2021 Cibuti Vize Başvurusu - Vize Ofisi
Cibuti Vizesi İşlemleri

Cibuti Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

Cibuti Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 1 – cibuti turistikvize

Kızıldeniz’in Aden körfezine açılan Cibuti’yi ziyaret etmek isteyen kişilerin öncül sorusu vize işlemleri hakkındaki gerekli bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Cibuti Ülkesi Vize İstiyor Mu?

Ülkemizden Cibuti’ye ziyarete gitmek isteyenler iki kategoriye ayrılır. Bunların ilki siyah, gri ve yeşil renk pasaporta sahip olan vatandaşlardır. Bu pasaportlardan herhangi birine sahip olan kişiler Cibuti vizesi almak zorunda değildir.

İkinci gruba dahil olan bordo renk pasaport sahiplerinin ise vize alması gereklidir. Tarihler 1 Mayıs 2008’i gösterdiğinde Cibuti, kapıda vize uygulamasını kaldırmıştır. O tarihe kadar ülkeye vardığınızda vize alma hakkınız varken şimdilerde uçuş öncesinde vizenizin bulunması gerekir.

Gerek aile ziyareti vizesi gerekse de ticari vize türlerinde olsun her ziyaret için Türkiye’den belge almak şarttır. Bu belge için birtakım prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir.

Cibuti vizesi için öncelikle gerekli belgeler bir araya getirilir. Daha sonra vize başvurusu yapabilmek için istenilen ücret bakaya yatırılır. Alınan makbuzla birlikte talep dilekçesi doldurulur. Cibuti vize talep dilekçesinde ziyaretin amacı net bir şekilde yer almalıdır.

Alınacak vizenin hangi türde olacağı, başvuru esnasında belirlenmiş olmalıdır. Her türe göre Cibuti vizesi için gerekli evraklar değişiklik gösterecektir. Ticaret vizesi için istenilen bir belge turizm vizesinde gerekli görülmez. Aynı şekilde aile ziyareti vizesi için şart olan bir belge aile birleşimi vizesinde gereksiz olabilir. Bu nedenle seyahatın amacı vize başvurusundan önce belirlenmiş olmalıdır.

Cibuti Ülkesi İçin Gerekli Evraklar

Cibuti vizesi bizzat ülkenin Ankara konsolosluğuna başvuru yapılarak alınan vizelerdendir. Ayrıca online olarak Cibuti e vize de alınması mümkündür. Bu yolla alınan vizede, vizenin pasaporta basılması durumu yoktur.

Kare kod kullanılan bir belge internet ortamında tarafınıza iletilir. Bu belgenin bir bilgisayar yazıcısı kullanılarak kağıda basılması yeterli olacaktır. Elektronik vize sayesinde kendiniz hiç uğraşmadan Cibuti giriş belgesi almanız mümkündür.

Gerekli belgeler, uzman vize merkezi ekiplerine iletildiği takdirde bu ve diğer tüm işlemler pratik bir şekilde gerçekleşecektir. Bu yöntemle zihninizi yormadan vizenize kavuşmanız mümkündür. Cibuti ülkesine vize için gereken evraklar iki tanedir:

 • Pasaport. Yurtdışına çıkmak için gerekli en temel belgedir. En uzun on senedir kullanılıyor olması gerekir. Onuncu yılın sonunda sahip olunan pasaportlar geçerliliğini kaybeder. Ayrıca tamamı doldurulmuş da olmamalıdır. Kullanılacak pasaport ikinci ise ilkinin fotokopisi de talep edilir.
 • Destekleyici belge adı verilen Cibuti seyahatinin detayaları sunulmalıdır. Bu belgede uçak biletlerinden konaklama rezervasyonlarına kadar tüm detaylar yer almalıdır.

Bu iki belge kullanılarak elektronik vize başvurusu yapılır. Başvurunun sonucu en geç üç gün içerisinde belli olurken aynı gün vizenin teslim edildiği de görülmektedir. Bu yöntemle vize işlemleri internet üzerinden gerçekleştiği için oldukça hızlı sonuç alınabilir.

Elektronik olarak vize almak istemezseniz kendiniz başvuru yaparak da alabilirsiniz. Bunun için Kızılay, Cibuti vizesi | Cibuti konsolosluğu | Cibuti büyükelçiliği, Şehit Adem Yavuz Sokak, Çankaya/Ankara adresine gitmeniz gerekir. Burada sizden yanınızda olması istenilen evraklar şunlardır:

 • Cibuti vize başvuru formu,
 • Pasaport,
 • Yakın zamanda çekilmiş beyaz fonlu biyometrik resim,
 • Tüm ziyaret boyunca geçerli olacak ve yüksek teminatlı sağlık poliçesi,
 • Sarıhumma aşısına sahip olduğunuzu gösteren belge,
 • Ticari vize talep ediliyorsa hizmet döküm belgeleri,
 • İşveren kimsenin ticari vize talep etmesi durumunda şirketine ait özel veriler (vergi levhası, ticari sicil gazetesi gibi),
 • Aile, arkadaş ziyareti vizesinde davet maksatlı yazılan belge.

Bütün bu belgeler zaman zaman değişiklerin olduğu belgelerdir. Güncel bilgileri edinmek için firmamızdan yardım almanızı tavsiye ederiz. Çünkü eksik evrak teslimi, vize reddine neden olmaktadır.

Cibuti Vize Ücreti

 • Vize ücretleri geçerlilik süresine ve ülkeye giriş sayısı için verilen izne göre farklılaşır. Cibuti çok girişli vizeyi uygun görmeyen ülkeler arasında yer alır. Bu nedenle Cibuti vize ücreti çok yüksek değildir.
 • Turistik vize ücreti olarak 165 Euro alınırken ticari vizenin altı aylığı için 210 Euro istenir.
 • Vize ücretlerinin sabit olduğunu söylemek mümkün değildir. Zamana zaman ücretlerde artışlar meydana gelir.
 • Ücretin eksik yatırılması durumunda vize işlemleriniz başlamayacaktır.
 • Ayrıca başvurusu yapılan her vize kendi türünde kullanılır. Turist vizesi alınarak Cibuti’de ticaret yapmak mümkün değildir.
 • Uzun süre Cibuti’de kalıp orada çalışmak istenirse Cibuti çalışma vizesi almak gerekir. Diğer geçici zamanlı alınan vizelerle çalışmak mümkün olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
 • ×