede vizeniz onaylanmış ve Azerbaycan’a seyahat etme hakkı kazanmış olursunuz.

Azerbaycan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bu evrakların düzenli hazırlanması, doğru ve eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Yanlış ve eksik olan evrak teslim etmeniz durumunda vize başvuru işlemleriniz aksayabilir vize süresi uzayabilir.

  • Vize başvuru formu: İnternet, Havaalanları ya da Konsolosluklara yapacağınız başvurular için doldurulmuş vize başvuru formu.
  • Kimlik Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın arkalı önlü kimlik fotokopisi.
  • Nüfus Kayıt Örnek Belgesi: İkamet adresiniz ve nüfus belgenizin bulunduğu kayıt örneği.
  • Pasaport: Azerbaycan’a seyahatinizden sonra 6 ay daha geçerliliği olan pasaportunuzun fotokopisi ve varsa eski pasaportlarınızı da gerekli evraklar arasına koymanız gerekir.

En az 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır ancak E-vize işlemlerinde pasaportunuzun bu tarz boş sayfalara ihtiyacı kalmamaktadır.

  • Fotoğraf: Azerbaycan vizesi koşullarını sağlayan 2 adet biometrik fotoğraf.
  • Ücret dekontu: Vizeyi ödediğinize dair dekont.
  • Hesap dökümü: Azerbaycan’da kalacağınız sürede ne harcayacağınız ve ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınızı garanti eden hesabınızda ne kadar para bulunduğunu gösteren hesap tutanağı.
  • Belgeler: Azerbaycan’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir kurumda çalışıyor ise: SGK belgesi, öğrenci ise öğrenci belgesi dosyaya konulmalıdır.
  • Seyahat planı: Konaklama yapacağınız otelin ya da kalacağınız yerin adresi, hangi tarihlerde Azerbaycan’da bulanacaksınız ve uçuş bilgilerinizi gösteren plan belgesi.

Azerbaycan Vize Ücreti

Azerbaycan vize ücreti 2020 yılında ne kadar oldu sorularınıza cevap olarak Azerbaycan Konsoloslukları vize ücretini 23 Dolar olarak belirlemiştir.

Eksper vize başvurusunda ise ödeyeceğiniz tutar 51 Dolar olmaktadır.

Vize başvurusu onaylandıktan 3 gün sonra vizeniz başlayacaktır bu yüzden seyahat sürenizi önceden belirlemeniz gerekmektedir.

Azerbaycan Vatandaşlığı

Yakın akrabalık ilişkilerinin vatandaşlık taleplerinde dikkate alındığı açık durumda. Azerbaycan vatandaşlığı için soy bağı değerlendirilir ve bizzat başvurunuzu gerçekleştirmeniz istenir.

Azerbaycan vatandaşlığı nasıl alınır sorgulayanlara sadece yakın akrabalık ilişkilerinden söz edilmez. Aynı zamanda evlilik üzerine de ele alınır ve belgeler ile değerlendirilir. Nitekim uluslararası evlilik cüzdanını paylaşmak başvurularda önem arz eder.

Vatandaşlık üzerine Azerbaycan’a nasıl yerleşebilirim soranların oturum izni dikkate alınır. İzne sahip olmak isteyenlerin önceliği başvuru formunu doldurma olmalıdır. Ardından gelen noter onaylı belgeler ve pasaportlar üzerine incelemelere geçilir.

Yatırımlara bağlı olarak Azerbaycan vatandaşlığı nasıl alınır 2020 yılında sıklıkla sorgulanmıştır. 2021 yılında da yine gayrimenkul yatırımları kabul edilmiştir. Hatta ülkenin ekonomisine özel olarak yapılan yatırımlar da vatandaşlık adına kabul edilir.

Vatandaşlık başvuru formunun doldurulması ve kimlik belgelerinin hazırlanması önem arz ediyor. Azerbaycan vatandaşı olmak için ne yapılır soranlara ilgili evraklar sıralanır ve her birinin konsolosluk tarafından değerlendirilmesi esas alınır.

Türk vatandaşı Azerbaycan oturma izni için Azerbaycan Göç Kanunu yasalarına göre harekete geçmelidir. Hem geçici hem de süresiz olarak değerlendirilen oturma iznine dair e-ikamet prosedürlerine yer verilir. Vatandaşların belgeleri ile randevu gününde müracaat etmeleri istenir.

Türkiye vatandaşlı için Azerbaycan vatandaşlığı yatırımlara göre şekillenir. Örneğin konut yatırımı söz konusu ise en az 100.000 AZN değerine uygun bir şekilde işlemlere başvurmak gerekir.

Sadece yatırım işlemleri ile Türk vatandaşları için Azerbaycan vatandaşlığı ele alınmaz. Bunun ardından hem akrabalık bağları hem de evlilik değerlendirilir. Her bir durum evraklar ile desteklenir ve başvurunuz değerlendirilir.

Azerbaycan Vatandaşı Olmak İçin Ne Yapılır?

Uluslararası hukuka bağlı olarak Azerbaycan vatandaşlık başvurularına geçilmesi önem arz ediyor. Bu durum Azerbaycan Vatandaşlık Kanunu nazarında açıklanmıştır. Neticesinde Azerbaycan vatandaşı olmak için ne yapılır soranlara şartlar sıralanmıştır.

