Almanya Çalışma Vizesi Detaylı Rehber

Almanya çalışma vizesi almak isteyen kişilere 1970-1980 dönemi gibi aktif bir işçi alımı olmadığının belirtilmesi gerekir. İşçi olarak çalışmak isteyen ve bunu kanuni yollar ile yapacak olan kişilerin öncelikli olarak çalışma izni başvurusunu yapması gerekmektedir.

Aksi takdirde Almanya’da çalışılsa dahi bunun yasal olmayacağı da belirtilmelidir. Hem oturum hem de çalışma izni almak isteyen kişilerin kendi başlarına gerekli olan başvuruları yapmak istememeleri durumunda anında firmamız ile iletişime geçerek sürece dair tüm yönlendirmelerin firmamız tarafından tamamlanmasını sağlaması mümkündür. Yetkililerimiz ile iletişime geçerek süreç hakkında bilgi sahibi olabilir ve tüm vize koşullarını yakından analiz edebilirsiniz.

Çalışma Vizesi Almak İçin Temel Adımlar Nelerdir?

Almanya çalışma vizesi almak isteyen kişilerin ilk adım olarak Almanya’da bir firma ile iş birliği kurması gerekir. Bu firmanın daveti üzerine ülkeye giriş yapacak olmanız vizenizin olumlu yanıt almasını sağlayacak temel unsurlar arasındadır. Çalışma vizesi almak için öncelikle firmalar ile iş birliği kurulmalıdır. Bu firma size bir referans numarası sağlayacaktır. Sunulan referans numarası ile ülkeye giriş yaparken hali hazırda bir firma ile iş birliği yaptığınızı da kanıtlamış olursunuz. Herhangi bir anlaşma yapmadan direkt olarak ülkeye giriş yapmak için başvuruda bulunursanız bunun büyük bir olasılıkla olumsuz yanıt alacağının da ayrıca eklenmesi gerekir.

İşverenin gerçekleştirmesi gereken bir diğer adım da yabancı çalışma otomasyon sistemine sizin kaydınızı yapmaktır. Bu şekilde firmanın Almanya’daki temsilciliğinde çalışacağınız garanti edilmiş olacaktır. Tüm bu adımların sonrasında başvurunun verilecek olan kod üzerinden takip edilmesi gerekir.

Ret Yanıtı Gelebilir Mi?

Almanya çalışma vizesi başvurunuzun %100 onaylanacağını söylemek mümkün değildir. Gereken koşulları yerine getirip getirmediğiniz ya da gerekli olan evrakların derlenip derlenmediğine bağlı olarak ret yanıtı gelmesi mümkündür. Kişilerin ret yanıtı almaları durumunda buna itiraz etme hakları da mevcuttur. Fakat vize başvuru adımında ret yanıtına itiraz ettikten sonra başvuru adımında yatırmış olduğunuz tutarın yeniden tarafınıza gönderilmesi mümkün olmayacaktır. Bu durum sadece çalışma vizesinde değil diğer vize türlerinde de geçerlidir. ret yanıtı aldığınız an başvurunuz da yanmış olacaktır.

Almanya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

90 günü aşan faaliyetlere karşı Almanya çalışma vizesi gerekli evraklar nelerdir öğrenmeli ve başvuruya geçmelisiniz. Bunun için önceliğiniz ulusal vize başvuru formuna yer vermek olmalıdır. Forma dair:

 • Almanca dilinde olacak şekilde başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekir.
 • Başvuru formuna girilen bilgiler doğru olmalı ve son olarak imza atılmalıdır.

Tarafımız ile iletişime geçerek birkaç sayfalık başvuru formuna dair yardım alabilir, danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Başvuru formunun hemen ardından gelen pasaport için ise:

 • Vize başvurusu yapmak isteyenlerin pasaportları en az 1 yıl olacak şekilde geçerlilik içermelidir.
 • Pasaportu olmayanlar ise Emniyet Müdürlükleri ya da internet üzerinden başvurulara geçebilir.

Almanya çalışma vizesi başvuruları sırasında sizlerde 2 adet ve güncel fotoğrafınız talep edilir. En çok 6 ay içinde çekilmiş olan fotoğraflar kabul görecektir. Aynı zamanda ölçülerinin 35 x 45 mm olması gerektiği vurgulanır. Devamında gelen belgeler ise şöyle:

 • Ön – arka yüzün net olduğu nüfus cüzdanı fotokopileri olmazsa olmaz belgeler arasında.
 • Tam tekmil olacak şekilde nüfus kayıt örneğini almalı ve dosya içerisinde ibraz etmelisiniz.
 • Evlilik ve çocuklara dair kimlik belgeleri gibi çeşitli hususlar üzerinde de durulur.

Başvuruda bulunan kişinin ikametgah belgesini alması gerekir. E-devlet sistemi sayesinde bu tarz belgeleri en güncel haliyle alır ve dosyaya eklersiniz.

Somut bir şekilde Almanya’daki iş teklifini beyan eden belgelere de ihtiyaç duyulur. Bunun için işveren, çalışma yeri, iş ilanı ve görev tanımı gibi çeşitli beyanların içerisinde bulunduğu belgelere yer vermek gerekir.

Almanya Çalışma Vizesi Sigorta Şartı Var Mı?

Almanya çalışma vizesi gerekli evraklar arasında sağlık sigortası da yerini almıştır. En az 3 ay geçerli olan sağlık sigortaları zorunlu belgelerden bir tanesidir.

Almanya Çalışma Vizesi Dil Seviyesi Nedir?

Asgari olarak A1 dil düzeyi kabul edilir. Bunun için de yetkili olan dil kursları tarafından sınavlara yer verilir ve başarılı olanlar vizelerini alabilir.

Almanya Çalışma Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Yetkili olarak Almanya Konsoloslukları ya da Almanya Büyükelçiliği tarafından başvurular değerlendirmeye alınır.

Almanya Oturum İzni Başvurusu

Kişilerin Almanya’da belirli süre ikamet etme hakkını onaylayan belge olan Almanya oturum izni; kendi başınıza yapabileceğiniz, ancak sürecin doğru şekilde yapılmasını gerektiren prosedürlere sahiptir. Bu yüzden konusunda uzman danışmanlarımızla iletişim kurarak, vize ve oturum izni başvuru süreçlerinizi başlatabilirsiniz.

Almanya oturum izni başvurusuAB mavi kart ve AB kalıcı oturum izni kapsamında gerçekleşir. Başvuru sahipleri 4 farklı şekilde oturum izni için başvuru yapabilir.

 • Aufenthaltserlaubnis oturum izni
 • Niederlassungserlaubnis yerleşim izni
 • AB kalıcı oturum izni
 • AB mavi kart

AB mavi kart ile; 45 yaş üstü yabancılar, yaşlılık güvencesine sahip olur ve 3 yıl süreyle oturum izni alabilir.

Almanya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Almanya oturma izni kaç günde çıkar; değerlendirme sürecinin uzun olduğu bilinmelidir. Bu yüzden ortalama 3 ile 6 ay arasında bir zamanda, izinler çıkabilir. Bu süre oturum izninin amacına göre kısalabilir ya da daha da uzayabilir.

Almanya Süresiz Oturum İzni Şartları

Başvuru sahiplerinin; Almanya süresiz oturum izni şartları yerine getirildiğinde, çalışma iznine de hak kazanıldığı bilinmelidir.

 • Süresiz oturum izni için, en az 5 yıldır oturum iznine sahip olunması gerekir.
 • Hem ailenizin hem de kendinizin geçimini; bağımsız olarak, hiçbir yerden yardım almadan karşılıyor olmanız gerekir.
 • A2 seviyesinde Almanca konuşabilmeli ve bunu yeterlilik sertifikasıyla belgelemeniz gerekir.
 • Miktarı önemli olmadan, en az 60 aylık emeklilik sigortası priminin ödenmesi gerekir.
 • Ailenizle birlikte kalınacak ikametgâhtaki evin büyüklüğü, barınabileceğiniz ölçülerde olmalıdır.
 • Çalışma izninin alınmış olması gerekir.
 • Almanya’nın kültürüne, ekonomisine, sosyal hayatına uyum sağlama amaçlı kursa katılmış olmalı ve başarılı olunmalıdır.

Bunun yanında 90 güne kadar olan küçük cezalar ve 3 aya kadar ertelenen cezalar oturum durumunu etkilemeden, adli sicil kaydının temiz olması gereklidir.

Almanya Oturum İzni Gerekli Evraklar

Almanya oturum izni almak için eğitim, iş, evlilik ya da akraba ziyareti gibi nedenlerin olması gerekir. Almanya oturum izni gerekli evraklar; standart vize evrakları ve oturum izni amacına yönelik evraklardan oluşur.

Pasaport geçerliliği olmalı, en az 2 sayfası yan yana boş olmalı ve yıpranmamış olmalıdır. Biyometrik fotoğraf standartlarında 2 adet fotoğraf verilmelidir. Seyahat sağlık sigortası, en az 30bin Euro teminatlı olmalıdır.

Eğitim amaçlı oturum izinlerinde; Almanca olarak 2 adet başvuru formu ve başvuru sahibinin onaylanmış ve imzalanmış ikametgâh belgesi gerekir. Özgeçmişi, motivasyon yazısı, dil bilgisinin olduğuna dair yeterlilik sertifikası da istenir.

Çalışma için alınacak oturum izinlerinde; yabancı okuldan alınmış yüksek öğretim diploması ve mesleki eğitimin, yurtdışında tamamlandığına dair belge gösterilmelidir.

Evlilik akdiyle oturum izinlerinde; eşlerin evlenme kayıt örnekleri ve başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği istenir. Almanya’daki eşin ikamet belgesi, pasaport ya da kimlik fotokopisi ile Alman doğum belgesi istenir. Aynı zamanda A1 Almanca dil bilgisi sertifikası sunulmalıdır.

Almanya Çalışma Vizesi Başvuru Formu

D tipi olarak anılan vizede öncelikle Almanya çalışma vizesi başvuru formu nasıl değerlendirmeniz ve doldurmaya başlamanız gerekir. Bununla birlikte:

 • Talep edilen belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalı ve başvuruda ibraz edilmelidir.
 • Yetkili mercilerden alınan randevu neticesinde belgelerin değerlendirilmesi mümkün olacaktır.

Almanya çalışma vizesi için 90 günlük sınırı aşanların D tipi vize türüne başvurmaları bekleniyor. Bunun için de uzman ekibimiz ile iletişime geçenler zaman kaybetmeden formu dolduruyor ve belgeler ile başvuruya geçiyor.

Almanya Çalışma Vizesi Başvuru Formu Ücretsiz İndir

Almanya çalışma vizesi başvuru formu ücretsiz indir seçenekleri adı üstünde online platformlardan paylaşılır. Bu sayede forma ulaşmak ve istenilen bilgileri sıralamak kolay hale gelir. Önceliğiniz:

 • Birkaç sayfadan oluşan PDF dosyasına dair indirme butonuna tıklamak olmalıdır.
 • İndirme neticesinde dosyayı cihaza kaybetmeli ve sayfaları açmalısınız.

Tüm bu aşamalara dair herhangi bir ücret talep edilmez. Devamında açılacak uzun formun boş olan alanlarına bilgilerinizi girer ve imzaya geçersiniz.

Almanya Çalışma Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sadece indirme değil doldurma aşamasında da tarafımızdan yardım alabilirsiniz. Danışmanlık hizmetleri dahilinde Almanya çalışma vizesi başvuru formu nasıl doldurulur öğrenir ve diğer belgelerin hazırlıklarına geçebilirsiniz.

Eksik bilgi içermeyecek şekilde sayfaların her birini doldurmanız önem arz ediyor. Aynı zamanda girilen bilgilerin hepsini de kontrol etmeli ve doğruluğuna onay vermelisiniz. Onaylar ıslak imza ile 2 ayrı sayfa üzerinden alınır. Bilgilerin akabinde imzanızı atar ve başvuru formunu bu adımlar neticesinde tamamlarsınız.

Almanya Çalışma Vizesi Ne Zaman Karara Bağlanır?

Almanya çalışma vizesi başvuru formu ile belge hazırlıklarına dair yasal süre ele alınabilir. Şöyle ki başvuru tarihinden itibaren 3 aylık süreye yer verilir. 3 ay içinde karara bağlanan vizeye dair seyahat programlarına yön verilebilir.

Almanya Çalışma Vizesi İçin Finansal Durum Nasıl Olmalı?

Vize başvuruları sırasında banka hesap özetine de ihtiyaç duyulur. Son 3 ayı içerecek şekilde aktif hesaba değinmek gerekir. Bu sayede mevcut bakiyeyi belirtir ve vizenin olumlu yönde sonuçlanmasını destekleyebilirsiniz. Aynı zamanda belgelerde ıslak imzaya ve kaşeye verilmelidir.

Almanya Konsolosluğu Ankara

Almanya Konsolosluğu Ankara temsilciliği üzerinden evlilik ve ölüm gibi durumları bildirmeniz gerekecektir. Nüfus kayıt işlemlerine dair tüm gerekli evrakların temin edilmesi ve işlemlerin bildirilmesi konusunda sorunsuz bir prosedür akışı geliştirilmiştir. Açık adres Atatürk Bulvarı No:114, Kavaklıdere olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu adrese gelmeden öncesinde randevu almanız talep edilmektedir. Almanya Konsolosluğu işlemlerinizi bizzat gerçekleştirmek istemezseniz, anında firmamız ile iletişime geçerek sürece dair daha detaylı bilgi alma fırsatını da yakalayabilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu İstanbul

Almanya Konsolosluğu İstanbul açık adres bilgisi İnönü Caddesi 10, 34437 Gümüşsuyu olarak tarafınıza iletilmektedir. Bu adrese gelmeden dijital olarak da bazı işlem akışlarını tamamlamanıza fırsat verilmektedir. Özellikle pandemi dönemi ile beraber temel işlemlerin konsolosluğa gelmeden online olarak tamamlanmasına da fırsat sunulmaktadır. İstanbul konsolosluğunda gerçekleştirilecek olan işlem biriminizin dijital alt yapıda mevcut olması durumunda online işlem adımlarını takip ederek süreci sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. İşlemler kapsamında adli ve idari adımların yanı sıra tenfiz işlemleri de bulunmaktadır. Türkiye’de atılan resmi adımların kendi ülkenizde de geçerli olması için konsolosluk yetkililerinin durumdan haberdar edilmesi gerekir.

Almanya Konsolosluğu İletişim

Almanya Konsolosluğu iletişim bilgileri +90-312-455-5100 ve +90-212-334-6100 telefon numaraları üzerinden sunulmaktadır. Bu telefon numaraları aracılığı ile sadece randevu alma adımları değil işlem akışına dair tüm bilgilendirmelerin yapılması konusunda da destek alabilirsiniz. Sadece telefon numaraları üzerinden değil aktif olarak hizmet veren

[email protected] mail adresini kullanarak da iletişim kurma hakkınız vardır. Bu süreç içerisinde bireylerin hizmetlere dair olumlu olumsuz dönütlerini ifade etme hakları da vardırAlmanya Konsolosluğu Almanya vatandaşlarının resmi işlemlerini kendi ülkelerindeki gibi hızla tamamlamalarını mümkün kılacaktır.

Almanya Konsolosluğu Randevu

Almanya Konsolosluğu randevu alma adımları pratik bir dijital sistem ile desteklenmektedir. Kendi işlem türünüze uygun olarak randevu talep etme adımlarını şekillendirebilirsiniz. Randevusuz olarak gelen kişilerin işlemlerinin tamamlanmasında aksaklıklar meydana gelebilir. Randevu adımlarının önem kazanmasının asıl sebebi de pandemidir. Kalabalık gruplar olmadan işlemlerin tamamlanması adına sadece randevu alan kişilerin işlem talepleri dikkate alınacaktır. Randevu saat ve gününde değişim yapma hakkınız da vardır.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir