Bahreyn Vize

Asya’da yer alan Bahreyn resmi adıyla Bahreyn arasında Türkiye Cumhuriyeti ile bir vize muafiyeti anlaşması mevcuttur. Bu anlaşmanın dahilinde; iki ülkenin resmi pasaporta sahip olan vatandaşları 90 güne kadar planladıkları seyahatlerinde her iki taraf için de vizeden muaf olmaları söz konusudur.

Öte yandan Bahreyn Krallığı’na planlı seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaportuna sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının her koşulda Bahreyn vize başvuru yapması gerekmektedir.

Bahreyn Vizeli Mi?

Bahreyn Krallığı’na turistik gezi amacı dahilinde seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, gerekli olan turistik Bahreyn vizesini sınır kapısından temin edebilmektedirler. Sınır kapısında elde edilebilen turistik vize ile Bahreyn’de 15 gün kadar ikamet edebilme hakkı tanınır.

Öte yandan bu süre, başvuru sahibinin isteği doğrultusunda 15 gün daha uzatılabilmektedir. Ancak Umuma Mahsus pasaport sahibi Bahreyn ülkesi vatandaşları da Türkiye’ye gerçekleştirmek istedikleri turistik seyahatler kapsamında 30 gün süreyle giriş vizesini sınır kapılarından alabilmektedir.

Bahreyn Vize Politikası

Vizeden muafiyeti olan veya ulaştıklarında vize için uygunluk bulunan ülkelerin bir tanesinden seyahat edilmediği sürece Bahreyn ülkesine yapılan ziyaretler için vize alınması koşulu vardır.

Bahreyn vize politikası gereği Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan ve beraberinde de Birleşik Arap Emirlikleri ülkeleri vatandaşları Bahreyn’i ziyaret etmek istedikleri taktirde seyahat etmeleri için vize almaları gerekmiyorken ülkeye girişleri için Ulusal Kimlik Kartları yeterli olmaktadır. Ancak Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkenin vatandaşları ülke sınırına vardıklarında 14 gün geçerli vize alabilirler.

Bahreyn Vize Ücreti

Bahreyn vize ücreti politikası, başvurulan vize çeşidi ve giriş sayısına göre değişiklik göstermektedir.  Bu vize türlerinin ücretleri farklı olmakla birlikte, Bahreyn turistik e vize ücreti yaklaşık olarak 79 USD’dir.

Bahreyn Vizesi Nasıl Alınır

Bahreyn vizesi işlemlerine Umuma Mahsus (Bordo) pasaportuna sahip vatandaşlar tabidir. Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah) ve Hizmet (Gri) pasaporta sahip olan vatandaşlar 90 güne kadar tanınan seyahat izinlerine sahiptir.

Bahreyn Vize Başvurusu

Bahreyn vize başvurusunu gerçekleştirebilmek için ilk aşamada Bahreyn vize başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Bu form, vize işlemlerinde yetkili olan kişilerin başvuru sahibi hakkında doğru bilgi alması amacı ile doldurulmalıdır.

Bahreyn vize başvurusu için gereken evrakların listesi, başvuru sahibinin mesleki pozisyonuna ve başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Bahreyn vizesi; aile ziyaret vizesi, turistik vize ve ticari vize adı altında 3 başlıkta toplanabilir.

Bahreyn Vizesi Ekşi

Bahreyn vizesi ekşi yorumlarında ülkeye girişte hiçbir sorunun yaşanmadığı, detaylı sorgulamaların olmadığı, kolaylıkla verilen giriş izin kağıdının üzerinde geçerlilik tarihinin yer aldığı ve bunun için bir ücretin alınmadığı belirtilmiştir.

Bahreyn Vize Kalktı

Bahreyn Krallığı'na seyahatte bulunmak isteyen umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Bahreyn vize kalktı. Böylelikle daha öncesinde kapıda alınabilen vizeler artık 90 güne kadar süren seyahatlerde kullanılabilecek.

Bahreyn Aktarma Vize

Bahreyn ülkesine seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip olanlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat planlarını yapmadan önce vize almaları gerekmektedir. Bahreyn aktarma vize işlemleri için kesin olarak konsolosluktan teyit alınması önem arz etmektedir.

Bahreyn Aile Vizesi

Bahreyn ülkesinde ikamet eden bir yakınını ziyaret etmek isteyen ülkemiz vatandaşlarının, Bahreyn aile vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bahreyn aile ziyaret vize başvurusu için kişilerin şahsen gelmelerine gerek yoktur. Bahreyn aile vizesi için gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir: pasaport, Bahreyn için vize başvuru formu, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, gelir belgelerinin beyanı, ulaşım konaklama rezervasyon dokümanları ve Bahreyn’de ikamet eden bir yakınınızın size hitaben yazdığı davet mektubu şeklinde sıralanabilir. Davet edilen kişi veya kişilerin kendilerine ait tüm kişisel adres ve iletişim bilgileri eksiksiz bir şekilde olarak yer alması gerekmektedir.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi