ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

UYARI: Benin vize başvurusu için randevu almanız zorunludur. Gerekli evraklar listesi ve başvuru formu için ücretsiz telefon desteği alın.

Başkenti Porto-Novo olan ve Batı Afrika’da bulunan Benin’e yönelik seyahatler için uygulanması gereken vize prosedürlerini sizlerle paylaştık.

Benin Ülkesi Vize İstiyor mu?

Benin ülkesine yapılacak olan 90 günlük seyahatlerde diplomatik pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaftır. Ancak Benin’e sayahat edecek diğer pasaport türlerine sahipseniz vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Vize başvurunuzu sadece Ankara Benin Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nden yapabilmektesiniz diğer temsilci Konsolosluklardan yapacağınız başvurular geçersiz sayılacaktır çünkü Benin Konsoloslukları’nın vize onaylama yetkileri yoktur.

Benin vize başvurusu için Ankara Benin Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne gitmek zorunda değilsiniz çünkü Benin Cumhuriyeti’nde kapı vizesi uygulaması bulunmadığından başvurularınızı kolaylıkla yapabilmeniz için E-vize başvurusu yapabilmektesiniz.

Kısa süreli vize türlerinden olan iş toplantıları, iş seyahatleri gibi ticari amaç ile başvuracağınız ticari, tatil ya da gezi amacıyla seyahat için başvuracağınız turistik vize kategorileri Benin vize başvurusu yaparken tercih edebileceğiniz vize kategorilerindendir.

Peki dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir ve Benin vizesi nasıl alınır?

Vize politikalarını kolaylaştırmak ve daha rahat başvuru yapabilmeniz için Benin diplomatik yetkili makamları Benin E-vize uygulamasına geçiş yapmıştır.

Büyükelçiliğe gitmeden sizden istenilen evrakları eksiksiz, doğru ve tutarlı doldurup mail yoluyla Benin E-vize başvuru sitesine ilettikten sonra vize başvuru süreciniz başlamaktadır.

Büyükelçiliğe başvuru yaptıktan sonra evraklarınızda eksik ve yanlış bilgilerin olması durumunda Büyükelçilik sizden tekrar evrak talep edebilir ya da seyahat sürenize kadar güncel evrakları isteyebilir.

Bu yüzden zahmetli bir vize başvuru süreci oluşabilmekte ve zorlanabilmektesinizdir. Benin E-vize başvurusunda da eksik belgelerinizi tamamlamanız istenebilir ancak bu olay internet üzerinden gerçekleşeceği için eksik olan belgelere daha kolay ulaşım sağlayabilir ve bu belgelerinizi daha rahat ulaştırabilirsiniz.

Vize başvurunuzu yapacağınız zaman şahsen başvuruda olmanıza gerek olmamaktadır. Vize başvurunuzun onaylanması durumunda e-mail adresinize gelen onay metnini görebilirsiniz.

30 ila 90 gün arasında seyahat etmenize ve konaklamanıza izin veren vize başvurunuzun onaylanması dahilinde başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 3 gün içerinde Benin Cumhuriyeti’ne seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Transite vize başvurusu yapmanız gereken durumlardan biri ise Benin Havaalanından aktarma yapıp başka ülkeye geçiş durumudur.

Başvuru yapacağı vize kategorisine göre gerekli evrakları hazırlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları resmî tatiller ve yılbaşı gibi izin söz konusu olan günler haricinde Benin Ankara Büyükelçiliği’ne hafta içi sabah 10.00 ve akşam üzeri 17.00’a arasında başvuru yapabilir.

Ancak Benin E-vize uygulamasıyla internet üzerinden yapılan vize başvurularında bu tarz sebeplerle zor durumlarla karşılaşmamış olacaksınızdır. Yine de resmi makamlar bu başvuruları internetten olsa bile resmî tatil durumlarında incelememektedirler.

Benin İçin Gerekli Evraklar

Yapılacak Benin E-vizesi başvuru sitesinde sizlere sunulan başvuru formunuzu doldurmanız ve istenilen belgeleri eklemeniz durumunda bu form yeterli sayılmaktadır. Bu formda sizlerden istenilen bilgiler;

  • Seyahatinizi gerçekleştirdikten sonra 1 yıl daha geçerlilik süresi olan Pasaportunuz,
  • Konaklayacağınız otel ya da adresleri ve uçuş bilgilerinizi belirteceğiniz seyahat planınız,
  • Kişisel bilgileriniz (Nüfus cüzdanı örneği, İsim – Soyisim, Doğum tarihiniz)
  • Vize ücretini ödediğiniz dekont,
  • Benin vizesi başvurusu kriterlerine uygun biometrik fotoğraf,
  • Seyahat amacınızı anlatan belgeler
  • Benin’de kalacağınız zaman dahilinde ne kadar harcama yapacağınızı belirlemeniz ve yeterli miktarda paraya sahip olduğunuzu kanıtlayan banka hesap dokümanınız,
  • Sarıhumma aşısı belgesi.

Dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şunlar olabilir;

Benin Cumhuriyeti’ne yapılacak olan ziyaretlerde sarıhumma aşı belgesi alma zorunluluğunuz vardır. Doğu Afrika’da bulunan bu ülkede oluşabilecek bazı durumlar ve hastalıklardan korunmak için Benin yetkili makamları Hepatit A – Hepatit B, Menenjit, Difteri, Tetanos gibi aşıları yaptırmanızı önermektedir.

  • Sivrisinek vb. türlerinden bulaşacak olan ve aşı ile koruma sağlayamayacağınız hastalıklara karşı (sıtma vb.) koruyucu ilaçlar ve ürünler tahsis edilmelidir.
  • Kredi kartı kullanımı çok yaygın olmadığı için harcamalarınız için nakit para hazırlamanız önerilir.

Benin Vize Ücreti

Benin vize ücreti hakkında belirlenen kararlar dahilinde Benin ülkesine 30 günlük ve bir sefer giriş yapacağınız durumda 50 Euro, 30 günlük çoklu giriş yapmanız durumunda 75 Euro ve 90 günlük çoklu giriş durumunda ise ödeyeceğiniz ücret 100 Euro olmaktadır.

Benin Dini Nedir?

Beninde yaygın olarak inanılan 2. Din İslamiyet’tir. Bunun yanı sıra yerel dinlere, Vudu dinlerine, ve Hristiyanlığın çeşitli mezheplerine inan kişilerde bulunmaktadır.

Cotonou Hangi Ülkeye Bağlı?

Cotonou Benin ülkesine bağlıdır. Cotonou, ülkenin başkenti olarak sayılmaktadır.

Benin Hangi Kıtadadır?

Benin Afrika kıtasında bulunan bir ülkedir. Afrika’nın batı tarafında bulunmaktadır.

5/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı