İran Vize

İran sınırları içerisine seyahat etmek isteyen tüm vatandaşların İran vize prosedürü gereğince T.C. sınırları içerisine ait olan tüm pasaport sahipleri, İran için planladıkları seyahat süresini (90 gün) aşmamak kaydı ile vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

İran Vize Ücreti

İran vize ücreti bulunmamaktadır. Seyahat edecek kişilerden ücret alınmamasının nedeni ise ülke sınırları içerisine gerçekleştirilecek olan seyahatler kapsamı içerisinde 90 günü geçmemek koşulu ile vizesiz işlem uygulanmaktadır. Bu nedenle İran’a seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının herhangi bir yere ücret tahsil etmesine gerek yoktur.

İran Vizesiz Ülkeler

İran, vizesiz ülkeler kategorisi kapsamı içerisinde yer almaktadır. T.C. vatandaşlığına ait olan ve her renge sahip olan pasaport sahipleri, 90 günlük İran seyahat süresini geçmemek koşulu ile vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

İran Vize Ücreti 2020

İran vize ücreti 2020 yılı ve diğer yıllarda da olduğu gibi T.C. vatandaşlarından ücret talep etmemektedir. Günümüzde pek çok ülke için vize uygulaması mevcuttur ancak, Türkiye ile yapılan ülkelerin vize muafiyet anlaşmaları doğrultusunda yine birçok ülke T.C. vatandaşlarından vize talep etmemektedir.

Bu neden doğrultusunda, İran seyahati nedeni gereğince T.C.’ ne ait olan vatandaşlar yapacak oldukları seyahat nedeni doğrultusunda vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Ancak vize işlemlerinden muaf tutulma prosedürü ise sadece İran sınırları içerisine yapılacak olan 90 günlük süre kapsamı içerisinde sınırlı tutulmaktadır.

İran Vize İstiyor Mu? 2020

İran sınırları içerisine seyahat etme planı gerçekleştiren kişilerin ilk aklına gelecek olan soru ‘İran vize istiyor mu?’ olacaktır. İran vize istiyor mu 2020 sorusunun cevabı ise, her iki ülke arasında yapılan anlaşmalar gereğince İran, T.C. sınırları içerisine ait olan Türk vatandaşlardan vize talep etmemektedir.

Ancak, bu vize muafiyet anlaşmasının da belirli kuralları ve prosedürleri mevcuttur. Bu belirli kurallar ve prosedürler gereğince İran sınırları içerisine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının yapacak olduğu seyahat planı süresi ise 90 gün olmalıdır. İran, sadece 90 günlük yapılacak yani gerçekleştirilecek olan seyahatler kapsamı içerisinde vize talep etmemektedir. Bu konu neticesinde İran’a seyahat etmeden önce kişinin kapsamlı bir araştırma yapması tavsiye edilmektedir.

İran Vize Ücreti 2020

İran vize ücreti 2020 yılında da seyahat edecek olan Türk vatandaşlardan tahsil ve talep edilmemektedir. Bu nedenle İran sınırları içerisine yapılacak olan seyahatler gereğince, seyahat edecek olan kişinin seyahat süresi kapsamı içerisinde 90 günü geçmemesi gerekmektedir. İran ülkesi, Türk vatandaşlarından 90 günlük bir süreyi geçmemek koşulu ile vize talep etmemektedir. İran sınırları içerisine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının gitmeden önce iyi bir araştırma yapması taraflarca tavsiye edilmektedir.

İran Vize Politikası

İran vize politikası gereğince, yabancı üçüncü ülke olan vatandaşlarının İran sınırları içerisinde giriş yaptıklarında vizeden muaf ülkelerden birinden geliş yapmadıkları müddetçe İran diplomatik temsilciliklerinden vize almak durumundadır. Tüm ziyaretçilerin ise en az olacak şekilde 6 aylık bir geçerliliği bulunan pasaporta sahip olmaları talep edilmektedir.

İran Vizesi Nasıl Alınır?

Sınır komşusu olan İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye sınırları içerisine ait olan vatandaşlardan vize talep etmemektedir. Pasaport rengine ve statüsüne bakılmaksızın yapılacak olan İran seyahat süreleri kapsamı ise 90 günü aşmaması gereklidir. Bu konuda oldukça popüler olan sorular arasında sorulan İran vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını da böylece yanıtlamış olduk. Türkiye sınırları içerisine ait olan vatandaşların sadece kimlik kartı ve pasaportu ile seyahat etmeleri yeterli olmaktadır.

 

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi