ÇİN HALK CUMHURİYETİ VİZESİ HAKKINDA

Çin vizesi alarak yolculuk yapacağınız Çin Halk Cumhuriyeti, vize prosedürlerinde bir takım değişikliklere gitmiştir. Turistik ya da ticari vize almak isteyen şahısların değişiklikler hakkında bilgi edinmesi gerekiyor. Türk vatandaşları yapılan bu değişikliklere uygun prosedürleri yerine getirerek, vize taleplerinde bulunabilecekler. Bireysel olarak alınabilen bir takım vizelerde farklılaşan prosedürleri en iyi şekilde öğrenebileceğiniz adres ise; Vize Ofisi’dir.

Vize Ofisi vize başvurusu yapmak isteyen şahısların güncel durumlarını göz önünde bulundurarak hangi vizeyi almaları gerektiği konusunda gerekli yönlendirme ile bilgilendirmeyi yapmaktadır. İçiniz rahat bir şekilde vize sonucunuzu beklemek istiyorsanız prosedürler hakkında en çok deneyime sahip olan danışmanlar ile bu yola çıkmalısınız. Dolayısı ile Çin vizesi almak için güvenebileceğiniz tek adres Vize Ofisi’dir.

Doğu Asya’nın en güzel ülkelerinden olan Çin, yabancı vatandaşların ülkesinde gezebilmesi, ticari faaliyette bulunabilmesi ya da eğitimine devam edebilmesi için bir takım zorunluluklar getirmiştir. 2016 senesinden itibaren Çin Halk Cumhuriyetinde bireysel turistik vize işlemleri kaldırılmıştır. Umumi pasaporta sahip olan her vatandaş, Çin Konsolosluklarının istediği evrakları tamamlamaları ve de jüriden olumlu yanıt alırsa; Çin Halk Cumhuriyetine seyahat edebiliyor. Ancak seyahat amacınız vize işlemlerinde büyük bir öneme sahip olduğunu lütfen unutmayın. Tatile gitmek için alacağınız vizeyi, oturum ya da eğitim amacı ile kullanamazsınız. Bu nedenle gitme amacınızı Çin Konsolosluğu’na başvuruda bulunmadan önce belirlemeniz gerekmektedir.

çin

ÇİN HALK CUMHURİYETİ TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Çin turistik vizesi alma koşulları ne yazık ki değişti. Artık Türk Vatandaşları Çin’e bireysel bir turistlik vize alamıyor. 2019 senesinden itibaren uygulanmaya alınan bu değişiklik neticesinde bireysel tatil vizesi başvurusunda bulunulmuyor. Çin turistik vizesi başvurunuzu birden çok kişi ile yapabiliyorsunuz. Yani en az beş kişilik bir grup turistlik vize başvurusunda bulunabiliyor.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Grup olarak gideceğiniz Çin gezinizin süresi, tatil planınıza bağlı. Çin’de konaklamak ve de geçirmek istediğiniz gün sayısınız Çin Büyükelçiliğine sunmalısınız. Daha sonrasında ise sizin sunduğunuz gün sayısı yetkililerce onaylanırsa o gün sayısı kadar vize alabilirsiniz. Aksi takdirde ise; yetkililerin uygun göreceği gün kadar vize alabiliyorsunuz.

Nereye Başvurulur: Çin Halk Cumhuriyetinde turist olarak bulunmanızı sağlayacak olan vizeyi Çin Başkonsolosluğu ya da Çin Büyükelçiliğinden temin edebilirsiniz.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Çin’de seyahat ederken pasaportunuzu yanınızdan ayırmamalısınız. Dolayısı pasaport konusunda ne kadar hassas olduklarını bu uygulamadan da çıkartabilirsiniz. Başvuru esnasında sunacağınız belgenizin geçerlilik süresi oldukça mühimdir. Geçerli süresi 6 aydan fazla olan vize işlenebilecek 2 sayfası olan pasaportlar değerlendirilmeye alınmaktadır. Eğer pasaportunuz ile ilgili herhangi bir soru işaretiniz bulunuyorsa; Vize Ofisi bu konuda sizi bilgilendirebilir.

Davetiye: Daha önceki turistik amaçlı gezilerinizde belki de davetiye uygulaması ile karşılaşamamış olabilirsiniz. Ancak Çin Halk Cumhuriyeti prosedürlerine göre; turizm amaçlı da Çine gidiyor olsanız, ilgili turizm şirketinin davetiyesini yetkililere sunmayı ihmal etmemelisiniz. Çin gezinizi eğer ayarlamadıysanız şimdiden bu evrakları alabilmek için gerekli hazırlıkları yapmaya başlamalısınız. Çin’de sizi karşılayacak olan yetkililerin bu davetiyeye size posta yolu ile ulaştırması gerekmektedir. Davetiyenin aslı imzalı olarak başvuru esnasında sizden istenecektir. Davetiye sahibi olan firma ya da kurumun yetkilisinin; adı, soyadı adres ve de iletişim bilgilerine davetiyede yer vermesi gerekiyor.

Fotoğraf: daha önce herhangi bir ülke için vize aldıysanız ve de aynı fotoğrafı kullanmak isterseniz, büyük bir hata yapmış olursunuz. Neredeyse her ülkenin vize başvurusu için talep ettiği fotoğraf değişiklik gösteriyor. Ufak nüanslar ile elinizde ki vize fırsatını kaçırmak istemiyorsanız; Çin vize başvurusu için hazırlamanız gereken biyometrik fotoğrafın ebadının 33*48 olmasına dikkat ediniz.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydı: Başvuru yapan vize sahibi bu evrakı bağlı bulunduğu il ya da ilçede ki adliyelerden alabiliyor. Evrakta dikkat edilen nokta ise; kesinlikle yer alamsı gereken “adli kaydı ya da arşivi bulunamamıştır” ibaresidir.

İkametgah Belgesi: Muhtarlıktan alabileceğiniz gibi e devlet profilinizden de bu belgeyi temin edebilirsiniz.

Kimlik Fotokopisi: Başvuru dosyanızın içinde kimliğinize ait fotokopinin de bulunması gerekmektedir.

Banka Hesap Özeti: Genellikle başvuru sahiplerinin yaptığı hatalardan birisi de; banka hesaplarında olması gereken parayı 5 bin Türk Lirası gibi okumalarıdır. Bankanızdan olması gereken para miktarı 5 bin dolardır. Bu konuda dikkatli olarak hareket etmeli ve hesap dökümünüzü imzalı bir şekilde dosyaya dahil etmelisiniz. 

Eski Pasaport: Vize almak için Çin Büyükelçiliği2ne başvuru yaptığınızda; eski pasaportunuzu da sunmanız gerekmektedir.

Yeterlilik Belgesi: Çin’e bireysel olarak gidemediğiniz için Türk Seyahat Acentesi Yeterlilik Belgesi sunmanız gerekmektedir. Bu belgelere dahil edilmesi gerekenler ise; ticaret odası belgeleri, vergi levhası ve de diğer şirket belgeleri olabilir.

Otel Rezervasyon Belgesi: Sıkı bir araştırmadan geçen belgelerinizin içerisinde: otel rezervasyon belgenizin de olması şart.

Uçak Rezervasyonu: Gidiş ve dönüş uçak bileti olarak sunmanız gerekmektedir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Çin Halk Cumhuriyeti temsilcileri olan Konsolosluk ve de Büyükelçiliğe tatilinizden önce ki 30 gün içerisinde başvurmamalısınız.

Ne kadar Sürede Çıkar: Büyükelçilik ve de konsolosluktan gerçekleştireceğiniz talebinizin sonucunu 7 gün sonra alabilirsiniz.

TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vizesi Nedir: Bu konuda yetkilerin dikkatle incelediği ilk konu beyanlarınızın doğruluğu, kesinliği ve de yolculuk amacınızın niyetidir. Tam da bu noktada iş, kongre, fuar, sempozyum, ticari amaçlı görüşmeler için Çin Halk Cumhuriyetine gitmeniz gerekebilir. Bu sürece başlamadan önce; Çin Halk Cumhuriyeti ticari vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti vize çeşitleri toplamda 16 tanedir. Sizin almanız gereken vize ise; M tipi vizedir.

Kaç günlük alınabilir: Ticari amacınıza yönelik olarak alacağınız vize; sizin seyahat sürenizi kapsamaktadır. Fuar ya da toplantı ya da farklı bir çalıştaya katılmanız gerekebilir. Bu tarz durumlarda yetkililer size; o toplantı süresince vize vermektedirler.

Nereye Başvurulur: Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidecek olan şahısların vize başvurularının farklı kriterler göz önüne alınarak değerlendirildiğine dikkat çekmekte de fayda var. Bu kriterler, mesleğiniz, gitme amacınız, Çin’de kalma süreniz, banka hesaplarınız ve farklı durumlar olabilir. Tüm bu süreç sonunda başvurunuz Çin Konsoloslukları tarafından incelenir. Son kararı ise; Çin Halk Cumhuriyeti verir.  

Gerekli Evraklar Nelerdir:

Resmi Davetiye: Çin’de bulunmanız gereken iş faaliyeti adına bu vizeyi almanız mümkündür. Ancak vizenizi alma niyetinizi en doğru şekilde belirtebilmeniz için ise; resmi bir davetiyeye ihtiyacınız olacak. İş birliği içerisinde olduğunuz firma, şirketler ya da iş insanının Çin Belediyesi onaylı bir davetiye göndermesi gerekmektedir. Bu konuda ki yetkili kişi size davetiye gönderirken, kendi beyanları ile iş birliği içerisinde olduğunuzu belirtmelidir. Ayrıca kendi kimlik bilgileri, şirket evrakları da yine davete eşlik etmelidir.

Dilekçe: Ticari faaliyet ile ilgili Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde olmanız gerektiğiniz anlatan bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçede hem sizin iş yeri bilgilerinize, hem de Çin’de sizi karşılayacak olan firma bilgilerine yer verilmesi muhakkak gerekiyor.

Sabıka Kaydı: Adliyelerden ya da e devlet portalı üzerinden alınabilen sabıka kaydı evrağında; adli sicil kaydı yoktur ve de arşiv kaydı yoktur bilgisi yer almalıdır. 

Pasaport: Pasaport dosyanızdan önce incelenen en önemli belgedir. Ülke içerisinde de pasaportsuz hareket etmemenizde fayda var. Pasaportu bulunmayan şahısların para cezası ve de adli cezaya çarptırıldığını aklınızdan çıkartmayın. İlgili pasaportun da 10 seneden eski olmaması gerekiyor.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Fotoğraf: Çin Halk Cumhuriyeti: Pasaport işlemlerinizde kullandığınız fotoğrafı sunmanızı istemiyor. Sizden istediği resim son alt ayda çektirmiş olabileceğiniz ve de ebatları vize belgelerinde yazan fotoğraftır. İlgili fotoğrafın özelliklerine Vize Ofisi farklı ile hemen ulaşabilirsiniz.

Şirket Evrakları: İş yeri ya da şirketi olan başvuru sahipler, gidiş amacını doğrulamak kaygısı ile şirket evraklarını inceleme dosyasına koymalıdır. Bu dosya içerisinde bulunması gerekken şeyler ise; imza sirküleri ile ticaret belgeleridir. Ayrıca işe giriş belgesi, sigortalı olduğuna dair belge, maaşını belgeleyen 3 aylık bordro, eğer çalışan bu seyahate çıkacaksa; şirket sahibinden de beyan sunmalıdır.

 

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Çin Halk Cumhuriyeti vize talebinizi, yurt dışına çıkma planınızdan 1 ay önce almalısınız. 

Ne kadar Sürede Çıkar: Ticari vize başvuru sonucu yaklaşık 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Çin’e aile ya da herhangi bir yakınızı görmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvurunuz S1 ve S2 vize tipinde değerlendirmeye alınacaktır.

Kaç Günlük Alınabilir: Çin ziyaretinizi gerçekleştirmek amacı ile yetkililer size belirli bir süre izin verecektir.

Nereye Başvurulur: Çin Başkonsolosluğuna ve de Çin Büyükelçiliği’ne aile ve arkadaş ziyareti işlemleriniz için başvurabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir           

Pasaport: Gerekli araştırmanın yapılabilmesi için pasaportunuzun geçerli bir süreye sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu: Bu bölümde yer alan boşluğu turistik vize olarak belirtmelisiniz. 21. Bölüm sizin Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek için kullandığınız amacı belirtmeniz gereken alandır. Turistik vize başvurusu yapacak olan her vatandaş bu formu doldurarak teslim etmelidir. Formu doldururken yer vereceğiniz kişisel bilgilerinizin güncel ve de doğru olmasına ise dikkat etmelisiniz. Farklı bir durum yaşanırsa; vizeniz çıkmayabilir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bu da bu evrak alınırken yapılan en büyük hatalardan birsidir. Bu kayıt örneğinde sizden beklenen detaylı bir evraktır. Yani soy ağacınızı gösteren, adres bilgilerinizin yer aldığı bir nüfus kayıt örneğidir. Bu sebeple nüfus kayıt örneğinizi ilgili müdürlüğe giderek şahsen almanızda fayda var.

Konaklama Evrakları: Ön ödemesiz olarak yapacağınız bazı rezervasyonlar belli bir süre sonra size haber verilmeksizin iptal edilebilir. Dolayısı ile başvuru yaparken, rezervasyonlarınızı ilgili konaklama merkezine onaylatarak sunmayı unutmayınız.

Mesleki Evraklar: Meslek açısından hala öğrenci olan kişiler ise okudukları okuldan öğrenci olduklarını gösteren belgeyi almalıdırlar. Eğer turist vize başvuru yapan kişi, Bulgaristan’da bir iş yeri sahibi ise; o iş yerinin herhangi bir vergi borcu olmadığına dair bir belgede hazırlamalıdır. Noter onayalı faaliyet belgenizin yanı sıra; iş yeri kira kontratı ya da tapusunu da beyan etmelisiniz.

Banka Dökümü: Banka dökümlerinizi sahip olduğunuz hesap üzerinden almalısınız. Ancak bu hesapta 5.000 dolar bulunması gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf: 33*48 büyüklüğünde olan biyometrik fotoğrafınızdan 2 tane elinizde olmalı.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Ne zaman başvurmak gerekir: Başvurunuzu en az 15 gün öncesinde bildirmeniz gerekiyor.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Çin Halk Cumhuriyeti’nden transit geçiş yapma hakkı alabilmeniz için G vizesi almanız lazım. Çin’den farklı bir ülkeye seyahat edebilmenizin yolu Çin’den geçmek ise; bu vizeyi almanız şarttır.

Kaç günlük alınabilir: Çin Halk Cumhuriyeti transit vizesi ülkeden geçmek zorunda olan yolculara verilmektedir. Ancak havaalanından ayrılmayacak ve de 24 saat içerisinde diğer ülkeye seyahatinizi geçirecekseniz bu vizeyi almanıza gerek yok. Eğer ülkede konaklama yapmanız gerekiyorsa vizeyi alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Çin Büyükelçiliği, Çin Başkonsolosluğu başvuru yapabileceğiniz yerlerdir.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport:  Pasaportunuzun sahip olması gereken birkaç tane özellik vardır. Öncelikle son geçerlilik tarihi hem seyahatinizi, hem de seyahatinizden sonra ki süreyi sağlamalıdır. Seyahatinizden sonra ne zaman daha geçerliliğe sahip olmasını ise Vize Ofisi’ne sorabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf, diğer fotoğraflardan çok farklı bir şekilde çekilmektedir. Bu fotoğrafın özellikleri ise öncelikle ebatlarında ortaya çıkıyor. Ebatları 33*48 olan fotoğraflar Çin Halk Cumhuriyeti vizesi için gerekmektedir.

Kimlik Kartı Aslı ve Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus kayıt örneğinizi internetten çıkartmak büyük bir kolaylık gibi görünebilir. Ancak bu evrak geçerlilik sağamıyor. Özellikle detaylı olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.

Seyahat Amacınızı Gösteren Belge: Tüm vize işlemlerinizde; vize alarak hangi ülkeye gitmek istiyorsanız, o ülkede bulunma amacınızı belirtmeniz gerekmektedir. Çin’e de gitmek istediğinizde amacınızı anlatmanız gerekmekte. Transit geçiş vizesi için de bu şekilde beyanınızı hazırlamanız gerekiyor.

Ne zaman başvurmak gerekir: Transit olarak geçmek istediğiniz ülkeye vize aldıktan sonra başvurmanızda fayda var. Özellikle uçak bileti rezervasyonu yaptırdıktan sonra; uçuş gününüzden en az 3 hafta önce başvurunuzu bildirmelisiniz.  

ÇİN HALK CUMHURİYETİ VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Çin Halk Cumhuriyeti Vatandaşı Olunur: Bir ülkede vatandaşlık elde etmek zaten yeterince zor. Her ülkenin belirttiği özel şart ve de koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Özellikle bu şart ve de koşullar Çin için çok daha zordur. Çünkü Çin dünyanın en kalabalık ve de en çok insan nüfusuna sahip olan ülkelerinin ilk sırasında yer alıyor. Dolayısı ile ülke vatandaşlık taleplerinde işlemleri çok sıkı tutuyor. İncelemeler oldukça derin yapılıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Çin vatandaşlık işlemleriniz başladıktan sonra size en erken 7 iş günü içerisinde sonuç gelecektir. Eğer vatandaşlık başvurunuz kabul edilirse; ne kadar süre Çin’de bulunabileceğinize Büyükelçilik ya da başvuru yaptığını Çin Başkonsolosluğu karar verecektir. En kesin şekilde vatandaşlık kazanabileceğiniz durumların başında; kan bağı gelmektedir. Çin kanunlarında da yer alan bu süreç kan bağı olduğu sürece ret cevabı alınmamaktadır. Vatandaşlık başvurunuzda elinizi güçlendirecek bazı özel durumlar da bulunmaktadır. Bu durumlardan bazıları iş ile alakalı olabilir. Çin’de üst düzey bir görev alıyor olmanız vatandaşlık alırken sunacağınız belgeler açısından önemlidir. Bunla beraber; Çin’e yatırım yapacak faaliyetlerde bulunmanız, Çin’de iştiham sağlayacak iş birlikleri kurmanız işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca; Çinli bir kadın ya da erkekle evli olmanız durumunda da kısa sürede vize talebiniz ve de vatandaşlık başvurunuz cevap bulacaktır. Bu koşulların yanı sıra bazı şartlarda var. Vatandaşlık alabilmeniz için sicilinizin ve sabıka kaydınızın kesinlikle bulunmaması gerekmektedir. Çin’de vatandaşlık alabilmeniz için önce Çin Yeşil Kart sahibi olabilmeniz gerekmekte. Bu karta sahip olabilirseniz daimi oturum izni alabilir, vatandaşlığa başvuruda bulunabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Çin Halk Cumhuriyeti’ne vatandaşlık başvurusunda bulunmak için Vatandaşlık başvurularınızı Çin Büyükelçiliği ve de Çin Başkonsolosluğu’na sunmalısınız.

ÇİN HALK CUMHURİYETİ ÖĞRENCİ VİZESİ

Nedir: Çin’de 16 yaşından büyük her çözük vasilerinin izni doğrultusunda öğrenim görebilir. Ancak kesinlikle vasilerinin izni bulunması gereklidir. Lise, üniversite ve daha sonra ki eğitim hayatınızı burada geçirmek istiyorsanız, başvurmanız gereken Çin vizesi X1 olarak adlandırılan uzun süreli Çin vizesidir. Çin eğitim vizesini Vize Ofisi yardımı ile çıkartabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Çin uzun süreli öğrenci vizesi; eğitim alacağınız zamanı kapsıyor.

 Nereye Başvurulur: Çin Halk Cumhuriyeti okullarında okumak ve de eğitim görmek için Büyükelçiliğe başvuruda bulunmalı ya da Başkonsolosluğa başvurmalısınız.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Öğrenci belgesi: Türkiye’de okuduğunuz okuldan alacağınız resmi öğrenci belgesi.

Pasaport: Öğrenci vizesi başvurusu yapacak olan öğrenci eğer reşit olmadıysa henüz pasaport ile beraber noter onaylı belge sunmanız gerekmektedir. Eğitim süreniz her ne kadarsa; o süre bitiminden sonra ki 8 ayıda içine alan bir pasaport ancak vize başvurusunda geçer not alabilir. Vizenizin geçerli olacağı süre; eğitiminiz ile beraber sonrasında ki 8 ayıda kapsıyor olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Yeni Kimlik fotokopileri

Öğrenci Vize Başvur Formu: Bu formda ki adres bilginiz, yaş ve de iletişim bilgilerinizin güncel ve de doğruları yansıtıyor olması çok önemlidir. Geçerli bir başvuru yapmak için eksik alan bırakmaktan formu doldurup teslim etmelisiniz. Başvuru yaparken verdiğiniz iletişim bilgileri yani telefon numarası, mail adresi ve diğer adreslerinizin kullanılan ve de sürekli aktif olan iletişim adresleriniz olması gerekmektedir. Konsolosluk sizden ekstra bir belge isteyebilir ya da bu bilgilerin doğruluğunuz kontrol etmek amaçlı size ulaşmak isteyebilir. Dolayısı ile yaptığınız başvurunun her anında ve de sizden istenen bütün belgelerde, dilekçeler aynı bilgileri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Biyometrik Fotoğraf: 2 tane vesikalık fotoğraf öğrenci vizesi için yeterlidir. Ancak dosyaya koymadan önce her iki fotoğrafın da arkasında isminizi yazmayı unutmayınız.

Okul Kayıt Mektubu: Diğer ülkelerde ki öğrenci vizelerinden farklı olarak; Çin öğrenci vizesi için yapmanız gereken şey okul kayıt işlemlerinizin sonuçlandığı belgeyi yetkililer ile paylaşmanızdır.

Sağlık Raporu: Çin öğrenci vizenizi X1 kategorisinde alacaksınız. Dolayısı ile de bu kategoride yerine getirmeniz gereken bazı kurallar var. Bu kurallardan en önemlisi ise; sağlık raporudur. Çin çok kalabalık ve de salgın hastalıkların çok çabuk yayılabileceği bir ülke olduğu için bu raporu almanız şart. Sağlık raporunun kabulü için de yapmanız gereken şey bir devlet hastanesinden bu raporu almanızdır. Heyetin ıslak imzasını taşıması gereken raporu bu şekilde başvurunuzda kullanabilirsiniz.

Çin Öğrenci Vizesi İçin Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Eğitim başlama tarihiniz ve de uçak rezervasyon tarihinizden bir ay önce başvurmayı ihmal etmemelisiniz.  

ÇİN CUMHURİYETİ AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Çin’de bulunan yakınlarınızın veya ailenizin ikametine sizlerde geçebilirsiniz. Özellikle anne ya da babanız orada çalışıyorsa, eşiniz orada yapıyorsa aile birleşim vizesine başvuruda bulunmalısınız.

Kaç günlük alınabilir: Çin aile birleşim vizeniz olumlu sonuçlansa bile; vizenin ne kadar süreceğine Çin yetkilileri karar veriyor.

Nereye Başvurulur: Çin Başkonsolosluğu ve de Çin Büyükelçiliği.  

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: İle birleşim vizesi için sunabileceğiniz pasaportun, aldığınız vize tarihinden sonrasında da yürürlükte olması şartı aranmaktadır. En geç 2009 dan sonra aldığınız pasaportlar değerlendirmeye alınmaktadır.

Fotoğraf: 33*48mm’lik 2adet olmalıdır.                        

Nüfus Cüzdan Fotokopisi ile Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Fotokopisi

Ne zaman başvurmak gerekir: Çin’e gitmeden, beş ile sekiz hafta öncesinde harekete geçmelisiniz

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  Çin sınırları içerisinde otururken; Çin çalışma izin alabilmek için başvuru yapmanız gereken vize türü oturma ve çalışma vizesidir.

Kaç Günlük Alınabilir: Çin çalışma izni 1 yılı kapsamaktadır.

Nereye Başvurulur:  Başvurular Çin Büyükelçiliği ile Başkonsolosluğuna yapılmalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport

33*48 mm Fotoğraf  ( Başörtüsü olan kadınların kulakları ve yüzleri net olarak görünmelidir)

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Sağlık Raporu(heyet imzalı)

Çin’de çalışmaya dair iş sözleşmesi

Ne zaman başvurmak gerekir: İş akdiniz başlamadan 15 gün önce Başkonsolosluğa giderek, çalışma vizesi için başvurabilirsiniz.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Çin Hükümeti, vize işlemlerinde durulan evrakların, bildirilen beyanların doğruluğuna oldukça fazla önem veriyor. Başvurunuzu yaptıktan sonra ki ikinci süreç olan evrak tesliminde asla ek süre talep edemiyorsunuz. Hem beyanlarınızda hatalar, eksikler varsa; hem de evraklarınız Çin vize kriterlerine göre alınmadıysa vize reddine hazırlıklı olmalısınız.

İtiraz Hakkı: Çin vize başvurusu eğer olumsuz olarak değerlendirildiyse, itiraz etme hakkınız bulunuyor.

İtiraz Şekli: İtirazınızı yazılı bir şekilde sunabilirsiniz.

Ücret İadesi var mı?

Herhangi ücret muafiyeti ya da ücret iadesi bulunmamaktadır.

VİZE ÜCRETLERİ

Çin Halk Cumhuriyeti vize ücretleri ile alakalı olarak merak ettiğiniz birçok konu olabilir. Bu konuların başında turistik ya da eğitim vize ücretleri gelebilir. Vize ücretleri hakkında en yeni ve de güncel bilgileri Vize Ofisi sizlere sunabilir.

KONSOLOSLUKLAR

Çin Ankara Başkonsolosluğu
 İstanbul Büyükelçiliği
İzmir Başkonsolosluğu

Çin çalışma izni, Çin vizesi, Çin turistik vizesi, Çin vize başvurusu

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi