İtalya vizesi 2022 alınırken işlemler ülkenin aracı kıldığı IDATA üzerinden tamamlanmalıdır. Bazı ülkeler direkt olarak konsoloslukları görevli kılarken bazı ülkeler de IDATA gibi aracı kurumları görevli kılmaktadır. IDATA randevulu şekilde hizmet vermektedir. Randevunuzu almanızın sonrasında belirlenen gün ve saate gerekli olan tüm beleri derlemiş bir biçimde gelmeniz gerekmektedir. Randevu gününüzde değişim yapma imkanınız da bulunmaktadır. Başvuru adımlarını dilerseniz bireysel olarak dilerseniz de aracı kurumların desteği ile tamamlamanıza imkan verilmektedir. Aracı kurumlar sizin için gerekli olan tüm desteği eksiksiz bir biçimde sunacaktır. Her aşamada iletişim numaralarınız üzerinden de bilgilendirileceksiniz. Özellikle bir önceki başvurularında ret yanıtı alan kişilerin vize başvurularını iletirken kesinlikle onay alması gerekmektedir.

İtalya

İtalya Avrupa’nın tarihi ve kültürel olarak en zengin olan merkezlerinden bir tanesidir. Hıristiyanlığın ana noktası olan Vatikan’da bu ülkede bulunmaktadır. Doğal ve kültürel değerlerin yanı sıra insanların dini Saikler ile de bu ülkeye gelebildiğinin ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. İtalya vize başvuru adımlarını tamamlayarak kültürel değerleri ile göz dolduran bu ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapabilirsiniz. Venedik, Floransa gibi şehirler sizi bekliyor. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir. Daha önceki tarihlerde ayarlanmış olan turlar ile ülkeye giriş yapmak maddi olarak sizin için çok daha kolay olacaktır.

İtalya vizesi 2022 almak isteyen kişilerin pandemiyi de dikkate almaları gerekir. Özellikle turistik amaç ile ülkeye giriş yapacak olan kişilerin kısıtlamalarının hangi boyutta olduğuna ilişkin de bilgi alınması gerekmektedir. pandemi sebebi ile ülkeye giriş çıkış adımlarına dair sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu noktada turistik geziler iptal edilirken ülkeye sadece oturum izni olanların giriş yapmasına fırsat verilmektedir. Bu tür sorunlar ile planlarınızın olumsuz yönde etkilenmemesi için tüm pandemi önlemleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Ülkeye giriş sırasında aşı sertifikasını da sunmanız istenmektedir. Aşı sertifikası olmayan kişilerin son 6 ay içerisinde Covid 19 geçirerek atlattığını kanıtlayan bir belge sunması da yeterli olacaktır. Aşının zorunlu bir hale getirilmesine yönelik henüz ülkemizde bir çalışma söz konusu değildir. Bu aşamada kişilerin bilhassa PCR testi sunarak negatif olduklarını kanıtlamaları talep edilmektedir. İlerleyen aylarda aşı zorunluluğunun getirilmesi düşünülmektedir. Fakat bunun ile alakalı henüz bir kısıtlama söz konusu değildir.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar 2022

İtalya vizesi gerekli evraklar 2022 denildiği zaman başvuru formunun doldurulması en temel hususlar arasında bulunmaktadır. Kişilerin başvuru formunda doldurmaları gereken bilgilerden bazıları;

 • Soyadınız, önceki soyadınız, adınız, doğum tarihiniz ( gün-ay-yıl ), doğduğunuz ülke/şehir
 • Medeni haliniz, cinsiyet, TC kimlik numarası, seyahat belgesi cinsi ( pasaport türü )
 • Kendi ülkenizden başka bir yerde ikamet ediyorsanız bunu bildirmeniz gerekir.
 • Seyahatin amacı, ziyaret etmek istediğiniz şehirler, ön gördüğünüz kalış süresi
 • Schengen vizesi talep eden kişilerin parmak izlerinin kaydının olup olmadığı

İtalya vizesi gerekli evraklar 2022 arasında başı çeken başvuru formunu IDATA üzerinden talep edebilirsiniz. Bizzat konsolosluklara gelmenize gerek kalmadan başvuru formlarını elde etmek sürecin sizin için kolaylıkla tamamlanmasını da mümkün kılacaktır. İtalya vizesi 2022 almak isteyen kişilerin verdikleri bilgilerde ya da sundukları evraklarda bir eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda vize başvurusunun ret yanıtı alacağının da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

İtalya vizesi aynı zamanda Schengen vizesi olarak da geçerliliğini korumaktadır. Schengen bir ortak vize programı olarak da tanımlanmaktadır. Bu ortak vize programı sayesinde üye olan ülkelere tek bir Schengen vizesi ile farklı vize başvurularına gereksinim duymadan başvurularınızı tamamlamanıza imkan verilmektedir. Schengen vizesi ile birkaç farklı ülkede gezmek isteyen kişilerin vize talebini en  çok hangi ülkede kalacaklarsa oraya iletmeleri gerekmektedir. Bazı kişiler en kolay Schengen veren ülkeleri tercih etmektedir. Bu durum da ilerleyen aşamalarda sorun oluşturabilmektedir.

İtalya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

İtalya aile birleşimi gerekli evraklar arasında öncelikli olarak evliliği beyan eden ve resmiliğini kanıtlayan verilerin sunulması gerekmektedir. İtalya aile birleşimi gerekli evraklar arasında şu detaylara dikkat etmelisiniz;

 • Aile birleşimi için İtalyan vatandaşı eşiniz ile uluslar arası evlilik belgenizi sunmalısınız. Hem eşinize hem de size dair gerekli olan tüm kimlik bilgileri sunulmalıdır. Zaman zaman İtalyan vatandaşlarının vatandaşlık hakkını nasıl kazandığı ile alakalı da bilgi talep edilebilmektedir.
 • Sabıka kaydı ve tam tekmil nüfus kayıt örneği talep edilmektedir. Tam tekmil nüfus kayıt örneğinde daha öncesinde herhangi bir şekilde evlilik yaptıysanız boşanma belgelerinizi de sunmanız gerekmektedir. Bu evliliklerden olan çocukların durumuna ilişkin de bilgilendirme sunulmalıdır.
 • Aile birleşimi sürecinde seyahat ve sağlık sigortanızın da aktif olması gerekir. Ayrıca kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek derecede İtalyanca bildiğinizi de kanıtlamanız gerekmektedir.

İtalya vizesi 2022 ile birleşimi ve diğer tüm kategorilerde sunmuş olduğunuz pasaportun güncel tarihli olmasına büyük önem vermelisiniz. Pasaport çıkartma işlemleri ve yenileme adımlarına dair dikkat etmeniz gereken hususlar;

 • Pasaport başvuru işlemlerini NVİ aracılığı ile tamamlanmanız gerekmektedir. NVİ randevu adımlarını 199 numaralı hat üzerinden ya da internet aracılığı ile tamamlama hakkınız vardır. randevusuz şekilde müdürlüklere giderek ve sıra numarası alarak da işlem akışını tamamlamanıza imkan verilmektedir.
 • Yeşil, bordo, siyah ve gri pasaport talep edebilirsiniz. Hangisinin öncelik durumu sizin kriterlerinize uygun ise onun üzerinden başvurunun yapılması gerekmektedir. Yeşil pasaport oldukça avantajlıdır. Bazı ülkelere vizesiz girişinize kadar imkan verebilmektedir. Yeşil pasaporttan memuriyetin birinci, ikinci ve üçüncü seviyesinde olan kişiler istifade edebilmektedir.
 • Yeşil pasaport hak sahiplerinin eşi ve çocuklarının da bu imkanlardan istifade etme hakkı vardır. Çocuklar bu hakkı 25 yaşına kadar kullanabilirler. Yeşil pasaportun geçerlilik süresi ise 5 sene ile kısıtlı tutulmuştur. Daha sonrasında yenileme işçin başvuruların yapılması gerekmektedir.
 • Pasaport almak isteyen kişilerin defter bedeli ve pasaport harcı da ödemeleri gerekmektedir.

Pasaport talep adımlarından vize başvuru sürecine kadar her aşamada alanın uzmanı olan temsilcilerden destek alabilirsiniz. Danışmanlık firmaları size bu alanda da destek sunacaktır. Pasaport başvurularınızın tamamlanma sürecinde tüm sorularınıza danışmanlık firmaları gerekli desteği sunacaktır.

İtalya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya çalışma vizesi almak isteyen kişilerin öncelikli alanlarda hizmet vermesi durumunda oldukça kolay şekilde onay alması mümkün kılınmaktadır. Tıp, doğa bilimleri, mühendislik gibi alanlarda teorik ya da pratik alanda ülkeye katkı sağlayacağı düşünülen kişilerin onay alması çok daha kolay olacaktır. İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar alınırken kurumsal bir firmadan kabul almanız durumunda davet mektubunu eksiksiz bir biçimde sunmaya da önem vermeniz gerekmektedir. Kurumsal firmanız sizin hangi koşullarda hangi pozisyonda işe kabul edildiğinizi ve hangi imkanlardan istifade edebileceğinize ilişkin bilgilendirme sunmalıdır. Davet mektubu almadan ülkede çalışma imkanı söz konusu olmayacaktır. Kaçak olan çalışan kişilerin tespit edilmesi durumunda anında ülkeden sınır dışı edilme kararı alınacaktır.

İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar kapsamında daha öncesinde biri deneyim sahibi olduysanız bunun ile alakalı da bilgilendirmelerin sunulması gerekir. Eğer varsa referans mektuplarınızı da sunmalısınız. Daha öncesinde bir AB ülkesinden çalışma onayı almak İtalya’da kabul almanızı da daha kolay bir hale getirecektir. Çalışma izni olmadan bir kurumda ya da kuruluşta istihdam edilen kişilerin kendi haklarını korumalarına da imkan verilmeyecektir. Özlük haklarının korunması için kesinlikle çalışma izninizin aktif durumda olması gerekir. Örneğin biri iş kazası geçirmeniz ya da işsiz kalmanız durumunda devletin sunduğu sosyal desteklerden istifade edebilmek için yasal çalışma izninizin olması gerekir. Aksi takdirde hak iddia etmeniz mümkün olmayacaktır.

İtalya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında mevcut eğitim kurumunuzun bildirilmesi gerekir. Ayrıca başvuru aşamasında hibe ya da burs tutarınıza ilişkin de bilgi sunmalısınız. Kabul aldığınız okulunuzdan ya da İtalyan vatandaşı olan bir akrabanızdan davet mektubu almanız da sürecin sizin için çok daha kolay biri hale gelmesini mümkün kılmaktadır. İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar tamamlanırken kişilerin bilhassa, kalacakları yer bazında da bilgi vermeleri gerekmektedir. Okulların sağlamış olduğu bir yurt varsa bu imkana dair bilgilendirme sunulması yeterlidir.

İtalya Vizesi Ücreti 2022

İtalya vizesi ücreti 2022 ödeme adımlarının sonrasında ancak başvurunuz dikkate alınacaktır. Başvuru adımının geçerli olması ve değerlendirmeye alınması için vize harcının yatırılması gerekmektedir. Birçok farklı yöntem ile IBAN numarası üzerinden başvuru adımlarını tamamlayabilirsiniz. İtalya vizesi ücreti 2022 kategorisinde kişilerin ödeme adımlarının hemen sonrasında verilen makbuzu da saklamaları gerekmektedir. Dijital olarak kayıt altına alınsa da makbuzunuzu da muhakkak saklamanız gerekmektedir.

İtalya vizesi 2022 kategorisinde kişilerin özellikle başvuru aşamasında ne kadar harç ödemeleri gerektikleri konusunda dikkati olmaları gerekmektedir. Her sene ödenmesi gereken tutarda değişim söz konusu olabilmektedir. Vize başvurunuzun ret yanıtı alması durumunda başvuru için yatırmış olduğunuz harç tutarının size iade edilmeyeceğini de bilmelisiniz. Harç iade prensibi mevcut değildir. Bu durum sadece İtalya için değil tüm Avrupa ülkeleri için de geçerliliğini korumaktadır.

İtalya Vizesi Aile Birleşimi 2022

İtalya vizesi 2022 kategorileri incelenirken en sık talep gören seçeneklerden birinin aile birleşimi olduğunu siz de fark edeceksiniz. Aile birleşimi ile vatandaşlık talebi karıştırılmamalıdır. Vatandaşlık talep edebilmek için ülkede 5 sene boyunca oturum izninizin devam eder durumda olması gerekmektedir. İtalya vizesi aile birleşimi 2022 talep ederken diğer standart başvuru tiplerine göre İtalyan vatandaşı ile evli olmanız sebebi ile size çok aha kısa bir sürede onay verileceğinin de bildirilmesi gerekir.

İtalya vizesi aile birleşimi 2022 kapsamında kültürel entegrasyon sorunu yaşamamak için en azından temel seviyede İtalyanca bilmek ve bölgeye, ülkeye coğrafyaya dair de temel bilgilere hakim olmanız gerekmektedir. Bu durum sadece İtalya’da değil temel olarak tüm aile birleşimi başvurularında ülkelerde talep edilen seçeneklerdendir.

İtalya Çalışma Vizesi 2022

İtalya vizesi 2022 talep etme sürecinde staj yapacak öğrencilerin de oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Çalışma vizesi alma zorunluluğu staj yapacak olan kişiler için de geçerliliğini sürdürmektedir. Staj yapacak olan kişilerin kısmi zamanlı çalışma vizesi alması yeterli olacaktır.

İtalya çalışma vizesi 2022 alınırken daha öncesinde parçası olduğunuz projeler hakkında bilgi vermelisiniz. Bu aşamada pasaportunuzu, başvuru formunuzu ve biyometrik fotoğrafınızı da sunmayı unutmamalısınız. Başvuru süreci içerisinde sunulacak olan fotoğrafların yeni olmasının talep edilmesinin asıl sebebi kimliğin tespit edilmesine ilişkin herhangi bir sorunun meydana gelmesini engellemektir. İtalya çalışma vizesi 2022 başvuru adımlarının tamamlanmasının hemen akabinde size iletilecek olan referans numarası üzerinden başvurunuzu takip edebilirsiniz.

Çalışma vizesi ya da aile birleşimi gibi kapsamlı prosedürler ile uğraşmak istemeyen kişilerin ülkeye turist olarak giriş yapmasına da imkan verilmektedir. Turist olarak giriş yapacak olan kişilerin Schengen vize başvurusu yapması yeterli olacaktır. Bu vize 180 günlük zaman diliminde en fazla 90 gün boyunca aktif kullanılabilmektedir. Turist vizesi almak isteyen kişilerin otel rezervasyon bilgilerini ve uçak gidiş dönüş verilerini de sunmaları gerekmektedir. Turist olarak katılım sağlayacağınız bir etkinlik bulunuyorsa bu etkinliğin biletini de başvuru aşamasında sunabilirsiniz. Bu şekilde onay almanız kolaylaşacaktır. Çalışma izni gibi daha kapsamlı denetimler gerektiren türlerdense turist olarak giriş yapmak işlem akışını kolaylaştıracaktır.

