Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport bir kişinin başka bir ülkeye; sağlık, iş, seyahat ve eğitim gibi sebeplerden dolayı gitmek istemesi sebebiyle yetkili kurumlardan alması gereken bir belgedir. Bir nevi kişiye ait kimlik belgesi olarak düşünülebilir. Fakat bu belge uluslararası seyahat edebilmek için ayarlanmış bir belgedir.

 • Ufak bir araştırma yaptığımızda yurt dışına ait olan ülkelerin pasaport talep ettiklerini ve havalimanında başka bir ülkeye geçiş yaparken ve gişelerde sorulan bir belge olduğunu göreceksiniz. Pasaportun muhakkak ki bulunması şarttır. Vize olmadan gidilebilen birkaç ülke olduğunu biliyoruz fakat pasaport hangi ülkeye gidilirse gidilsin kişinin yanında bulunması gerekir.

Pasaport Türleri Nelerdir?

Yurt dışına çıkışlarda kullanacağınız pasaportun türleri şu şekildedir. Her biri farklı rengi içerir. Bu renklere göre de sizin yurt dışında bulunma süreniz, yatıracağınız miktar değişecektir.

 • Bordo pasaport
 • Gri pasaport
 • Yeşil pasaport olarak çeşitleri vardır.

Pasaport Çıkartma Adımları

Pasaportun alınacak ülkelerin içerisinde bulunan il ya da ilçe emniyet müdürlüklerine giderek işlem başlatıldığı bilinmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve pek çok şeyin internet üzerinden yapılmasının sebebi ile pasaport başvurularında ön başvuru şeklinde online olarak internet üzerinden yapılmaktadır.

 • Önce kişi bu pasaport alabilmek için bir randevu talebinde bulunur. Emniyet genel Müdürlüğü’nden ve buranın sitesinden alınacak. Verilen randevu ile başlangıç yapabilirsiniz.
 • Alacağınız pasaportun türüne göre farklı geçerlilik süreleri bulunur. Önce buna da karar vermeniz gerekir.
 • Pasaport sürelerine baktığınızda en az 6 aydan başlayan pasaport süreleri en fazla olarak 10 yılı bulmaktadır. 10 yıl ve üzeri bir geçerlilik talep ediyorsanız bunu da ilgili birime bildirmeniz gerekir.

Tüm bu pasaport işlemlerini gerçekleştirirken belirli bir miktar ödeme yapmanız gerekir. Cüzi bir miktar ödeme pasaport defter bedeli olarak belirlenmişken biraz daha yüksek bir miktar pasaport harcı bulunmaktadır. Bu her iki ödemenin de yapılmasından sonra kişiye pasaportu gönderilebilecektir.

Sonraki aşamamız ise talep edilen evraklardır.

 • Bulunduğunuz il ya da ilçedeki genel müdürlüklere gidip belgelerinizi teslim ederken istenen şu evrakları da dosyanızda bulundurmanız gerekir.
 • Başvuru yapan kişiye ait nüfus cüzdanı belgesi
 • Yakın bir tarihte çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Online başvuru esnasında yatırmış olduğunuz pasaport defter bedeli ile beraber pasaport harcı bedelini yatırdığımızda dair bir makbuz gerekmektedir.

Tüm bu evraklar hazır olduktan sonra online başvuru aşamasında size verilen randevu günü ve saatinde İl ya da ilçe müdürlüklerinde bulunmanız gerekiyor.

Pasaport Nasıl Çıkarılır

Pasaport Çıkarılması Hakkında Bilgi

Yurtdışına seyahat edebilmeniz için vize başvurusunda bulunmanız ve bu başvuruya bağlı olarak da onay almanız gerekmektedir. Elbette her vizenin kendine göre değişen faktörleri ve başvuru esasları vardır.

 • Esaslar ve kurallar ülkelere göre değişkenlik gösterse de mutlaka pasaporta sahip olmanız gerekecektir. Peki, pasaport nasıl çıkartılır? Nereye başvurmak gerekir gibi hususlar merak konusudur. Öncelikle hangi tür pasaport çıkarmak istediğinizi karar vermelisiniz.
 • Birbirinden farklı özelliklere sahip olan pasaportlar eğitim amacı güdüyor ise öğrenci pasaport başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Bunun dışında değişen faktörler ve esaslar oldukça önemlidir. Bir diğer tür ise bordo pasaport olurken bu tür pasaport için esaslara uygun olmanız gerekir.
 • Belirli aralıkla değişen başvuru esaslarına dikkat etmeniz başvuru hususunda sizin için en önemli noktadır. Pasaport nasıl çıkarılır 2022 yılında esaslar değişti mi değiştiyse ne gibi değişiklikler oldu bunları iyi bilmelisiniz. Pasaport başvurularınızı da il nüfus müdürlüğüne ve il veya ilçe emniyet müdürlüklerine başvurarak alabilirsiniz.

Pasaport Çeşitleri

Türkiye’de bulunan 4 çeşit pasaport türü olup, esasa ve kişinin durumuna göre değişkenlik gösteren yapıya sahiptir. Bu pasaport türlerinden bir tanesi olan bordo pasaportdiğer adıyla umumi pasaport standart statüye sahip olup, herkes tarafından alınabilmektedir. Özellik bakımından en düşük seviyede bulunan pasaport türlerinden bir tanesidir.

 • Bir diğer pasaport türü olan yeşil pasaport yani hususi pasaport memurlara ve eski bürokratlara verilmektedir. Elbette her memur olana bu pasaport verilmemekte olup, kadro derecesi 1 olan memurlar bu pasaportu alabilmektedir.
 • Gri pasaport yani görev ve hizmet pasaportu yurt dışına görevli olarak gidecek kişiler için verilmektedir. Bu pasaport başvurularında resmi kurum tarafından yazı alınması gerekmektedir.
 • TBMM meclis üyeleri, orgeneraller, valiler, büyük şehir belediye başkanları ve bakanları gibi üst düzey göreve sahip olan kişilerin alacağı pasaport türü siyah pasaport olurken bu pasaportun geçerlilik süresi ise görev süresi ile bağlantılıdır.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2022

Pasaport başvurularıyla alakalı öncelikle T.C. vatandaşı olmanız gerekmektedir. Pasaport için gerekli evraklar 2022 yılında da geçen yıl ile aynı kuralları içermektedir. Hazırlamanız gereken evraklar listesi ise şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ibrazı, (Aslı mutlaka yanınızda bulunmalıdır.)
 • Daha önce alınmış ve süresi dolmuş pasaportlar var ise asılları olmalıdır.
 • Güncel halinizi yansıtan biyometrik fotoğraf 2 adet şekilde ibraz edilmeli ve mutlaka arka fonu beyaz olmalıdır.
 • Pasaport başvurusu yapacak kişi 18 yaşından küçük veya engelli ise muvafakatname ibrazı gerekmektedir.
 • Pasaport harçlarının ödendiğine dair dekont ibrazı,

Pasaport başvurularında ibraz etmeniz gereken evraklar türe göre de değişkenlik göstermektedir. Yeşil pasaport için gerekli evraklar arasında bulunan en önemli husus kadro derecesini gösteren belgedir. Diğer pasaport türlerinde de aynı şekilde türe göre evrak ibraz edilmelidir.

Pasaport Yenileme İşlemleri

Mevcut pasaportunuzu yenilemek istediğinizde yine aynı şekilde başvuru esasları söz konusudur. Pasaport yenileme ile alakalı işlemlerde yukarıda belirtmiş olduğumuz evrakları ibraz etmeniz gerekmektedir.

 • Evrak teminlerini eksiksiz şekilde yerine getirdiğiniz taktirde yenileme işlemini çok kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.
 • Başvurularda yeni kimlik ibrazı söz konusu olabilir. Yeni kimlik için gerekli evraklar NYI üzerinden gerçekleştirmeniz gerekecektir. İşlemlere dair eksiksiz belge ibrazına ayrıca dikkat etmelisiniz.
 • Pasaport başvurularında esasları eksiksiz şekilde gerçekleştirdikten sonra merak edilen bir diğer soru da vize nasıl alınır? Sorusudur.
 • Bu hususta öncelikle bilmeniz gereken seyahati gerçekleştireceğiniz ülkenin vize kurallarını bilmektir. Her ülke ayrı kurallara sahip olurken vize türleriyle alakalı da değişkenlik olacağını unutmamalısınız. Belçika vizesi detayları için tıklayın.

2022 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kişiler  https://randevu.nvi.gov.tr  adlı siteden veya Alo 199’dan pasaport çıkarmak için randevu almalıdır.

Pasaport Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

Pasaport ücretleri alınacak sürelere göre değişmekte olup 380 TL ve 1750 TL arasında değişmektedir.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar Neler?

Kimlik kartı, ödenmesi gereken miktarları kanıtlayan belge, 2 adet biyometrik fotoğraf, son olarak eğer varsa geçerliliğini yitiren pasaportlar gerekli evraklardır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir