Çin Vize Reddi ve Çözümü (2021) - Vize Ofisi
Çin Vizesi İşlemleri

Çin Vize Reddi ve Çözümü (2021)

Çin Vize Reddi

Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapacağımız gezimizde umuma mahsus (bordo) pasaporta sahipsek gidiş amacımıza uygun olan türde vize başvurusu yapmamız gerekir.

Vize Türleri

Kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki kategoride toplanan vize çeşitleri kendi içinde de ayrılır. Kısa süreli vizeler turistik, basın, mürettebat, öğrenci, ziyaret, transit ve mesleki eğitim vizeleridir. Uzun süreli vizeler oturma izni, çalışma izni ve aile birleşimi vizeleridir. Yapacağımız gezinin bu vize türlerinden hangisini kapsadığına karar verdikten sonra evraklarımızı hazırlayabiliriz.

Evraklar

Almak istediğimiz vize türüne ve çalışan, işveren ya da öğrenci olmamıza göre hazırlamamız gereken evraklarda farklıdır.

Genel olarak istenilen;

  • Pasaportumuz, (Hem aslı hem de fotokopisi olmalıdır. Ayrıca en az 6 aylık geçerlilik süresi de bulunmalıdır.)
  • Kimlik fotokopimiz,
  • Vize başvuru formumuz, (Bu formu Çince veya İngilizce olarak doldurmalıyız. Mutlaka alacağımız vize türüne uygun olan formu doldurmalıyız.)
  • 2 adet fotoğrafımız,
  • Adli sicil kaydımız,
  • 3 aylık banka hesap dökümümüz, (Alacağımız vize türüne göre değişiklik göstermekle birlikte hesabımızda 2.500-10.000 Dolar arası bir bakiye bulunmalıdır.)
  • Uçak ve konaklama bilgilerimizi gösteren belgelerimizdir.

Başvuru

Vize başvurumuzu Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne ya da Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmamız gerekir. Burada bölgeler arasındaki ayrıma dikkat etmeliyiz. Örneğin başvurumuzu İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Bursa, Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla, Burdur, Isparta, Yalova, Kocaeli, Balıkesir, Denizli, Kırklareli, Uşak, Manisa ve Antalya illerinden birinden yapacaksak İstanbul Başkonsolosluğu’na diğer illerden yapacaksak Ankara Büyükelçiliği’ne yapmamız gerekir. Bölgemize uygun olmayan bir kuruma yaptığımız başvurumuz kabul edilmez. Başvuru için randevu aldıktan sonra gereken evraklarımızı hazırlayarak başvurumuzu tamamlayabiliriz.

Vize Ücreti

Alacağımız vize türüne göre 58-195 Dolar arasında bir vize ücreti ödememiz gerekecektir. Eğer vizemizi verilen tarihten daha kısa sürede almak istiyorsak ekspres ücreti olarak 25 Dolar daha ödeyerek alabiliriz.

Vize Reddi

Cin vize reddi aldıysak bunun birkaç nedeni olabilir. En önemli nedeni başvuru formunda yazdığımız bilgilere uygun evrak beyanında bulunamamış olmamızdır. Ayrıca formu eksik doldurmuş ve biyometrik işlem (parmak izi taraması)sonucunda sicilimizde herhangi bir suç kaydı çıkmasından dolayı da vizemiz reddedilmiş olabilir.

Çin vize şartları için >> vizeofisi.com/cin-vize sayfasından başvurunuz için gerekli olan koşulları öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
  • ×