Çin Evrak Tasdik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vize danışmanlarımız sayesinde her ülkede farklı olabilen evrak tasdik işlemleri hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Bunun yanı sıra hangi vize türüne başvurmanızın uygun olacağını ve vize harç ücretlerini de öğrenmenize olanak veriyoruz. Evraklarınızın resmiyet kazanmasında ve başka ülkede geçerli olmasında mutlaka evrak tasdik işlemlerine ihtiyaç duyulacaktır.

 • Evrakların yasal anlamda geçerli olduğunun ispat edilmesi, üzerinde imzası bulunan kişilerin bilgilerinin ve görevlerinin teyit edilmesi ile gerçek olduğunun anlaşılmasına yönelik bu işlemler hakkında tüm detayları sizler için açıklamaya devam ediyoruz.
 • Çin seyahatlerinizi gerçekleştirmek istediğinizde ülkede geçerli olmasını isteyeceğiniz belgelerle ilgili evrak tasdik işlemlerini konsolosluklar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Nüfus kayıt örneğinden sabıka kaydına, kimlik ve pasaportlardan, muvafakatname veya taahhütname belgelerine, öğrenci belgelerinden doğum belgelerine kadar pek çok şahsi evrakların evrak tasdik işlemleri sayesinde resmiyet kazanması gerekmektedir.
 • Ayrıca ticari evraklar kategorisinde bulunan imza sirküleri, banka hesap bilgileri, vergi levhası ve faaliyet belgeleri gibi işlerinizle ilgili veya ticari alandaki tüm evraklarınızda evrak tasdik işlemleri uygulanmaktadır.
 • Bu aşamada hangi evrağın onaylanmasını istiyorsanız, öncelikle yeminli bir tercümanın Çince ya da İngilizce dillerine çevirmesi gerekmektedir. Bu işlemin ardından noter tarafından onaylanacak olan evraklar ayrıca valiliğin de onayından geçmelidir. Ancak Türkiye’de herhangi bir ilde onaylatılmış olsa dahi İstanbul Valiliği tarafından onaylanması gerekmektedir. Haftanın belirli günlerinde ve saatlerinde evrak tasdik işlemlerini gerçekleştirerek yaklaşık 7 iş günü içerisinde sonuçları sizlerle paylaşacak olan konsolosluk hizmetlerinde Vize Ofisi elemanlarımızla görüşebilirsiniz.
 • Vize başvurularını gerçekleştirecek olan kişi şahsi evraklar içerisinde bulunan tüm kişisel bilgilerine dair belgelerini alarak konsolosluğa şahsen başvuru yapabilmektedir. Ayrıca Vize Ofisi danışmanlarımıza verecekleri vekaletler ile ofislerimiz üzerinden bu işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayabilmektedirler. İnternetten alınacak olan başvuru formunun doldurulması ve onaylanacak evrakların orijinal ve fotokopilerinin alınmasıyla birlikte başvurular hızla gerçekleştirilecektir.

İş gereği veya ticari faaliyetler kapsamında evraklarını ticari evraklar kategorisi kapsamında onaylatmak isteyenlerin orijinalleri ve fotokopileri ile birlikte başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca yetkili acentelerin işlemlerinizi sürdürmesini talep etmek için vekalet vermeli ve görevlendirilmelerini sağlamalısınız.

Çin Vize Evrakları 2021 Tam ListeEvrak Tasdik İşlemi Nedir?

Çince veya İngilizce dillerine tercüme edilmesinin ardından noter tarafından onaylanacak olan evrakların, ilgili kurumlarda onaylatılmasının ardından son olarak İstanbul Valiliği tarafından onaylatılması gerekmektedir. Hukuki evraklarınızın Çin’de geçerli olması adına bu işlemleri mutlaka tamamlamanız istenecektir. Kimlik belgeniz, diplomanız, vekaletname belgesi veya tapularınızın aksi halde geçerliliği olmayacaktır. Öncelikle yerel noterlik tarafından onaylanacak olan belgeleriniz daha sonra İstanbul Valiliğinin onayından geçerek, Konsolosluğa tasdik başvurularınızın yapılmasına olanak verilmektedir.

Evrak Tasdik Belgeleri İçin Evraklar 2023

 • Çin vizesi başvuru yapacak olan kişinin pasaport, kimlik ve ikamet belgeleri,
 • Yerine birisini vekil tayin etmesi durumunda bu kişinin kimlik bilgileri,
 • Şirketler adına gerçekleştirilecek olan evrak tasdik işlemlerinde yasal temsilciye ait pasaport ve kimlik gibi belgelerin beyanı,
 • Hatasız ve tam olarak doldurulmuş başvuru formunun ibrazı,
 • Hangi belgelerin tasdik edileceğinin belirlenmesi ve asılları ile birlikte sunulması,
 • Konsolosluğun tasdik işlemleri esnasında talep edebileceği ek belgeler şeklindedir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin milli çıkarlarına zarar vermeyecek içeriklerde hazırlanmış evrakların onay işlemine sunulması gerekmektedir. İki veya daha fazla sayfalı evraklarda mühür ile sayfaların birleşim işlemlerinin gerçekleştirilmesine önem verilmektedir.

Bekar olduğunuza dair alacağınız evrakların, evlilik belgelerinizin veya adli sicil kaydı gibi belgelerinizin geçerliliğinin 6 ay ile sınırlı olduğunu unutmamalı ve süresi dolan evraklarınız için yeniden başvuru yapmalısınız. Evrakların onaylatılmasının ardından gerçekleşecek olan yer değiştirme işlemlerinde onayların geçersiz olacağını ve evraklarınızla işlemlerinizi sürdüremeyeceğinizi vurgulamaktayız.

Çin Vize Ücreti Ne Kadar?

Çin vize ücretlendirmesinde son güncellenin ardından belirlenen vize harç bedeli konsolosluk resmi sitesinde yer almaktadır.

Çin Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ek evrak talebi olmaz ya da konsolosluğu resmi tatil günlerine denk gelmezse uzun süreli öğrenci vizesi için Konsolosluğu tarafından 10 gün içerisinde sonuçlanır.

Çin Vize Veriyor Mu?

Çin Türkiye’ye vize veren ülkedir, başvurunun eksiksiz evrak ve vize şartlarına göre yapılması halinde vize işlemleri onaylanır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir