Beyaz Rusya vizesi, ülkeye belirli nedenler ile seyahat etme ve sınırlı olarak ülkede kalmanızı sağlayan vize türüdür. Beyaz Rusya yetkili makamların vereceği vize de yabancı uyruklu kişilerin gerekli koşulları sağlaması ve herhangi bir tehdit oluşturmaması durumunda vizeyi vermektedir.

Beyaz Rusya Vizesi Kimler Almalıdır?

Belarus’a seyahat edecek çoğu Dünya vatandaşlarının Beyaz Rusya vizesini alması gerekmektedir.

Bu duruma ek olarak Beyaz Rusya yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre ticari ve turizm için seyahat edecek kişilerin vizesiz girişi mümkündür.

Belarus Cumhuriyeti‘ne göre aşağıdaki ülke vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur.

 • Türkiye (30 gün’ e kadar konaklama şartı)

Beyaz Rusya Vize Çeşitleri

Beyaz Rusya vizesi için başvuru yapmadan önce hangi vize türüne başvuru yapacağınızı belirlemelisiniz. Eğer yanlış vize türüne başvuru yaparsanız vize başvurunuz reddedilebilir. Aynı zamanda yanlış vize türüne başvuru yaparsanız işinize yaramayan bir vize sahibi olabilirsiniz.

Ülkede kalış gününe göre 3 çeşit Belarus vizesi vardır.

 • B Transit Vize,
 • C Kısa Süreli Vize, bu vize türü 90 gün’ e kadar geçelidir. Genellikle iş, spor veya kültürel etkinliklere katılım, turizm, özel amaçlar, eğitim, istihdam, dini sebepler ile verilen vize türüdür. Aynı zamanda gazetecilik faaliyetleri, insanı yardım programlarına katılmak ve cenaze’ ye katılmak için verilmektedir.
 • D Vizesi, (uzun süreli vize) 90 gün’ e kadar ülke de kalma hakkı ve 1 yıla kadar geçerliliği olan vize türüdür.

Beyaz Rusya vizesi şu sebep ile verilmektedir. İş, spor veya kültürel etkinliklere katılım, özel amaçlar, cenaze törenlerini ziyaret etme, dini nedenler, insanı yardım programlarına katılmak ve gazetecilik faaliyetlerine katılmak için verilmektedir.

Giriş sayısına göre 3 Belarus vizesi vardır. Bunlar;

 • Tek giriş vizesi: Vize sahibinin Belarus’a bir seferlik girmesine izin verilmektedir. 90 gün dolmadan kişinin Belarus’ tan ayrılması gerekmektedir.
 • Çift giriş vizesi: Vize sahibi kişi 2 kere ülkeye giriş yapabilir. Aynı zamanda kişinin 90 günden fazla kalmasına izin verilmemektedir.
 • Çoklu giriş vizesi: Vize sahibinin 2′ den fazla ülkeye girmesine izin verilmektedir. Ancak yılda 90 günü aşmama şartı ile Belarus’a girme ve konaklama imkânı sunar.

Belarus’ a seyahat amacınıza bağlı olarak yukarıda yer alan giriş sayısına göre vize başvurusunda bulunmalısınız. Eğer konu hakkında bilgi sahibi değilseniz büyükelçilik ya da konsolosluk ile görüşebilirsiniz.

Belarus Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belarus vizesini almak için aşağıda yer alan belgeleri büyükelçiliğe veya konsolosluğa sunmanız gerekmektedir. Bu belgeleri eksik ya da yanlış sunmadığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde Belarus vize başvurunuz reddedilebilir ve bir daha başvuru hakkınız elinizden alınabilir.

 • Vize başvuru formunu dikkatli ve doğru bilgiler ile doldurmalısınız. Eğer bir soru sizi kapsamıyorsa “YOK” yazmalısınız. Eğer cevap hayır ise “HİÇBİRİ” yazmalısınız. Formu bizzat imzalamalısınız. Aynı zamanda reşit olmayan çocukların başvuru formunu ebeveynleri ya da yasal vasileri imzalamalıdır. Konu hakkında detaylı bilgiyi büyükelçilik ya da konsolosluk aracılığı ile öğrenebilirsiniz.
 • 1 Adet Pasaport fotoğrafı olmalıdır. 35×45 mm, yüksek çözünürlük ve yüzünüzü gösterecek şekilde nötr yüz ifadesi işe çekim yapılmalıdır. Bu unsurlara özen gösterilmelidir. Aynı zamanda fotoğraf arkası sade olmalıdır. Eğer gözlük veya şapka kullanıyorsanız fotoğraf çekinirken çıkarmanız gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.
 • Geçerli bir pasaport sahibi olmalısınız. Belarus’ tan ayrılana kadar pasaportunuzun 3-6 ay kadar geçerli olması gerekir. Ayrıca 2 adet vizenizde boş sayfanızın olması gerekir.
 • Ülkeye girişinizin için davet mektubuna sahip olmalısınız. (Orijinal)
 • En az 10.000€’ luk Belarus da kaldığınız süresinde Seyahat Sağlık Sigorta sahibi olmalısınız. Bu Seyahat Sağlık Sigortası aynı zamanda tüm ülke seyahatleri için geçerli bir durumdur. Çünkü gezi esnasında başınıza bir kaza gelmesi ile ülke de tedavi almanızı sağlayan oldukça önemli bir sigorta türüdür.
 • Büyükelçilik tarafından seyahat nedeniniz ve başvuru yaptığınız vize türüne bağlı olarak ek belgeleri sunmalısınız. Bu ek belgeyi Beyaz Rusya büyükelçiliği, konsolosluğu veya başvuru merkezleri sizleri arayarak söyleyecektir. Tüm belgeler zamanında teslim edilmelidir.

Beyaz Rusya Kısa Süreli Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kültürel, iş ve spor gibi faaliyetlere katılmak için alınması gereken belgeler aşağıda yer almaktadır. Eğer bu belgelerden birini bile eksik sunarsanız başvurunuz reddedilebilir. Bunun için süreci dikkatli bir şekilde geçirmenizde fayda vardır.

 • Orijinal vize destek mektubuna sahip olunması gerekir. Bu mektup, antetli kâğıda kuruluşun ismi, adresi ve telefon numarası ile birlikte düzenlenmesi gerekmektedir.

Özel nedenler ile aşağıdaki belgelersen biri sunulmalıdır.

 • Belarus Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık ve Göç Dairesi yerel birimi tarafından verilen davet mektubu,
 • Beyaz Rusya’ ya seyahat nedeniniz akraba ya da aile ziyaretini kapsıyor ise davet mektubu sunulmalıdır. Ayrıca Belarus da akrabanızın ölmesi ya da eşinizin ciddi hastalanmasını belgeleyerek ülkeye giriş yapmalısınız.
 • Belarus’ ta mülk sahibiyseniz mülkiyeti doğrulayan kanıtı sunmalısınız.
 • Beyaz Rusya’ ya tıbbi tedavi almak için geliyorsanız Belarus sağlık kurumu tarafından mektup yazılması veya Belarus sağlık kurumu ile sözleşme yapılması gerekmektedir.

Ülkeye turizm için seyahat edecek yabancı uyruklu kişilerin aşağıda yer alan belgelerin orijinallerini sunması gerekmektedir.

 • Belarus turizm acentesi tarafından yabancı uyruklu kişinin Belarus da kalış kurallarına saygı duyacağını belirten destek mektubu yazması gerekmektedir. Turizm acentesi’ nin adı, adresi ve telefon numarası bulunan bir antetli kâğıda basılması gerekmektedir.
 • Spa tesisi, sanatoryum ya da dinlenme merkezinin adı, adresi, telefon numarası, nedeni ile antetli bir destek mektubu’ nun yazılması gerekmektedir. Ayrıca hizmet için rezervasyon ya da kısmi ön ödeme yapılması gerekmektedir.
 • Çiftlik turizmi işleten kişinin adı, adresi, telefon numarası, yabancı uyruklu müşterinin kalış süresi ve vermiş olduğu hizmetleri belirten mektup yazması gerekmektedir.

Mezar yerlerini ziyaret etmek için alınması gereken belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Belarus da yakın akrabanız ya da arkadaşınızın cenazesine katılacaksanız yerel yürütme komitesinden orijinal sertifika almanız gerekmektedir.

Belarus’ a çalışmak için gelecek yabancı uyruklu kişilerin alması gereken belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Belarus eğitim kurumundan davetiye yazılmalıdır. Ayrıca bu belge İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi tarafından onaylanmalıdır.

Dini sebepler ile ülkeye seyahat edecek yabancı uyruklu kişilerin ihtiyacı olduğu belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Dini derneğin adı, adresi ve telefon numarası antentli kâğıda basılmalıdır. (Dini derneğe ait vize destek mektubu).

Belarus’ a insani yardım için gelecek yabancı uyruklu kişilerin ihtiyacı olan belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Cumhurbaşkanlığı İdaresi İnsani Yardım Faaliyetleri Departmanının ya da Belarus da yetkili diğer kurumlardan yazılan davet mektubu kanıtı ilgili makamlara sunulmalıdır.

Belarus da gazetecilik faaliyetlerine katılacak kişilerin ihtiyacı olduğu belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Belarus Dışişleri Bakanlığı tarafından akreditasyon olmalıdır.

Belarus da istihdam yapacak yabancı uyruklu kişilerin için aşağıdaki belgelerden bir tanesi sunulmalıdır.

 • Belarus Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık ve Göç Dairesi yerel birimi tarafından verilen özel çalışma izni fotokopisi olmalıdır. Ayrıca bu izin Belarus noterinde tasdiklenmelidir.
 • Belarus Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık ve Göç Dairesinin yerel biriminden onay alınmalıdır. Bu belgeyi bizzat büyükelçiliğe ya da konsolosluğa götürmeniz gerekmektedir.

Belarus Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım?

Belarus vize başvurusu yapmak için ülkenizde bulunan makamlardan birine başvuru belgelerinizi sunmanız gerekir. Aynı zamanda bu makamlardan gerekli belgelerin listesini isteyebilirsiniz.  Bu makamlar aşağıda yer almaktadır.

 • Belarus Diplomatik Temsilcilik ofisleri,
 • Belarus Konsolosluk,
 • İkamet ettiğiniz ülkede Belarus temsilciliği olmaması durumunda, Minsk Havaalanı Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Merkezi’ ne başvuru yapmak,

Beyaz Rusya Vizesi İçin Başvuru Süreci Nedir?

Beyaz Rusya vizesi için bazı prosedürleri sağlamanız gerekmektedir. Başvurunuzu nereye göndereceğinizi, randevuya ihtiyacınızın olup, olmadığı öğrenmelisiniz. Aynı zamanda başvurunuzu randevu almadan da gönderebilirsiniz.

Konu ile ilgili gerekli bilgileri edindikten sonra tüm belgeleri düzenleyerek diğer prosedürleri inceleyebilirsiniz. Bunun için ülkeniz de bulunan Belarus yetkili makamdan sunmanız gereken belgelerin listesini isteyebilirsiniz.

Belgeleri teslim edeceğiniz gün konsolosluk görevlisi ile bir görüşme yapacaksınız. Görevli Belarus’a seyahat nedeniniz hakkında çeşitli sorular sorabilir.

Beyaz Rusya Vizesi İşlemleri

Beyaz Rusya vize işlemleri 5 güne kadar sürmektedir. Dolayısı ile başvurunuzdan en geç 5 gün içerisinde size dönüş sağlanacaktır. Bu sürelere dikkat edilmelidir. Eğer başvuruda gecikme yaşarsanız her an bir olumsuzluk ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Beyaz Rusya Vizesi Ücretleri Nedir?

Beyaz Rusya vize ücretinde vize türüne bakılmaksızın giriş sayısına bağlı olarak 80 € olarak belirlenmiştir. Ayrıca bireysel ve grup vize başvuruları için kişi başı 10 € ödenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ücretin ödendiğine dair ilgili makama kanıt sunulması gerekmektedir.

Bazı ülke vatandaşları için Beyaz Rusya vize ücretleri farklılık gösterebilir. Vize ihtiyacı olan Sırbistan ve Japonya vatandaşları konsolosluğa vize ücreti ödemekten muaf olmaktadır.

Ancak Estonya, Polonya ve Litvanya vatandaşları’ nın vize için ödemesi gereken ücretler aşağıda yer almaktadır. Kişilerin bu ücretleri zamanında ödemesi ve kanıt olarak belgelemesi şarttır.

Transit Vize (B tipi)

 • Tek: 10 €
 • Çift: 15 €
 • Tekli grup (kişi başı): 10 €
 • Grup çift (kişi başı): 18 €
 • Çoklu giriş: 35 €

Kısa Süreli Vize (C tipi)

 • Tek: 25 €
 • Çift: 35 €
 • Tekli grup (kişi başı): 10 €
 • Grup çift (kişi başı): 18 €
 • Çoklu giriş: 80 €

Uzun Süreli Vize (D tipi)

 • 80 €

14 yaş ve altı yabancı uyruklu kişiler Belarus vize ücretinden muaftır.

Beyaz Rusya Vizesi Ücreti ile Birlikte Ek Ücrete Tabi Başvurular Nelerdir?

Vize başvurularında aşağıda yer alan unsurlardan kaynaklı ek ücretler alınmaktadır. Bazı unsurlara göre kişiler ek ücret ödemek durumunda kalabilir. Bu ücretler Belarus büyükelçiliği ve konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Kişilerin ödemeyi zamanında yapması zorunludur.

 • %100 ek ücret: Belarus Cumhuriyeti’ nin yabancı diplomatik kurumları tarafından 2 gün içerisinde aldığı vize türüne bağlı ek ücrettir.
 • %50 ek ücret: Belarus konsolosluğu ya da büyükelçiliği bulunmayan ülkelerde merkez veya ofise yapılan vize başvuruları için alınan ek ücrettir.
 • %200 ek ücret: Belarus Cumhuriyeti’ nin ikamet edilen ülkede büyükelçiliğin ya da konsolosluğun olması durumunda Dışişleri Bakanlığı merkez konsolosluk işleri bürosundan vize başvurusunu yaptığında ek ücret ödemesi gerekmektedir.

Aynı zamanda Minsk Havaalanı’ nda verilen vize işlem hizmeti normalden 2 kat daha fazla fiyata sahiptir.

Varışta Beyaz Rusya Vizesi Nedir?

Beyaz Rusya, Minsk Havaalanı‘ na varışta vize alma hakkını insanlara sunmuştur. Önceleri böyle bir imkân yokken Belarus Cumhuriyeti vatandaşlara bir kolaylık sağlamak istemiştir.  Kısa süreli vizeler de başvuru en geç 3 gün içerisinde yapılmalıdır. Uzun süreli vizeler için ise başvuru en geç 5 gün içerisinde yapılmalıdır.

Minsk Havaalanı’ nda bulunan Belarus Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Müdürlüğü Yurtdışı Kabul Bölümü tarafından yapılmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda başvuru sürecinizi şekillendirmelisiniz.

Belarus Vize

Belarus – Türkiye arasında vize muafiyetine dair anlaşmalar yapılmıştır. Belarus vize başvurularından önce bu anlaşmanın esasları ele alınabilir. Şöyle ki 1 yılda 90 gün için 30 günlük kalma sınırına yer verilir. Üstelik 30 günlük muafiyet tüm vize türerinde geçerlidir.

Söz konusu sürenin 90 günü aşması halinde ise vizeye başvurulur. Belarus vize istiyor mu 2020 yılında da sık sık ele alınmış ve başvurular kalma süresine bağlı olarak değerlendirmeye alınmıştır.

Belarus vize istiyor mu 2021 yılına dair 30 günlük muafiyet devam ediyor. Tüm Türk vatandaşlarının bu muafiyetten faydalanmalarına izin verilir. Beyaz Rusya seyahatlerine dair 30 günü dikkate alarak vizesiz geri programlarına yer verebilirsiniz.

Söz konusu turistik seyahatlerde 30 günü aşacak olanlardan belgeleri talep edilir. Öncelikle Belarus uçak bileti ile otel rezervasyonlarının üzerinde durulur. Ardından finansal durum ve özlük belgelerinin ibraz edilmesi istenir.

Belarus seyahat planlarınızdan önce muafiyeti ve vize türlerini ele almanızda fayda var. Örneğin 30 günden fazla olan konaklama için oturma ve çalışma vizelerinin de değerlendirilmesi esas alınır.

Beyaz Rusya’ya yerleşmek isteyen T.C. vatandaşlarının her biri de belgelerini eksiksiz olarak yetkili mercilere ibraz etmelidir. Belarus’a yerleşmek adına Konsolosluk veya Büyükelçilik üzerinden tüm belgeler incelenir. Uzun süreli olan kalma süresinden kaynaklı ek belgeler de talep edilebilir.

T.C. vatandaşları belgeler kadar Belarus vize ücreti üzerinde de durur ve banka ödemelerine geçilmesi istenir. Bunun için tek girişli olan vizede 260 Euro ele alınmalıdır. Söz konusu çift giriş olduğu zaman da 260 Euro talep edilir ve yaş aralığına bağlı olarak ücretler değişebilir.

Belarus Vize İstiyor Mu?

Türkiye – Belarus arasında vize uygulamaları değerlendirilmiş ve muafiyet anlaşmasına imza atılmıştır. Tam olarak 1 Haziran 2014 tarihinde ele alınan anlaşmaya karşı vize kalkmıştır. Belarus vize istiyor mu soranlara 30 günlük kalma sınırına göre herhangi bir başvurunun yapılmaması belirtilir.

Belarus vize istiyor mu 2021 yılında da aynı prosedürler üzerinden ele alınır. Diplomatik, Hususi, Umuma Mahsus ve Hizmet pasaportlarına dair aynı kriterlere yer verilir. Beyaz Rusya seyahatinde kalma süresi 30 gün ise vize muafiyetinden faydalanmanız mümkün olacaktır.

Giriş yapılan tarihten itibaren 30 günlük süreç ele alınır. Belarus vize istiyor mu 2020 yılında da sorgulamış aynı prosedürlere yer verilmiştir. Şöyle ki 2014 yılından bu yana muafiyet söz konusudur. Tüm pasaport türleri için de geçerli olduğu ifade edilmiştir.

Söz konusu seyahatlerin 30 günü aşmasına karşı vize prosedürlerine göre başvurulara geçmek gerekir. Bu anlamda çeşitli evraklar talep edilir ve harç ödemesi yapılır. Belarus uçak bileti – konaklama belgelerinden pasaporta kadar çeşitli evrakların ibrazına geçilmesi istenir.

Belarus oturma izni de kalma süresinin uzun olması halinde değerlendirilir. Bunun için Büyükelçilik bünyesinde bizzat başvurulara geçilmesi istenir. Pasaport hamilleri oturma iznine dair belgelerini paylaşmalıdır.

Oturma izni üzerine Belarus’a yerleşmek için harekete geçilebilir. Yerleşme adına satılık ya da kira olan konut değerlendirilir. Aynı zamanda iş imkanları ile finansal durum da dikkate alınır.

Belarus vatandaşlığı nasıl alınır sorgulayanlara ise kalma sınırından söz edilir. Şöyle ki en az 7 yıl ülkede kalan vatandaşların başvuruları onaylanır ve ulusal dile hakim olup olmamanız değerlendirilir.

Belarus Vize Ücreti

Beyaz Rusya seyahatlerine yer vermek isteyenlere muafiyet eşlik eder. Şöyle ki 30 gün kalma sınırına yer verilmiş ve tüm pasaport türlerinin bu sınıra bağlı olarak vize çıkartmalarına gerek duyulmamıştır. Ancak söz konusu 30 günü aşan kalma süresine dair belgeler ve Belarus vize ücreti dikkate alınır.

Belarus vize istiyor mu 2020 yılı için de aynı muafiyet açıklanmış ve 30 günü aşan konaklama için vize şartları öne sürülmüştür. Öncelikle harç ödemeleri hem tek hem de çift girişe dair 60 Euro şeklinde ele alınmıştır.

Aynı prosedürler ve ücretler 2021 yılı için de geçerli. Belarus vize istiyor mu 2021 yılı için sorgulayanlar tüm pasaport sınıfları olarak muaf kabul edilir. 30 gün vizeden muaf olan vatandaşların ülkeye giriş yapmalarına izin verilir.

Belarus seyahat etmesi kolay olan ada ülkelerinden bir tanesidir. Özellikle de vize prosedürlerinin üzerinde durulmaması bunu kanıtlar nitelikte. Bir de ülkede maliyetlerin düşük tutulması da turistik seyahate dair sıklıkla tercih edilmesinde bir hayli etkili.

Turistik seyahatten ziyade Belarus’a yerleşmek söz konusu ise pasaport ile vize şartlarına uyulması önem arz eder. Çünkü yerleşmek isteyenlerin pasaportları üzerinden oturma iznine dair başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuruların olumlu yönde sonuçlanması birkaç ayı bulur ve bunun üzerine yerleşmenize izin verilir.

Belarus oturma izni prosedürlerine dair T.C. Dışişleri Bakanlığı Minsk Büyükelçiliği üzerinden başvurulara geçmeniz istenir. Oturma iznini destekleyen tüm belgelerin hazırlanması beklenir. Kimlik başta olmak üzere finansal durum, eğitim ve meslek belgelerinin hazır olması üzerine bizzat başvuruya geçilir.

Belarus Vize Kaç Gün?

Belarus’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının türü fark etmeksizin bir pasaporta sahip olmaları durumunda 1 yılda 3 aylık süre içerisinde 30 gün sınırıyla vizeden muaflardır.

Türkiye’den Belarus’a Nasıl Gidilir?

En kolay ve rahat ulaşım türü uçakla seyahat etmektir. Türkiye ile Belarus’un hava yolu şirketlerinin birbirleriyle uyumlu direkt seferleri bulunmaktadır. İstanbul’dan Belarus’a gitmek isteyen kişiler 2 saat 25 dakika gibi bir süre seyahat etmektedirler.

Belarus Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Belarus 30 günle kısıtlandırılmış süreçte Türk vatandaşlarının ülkeye vizesiz girişine izin vermektedir.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı