Çin Vize Reddi ve Çözümü (İtiraz Hakkı)

Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapacağımız gezimizde umuma mahsus (bordo) pasaporta sahipsek gidiş amacımıza uygun olan türde vize başvurusu yapmamız gerekir.

Çin Vize Türlerin ‘de Red

Kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki kategoride toplanan vize çeşitleri kendi içinde de ayrılır. Kısa süreli vizeler turistik, basın, mürettebat, öğrenci, ziyaret, transit ve mesleki eğitim vizeleridir. Uzun süreli vizeler oturma izni, çalışma izni ve aile birleşimi vizeleridir. Yapacağımız gezinin bu vize türlerinden hangisini kapsadığına karar verdikten sonra evraklarımızı hazırlayabiliriz.

Çin Vize Reddi ve Çözümü (2021)

Çin Vize Reddi İçin Sunulması Gereken Evraklar

Almak istediğimiz vize türüne ve çalışan, işveren ya da öğrenci olmamıza göre hazırlamamız gereken evraklarda farklıdır.

Genel olarak istenilen;

  • Pasaportumuz, (Hem aslı hem de fotokopisi olmalıdır. Ayrıca en az 6 aylık geçerlilik süresi de bulunmalıdır.)
  • Kimlik fotokopimiz,
  • Vize başvuru formumuz, (Bu formu Çince veya İngilizce olarak doldurmalıyız. Mutlaka alacağımız vize türüne uygun olan formu doldurmalıyız.)
  • 2 adet fotoğrafımız,
  • Adli sicil kaydımız,
  • 3 aylık banka hesap dökümümüz, (Alacağımız vize türüne göre değişiklik göstermekle birlikte hesabımızda 2.500-10.000 Dolar arası bir bakiye bulunmalıdır.)
  • Uçak ve konaklama bilgilerimizi gösteren belgelerimizdir.

Çin Vize Reddi Başvurusu nasıl Yapılır?

Vize başvurumuzu Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne ya da Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmamız gerekir. Burada bölgeler arasındaki ayrıma dikkat etmeliyiz.

Örneğin başvurumuzu İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Bursa, Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla, Burdur, Isparta, Yalova, Kocaeli, Balıkesir, Denizli, Kırklareli, Uşak, Manisa ve Antalya illerinden birinden yapacaksak İstanbul Başkonsolosluğu’na diğer illerden yapacaksak Ankara Büyükelçiliği’ne yapmamız gerekir. Bölgemize uygun olmayan bir kuruma yaptığımız başvurumuz kabul edilmez. Başvuru için randevu aldıktan sonra gereken evraklarımızı hazırlayarak başvurumuzu tamamlayabiliriz.

Çin Vize Reddi – Yeni Başvuru Ücreti

Alacağımız vize türüne göre 58-195 Dolar arasında bir vize ücreti ödememiz gerekecektir. Eğer vizemizi verilen tarihten daha kısa sürede almak istiyorsak ekspres ücreti olarak 25 Dolar daha ödeyerek alabiliriz.

Çin Vize Reddi Nedenleri?

Çin vizesi reddi aldıysak bunun birkaç nedeni olabilir. En önemli nedeni başvuru formunda yazdığımız bilgilere uygun evrak beyanında bulunamamış olmamızdır. Ayrıca formu eksik doldurmuş ve biyometrik işlem (parmak izi taraması)sonucunda sicilimizde herhangi bir suç kaydı çıkmasından dolayı da vizemiz reddedilmiş olabilir.

Çin Vize Veriyor Mu?

Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının talep etmesi durumunda vize vermektedir. Bordo pasaport sahibi vatandaşların vize başvuruları konsolosluklara yapılmaktadır.

Çin Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Çin tarafından vize işlemlerinde onaylanma süresi yapılan başvurudaki şartların yerine getirilmesi ile netleşmektedir.

Çin Turist Kabul Ediyor Mu?

Çin ülkeye turistik gezi amaçlı ziyaretlere onay vermektedir. Kısa süreli vize kategorisine başvuru yapılması turistik seyahatler için gereklidir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir