2021 Burkina Faso Vize Başvurusu - Vize Ofisi
Burkina Faso Vizesi Başvurusu

Burkina Faso Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

Burkina Faso Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 1 – Burkina Faso turistikvize

Burkina-Faso, kültürüyle turizm değeri taşıyan bir ülkedir. Yalnızca turistik değil; ticari ve aile ziyareti seyahatlerinizin gerekliliklerini yazımızda bulabilirsiniz.

Burkina-Faso Ülkesi Vize İstiyor Mu?

Ülkemizden Burkina-Faso’ya yapılacak gerçekleşecek olan ziyaretlerde, ülkeye girmek için izin belgesi niteliğindeki vizeyi temin etmeniz gerekmektedir. Birçok ülke için vize muafiyeti bulunan yeşil ve gri renk pasaport sahipleri de Burkina-Faso’ya giriş yapabilmek için vize almalıdır.

Ülkemiz için Burkina Faso vize free durumu söz konusu değildir. Her Türk vatandaşı vize kontrolünden geçirilir. Burkina-Faso’ya uçmadan önce ülkemizde vize başvurusu yapmak gerekir. Belirlenen aşamaları gerçekleştirerek vize belgesi temin edilmelidir.

Aksi durumda Burkina-Faso’da bulunmak hangi sebeple olursa olsun mümkün olmamaktadır. Hatta öyle ki, diğer birçok ülkeden farklı olarak Burkina-Faso, ülkeye seyahat için birçok aşının yaptırılması koşulunu sunmaktadır.

Belirtmek gerekir ki Burkina Faso visa online başvuru yapmak mümkün değildir. Bu sebeple başvuruda bulunacak kişinin konsolosluklarla direkt irtibat halinde olması yahut konsolosluklarca belirlenen güvenilir acentelerle çalışması önem arz eder.

Burkina-Faso Vizesi İçin Yaptırılması Gerekli Aşılar

 • Sarıhumma,
 • Hepatit A,
 • Çocuk felci,
 • Meningokok,
 • Difteri ve tetenoz.

Yapılan bu aşıların evrensel geçerliliğinin olduğunu gösteren kartı almanız gerekmektedir. Hem başvuru esnasında hem de ülkeye girerken bu kart, vize sahibine lazım olacaktır.

Burkina-Faso Ülkesi İçin Gerekli Evraklar

Burkina-Faso ülkesinde yakın tarihte terör olaylarında artış gözlenmiştir. Yaşanan terör olayları genelde yabancıları hedef almaktadır. Bu sebeple Burkina-Faso’ya ihtiyaç durumları dışında gidilmesi tavsiye edilmez. Ancak yine de gerek turistik olsun gerekse ticari ya da aile ziyareti vizeleri olsun, vizeler verilmeye devam edilmektedir.

Burkina Faso vize başvuru formu doldurulurken gidiş amacı yazılmalıdır. Amaca yönelik vize türü sunulmaktadır. Ankara’da yer alan konsolosluk aracılığıyla yapılacak başvurularda bazı evraklar istenir. Bu evraklar şu şekilde sayılabilir:

 • Pasaport;

-geçerliliği devam ediyor olmalıdır.

-iki sayfa boşluk bulundurması gerekir.

-alınma tarihi on seneyi geçmiş olmamalıdır.

 • Fotoğraf;

-Mimiksiz şekilde çekilmesi gerekir.

-evrensel olarak Burkina Faso visa photo size şeklinde isimlendirilen ölçülere sahip olması gerekir. Bu ölçü 35*45’dir.

 • Gelir belgesi;

-iş yaşamı bulunan bireyler için maaş bordrosu istenir.

-içerisinde bir miktar para bulunan banka hesap cüzdanı da gereklidir.

-çalışmayan kişilerden sponsor dilekçesi yazması talep edilir.

 • Seyahat bilgileri;

-gidiş ve dönüş uçak biletleri Burkina Faso vizesi alırken gereklidir. Başvuru yapmadan önce uçuş biletlerinizi satın almış olmanız gerekir.

-gittiğinizde nerede kalacağınız hakkında da konsolosluğa bilgi sunmanız gerekir.

 • Aşı kartı.

Sayılan bu bilgiler genel olarak gerekli olan evrakları içermektedir. Eğer çalışan bir kişi olarak ticari ilişkiler gerçekleştirmek için Burkina-Faso’ya gitmek isterseniz farklı belgelere ihtiyacınız olur. Örneğin iş yerinize ait çalışma belgelerini de sunmanız gerekir.

Turist olarak Burkina-Faso’ya gidecekseniz de başvuru dilekçesine bunu belirtmeniz gerekir. Kaç gün kalacağınız ve nerede konaklayacağınız bu başvuruda önemli olacaktır. Eğer Burkina-Faso’dan başka ülkelere geçiş yapacaksanız dilekçe yazarak vize başvurusu esnasında bunu belirtmeniz gerekir.

Burkina Faso visa policy yani vize politikası gereğince alınan vize türü dışında bir faaliyette bulunulmaz. Örneğin aile birleşimi için alınacak vize ile ticari ilişki kurulamaz.

Aile birleşimi için Burkina-Faso’dan bir kişi ile evlenmek gerekir. Nikahı gösteren ve evrensel geçerliliği bulunan bir belge de vize başvurusu esnasında kullanılır.

Burkina-Faso Vize Ücreti

Vize alabilmek için konsolosluğa belirli bir ücret yatırmak gerekir. Burkina Faso vize ücreti de süreye ve başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterir. Bazı vize türleri ve ücretleri şu şekilde belirtilebilir:

 • Üç ay süreli ve tek girişli olan turistik vizeler 140 Euro’dur.
 • Altı ay süreli ve çok girişli olan turistik vizelerin ücreti ise 180 Euro olarak belirlenmiştir.
 • Altı ay süreli çok girişli olan ticari vizeler 180 Euro’dur.
 • On iki ay geçerli ve çok girişli olan turistik vizeler 240 Euro’dur.
 • On iki ay geçerliği bulunan ve çok girişli olan ticari vizeler ise 250 Euro olarak ücretlendirilmiştir.

Vize ücretlerinin Türk lirası karşılığı kur değişimine göre değişir. Ayrıca zaman zaman vize ücretlerine zam gelmektedir. Burkina Faso visa on arrival yani kapıda vize uygulamasını ülkemiz için kullanmaz.

Türkiye’den Burkina-Faso’ya gidecek olan kişiler, Burkina Faso konsolosluğu/Burkina Faso büyükelçiliği, kumrular caddesi, Çankaya/Ankara adresine başvurmalıdır. Bu başvuruların bizzat gerçekleştirilmesi gerekir. Online olarak başvuru formuna ulaşmak mümkündür ancak vizeyi almak için Ankara’ya ulaşmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
 • ×