2021 Bosna Hersek Vize Başvurusu - Vize Ofisi
Bosna Hersek Vizesi Başvurusu

Bosna Hersek Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

bosna hersek vize
bosna hersek vize

3 farklı milletin barındığı Bosna Hersek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yapılacak vize başvurularının prosedürlerini sizlerle paylaştık.

Bosna Hersek Ülkesi Vize İstiyor mu?

Bosna Hersek vizesi için başvuru yapacak olan herhangi bir pasaport türüne sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay süre içinde yapacak olacakları 90 günlük seyahatlerinde vize başvurusu yapmak zorunda değildirler. Bu sebepleri taşıyanlar Bosna Hersek vizesi almaktan muaftırlar.

Aralarında Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşlarının da bulunduğu 48 ülke vatandaşları vize almak zorunda değillerdir.

Bosna Hersek vizesi başvurunuz eksiksiz bilgilerinizin eklendiği ve gerekli evrakların koşullarının sağlanması durumunda 3 iş günü içinde onaylanmaktadır. Ancak her vize türünde olduğu gibi farklı kategorilerde yapacağınız başvurularda bu başvuru onay süreci uzayabilmektedir.

Başvuru onay sürecinin uzamasını gerektirecek bazı olumsuzluklardan biri de resmî tatil veya hafta sonları gibi izin günleri olabilmektedir. Bu yüzden başvurunuzu erkenden yapmanız ve bu sürenin ise seyahat tarihinizden 15 ile 30 gün önce olması tavsiye edilir.

Oluşabilecek ret durumlarının sebeplerinden bir diğeri ise yanlış, eksik ve tutarsız bilgilerin olduğu evrak dosyasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bosna Hersek Konsolosluğu’na yapacağınız başvurularınızda sizden tekrardan belge talep edilebilir, ya da güncel evraklar yeniden istenebilir.

Seyahat planınıza göre vize başvurunuzu önceden yapmalısınız, 3 günden fazla sürebilecek olan vize başvurularında zor durumda kalabilir ve seyahat planınızı değiştirme gerekliliği oluşabilir.

Bosna Hersek vizesi için başvuru yapabileceğiniz kurumlar; Ankara Bosna Hersek Büyükelçiliği, Bosna – Hersek İstanbul Başkonsolosluğu ya da Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosluğu olarak belirlenmiştir.

Randevu alıp vize başvurusu yapacağınız bu kurumlar Bosna Hersek vizesi için gerekli evrakları belirlemiştir. Bu evrakları yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Türkiye Cumhuriyeti ve Bosna Hersek Devleti arasında yapılan ve bu anlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti ve Arnavutluk vatandaşlarının iki ülke arasında vizeden muaf olarak seyahat etmelerine izin verilmiştir.

Ayrıca bu iki ülke vatandaşları 180 gün de 60 gün sınırını geçememek koşulu ile vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur.

Turistik amaçla yapılacak olan Bosna – Hersek seyahatinde vize başvurusuna gerek duyulmamakla birlikte iş amacıyla yapacağınız (iş toplantıları, iş fuarları vb.) ticari seyahatleriniz için Bosna – Hersek Ticari vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bosna Hersek’te bulunan ya da ülkenizde olan iş yerinizden gelecek olan davetiye ise gerekli evraklar arasında yer almalıdır.

 

Bosna Hersek İçin Gerekli Evraklar

Bosna Hersek vizesi kalktı mı, Bosna Hersek ülkesi vize istiyor mu gibi sorularınıza yazımızda bilgi verdik ve 60 güne kadar yapılacak seyahatlerde vize istenmediğini anlattık ancak her türden kategoride olabilen pasaportunuzun seyahatinizi gerçekleştirdikten sonra 6 ay daha geçerliliği olmak durumundadır.

Daha uzun süreli yapacağınız seyahatlerden dolayı Bosna – Hersek vizesi için yapacağınız başvuruda istenilen gerekli evraklar şu şekildedir;

  • Pasaport: Sahip olduğunuz pasaportun 2 adet boş sayfası olmalı ve kesinlikle deforme olmamış olması gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Bosna Hersek vizesi kriterlerini karşılayan 2 adet olması zorunlu biometrik fotoğraflar.
  • Vize başvuru formu: Ticari amaçla yapılacak olan seyahatleriniz için başvuru formunu doldurmanız ve Bosna – Hersek ile bağlantılı olan şirket tarafından size gönderilen davetiyeyi de gerekli evraklar arasında bulundurmalısınız.
  • Dilekçe: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru yapacakları vize için dilekçe doldurmalıdır.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Arkalı – önlü olarak nüfus cüzdanınızın fotokopisi gerekir.
  • Seyahat planı: Bosna Hersek’te kalacağınız yerin adresi ya da rezervasyon bilgileri ayrıca uçuş bilgilerinizi içeren seyahat planı dökümü.
  • Hesap Bilgileri: Bankanızdan alacak olduğunuz Bosna – Hersek’te ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınızın kanıtı olan içinde belli bir meblağ bulunması gereken hesap bilgileri.
  • Ücret dekontu: Vize başvurunuzu yaptığınız ve vize için ödediğiniz ücret dekontu.

Bosna Hersek Vize Ücreti

Bosna Hersek vize ücretleri vize başvurusu yapacağınız kategoriye göre değişiklik gösterebilmekte olup Bosna – Herkes vizesi başvurunuzun onaylanmaması, reddedilmesi sonucunda vize başvurusu için ödediğiniz tutar tarafınıza geri ödenmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
  • ×