2021 Irak Vize Başvurusu - Vize Ofisi
Irak Vizesi İşlemleri

Irak Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

Irak Ülkesi Vize İstiyor Mu?

 

Irak ülkesine gidebilmek için, ülke konsoloslukları tarafından onaylanan vize almanız gerekir. Irak’a gitmek isteyen kişilerin en merak ettiği konulardan birisi de Irak vizesi nasıl alınır?  Ayrıca Irak’a gitmek isteyen vatandaşların hangi amaçla gittikleri de önemlidir.

Örneğin; hizmet amaçlı, hususi amaçlı ve umuma mahsus pasaport hamillerinin vize almaları gerekir. Resmi işlemler için dış temsilciliklerden vize alması gerekmektedir. Ayrıca Irak’a turistik amaçlı yapılacak olan ziyaretler için 30 günü geçmeyecek vize verilir. Bu vizeler havalimanlarından turistik amaçlı seyahat olarak talep edilebilir.

Ayrıca Irak’a karayoluyla ziyaret etmek isteyenler için daha önceden Irak’ın dış temsilciklerinden vize alınması gerekir. Bu süreçte vize almak için ülkeye ne için gitmek istediğinizi belirtmeniz önemlidir.

Irak vize başvurusu alanında bazı kurallar mevcuttur. Irak vizesine şahsen başvurma şartı, vize başvuru sahibinin pasaportundaki “VIS” e bağlıdır. Eğer pasaportta “VIS” bulunmuyorsa başvuru anında hazır hale getirilmelidir.

Başvuru anında pasaportta “VIS” sahibi kişinin zorunlu olarak bulunması söz konusu değildir. Irak vize işlemleri için yazımızı okuyarak kolaylıkla konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Irak Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 1 – irak ticari vize

Irak Ülkesi İçin Gerekli Evraklar

 

Vize başvuruları, vize merkezleri gibi aracılar aracılığıyla alınmaktadır. Vize başvurusunda gerekli olan öncelikli belge Irak vize başvuru formudur. Form dikkatli ve doğru bir şekilde Türkçe veya İngilizce olarak hatasız ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Ayrıca vize için gerekli olan diğer evraklar için Irak konsolosluğunun yetkilendirdiği merkez ile başvurabilirsiniz. Parmak izleri 14 yaş üstü çocuklar için uygundur.

Irak’a gitmek isteyen vatandaşların öncelikli olarak gerekli evrakları tamamlaması gerekir. Örneğin vize evrakları arasında önemli şeylerden birisi de fotoğraftır.

Fotoğrafın istenildiği gibi olmalıdır. Irak vizesi için biyometrik fotoğraf ölçüsünü öğrenerek, bu boyutta evraklarınıza eklemeniz gerekir. Aksi takdirde, vize işleminiz onaylanmayabilir. Evraklardan bir tanesi bile eksik olduğu zaman, vize onayı verilmeme ihtimali olmaktadır.

Irak vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir.

 

 • Vize başvuru formu
 • Otel rezervasyon belgesi
 • Pasaport
 • Seyahat belgesi
 • Seyahat sağlık belgesi(sigortası)
 • Biyometrik fotoğraf (3 adet)

Genel olarak başvuru formunda gerekli evraklar bu şekildedir. Ama Irak’a ne için gittiğinizi belirttiğiniz zaman bu evraklar farklılık gösterebilir.

Irak vize başvurusu için gerekli evraklar standart evrakları kapsayan evraklar bütünüdür. Bu evrakları tamamlayarak işlemlerinizi halledebilirsiniz. Irak vize işlemleri kapsamında en önemli şey pasaport olmalıdır.

Seyahatten sonra en az 6 ay geçerli bir pasaportunuz olmalıdır.  Pasaportunuzun 10 yıldan eski, yırtık veya yıpranmış olmadığından emin olun.

Irak vizesini ticari amaçlı edinmek isteyen kişiler yukarıdaki Irak vizesi için gerekli evraklar başlığının altındakiler haricinde aşağıdakileri de edinmelidirler;

Şirket belgeleri:

 • Faaliyet Belgeleri,
 • İmzalı Sirküler,
 • Vergi Levhaları,
 • Tescilli Gazete Fotokopileri gibi şirket belgeleri sunulmalıdır.

Irak ticari vizesi başvurusunda şirkete İngilizce diliyle yazı yazmanız gerekir. Ayrıca, konsolosluğa seyahatin amacını, seyahat tarihini ve masrafları belirtmelisiniz. Ayrıca bu masrafların kimin ödeyeceğini belirten bilgileri şirketin antetli kağıdına yazmanız gerekir.

Irak Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 2 – irak evrak tasdiki

Irak Ülkesi için Vize Ücreti

 

Irak vize ücreti, vize türüne ve kalış sürenize göre değişir. Seyahatinizin amacını belirledikten sonra ödemeniz gereken vize ücretini almak için vize başvuru temsilcimizi arayabilirsiniz. Temsilcimiz size ödeyeceğiniz tutar hakkında bir bilgi e-postası gönderecektir.

Bu e-postadaki tutar; vize ücretinize konsolosluk ücretiniz ve hizmet ücretimiz dahildir. Başvuru da ilk kural ödeme gerçekleştirmeniz gerektiğidir.  Ödeme onayı alınmayan vize başvuru onayı alınmayacaktır.

Dilerseniz vize ücretini şahsen ofisimize getirebilir veya banka hesabımıza havale yoluyla gönderebilirsiniz. Vize ücretini ödedikten sonra görevlimiz dekontunuzu başvuru belgelerinize ekleyecektir. Bu belgeyi Irak başvuru evrakları içine eklemeniz gerekir.

Irak vizesi ne kadar günde çıkar? Sorusu özellikle programı yaklaşmış kişiler için oldukça önemli bir husustur. Irak vizesinin son onay süresi, belgelerinizin tam olup olmadığına bağlıdır.  Yasal tatillere ve Irak büyükelçiliklerinin yoğunluğuna bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir.

Evraklarınızın kısa sürede çıkması için eksiksiz olması gerekir. Eksik olmadığı takdirde onay süreci 1 hafta – 10 gün arası sürecektir.

Başvurmadan önce, lütfen vize belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olmanızı ve web sitemizden Irak Büyükelçiliği’nin yasal tatillerini kontrol ederek işlemlerinizi yapmanızı öneririz.

Irak Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 3 – irak vize ucreti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
 • ×