Azerbaycan vatandaşlığı nasıl alınır 2020 yılında da sıklıkla ele alınmış ve daimi oturma iznine dair şartlar sıralanmıştır. Örneğin ilk etapta 5 yıllık kalma süresi ele alınır. Sürenin son 3 ayı içerisinde de oturma iznini uzatmaya dair vatandaşlık başvurularına geçilebilir.

Türkiye vatandaşları için Azerbaycan vatandaşlığı belli başlı kriterlere göre değerlendirilir. Bunlar arasında yakın akrabalık ilişkileri sorgulanır ve vatandaşlık adına başvurulara geçilir. Aynı zamanda gayrimenkul yatırımlarına dair en az 100.000 AZN değerini dikkate alabilirsiniz.

Yatırım yaparak vatandaşlık hakkından faydalanabilirsiniz. Türk vatandaşlar için Azerbaycan vatandaşlığı için sadece gayrimenkul ele alınmaz. Ülkenin ekonomisine dair minimum 500.000 AZN olan yatırım üzerinden de vatandaşlık müracaatına geçilebilir.

Azerbaycan vatandaşlığından imtina olarak da ülkemiz prosedürleri sıralanır ve uygun olanların başvurularını iletmeleri beklenir. Konsolosluk veya Büyükelçilik randevularına riayet ederek imtina için müracaat edilebilir.

Azerbaycan Devlet Göç İdaresi tarafından vatandaşlık prosedürleri açıklanmıştır. Aynı zamanda Türk vatandaşı Azerbaycan’da ne kadar kalabilir merak edenlere 30 günlük vizesiz seyahat muafiyeti açıklamıştır. 2019 yılında ele alınan anlaşmalar üzerine 30 gün kadar vizesiz seyahate geçilebilir.

Merak edilen bir diğer husus ise Azerbaycan çifte vatandaşlık nasıl alınır oluyor ve bu durum soy bağına sahip olmak şartıyla gerçekleşiyor. 18 yaşından büyük olan yetişkinlerin soy bağı üzerine dilekçelerini hazırlamaları ve bu şekilde başvuruda bulunmaları isteniyor.

Azerbaycan Vize

Türkiye Bakü Büyükelçiliği vize prosedürlerine dair açıklamalarda bulunmuş ve T.C. vatandaşlarına yol göstermiştir. İlk etapta Azerbaycan vize muafiyetinin üzerinde durulmuş ve vatandaşlara 30 günlük kalma sınırı açıklanmıştır.

Azerbaycan vize istiyor mu 2021 yılına dair sık sık ele alınan sorulardan bir tanesidir. Sonuç olarak yapılan anlaşmalara göre vize 1 Nisan 2021 yılında kalkmıştır. Ancak seyahat süre sınırı getirilmiş ve 30 gün kadar kalmanız esas alınmıştır.

Yeni tip kimlik kartları ülkeye girişte yeterli olacaktır. Azerbaycan vize kalktı mı sorgulayanlara sadece kimlik kartı belirtilir. Vizeden ziyade herhangi bir pasaport şartının öne sürülmediği açık durumda.

Kalma sınırını 30 güne sabitlemek üzere seyahat programlarına geçebilirsiniz. Azerbaycan’a vize var mı 2020 yılında sıklıkla sorgulanmış ve 2021 yılına gelindiğinde netlik kazandırılmıştır.

Merak edilen bir diğer husus Azerbaycan’a kimlikle gidilir mi oluyor ve bu soruya ‘evet’ yanıtı veriliyor. Vize muafiyetine bağlı olarak herhangi bir başvuru aşamasının üzerinde durulmaz. 30 gün kadar tüm pasaport sınıflarının kimlikle giriş yapmaları esas alınır.

Azerbaycan vizesi nasıl alınır sorgulayanlara kapı vizesi söz edilir. Havaalanı gümrük kapısı üzerinden başvurulara geçilebilir. Bunun için Bakü Haydar Aliyev Havaalanı üzerinden 30 gün süreyle kapı vizesi taleplerine yanıt verildiği açıklanır. Vatandaşlardan başvuru formunu doldurmaları ve fotoğraflarını ibraz etmeleri istenir.

Söz konusu oturma veya çalışma izni olduğu zaman ayrı prosedürlere yer verilir. Azerbaycan’a nasıl yerleşebilirim soranların önceliği online olarak başvuru formunu açmak olmalıdır. Forma bilgilerinizi sıralamalı ve belgelerinizi hazırlamalısınız. Uzun dönem kalacak ya da yerleşecek olan vatandaşlara ilişkin belge prosedürleri ele alınır.

Azerbaycan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Azerbaycan’a gitmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin vize işlemleri başvurularından itibaren belgeleri eksiksiz ise 3 saatte sonuca varmaktadır.

Türk Vatandaşı Azerbaycan’da Kaç Gün Kalabilir?

Azerbaycan’a giden Türk vatandaşları yeni çıkarılmış kimlikleriyle beraber 30 günle sınırlanan kısa süreli vizesiz giriş iznine sahiptir.

Azerbaycan’a Elektronik Vize Nasıl Alınır?

Azerbaycan’a gitmek isteyen kişilerin elektronik vize alabilmesi için bilgilerini sistem üzerinden eksiksiz bir şekilde doldurarak konsolosluklara göndermesi gerekmektedir.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı