İTALYA VİZESİ HAKKINDA

Vize Ofisi olarak; sizin gibi İtalya vizesi almak isteyen yüzlerce kişiye danışmanlık gibi önemli bir konuda yardımcı oluyor. Vize başvurularınızda size doğru yönlendirmeyi yaparak, dosyalarınızı ilgili konsolosluğa sunarken herhangi bir mağduriyet yaşamanızı önleyici tedbirler alarak, tüm süreci sağlıklı ve de stressiz bir şekilde geçirmenizi sağlıyoruz. İtalya gitmek için vize kategorilerinden hangisini almak istiyorsanız; o vize başvurusunda size gerekli olacak evrakların sıralı listesine de bizim aracılığımız ile ulaşabilirsiniz. Prosedürlere uygun ve de her açıdan eksiksiz olarak düşünülmüş bir çalışma sayesinde, kendiniz için en doğru vize başvurusunu sağlayabilirsiniz. İtalya Devleti tarafından belirlenen yetkili acentelerce başvurularınız takip edilebilir.

Vize Ofisi’ de size bu konuda ayrıcalık sağlayacak bir merkezdir. İster çalışma vizesi başvurusu için isterseniz de ticari amaçlı vize başvurunuz için bizden destek almanızı sağlayabiliriz. İtalya Devleti’nin, vize başvurularında aradığı,  2018 yılı resmi evrak listesini isterseniz tarafınıza sunabilir, İtalya vize başvurusu nasıl yapılır sorunuzun yanıtını cevaplayabiliriz. İtalya vize başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız; öncelikle bilmeniz gereken en önemli konu hakkında size detaylı bir bilgilendirme yapabiliriz. İtalya’ya vize almak isteyen her şahıs öncelikle; hangi vize çeşidine başvurması gerektiğine karar vermelidir. Vize Ofisi olarak size en uygun vize başvurusunu gerçekleştirmenizde deneyimli personellerimiz ile size kılavuz oluyoruz.

 

İtalya Vizesi

İtalya gelişmişlik konusunda oldukça iyi seviyelerde yer alırken tarihi şehirleri, muhteşem tatil beldeleri ve kültürel mirası ile dikkat çekmektedir. İtalya’nın güzelliklerini görebilme adına her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Türkiye’den İtalya’ya gidebilmeniz için de mutlaka vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvuruya dair yapacağınız işlemlerin sürdürülmesi ile alakalı kurallara uygun hareket edilmesi önemlidir. İtalya vizesi başvurularınızla alakalı eksiksiz belge sunumu çok önemlidir. Başvuru öncesi güncel bilgileri mutlaka öğrenmeli ve doğru şekilde başvuru gerçekleştirilmelidir.

İtalya vizesi ekşi üzerinden değişen güncel bilgileri çok kısa sürede takip edebilirsiniz. Sürekli olarak bilgi girişinin sağlanması ve detayların aktarımlarının sağlanması bir nevi rehber niteliğindedir. Seyahat amacınıza göre yapacağınız başvuru esasına mutlaka dikkat etmeli ve evrakları belirtilen düzeyde sunmalısınız. İtalya Schengen ülkelerinden bir tanesi olduğu için de vize başvurularınızı Schengen vizesi ile de gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bu hususta mutlaka belirtilen kurallar dahilinde hareket etmelisiniz.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya’ya hangi amaçla gideceğinizi ve ne kadar süre kalacağınızı belirledikten sonra en önemli detay vize türünün belirlenmesidir. İtalya vize başvurusu için belirlediğiniz vize türü beraberinde hazırlamanız gereken evraklar listesini de oluşturacaktır. Yapılan değerlendirmelerde sorun yaşamama adına doğru vize türüne göre evraklarınızı hazır hale getirmelisiniz. Başvurularla alakalı yapılan basit hataları yüzünden birçok kişi ret cevabı almaktadır.

Alınan ret cevabı bir sonraki vize başvurusu yapılırken tekrardan karşılarına çıkmaktadır. Riske girmemek ve profesyonel destek almak her zaman size avantaj sağlayacaktır. Belge teslimi, evrak ve pasaport takibi, randevu işlemleri gibi ayrıntılar için İDATA İletişim kurularak ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Başvurunuzun olması gerektiği gibi ibraz edilmesinde alacağınız yardım sayesinde daha kontrollü ilerleme kat edebilirsiniz.

İtalya Vizesi Ücreti

İtalya seyahatini gerçekleştirebilmeniz için yapacağınız vize başvurularında ödeme yapmanız gereken haller söz konusu olacaktır. Bu ödemelerden bir tanesi ise İtalya vizesi ücreti olacaktır. Vize türünüze göre yapacağınız ödemenin dekontunu mutlaka başvuru dosyasında sunmalısınız. Ücreti ödenmeyen başvurular değerlendirmeye alınmadan geri çevrilmektedir. Ayrıca hatalı türe yapılan ödemelerde de başvuru ret edilmekte olup, yaptığınız ödemenin de herhangi bir şekilde iadesi olmayacaktır. İtalya Konsolosluğu yaptığınız başvuruyu incelerken her bir detayı irdelediği için sizde hiçbir detayı es geçmemelisiniz. Başvuruya dair eksik bilgi ve eksik belge ibrazının sonuçları size hem zaman hem de para kaybettirecektir.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar

Vize başvurularında ilk önce uygun pasaport temini gerekmektedir. Seyahat süresince sizin en önemli belgeniz olan pasaport aynı zamanda sizin kimliğinizdir. İtalya vizesi gerekli evraklar listesinde bulunan bir diğer belge ise başvuru formudur. Titizlikle doldurulması gereken bu form sizin kim olduğunuzu, neden seyahat ettiğinizi ve hangi süreler dahilinde kalacağınızı en net şekilde ortaya koyan yapıya sahiptir.

Biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, banka hesap özeti ve meslek durumu gibi birçok belgeyi içermektedir. Belgelerin tamamı doğru ve eksiksiz şekilde hazırlandıktan sonra İtalya vize randevu işlemini gerçekleştirmelisiniz. Randevu vizenin alınabilir olması noktasında en önemli detaylardandır.

İtalya vizesi Ankara üzerinden kısa sürede işlem yürütme imkanını sunmaktadır. Başvuruyla alakalı olarak elde etmek istediğiniz formatın daha hızlı şekilde gelişmesi doğru planlama ile mümkündür.

Vize başvurularında zamanlama çok önemli olduğu için seyahat tarihine 1 ay kala başvuru dosyasını sunmak önemlidir. Başvurunuzun değerlendirme süresinde iş yoğunluğu, ek belge talebi ve resmi tatil günlerine denk gelen yapı söz konusu olabilir. Böyle bir durumun olması da sonuçlanmayı doğrudan etkileyeceği için tarihlere çok dikkat etmelisiniz. Genel itibari ile bakıldığında kısa süreli vize 5 – 10 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

İtalya

İTALYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Turizm amaçlı gidilen İtalya gezileriniz için Türkiye’de alabileceğiniz vize. Bu vizeyi aldıktan sonra; İtalya’da ki kültür gezilerine, tatil amaçlı seyahatlere çıkabilirsiniz. Turist vizesi aldıktan sonra; İtalya’ya rahatça seyahat edebilir, geçici olarak İtalya’da bulunabilirsiniz.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Turist vizesi için İtalyan Konsolosluklarınca yapılan incelemeler sonucunda en fazla 6 aylık izin alabilirsiniz. Ancak verilen 6 aylık vize süresinin sadece 3 aynı konaklama amacı ile kullanabiliyorsunuz. 6 ay boyunca İtalya bulunmak isterseniz; tekrar vize için başvurmalısınız ya da oturum vizesi alarak kalma sürenizi 3 aydan daha da fazla bir süreye çıkartabilirsiniz. İtalya Schengen ülkesi olduğu halde; sadece turist vizesi alarak, İtalya üzerinden başka bir Schengen ülkesine geçiş yapma şansınız bulunmuyor.

Nereye Başvurulur: İtalya Konsoloslukları Türkiye’nin farklı noktalarında hizmet veriyor. Bulunduğunuz il ya da ilçe hangi konsolosluğun yetkisi altında ise; o konsolosluk tarafından değerlendirilmeye alınıyorsunuz. Özellikle konsoloslukların sizden isteyeceği evraklar olacak. Ayrıca bu evraklarda dikkat etmeniz gereken özel alanlarda bulunacaktır. Bu süreçte doldurduğunuz formlara ve de evraklara çok dikkat etmeli, bu konuda gerekli bilgi birikimine sahip bir acenteden yardım almalısınız. İlk kez vize başvurusu yapacak olanlar için ya da vize başvuruları sırasında zaman harcamamak için Vize Ofisi’ne güvenebilirsiniz.

İtalya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: İtalyaya gitmek için almanız gereken vizenizin başvurusunda; yetkililere sunmanız gereken pasaport güncel tarihli olmalıdır. Turistik gezinizden dönüş tarihlerinizden sonra da en az  12 haftalık geçerlilik niteliğinde olması gereken pasaportunuzun, iki sayfasının da boş ve de işlem yapmaya müsait olması gerekmektedir. Dikkat etmenizde fayda olan bir diğer durum ise; evlilik ya da boşanma gibi bir durum yaşadıysanız; pasaportunuzda da gerekli değişikliği vize başvurusu yapmadan önce gerçekleştirmenizdir. Eğer pasaportunuz tüm bu kriterleri taşıyorsa; belki de lehinize olabilecek bir durum daha söz konusudur. Daha önceki yıllarda herhangi bir Schengen ülkesine, herhangi bir amaçla gittiyseniz bu durumu da belirtmelisiniz. Geçmiş yıllarda İtalya’ya, Avusturya’ya, Amerika’ya ya da farklı bir Schengen ülkesine gidip, vizenizi kullanım şartları dahilinde değerlendirdiğinizi eğer ispatlarsanız bu durum size mülakatta artı puan kazandırabilir.

İtalya Schengen Vize Başvuru Formu: Başvuru yapacak olan kişi bu formu baştan aşağı okumalı ve de tüm bilgilerini kontrol ederek doldurmalıdır. Mülakattan önce yapılan araştırma esnasında ufak bir bilgi yanlışlığı neticesinde, değerlendirmeniz olumsuz sonuçlanabilir. İtalya’ya gitmek üzere yapacağınız bu başvuru için Schengen Vize Başvuru Formu büyük önem taşımaktadır. Formun 3 ve de 4. Sayfalarında tarih ve de imza bölümü bulunmaktadır. Bu bölgelere atılacak tarihlere dikkat edilmeli ve de boş bırakılmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğrafların boyutları ülkelerin vize başvuru şartlarına göre değişiklik göstermektedir. İtalya vizesi için istenen biyometrik fotoğraf boyutu; 35*45mm’dir.

Banka Dökümleri: Vizesi almak isteyen kişiler; banka dökümlerini dosyasında yetkililer ile paylaşmalıdır. Ayrıca istenen evraklar vize başvurusu yapan kişiler adına açılmış olan banka hesap dökümlerini yansıtmalıdır. Sunulacak olan banka işlemlerine ait döküm; son 3 ayı kapsarsa yeterli olacaktır. Banka hesap bilgileriniz vize başvurunuzdan önce alınmalıdır. Vize başvurunuzu yaptıktan sonra ki banka dökümlerinizin süreçte istenen tarihleri kapsamayacağını altını çizmeliyiz. Alacağınız randevu tarihinden 10-12 gün önce temin etmeniz gerekmektedir. Her başvuru sahibi vize almak için hesabında ki bakiyeyi ibraz etmelidir. Dolayısı ile siz de; hesabınızın bakiyesinin 5.000 TL’den az olmadığını ibraz etmelisiniz. Hesabınızda ki bakiyenin 5.000 TL’den yüksek olduğunu bankamatikler aracılığı ile kanıtlayabilirsiniz. Ancak ilgili konsolosluk bu beyanı; banka yetkililerinde imzalı ve de kaşeli olarak görmek istiyorlar.

Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen ülkelerine gitmek için daha önce vize başvurusunda bulunduysanız; seyahat sağlık sigortasının zorunlu olduğunu biliyorsunuzdur. İlk kez vize başvurusu yapan danışmanlarımız bu konuda vize Ofisi’ne güvenerek, bize işlemlerini teslim edebilirler. Schengen ülkeleri için gerekli olan adı geçen sigorta 30.000 Euro değerindedir. Bu poliçe sizin seyahatiniz boyunca sizi sigortalı olmanızı sağlar.

Ulaşım Rezervasyonları: İtalya’ya gideceğinizin kanıtı olarak uçak biletinizin fotokopisini sunmalısınız. Ayrıca daha planlı bir seyahatiniz varsa; ayırttığınız otel ve de konaklama yerlerinin de rezervasyonlarını içeren belgeler sunabilirsiniz. Otel rezervasyonunuzu gösteren belge; sizin adınıza düzenlenmeli ve de İtalya’ya giriş- çıkış tarihlerinizi de içerisine alıyor olmalıdır.

Ek Gelir Belgesi: Maaşınızın dışında aldığınız bir ek gelir varsa; tapu, kira ya da diğer taşınmazlarınızı belgelemelisiniz.

İşveren Yazısı: Türkiye’de her nerede çalışıyorsanız, orada ki yetkili kişi ya da birimden almanız gereken yazı. Bu yazıda işe başlama tarihiniz ve de seyahatinizden döndükten sonra işe başlayacağınız tarih yer almalıdır. Ayrıca yazıya ek olarak; SGK’nızın devam ettiğini gösteren bir belgede sağlayabilirsiniz. Eğer çalıştığınız yer SGK yapmıyorsa; çalıştığınız yerde imzalamış olduğunuz sözleşme de yeterli olacaktır.

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus kayıt örneğinizi e-devlet şifresi ile almayınız. Bu örnek belge üzerinde yer alan düşünceler kısmı ıslak imza ile imzalanmalı, ayrıca size aileden birisi sponsor olacaksa; o kişide belge içerisinde belirtilmelidir.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı: Yeni yıl ile çıkartmış olmanız gereken kimlik kartının fotokopisi.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Gezi amacı ile seçtiğiniz Schengen ülkesi İtalya ise; başvurunuzu 2 ay önceden yapabilirsiniz, böylece başvuru sürecinde hazırlanması gereken evraklar hazırlanabilir.

Ne kadar Sürede Çıkar: İtalya turistik vize başvurunuzun yanıtı, mülakatınızı takiben;3 gün ile 2 hafta süre içerisinde açıklanacaktır.

İTALYA TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

İtalya Ticari Vizesi Nedir: Ticari vizeye başvurarak, İtalya’da herhangi bir ticari faaliyete y ada toplantıya katılma hakkı kazanabilirsiniz. Ayrıca İtalya’da ki bir iş insanı ile bu vize sayesinde İtalya’da şirketiniz adına görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Kaç günlük alınabilir: 6 aylık ticari faaliyet vizesi alabilirsiniz. Ancak İtalya Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilecek olan değerlendirme ve de mülakat bu sürenin kısalmasını ya da uzamasını etkileyebilir. Süre bu noktada tamamen İtalyan yetkililere kalmış bir durumdur.

Nereye Başvurulur: ticari faaliyetinizi İtalya’da da sürdürmek için gerçekleştirmek istediğiniz görüşmeleri yapabilmek adına Türkiye’de ki İtalya Konsolosluğundan ticari vize başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

İtalya Ticari Vize Gerekli Evraklar Nelerdir:

Davetiye: İtalya’ya gitme amacınızı oluşturan iş ile alakalı aldığınız bir davet mektubu, İtalya Konsolosluğu’na sunacağınız evraklar içerisinde mutlaka yer almalı. Davetiye açık ve de şeffaf bir davet yazısını içermekle birlikte; ilgili iş yerine ait bütün resmi bilgi ve de unvanı da içeriyor olmalıdır.

 Pasaport: Yetkililerin beklediği pasaport standardını mutlaka taşıyan bir pasaport ile başvuru yapmalısınız. Temiz kullanılmış, dejenere olmamış, işlem sayfası bulunan, süresi hala güncel olan ve de başvurunuzdan sonra 3 ay daha işlem süresi bulanan bir pasaportunuz varsa sorun yaşamazsınız.

 Biyometrik Fotoğraf: Sunacağınız fotoğrafın önceden herhangi bir başvuruda kullanmadığınıza dikkat ediniz. İki tane fotoğraf yeterli olacaktır.

Kimlik Fotokopisi: Pasaportunuz ile aynı bilgileri içeren ve de güncel olan kimliğinizin fotokopisi.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile ve de konakladığınız adres bilgilerinizi içeren resmi belge.

Visura Camerale( Ticaret Sicil Kaydı): Sizi davet eden yetkilinin şirketine ait İtalyan Sicil Kaydı fotokopisi.  

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: İtalya’ya ticari işleriniz ile alakalı görüşmeler yapmak için almak istediğiniz vizeye, 1 ay önceden başvurabilirsiniz.

Ne kadar Sürede Çıkar: İtalya vizeniz; resmi tatil ve de konsolosluk yoğunluğuna göre; 3-15 gün içerisinde çıkar ya da olumsuz sonucu iletilir.

İTALYA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: İtalya ’yada bulunan herhangi bir aile üyenizi ya da arkadaşınızı gönderecekleri bir davetiye sayesinde ziyaret etmenizi sağlayan vize

Kaç Günlük Alınabilir: Turistik vize de olduğu gibi verilebilecek en yüksek vize süresi 6 aydır. Ancak yine konaklama süresi olarak 180 günü kullanamazsınız. Aldığınız bu vize süresinin 90 gününü konaklayarak geçirebilirsiniz.  

Nereye Başvurulur: İtalya Konsolosluğu başvuruları kabul eden tek merkezdir.  

İtalya Ziyaret Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: En detaylı incelenen belge pasaporttur.

Schengen Vize Başvuru Formu: Schengen ülkesi olan İtalya’ya, aile ziyaretinizi gerçekleştirmek ya da sizi davet eden arkadaşınıza ziyarette bulunacağınızı anlatabileceğiniz form.

Biyometrik Fotoğraf

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Eğer ikametgâh değişikliği yaptıysanız, bilgilerinizi Nüfus Müdürlüğü’nüzden güncelleyerek ibraz etmelisiniz.

Kimlik Kartı Fotokopisi: Kimlik bilgilerinizin okunabilir olduğu fotokopi.

Evlilik Cüzdanı/Boşanma İlanı: Evlilik ya da boşanma süreçleriniz olduysa; bu durumlar sonucunda yaşanacak resmi ilanları belgelemelisiniz.

İtalya’ya Aile Ziyareti Vize Talep Dilekçesi: İtalya’ya sadece aile veya yakınlarınızı görmek, ziyaret etmek amacı ile vize almak istediğinizi bildirmelisiniz.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Davetiyesi: İtalya’ya ailenizden birisi için ya da herhangi bir yakınız için yolculuk etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda sizi misafir etmek isteyen kişi ya da kişilerin sizi davet etmeleri beklenmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir: İtalya’da yaşayan, okuyan ya da çalışan yakınlarınızı ziyaret edebilmeniz için vize başvurunuzu bu yolculuktan 1 ay önce yapmalısınız.  

İTALYA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Herhangi bir ülkeye gidebilmek için aktarmalı uçak seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Bu aktarma eğer İtalya üzerinden gerçekleşecekse; transit vizesini almanız gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir: İtalya transit vizeleri; günlük olarak verilmemektedir. Uçuş gerçekleşene kadar havaalanında kalmanız beklenmektedir.

Nereye Başvurulur: İtalya Konsolosluğu diğer vize başvurularında olduğu gibi transit vize işlemlerinde de sorumlu birimdir.

İtalya Transit Vize Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: İtalya yolculuğunuz için yapacağınız başvurunuzda sunmanız gereken pasaport 10 sene içerisinde alınmış olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

İtalya Vize Başvuru Formu: Transit vizenizi alma amacınızı bildireceğiniz form; İtalyanca doldurulmalıdır. Konsolosluğa bu şekilde teslim edilmelidir.

Seyahat Amacınızı Doğrulayan Belge: Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Fotokopisi

Ne zaman başvurmak gerekir: Seyahate çıkacağınız tarihten 10-14 iş günü önce vize başvurusu yapabilirsiniz.

iTALYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl İtalyan Vatandaşı Olunur: İtalyan vatandaşı olmak isteyen kişinin tüm istenen evrakları eksiksiz bir şekilde yetkililere sunabilmesi gerekmektedir. Ayrıca; her vatandaş için İtalyan yetkililer tarafından belirlenen özellikleri de taşıyor olması gerekiyor. En fazla 12 ay olarak alabileceğini izninizi daha sonra yapacağınız ikinci bir müracaat ya da orda bulunduğunuz süre içerisinde yaşadığınız evlilik vb. durumlar nedeni ile uzatma hakkınız da bulunuyor. İtalya Konsolosluğu vize başvurunuzu kabul ettiği gibi vatandaşlık için yapacağınız müracaatta da tek adrestir.

İtalya Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Vatandaşlık Başvuru Formu:  İtalyan vatandaşı olabilmek için doldurulması istenen, kişisel bilgi ve de verilerinizin yer aldığı form.

Pasapot: Güncel pasaportunuzun aslı ve de işlenmiş pasaport sayfalarınızın fotokopisi.

Biyometrik Fotoğraf: 35*45 edatlarında iki tane, arkası beyaz fonda olan, yüzü açık şekilde gösteren fotoğraf.  

Doğum Belgesi: Eğer İtalya’da doğduysanız ve bu nedenle vatandaş olmak istiyorsanız; İtalya’da doğduğunuzu gösteren doğum raporu.

Dil Seviye Belgesi

Evlilik Cüzdanı:  Bir İtalyan vatandaşı ile evlenmeniz halinde sunmanız gereken evrak.

İTALYA ERASMUS VİZESİ

Nedir: Üniversitede İtalya’nın sunduğu değişim programlarına katılmak isteyen öğrencilerin aldığı vizedir.

Kaç günlük alınabilir: Erasmus vizesi; İtalya için 6 aydan fazla alınamaz.

Nereye Başvurulur: İtalya Konsolosluğu’na öğrenci şahsen başvuru yapmalıdır.

İtalya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Güncel ve de damgalı, işlenebilecek iki sayfası bulunan olan pasaport.

2 Adet Biyometrik Açık Fonlu Fotoğraf

Diploma Asıllı

İlgili Kurumun Hazırlayabileceği Hibe Belgesi

Kimlik Kartı Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

İkamet İzni: İtalyanca doldurmanız gereken, oturum izni başvuru formu.

Rezervasyon ya da Konaklama Beyanları: Ulaşım sağlanacak aracının ve kalınacak yere ilişkin beyanlar.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: İtalya Erasmus başvurularınızı dikkate alarak, gideceğiniz programa başlama tarihinizden en az 3 aylık bir önce başvurunuzu iletmelisiniz.

İTALYA ÖĞRENCİ VİZESİ

Nedir: İtalya’da ki eğitim kurumlarına katılmanızı kolaylaştıran ve de izin alabilmenizi sağlayan vize. 

Kaç günlük alınabilir: İtalya öğrenci vizenizi; 1 sene için veriliyor. Ancak bu programa göre uzatılabilen bir vize.

Nereye Başvurulur: İtalya öğrenci vizesi sahibi olmak için İtalya Konsolosluğu’na giderek başvuru yapmalısınız. Ayrıca Vize Ofisi’nden de öğrenci vizesi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İtalya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

Öğrenci belgesi: Bulunduğunuz okuldan ya da en son mezun olduğunuz resmi kurumdan alınan, yeni tarihli belge.

Pasaport: En az bir sayfası boş olmalı.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Kimlik fotokopileri

Biyometrik Fotoğraf: Kulaklarınızın görünmesi ve de gözlüksüz olarak çektirmeniz gereken, 35*40 ebatlarında ki fotoğraftan, 2 tane sunmalısınız.

Seyahat Sağlık Sigortası

Sponsor: Öğrencinin masraflarını karşılayacak olan İtalyan kurum ya da kişi tarafından hazırlanması istenen dilekçe.

Kurs-Dil Sertifikası ve Diploması

Modello A Formu

Öğrenci Vizesi İçin Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Eğitimine katılmak istediğiniz yerden başvuru sonucu gelir gelmez başvurunuzu yapabilirsiniz.

İTALYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Türkiye’de kalan aile bireyleri İtalya’da ki ailelerinin yanına gitmek istediğinde verilen aile birleşim vizesi.

Kaç günlük alınabilir: İlk başvuruda 1 sene vize alabilirsiniz, kalma durumunda ise uzatılması istenebilir.  

Nereye Başvurulur: İtalya aile birleşim vizelerine başvuru yapabileceğiniz tek yetkili İtalya Konsoloslukları’dır.

İtalya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: İtalya Aile Birleşim vizenizi almak için vereceğiniz bu formda çelişkili ya da yalan ifadelere yer vermemelisiniz.  

Pasaport: En az 3 yıl daha geçerli olan, birleşim için başvuru yaptığınız süreci de kapsayan pasaport.

Fotoğraf: Biyometrik 35*40 büyüklüğünde, yüzünüz, kulaklarınız görünen ve de arkanızda ki fonun beyaz olduğu fotoğraflar.                                                          

Nüfus Cüzdan Fotokopisi ile Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Fotokopisi

Evlenme (varsa)  Kayıt Örneği Formu: Eşiniz İtalyan vatandaşı ise; belgenin İtalyanca tercümesini de sunmalısınız.

Ne zaman başvurmak gerekir: İtalya’ya yerleşmek istediğiniz tarihten 10 gün ile 8 hafta öncesinde başvurunuzu yaparsanız, programınızda herhangi bir gecikme olmaz.  

İTALYA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  İtalya’da oturum ve çalışma izinlerine ilişkin düzenlenen ve de giden herkesin alması şart olan vize.  

Kaç Günlük Alınabilir: İtalya çalışma izni 1 yılı aşamaz. Ancak istenirse; uzatmak için başvuru yapılır.  

Nereye Başvurulur:  İtalya Konsolosluğu’na; oturma ya da İtalya çalışma izni almak için başvuru yapabilmektesiniz.

İtalya Oturum ve Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Pasaportta aranan özelliklerin başında 3 yıllık geçerliliği bulunması ile yırtık sayfasının olmaması ve de boş sayfasının olması geliyor.

35*40 Biyometrik Fotoğraf  (kulak ve yüz net olarak görünmelidir)

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:  Türkiye’de yaşadığınız evinize ait adres ve de aile bireylerine ilişkin resmi belge.  

Ne zaman başvurmak gerekir: İşe başlama tarihiniz  bu süreç öncesinde belli ise; 3 ay önce başvurmak gerekir.

İTALYA VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

İtalya’ya gitmek istediğiniz amacınızı, doldurduğunuz formlardan çok farklı bir amaçla istediğiniz anlaşılırsa ya da istenen kriterlere sahip değilseniz, bilgilerinizin herhangi bir doğruluk içermediği anlaşılırsa vize başvurunuz reddedilir.

 İtiraz Hakkı: İtalya Büyükelçili ve Konsolosluğu’na itiraz hakkınızı iletme hakkınız var.

İtiraz Şekli: Vize başvurunuzun ret cevabı aldığını öğrendiğinizde İtalya Konsolosluğu’na yazılı olarak itiraz dilekçenizi iletebilirsiniz. 

Ücret İadesi var mı?

İtalya vize başvurunuz reddedilirse; herhangi bir ücret iadesi alamazsınız. Ücret iadesi ile ilgili yürürlükte bulunan bir uygulama bulunmamaktadır.

İTALYA VİZE ÜCRETLERİ

İtalya’ya gidebilmek adına almayı düşündüğünüz vize için ücret ödemelisiniz. Bu ücrete ilişkin bilgiyi ise; seyahat türünüz ve de seyahat süreniz belirler. Dolayısı ile bizimle bu konuda görüşebilir, detayları sorabilirsiniz. .

 

İTALYA  KONSOLOSLUKLAR

Ankara Büyükelçiliği
İstanbul Başkonsoloslu
İzmir Fahri Konsolosluğu
Mersin Fahri Konsolosluğu
Gaziantep Fahri konsolosluğu
Antalya Fahri Konsolosluğu

İtalya vizesi, İtalya vize başvurusu nasıl yapılır, İtalya çalışma izni.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Gafur Kilic 2020-07-17 22:07:09 Cevabı Görüntüle
Aile birleşimi için başvurdum Vfs global 5 ay sonra kargo yaptığına dair mail geldi sonuç olumlumudur?