2021 Brunei Vize Başvurusu - Vize Ofisi
Brunei Vizesi Başvurusu

Brunei Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

Brunei Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 1 – brunei turistik vize

Kültürü ve mimarisiyle dikkat çeken, Malezya’ya komşu Brunei’ye çeşitli sebeplerle yolunuz düşecekse, vize hakkındaki sorularınızı yazımızı okuyarak cevaplandırabilirsiniz.

Brunei Ülkesi Vize İstiyor Mu?

Brunei Darüs Selam adı ile de bilinen bu ülke Borneo adasında yer alır. İslami kuralları kültürü ve geleneği içerisinde barındırır. Üstelik yönetim şekli de İslami monarşidir. Ülkemizden Brunei’ye gidecek olan kişiler, Brunei Türkiye’den vize istiyor mu sorusunun cevabını merak etmektedirler.

Hangi tür pasaporta sahip olduğu fark etmeksizin, ülkemizden Brunei’ye vize almadan gidilebilmektedir. Ancak gerçekleştirilecek seyahatin süresi 30 günü geçmemelidir. Yani 30 güne kadar olan Brunei ziyaretlerinde ülkemizden vize istenmez.

Vize muafiyet süresi bir ay ile sınırlıdır. Eğer daha uzun bir süre Brunei ülkesinde bulunmak istenirse vize almak gerekir. Brunei vizesinin başvurusunda hangi sebeple ülkede bulunmayı amaçladığınızı belirtmeniz gerekir.

Vizenizin türü, başvurusunuz esnasında belli olacaktır. Turistik bir amaçla giderseniz orada ticari bir faaliyette bulunmanız imkânsız olur. Bu sebeple vize başvurusu yapmadan önce amaçlarınızı tam olarak belirlemiş olmanız gerekir.

Vize sürecini başlattığınızda gerekli olan dokümanlar hazırlanmalıdır. Ticari vizeler için çalışma belgeleriniz istenirken aile ziyareti vizelerinizde davet mektubu istenir. Bu sebeple vize türüne göre gereken belgeler değişiklik gösterir. Kısacası Brunei’ye gitme amacınızı vize başvurusunda belirtmeniz şarttır.

Brunei Ülkesi İçin Gerekli Evraklar

Alınan Brunei vizelerine bakıldığında en çok turistik vize tercih edildiği görülür. Çünkü Brunei ülkesinin kültürü ve yaşam tarzı bizim ülkemizden hayli farklıdır. Turistik geziler için Brunei vize var mı sorusunun cevabı evettir.

Bir aydan uzun süren turistik Brunei ziyareti için talep edilen belgeler şunlardır:

 • Gezi dönüşünde devamlılığı 6 aydan uzun süre devam edecek pasaport istenir.
 • Üzerinde yer alan T.C kimlik numarasının açık bir şekilde okunaklı olduğu kimlik kartının fotokopisi gerekli evraklar arkasındadır. Kimlik kartının hem ön tarafı hem de arka tarafı taranıp çoğaltılmalıdır.
 • Hiçbir mimiğin yer almadığı, arka fonu beyaz renk olan iki adet fotoğrafınızın da başvuru esnasında hazır halde bulunması gerekir. Bu fotoğraflarda yüzünüz açık bir şekilde belli olmalıdır. Güneş gözlüğü gibi renkli camlı gözlükler kullanılmaz ancak şeffaf gözlük takılabilir.
 • Turistik gezinizin kaç gün devam edeceğini gösteren uçuş biletlerinizi de sunmanız gerekir. Gidiş ve dönüş tarihlerini vize başvurusu yapmadan önce belirlemiş olmanız şarttır.
 • Öğrencilerin ya da çalışmayan bireylerin gerçekleştireceği turistik seyahatte maddi giderlerini karşılayan bir sponsorlarının olması gerekir. Sponsor tarafından yazılacak dilekçe de başvuru evraklarına eklenmelidir.
 • Brunei gezisi boyunca konaklanacak otellere yapılan rezervasyon bilgileri de başvuru esnasında yazılmalıdır.
 • Turizm amaçlı bir gezi olduğu Brunei vize başvurusu esnasında dolduracak talep dilekçesinde belirtilmedir. Bu dilekçe konsolosluk sitesinden temin edilebilir.

Brunei’ye sadece turizm için gidilmemektedir. Turizme göre daha nadir de olsa iş ve ticaret yapmak için bu ülke tercih edilebilmektedir. Böyle bir durumda vize başvuru dilekçesinde ticari vize isteği yazılır. Bu vize türü için pasaport, fotoğraf, uçuş bilgilerinin yanında şu evraklar talep edilir:

 • Ülkemizden gidecek olan kişinin çalıştığı şirkete ait vergi levhası ve imza sirküleri ile birlikte faaliyet raporu,
 • Çalışan olarak vize talebinde çalıştığı kurumdan izinli olduğunu gösteren belge,
 • Son birkaç aya ait maaş bordrosu ve hizmet döküm belgeleri.

Vize başvurusunda istenilen evrakların sayısı artabilir. Belgeler eksiksiz bir şekilde teslim edilmezse vize onayı alınamaz.

Brunei Vize Ücreti

 • Brunei ziyareti için 30 günden fazla bir süreye ihtiyacınız varsa vize almanız gerekir. Brunei vizesi için Ankara’da yer alan konsolosluk binasına gitmeniz gerekir.
 • Vize başvuru ücreti yıllara göre değişebilir. Şu an başvuru öncesi 200 lira yatırılmaktadır.
 • Vizenin sonuçlanması ise beş ila on günlük bir süreçte olmaktadır.
 • Brunei ülkesine giderken alınan vize esnasında sarıhumma aşısı olmanız istenebilir. Başvurunun hemen öncesinde aşıyı yaptırmış olmanız gerekir.
 • Bir belgenin eksikliği ya da ücretin yatırılmaması vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
 • ×