2021 İran Vize Başvurusu - Vize Ofisi
İran Vizesi İşlemleri

İran Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

İran Evrak Tasdik İşlemleri

İran başkonsolosluğu Türkiye’de İstanbul ve Ankara illeri başta olmak üzere pek çok bölgede bulunur. İstanbul’daki İran başkonsolosluğuna gelerek yapabileceğiniz işlemler:

  • Fatura tasdik işlemleri
  • Sözleşmelerin tasdiki
  • Sağlık sertifikası
  • Vekaletname
  • Menşe şehadetnamesi gibi belgelerin tasdik işlemleri yapılabilmektedir.

Yine ticari, eğitim, seyahat gibi vize türlerinde de tasdik ve onay işlemleri için İran başkonsolosluğunu ziyaret etmeniz gerekir.

İran Konsolosluğu Evrak Tasdik

İran, Irak, Suriye, Mısır, Cezayir, Fas, Tunus, Lübnan gibi Orta Doğu ülkelerine çıkışlarda ya da herhangi bir ihracat işlemlerinde evrak tasdikinin yapılması gerekmektedir. Yurtdışına çıkacak olan kişilerin evrak tasdik işlemlerini daha kısa sürede ve İstanbul’daki İran başkonsolosluğuna gelmeden sizin yerinize tüm aşamaları gerçekleştirerek, onay kısmına getirecek olan vizeofisi.com bu bu sürece yürütebilmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz Orta Doğu ülkeleri için söz konusu olacak olan belgeler, sadece kişinin bireysel olarak başvuruları değil, şirket aracılığı ile gideceği İran’a dair resmi evrakların tasdik ile yine konsolosluklarda yapılmaktadır. Evrak tasdik işlemleri sırasında harç ücreti ödenmektedir.

İran konsolosluğunca yapılan tasdik işlemleri sonrasında bu ülkede kalış sürenizde belirlenmektedir. Çıkış izin süresi 6 ay ile 1 yıl arasında değişmekle beraber sınırsız çıkış süresi de verilebilmektedir.

Evrak tasdik süreçlerinde kullanılan belgeler elinizde bulunan resmi belgelerin aslı, yeminli bir tercüme bürosu tarafından tercümesi yapılmalı, sonrasında elinizde bulunan belgeler noter onayının yapılması gerekmektedir.

Noter onayı alan belgelerin her biri bulunduğunuz ildeki vali ve kaymakamlıklar aracılığı ile apostil onayından geçmelidir. Apostil onayı alan belgeler son olarak İran başkonsolosluğuna gönderilerek süreç tamamlanır.

İran Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 1 – iran aile ziyareti vizesi

İran Konsolosluğu Evrak Ücretleri

İran için yurtdışına kişisel ya da şirket aracılığı ile çıkış işlemlerinde belirli belgeler istenir. Bu belgelerin imza, mühür, kaşe ve onay işlemleri sırasında sayısına göre ve gidilen onay makamına göre de belirli ücretleri bulunur.

Evrakların yeminli bir tercümana anadili çeviri işlemlerinde tercüman bürosunca belirlenen belirli bir ücret istenir.

Dışişleri bakanlık onaylamasında yine cüzi bir miktar ücret talep edilir.

Tercümesi yapılan evrakın noter onayı içinde ücret ödenir.

Son olarak konsolosluğa gelen apostil onayı yapılmış olan evrakın teslim süreci öncesinde 50 ile 100 TL arası değişen konsolosluk harç ücreti ödenir.

İran dışişleri konsolosluk ücretleri: 15 USD – 60 USD

İran Konsolosluğu Evrak Teslim Alma Saatleri

Eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olan belgelerin İran konsolosluğunca tasdik ve onay süreçlerini başarılı bir şekilde değerlendirildikten sonra onay verilip verilmediğine dair bekleme aşamasına geçilir bu süreçte teslim edilen evrakların konsolosluk birimlerince gidilip alınma süreçleri de aktif olarak hizmet verdikleri saatler arasında gerçekleştirilir.

Resmi tatillerin dışında çalışma ve hizmet saatleri Hafta içi her gün saat sabah 08.30 ile 16.00 arasında hizmet vermektedir.

İstanbul’un Cağaloğlu ilçesinde bulunan İran başkonsolosluğuna evrak tasdik işlemleri için geliş-gidiş ve teslim alma süreçlerinde sizin yerinize vizeofisi.com tüm aşamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirmekte ve sizleri yönlendirmektedir.

İran Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 2 – iran vize ucreti

İran Evrak Tasdik İçin Gerekli Evraklar

İran başkonsolosluğu aracılığı ile yapılacak olan belgeler bulunur. Bu belgelerin belli aşamalardan geçmesi ve son olarak konsolosluğa getirilerek onayının alınması gerekmektedir. İran tasdik işlemlerinde kullanılacak olan evraklar şu şekildedir:

  • Tasdik edilecek olan resmi evrak aslı
  • Şirket aracılığı ile gidecek olanlar için antetli kağıda yazılmış olan bir yetkilendirme yazısı
  • Eğer kişi Türkiye üzerinden ihracat gerçekleştirecek ise yabancı konumda bulunuyorsa, Türkiye’de kaldığı süreçlerdeki oturma izni ve pasaportu istenmektedir.

İstenen bu yetki yazısı hem kaşeli hem de imzalı olmak zorundadır.

İran  Apostil İşlemleri

İran’a çıkışı yasal hale getiren süreç Apostil onayı işlemidir. Burada yeminli tercümesi yapılmış olan belge apostile tabi olur.

Lahey Anlaşmasında yer alan ülkelerin belge işlemlerinde Apostil onayı yapılmaktadır.

Apostil onayından geçirilecek olan belge öncesinde noter tarafından tasdiklenmesi gerekir.

Apostil onayı İran’a çıkışı sağlanacak olan yabancı ülke vatandaşlarının güvenliğini de sağlayan bir aşamadır. Evrakta sahtecilik durumlarının da önüne geçilmiş olur.

Yeminli tercüme, noter onayı ve apostil onay işlemlerini sizin yerinize İran Konsolosluğuna gelmenize gerek kalmadan gerçekleştirebilecek olan vizeofisi.com firmamız ile sitemizi ziyaret ederek iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
  • ×