2021 Azerbaycan Vize Başvurusu - Vize Ofisi
Azerbaycan Vizesi Başvurusu

Azerbaycan Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

Komşu ülkemiz olan Azerbaycan’a Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yapılan seyahatler için izlenmesi gereken vize prosedür yollarını sizlerle paylaştık.

Azerbaycan Vize İstiyor mu?

‘’Azerbaycan vizesi kalktı mı?’’ gibi merak edilen sorulara cevap olarak Azerbaycan ülkesi Türkiye için vize uygulamasını 2019 yılında kaldırdı.

Öncesinde karayolu ya da havayolunu kullanacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ya havaalanında ya da elektronik başvuru yoluyla vize başvurusu yapmaları gerekiyordu. Ancak Azerbaycan’a yapılacak 30 günlük süre sınırı olması dahilinde ziyaretler için vize talep edilmemektedir.

Türk vatandaşlarının Azerbaycan’da 30 günden daha fazla kalma durumları var ise Azerbaycan temsilciliklerinden vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Azerbaycan vizesiz kalma süresi 30 gün olarak belirlenmiş ve bu süre dahilinde Azerbaycan’a seyahat gerçekleştirecekseniz bile muhakkak pasaportunuzun bulunması gerekmektedir.

Azerbaycan’a seyahatinizi gerçekleştirdikten sonra pasaportunuzun 6 ay daha geçerliliğe sahip olması gerekmektedir.

En kolay ve hızlı vize başvurusunu Azerbaycan e-vize şekliyle internet üzerinden yapabilirsiniz.  Seyahatinizden 7 gün önce başvuru yapmanızı tavsiye ettiğimiz E-vize süresi 3 gün içinde açıklanmaktadır.

Tercih edebileceğiniz diğer bir başvuru yolu ise Haydar Aliyev ya da Gence Havalimanından yapacağınız Azerbaycan vize başvurusudur.

Tabii bu yolda talep edilen güncel evraklar olacağından başvuru yaparken eksik veya yanlış belge olması halinde vize başvurunuz onaylanmayabilir. Bu yüzden seyahat edeceğiniz süreden daha erken vize başvurusunu gerçekleştirmenizi öneririz.

Diğer bir seçenek ise, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, Azerbaycan Başkonsolosluğu ve Azerbaycan Kars Başkonsolosluğundan Azerbaycan vize başvurusu yapmaktır.

Eğer Azerbaycan’a daha hızlı gitmeniz gerekiyorsa ekspres vize başvurusu yapabilir ve neden daha hızlı gitmeniz gerektiğini kanıtlayan ve açıklayan belgeleri sunmanız dahilinde vize başvurunuz 3 saat içinde sonuçlanabilmektedir.

Tabii bu vize türü için ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. Azerbaycan vize ücreti hakkındaki bilgileri yazımızın devamında paylaşacağız.

Azerbaycan vize politikası dahilinde Konsoloslukların çalışma saatleri değişiklik gösterebileceğinden randevunuzu erken almanız gerekmektedir. Resmî tatiller, yılbaşı ve bayramlar gibi izin durumlarında vize işlemleriniz aksayabilmektedir.

Başvuru yapılacak günlerin tatil gibi yoğunluk olduğu günlere gelmesi durumunda vize süreciniz uzamaktadır bu yüzden seyahat planınızı iyi belirlemeniz ve seyahat tarihinizden 30 gün öncesinde Azerbaycan vizesi başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

E-vize başvurusu en çok tercih edilen ve en çok tavsiye edilen vize başvuru şeklidir. Daha az zahmetli ve daha hızlı olmasından dolayı e-vize başvurusunu önermekteyiz.

Başvurunuz Azerbaycan Konsoloslukları tarafından kabul edildiğinde mail adresinize bir onay formu gelmektedir. Bu sayede vizeniz onaylanmış ve Azerbaycan’a seyahat etme hakkı kazanmış olursunuz.

Azerbaycan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bu evrakların düzenli hazırlanması, doğru ve eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Yanlış ve eksik olan evrak teslim etmeniz durumunda vize başvuru işlemleriniz aksayabilir vize süresi uzayabilir.

  • Vize başvuru formu: İnternet, Havaalanları ya da Konsolosluklara yapacağınız başvurular için doldurulmuş vize başvuru formu.
  • Kimlik Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın arkalı önlü kimlik fotokopisi.
  • Nüfus Kayıt Örnek Belgesi: İkamet adresiniz ve nüfus belgenizin bulunduğu kayıt örneği.
  • Pasaport: Azerbaycan’a seyahatinizden sonra 6 ay daha geçerliliği olan pasaportunuzun fotokopisi ve varsa eski pasaportlarınızı da gerekli evraklar arasına koymanız gerekir.

En az 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır ancak E-vize işlemlerinde pasaportunuzun bu tarz boş sayfalara ihtiyacı kalmamaktadır.

  • Fotoğraf: Azerbaycan vizesi koşullarını sağlayan 2 adet biometrik fotoğraf.
  • Ücret dekontu: Vizeyi ödediğinize dair dekont.
  • Hesap dökümü: Azerbaycan’da kalacağınız sürede ne harcayacağınız ve ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınızı garanti eden hesabınızda ne kadar para bulunduğunu gösteren hesap tutanağı.
  • Belgeler: Azerbaycan’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir kurumda çalışıyor ise: SGK belgesi, öğrenci ise öğrenci belgesi dosyaya konulmalıdır.
  • Seyahat planı: Konaklama yapacağınız otelin ya da kalacağınız yerin adresi, hangi tarihlerde Azerbaycan’da bulanacaksınız ve uçuş bilgilerinizi gösteren plan belgesi.

Azerbaycan Vize Ücreti

Azerbaycan vize ücreti 2020 yılında ne kadar oldu sorularınıza cevap olarak Azerbaycan Konsoloslukları vize ücretini 23 Dolar olarak belirlemiştir.

Eksper vize başvurusunda ise ödeyeceğiniz tutar 51 Dolar olmaktadır.

Vize başvurusu onaylandıktan 3 gün sonra vizeniz başlayacaktır bu yüzden seyahat sürenizi önceden belirlemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
  • ×