• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353

Almanya Vize Ücreti: 2021 Güncel Liste

 • 24
 • 0
 • Almanya Vizesi
İçindekiler


Almanya vize işlemlerinin başlayabilmesi için yüz yüze görüşme randevunuza gelmeden vize ücretini ödemiş olmanız gereklidir. Ücretin ödenmiş olması vize başvurunuzun onaylanması için çok önemli bir noktadır.

Almanya vize ücretiniz almak isteyeceğiniz vize türüne göre sürekli değişiklik gösterebilmektedir.


Almanya Kısa Süreli Vize Ücreti

Kısa süreli vizeler
Euro para birimi olarak vize ücretleri
Kısa süreli vize (Yetişkinler) Türkiye Dahil
80 Euro
Hava alanı transit geçiş vizesi
80 Euro
Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya vatandaşları.
35 Euro
6 yaşından küçük çocuklar
Ücretsiz
6-12 yaşın arasındaki çocuklar
40 Euro

 

Kısa süreli vizeler olan Almanya Schengen vizelerinin ücreti 2020 yılının şubat ayından bu yana 80 Euro değerindedir. Bazı durumlarda uyruk, statü gibi özelliklere sahip olmanız yüksek oranlarda indirim hakkı elde etmenizi ya da vize ücreti ödememenizi sağlamaktadır.

Kısa Süreli Vize Ücreti Muafiyetleri

Almanya’ya gitmek için Schengen vize türlerinden bir tanesine başvuruda bulunuyorsanız ve aşağıdaki sıralanan kategorilerden bir tane özelliği taşımanız halinde kısa süreli Almanya vize ücretlerinden muaf tutulursunuz. İşte o özellikler:

 • Altı yaşını doldurmamış olan çocuklar.
 • Eşler ya da partnerler, Alman vatandaşlarının 18 yaşını geçmemiş bekar olan çocukları, küçük Alman vatandaşlarının anne ve babası. Şayet hareket özgürlüğünden yararlanarak vize alıyorsa AEA ve AB vatandaşlarının akrabaları da vize ücretinden muaf tutulmaktadır.
 • Eğitim ya da öğrenim amaçları ile Almanya’yı ziyaret ediyor olmak. Normal okul, lisans ya da lisansüstü tüm öğrenciler. Öğrencilere refakat eden öğretmenler varsa onlarda vizeden muaftırlar.
 • Herhangi bir kar etmek gibi amacı olmayan kurumların seminerlerine katılacak olan 25 yaşın altındaki herkes ve bu kuruluşlardan bir tanesinin temsilci olması halinde ücretten muaf tutulur.
 • Üçüncü bir ülkeden Almanya’ya gelmiş bilimsel araştırmalar yapan, bilim insanları.
 • Boş sayfası olmayan eski bir vizenin değiştirilmesi için seyahat eden kişiler. Yani eski pasaportunun bütün sayfaları vize etiketi ile dolu olan kişiler.

Almanya konsoloslukları kişi Almanya’ya kültürel menfaat, dış politikadaki menfaat, kalkınma politikasındaki menfaat ya da insani sebeplerden ötürü girmek istiyorsa alınan ücret tamamen sıfıra indirilmese de çok yüksek oranda indirim kişiye sağlanacaktır.

Almanya Uzun Süreli Vize Ücreti

Uluslararası D tipi vize türü olarak bilinen uzun süreli vize ücreti 1 Eylül 2017’de güncellenerek 75 Euro olmuştur. Bu durumda belli başlı kategorilerde bulunan kişilerin ulusal vize ödemesi yapmasından vazgeçilirken bazı kategoride bulunan kişiler özel vize aday sınıfları için yapılan ikili mukaveleler ve kolaylıklar sebebiyle indirimli ücretler ödemesi gereklidir.

Uzun Süreli Vize Ücreti Muafiyetleri

Almanya uzun süreli vize için başvuruda bulunuyorsanız, aşağıda sıralanmış özelliklerden bir tanesini taşırsanız bu ücretlerden muaf olacaksınız. Bu özellikler:

 • Almanya sınırlarında kaldıkları süre içinde halk fonlarından destek alan yabancı milletten kişiler ve onların yanında eşi, partneri bu fonu kapsayan özellikleri taşıdıkları süreç içinde çocuklarıdır.
 • Eşler ya da eş cinsel partnerler, Alman vatandaşlarının 18 yaşını geçmemiş bekar olan çocukları, minik Alman vatandaşlarının anne ve babası. Eğer hareket özgürlüğünden yararlanarak vize alıyorsa AEA ve AB vatandaşlarının akrabaları da vize ücretinden muaf olmaktadır.
 • Almanya’da bulunan diplomatik konsolosluk, misyon ya da uluslararası kuruluş üyelerinin eşleri ve 25 yaşına gelmemiş bütün çocukları.
 • Almanya’nın iki ya da daha fazla taraflı olan bunu yapmayı kabul ettiği diğer belirlenmiş ülke vatandaşları yada belirli kategori ile sınırlandırılan vatandaşlardır.

Uzun Süreli Düşük Vize Ücretleri

18 yaşın altında bulunup tüm Almanya vizesi için başvuran kişiler uzun süre kalmak için vize başvurusu yapıyorlarsa indirimli hali 37,5 Euro olan vize ücretini ödemeleri şartı öne sürülmüştür.

Bununla beraber bu kişi eğer dış politika alanındaki çıkarlar, kültürel çıkarlar, ülkenin kalkınma politikası çıkarları veya insani herhangi bir sebepten ötürü girmek için vize başvurusunda bulunuyorsa Alman Büyükelçiliği bu vizeyi ücretsiz yapmayı ya da belli bir oranda vize başvuru ücretinde indirim yapmayı düşünecektir.

Almanya Vize Ücreti İadesi

Vize başvurunuzun ret edilmesi ya da sizin vize almaktan vazgeçmeniz halinde hiçbir koşulda ödediğiniz vize ücreti size geri ödenmemektedir. Ücreti ödediğiniz andan itibaren başvurunuz işleme alınmış sayılır ve bu işlemin geri dönüşü yoktur. Bu yüzden dikkatlice düşünerek ödeme yapmanız faydanıza olur.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp