2021 Belarus Vize Başvurusu - Vize Ofisi
Belarus Vizesi Başvurusu

Belarus Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

Belarus Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 1 – belarus turistik vize

Beyaz Rusya vizesi, ülkeye belirli nedenler ile seyahat etme ve sınırlı olarak ülkede kalmanızı sağlayan vize türüdür. Beyaz Rusya yetkili makamların vereceği vize de yabancı uyruklu kişilerin gerekli koşulları sağlaması ve herhangi bir tehdit oluşturmaması durumunda vizeyi vermektedir.

Beyaz Rusya Vizesi Kimler Almalıdır?

 

Belarus’a seyahat edecek çoğu Dünya vatandaşlarının Beyaz Rusya vizesini alması gerekmektedir.

Bu duruma ek olarak Beyaz Rusya yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre ticari ve turizm için seyahat edecek kişilerin vizesiz girişi mümkündür.

Belarus Cumhuriyeti‘ne göre aşağıdaki ülke vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur.

 • Türkiye (30 gün’ e kadar konaklama şartı)

Beyaz Rusya Vize Çeşitleri

 

Beyaz Rusya vizesi için başvuru yapmadan önce hangi vize türüne başvuru yapacağınızı belirlemelisiniz. Eğer yanlış vize türüne başvuru yaparsanız vize başvurunuz reddedilebilir. Aynı zamanda yanlış vize türüne başvuru yaparsanız işinize yaramayan bir vize sahibi olabilirsiniz.

Ülkede kalış gününe göre 3 çeşit Belarus vizesi vardır.

 • B Transit Vize,
 • C Kısa Süreli Vize, bu vize türü 90 gün’ e kadar geçelidir. Genellikle iş, spor veya kültürel etkinliklere katılım, turizm, özel amaçlar, eğitim, istihdam, dini sebepler ile verilen vize türüdür. Aynı zamanda gazetecilik faaliyetleri, insanı yardım programlarına katılmak ve cenaze’ ye katılmak için verilmektedir.
 • D Vizesi, (uzun süreli vize) 90 gün’ e kadar ülke de kalma hakkı ve 1 yıla kadar geçerliliği olan vize türüdür.

Beyaz Rusya vizesi şu sebep ile verilmektedir. İş, spor veya kültürel etkinliklere katılım, özel amaçlar, cenaze törenlerini ziyaret etme, dini nedenler, insanı yardım programlarına katılmak ve gazetecilik faaliyetlerine katılmak için verilmektedir.

Giriş sayısına göre 3 Belarus vizesi vardır. Bunlar;

 • Tek giriş vizesi: Vize sahibinin Belarus’a bir seferlik girmesine izin verilmektedir. 90 gün dolmadan kişinin Belarus’ tan ayrılması gerekmektedir.
 • Çift giriş vizesi: Vize sahibi kişi 2 kere ülkeye giriş yapabilir. Aynı zamanda kişinin 90 günden fazla kalmasına izin verilmemektedir.
 • Çoklu giriş vizesi: Vize sahibinin 2′ den fazla ülkeye girmesine izin verilmektedir. Ancak yılda 90 günü aşmama şartı ile Belarus’a girme ve konaklama imkânı sunar.

Belarus’ a seyahat amacınıza bağlı olarak yukarıda yer alan giriş sayısına göre vize başvurusunda bulunmalısınız. Eğer konu hakkında bilgi sahibi değilseniz büyükelçilik ya da konsolosluk ile görüşebilirsiniz.

Belarus Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Belarus vizesini almak için aşağıda yer alan belgeleri büyükelçiliğe veya konsolosluğa sunmanız gerekmektedir. Bu belgeleri eksik ya da yanlış sunmadığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde Belarus vize başvurunuz reddedilebilir ve bir daha başvuru hakkınız elinizden alınabilir.

 • Vize başvuru formunu dikkatli ve doğru bilgiler ile doldurmalısınız. Eğer bir soru sizi kapsamıyorsa “YOK” yazmalısınız. Eğer cevap hayır ise “HİÇBİRİ” yazmalısınız. Formu bizzat imzalamalısınız. Aynı zamanda reşit olmayan çocukların başvuru formunu ebeveynleri ya da yasal vasileri imzalamalıdır. Konu hakkında detaylı bilgiyi büyükelçilik ya da konsolosluk aracılığı ile öğrenebilirsiniz.
 • 1 Adet Pasaport fotoğrafı olmalıdır. 35×45 mm, yüksek çözünürlük ve yüzünüzü gösterecek şekilde nötr yüz ifadesi işe çekim yapılmalıdır. Bu unsurlara özen gösterilmelidir. Aynı zamanda fotoğraf arkası sade olmalıdır. Eğer gözlük veya şapka kullanıyorsanız fotoğraf çekinirken çıkarmanız gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.
 • Geçerli bir pasaport sahibi olmalısınız. Belarus’ tan ayrılana kadar pasaportunuzun 3-6 ay kadar geçerli olması gerekir. Ayrıca 2 adet vizenizde boş sayfanızın olması gerekir.
 • Ülkeye girişinizin için davet mektubuna sahip olmalısınız. (Orijinal)
 • En az 10.000€’ luk Belarus da kaldığınız süresinde Seyahat Sağlık Sigorta sahibi olmalısınız. Bu Seyahat Sağlık Sigortası aynı zamanda tüm ülke seyahatleri için geçerli bir durumdur. Çünkü gezi esnasında başınıza bir kaza gelmesi ile ülke de tedavi almanızı sağlayan oldukça önemli bir sigorta türüdür.
 • Büyükelçilik tarafından seyahat nedeniniz ve başvuru yaptığınız vize türüne bağlı olarak ek belgeleri sunmalısınız. Bu ek belgeyi Beyaz Rusya büyükelçiliği, konsolosluğu veya başvuru merkezleri sizleri arayarak söyleyecektir. Tüm belgeler zamanında teslim edilmelidir.

Beyaz Rusya Kısa Süreli Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Kültürel, iş ve spor gibi faaliyetlere katılmak için alınması gereken belgeler aşağıda yer almaktadır. Eğer bu belgelerden birini bile eksik sunarsanız başvurunuz reddedilebilir. Bunun için süreci dikkatli bir şekilde geçirmenizde fayda vardır.

 • Orijinal vize destek mektubuna sahip olunması gerekir. Bu mektup, antetli kâğıda kuruluşun ismi, adresi ve telefon numarası ile birlikte düzenlenmesi gerekmektedir.

Özel nedenler ile aşağıdaki belgelersen biri sunulmalıdır.

 • Belarus Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık ve Göç Dairesi yerel birimi tarafından verilen davet mektubu,
 • Beyaz Rusya’ ya seyahat nedeniniz akraba ya da aile ziyaretini kapsıyor ise davet mektubu sunulmalıdır. Ayrıca Belarus da akrabanızın ölmesi ya da eşinizin ciddi hastalanmasını belgeleyerek ülkeye giriş yapmalısınız.
 • Belarus’ ta mülk sahibiyseniz mülkiyeti doğrulayan kanıtı sunmalısınız.
 • Beyaz Rusya’ ya tıbbi tedavi almak için geliyorsanız Belarus sağlık kurumu tarafından mektup yazılması veya Belarus sağlık kurumu ile sözleşme yapılması gerekmektedir.

Ülkeye turizm için seyahat edecek yabancı uyruklu kişilerin aşağıda yer alan belgelerin orijinallerini sunması gerekmektedir.

 • Belarus turizm acentesi tarafından yabancı uyruklu kişinin Belarus da kalış kurallarına saygı duyacağını belirten destek mektubu yazması gerekmektedir. Turizm acentesi’ nin adı, adresi ve telefon numarası bulunan bir antetli kâğıda basılması gerekmektedir.
 • Spa tesisi, sanatoryum ya da dinlenme merkezinin adı, adresi, telefon numarası, nedeni ile antetli bir destek mektubu’ nun yazılması gerekmektedir. Ayrıca hizmet için rezervasyon ya da kısmi ön ödeme yapılması gerekmektedir.
 • Çiftlik turizmi işleten kişinin adı, adresi, telefon numarası, yabancı uyruklu müşterinin kalış süresi ve vermiş olduğu hizmetleri belirten mektup yazması gerekmektedir.

Mezar yerlerini ziyaret etmek için alınması gereken belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Belarus da yakın akrabanız ya da arkadaşınızın cenazesine katılacaksanız yerel yürütme komitesinden orijinal sertifika almanız gerekmektedir.

Belarus’ a çalışmak için gelecek yabancı uyruklu kişilerin alması gereken belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Belarus eğitim kurumundan davetiye yazılmalıdır. Ayrıca bu belge İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi tarafından onaylanmalıdır.

Dini sebepler ile ülkeye seyahat edecek yabancı uyruklu kişilerin ihtiyacı olduğu belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Dini derneğin adı, adresi ve telefon numarası antentli kâğıda basılmalıdır. (Dini derneğe ait vize destek mektubu).

Belarus’ a insani yardım için gelecek yabancı uyruklu kişilerin ihtiyacı olan belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Cumhurbaşkanlığı İdaresi İnsani Yardım Faaliyetleri Departmanının ya da Belarus da yetkili diğer kurumlardan yazılan davet mektubu kanıtı ilgili makamlara sunulmalıdır.

Belarus da gazetecilik faaliyetlerine katılacak kişilerin ihtiyacı olduğu belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Belarus Dışişleri Bakanlığı tarafından akreditasyon olmalıdır.

Belarus da istihdam yapacak yabancı uyruklu kişilerin için aşağıdaki belgelerden bir tanesi sunulmalıdır.

 • Belarus Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık ve Göç Dairesi yerel birimi tarafından verilen özel çalışma izni fotokopisi olmalıdır. Ayrıca bu izin Belarus noterinde tasdiklenmelidir.
 • Belarus Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık ve Göç Dairesinin yerel biriminden onay alınmalıdır. Bu belgeyi bizzat büyükelçiliğe ya da konsolosluğa götürmeniz gerekmektedir.

Belarus Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım?

 

Belarus vize başvurusu yapmak için ülkenizde bulunan makamlardan birine başvuru belgelerinizi sunmanız gerekir. Aynı zamanda bu makamlardan gerekli belgelerin listesini isteyebilirsiniz.  Bu makamlar aşağıda yer almaktadır.

 • Belarus Diplomatik Temsilcilik ofisleri,
 • Belarus Konsolosluk,
 • İkamet ettiğiniz ülkede Belarus temsilciliği olmaması durumunda, Minsk Havaalanı Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Merkezi’ ne başvuru yapmak,

Beyaz Rusya Vizesi İçin Başvuru Süreci Nedir?

 

Beyaz Rusya vizesi için bazı prosedürleri sağlamanız gerekmektedir. Başvurunuzu nereye göndereceğinizi, randevuya ihtiyacınızın olup, olmadığı öğrenmelisiniz. Aynı zamanda başvurunuzu randevu almadan da gönderebilirsiniz.

Konu ile ilgili gerekli bilgileri edindikten sonra tüm belgeleri düzenleyerek diğer prosedürleri inceleyebilirsiniz. Bunun için ülkeniz de bulunan Belarus yetkili makamdan sunmanız gereken belgelerin listesini isteyebilirsiniz.

Belgeleri teslim edeceğiniz gün konsolosluk görevlisi ile bir görüşme yapacaksınız. Görevli Belarus’a seyahat nedeniniz hakkında çeşitli sorular sorabilir.

Beyaz Rusya Vizesi İşlemleri

 

Beyaz Rusya vize işlemleri 5 güne kadar sürmektedir. Dolayısı ile başvurunuzdan en geç 5 gün içerisinde size dönüş sağlanacaktır. Bu sürelere dikkat edilmelidir. Eğer başvuruda gecikme yaşarsanız her an bir olumsuzluk ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Belarus Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 2 – belaruz vize ucreti

Beyaz Rusya Vizesi Ücretleri Nedir?

 

Beyaz Rusya vize ücretinde vize türüne bakılmaksızın giriş sayısına bağlı olarak 80 € olarak belirlenmiştir. Ayrıca bireysel ve grup vize başvuruları için kişi başı 10 € ödenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ücretin ödendiğine dair ilgili makama kanıt sunulması gerekmektedir.

Bazı ülke vatandaşları için Beyaz Rusya vize ücretleri farklılık gösterebilir. Vize ihtiyacı olan Sırbistan ve Japonya vatandaşları konsolosluğa vize ücreti ödemekten muaf olmaktadır.

Ancak Estonya, Polonya ve Litvanya vatandaşları’ nın vize için ödemesi gereken ücretler aşağıda yer almaktadır. Kişilerin bu ücretleri zamanında ödemesi ve kanıt olarak belgelemesi şarttır.

Transit Vize (B tipi)

 • Tek: 10 €
 • Çift: 15 €
 • Tekli grup (kişi başı): 10 €
 • Grup çift (kişi başı): 18 €
 • Çoklu giriş: 35 €

Kısa Süreli Vize (C tipi)

 • Tek: 25 €
 • Çift: 35 €
 • Tekli grup (kişi başı): 10 €
 • Grup çift (kişi başı): 18 €
 • Çoklu giriş: 80 €

Uzun Süreli Vize (D tipi)

 • 80 €

14 yaş ve altı yabancı uyruklu kişiler Belarus vize ücretinden muaftır.

Beyaz Rusya Vizesi Ücreti ile Birlikte Ek Ücrete Tabi Başvurular Nelerdir?

 

Vize başvurularında aşağıda yer alan unsurlardan kaynaklı ek ücretler alınmaktadır. Bazı unsurlara göre kişiler ek ücret ödemek durumunda kalabilir. Bu ücretler Belarus büyükelçiliği ve konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Kişilerin ödemeyi zamanında yapması zorunludur.

 • %100 ek ücret: Belarus Cumhuriyeti’ nin yabancı diplomatik kurumları tarafından 2 gün içerisinde aldığı vize türüne bağlı ek ücrettir.
 • %50 ek ücret: Belarus konsolosluğu ya da büyükelçiliği bulunmayan ülkelerde merkez veya ofise yapılan vize başvuruları için alınan ek ücrettir.
 • %200 ek ücret: Belarus Cumhuriyeti’ nin ikamet edilen ülkede büyükelçiliğin ya da konsolosluğun olması durumunda Dışişleri Bakanlığı merkez konsolosluk işleri bürosundan vize başvurusunu yaptığında ek ücret ödemesi gerekmektedir.

Aynı zamanda Minsk Havaalanı’ nda verilen vize işlem hizmeti normalden 2 kat daha fazla fiyata sahiptir.

Varışta Beyaz Rusya Vizesi Nedir?

 

Beyaz Rusya, Minsk Havaalanı‘ na varışta vize alma hakkını insanlara sunmuştur. Önceleri böyle bir imkân yokken Belarus Cumhuriyeti vatandaşlara bir kolaylık sağlamak istemiştir.  Kısa süreli vizeler de başvuru en geç 3 gün içerisinde yapılmalıdır. Uzun süreli vizeler için ise başvuru en geç 5 gün içerisinde yapılmalıdır.

Minsk Havaalanı’ nda bulunan Belarus Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Müdürlüğü Yurtdışı Kabul Bölümü tarafından yapılmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda başvuru sürecinizi şekillendirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
 • ×