İtalya İş Arama Vizesi 2022

İtalya’da oturma ve çalışma izni nasıl alınır; oturum ve çalışma izni talep edebilmek için kişilerin Ulusal vize istemesi gerekmektedir. Kısa süreli vize üzerinden çalışma izni almanız mümkün olmayacaktır. Kısa süreli vize aynı zamanda Schengen olarak da tanımlanmaktadır. Ulusal vize ise D tipi vize olarak kategorize edilebilmektedir.

İtalya çalışma vizesi kaç günde çıkar; 4 hafta ile 12 hafta arasında değişim gösteren bir bekleme süresi söz konusu olabilmektedir. İtalya iş arama vizesi 2022 yanıt süreci pandemi sebebi ile belirsiz bir hal almıştır. Başvurunun gecikme ve aksamlar ile karşılaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak başvuru tarihini belirlemelisiniz. Özellikle katılım sağlayacağınız özel tarihli bir etkinlik bulunuyorsa başvurunuzu en az 4 hafta öncesinde iletmelisiniz. İtalya iş arama vizesi 2022 hali hazırda bir kurumdan onay alan kişilerin vize almasına göre bir derece daha zor olabilmektedir. İtalya vizesi 2022 ülkeye işsiz şekilde girmeyi gerektirdiği için başvuru sürecinin analizi ve sizden istenen teminatlar da çeşitlilik arz edebilmektedir.

İtalya Eğitim & Erasmus Vizesi 2022

İtalya eğitim & Erasmus vizesi 2022 başvuru adımlarında kabul aldığınız okul ile Türkiye’de bağlı bulunduğunuz lisans kuruluşunun iş birliği içerisinde olması gerekmektedir. Öğrenci değişim programı olan Erasmus kapsamında işlemlerin büyük bir kısmının Erasmus Ofisleri tarafından yerine getirildiği de görülmektedir.

İtalya eğitim & Erasmus vizesi 2022 alınırken eğitim alacağınız okulun diline hakim olduğunuzu, maddi olarak ülkeye giriş yapmanızın sonrasında herhangi bir sorun yaşanmayacağını garanti etmeniz gerekmektedir. İtalya vizesi 2022 kapsamında bir de öğrenciler için staj programları bulunmaktadır. Bu staj programlarında yer alabilmek için kişilerin kesinlikle kısmi zamanlı çalışma izni alması gerekmektedir.

İtalya Vize Reddi 2022

İtalya vize reddi 2022 alma nedenlerinin başında kesinlikle evraklarda meydana gelen eksiklikler ve yanlışlıklar başı çekmektedir. Ret yanıtı verildiği zaman hangi gerekçe ile ret aldığınıza ilişkin de bilgilendirme sunulacaktır. İtalya vize reddi 2022 olan kişilerin konsolosluğun belirtmiş olduğu zaman aralığında reddi itiraz başvurusunda bulunmanıza da imkan verilmektedir. Reddi itiraz başvurusu ile beraber vize başvurunuzun yeniden değerlendirmeye alınması da mümkün kılınacaktır. İtalya vizesi 2022 reddi itiraz sonrasında da kabul edilmezse yeniden vize talep etmeniz gerekmektedir. İlk vize başvuru adımında ret alan bireylerin sonraki vize işlemlerinde aracı danışman firmalardan destek alması sürecin artık daha pratik ve profesyonel şekilde tamamlanmasını mümkün kılacaktır.

İTALYA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Gerekli olan vize başvuru formlarını indirerek bizimle +90 850 308 34 62 numaradan iletişime geçiniz.
İTALYA TİCARİ BELGELER İTALYA TURİSTİK BELGELER
Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Resmi Başvuru Evrak Listesi
İngilizce Başvuru DilekçesiVize İçin Gerekli Evraklar
Vize başvurusu yapanların Vize Rejim Tablosuna dikkat etmeleri önemle rica olunur.
Dikkat! Pasaport geçerlilik süreniz seyahat bitimi baz alınarak, 6 ay geçerli olmalıdır. E-Pasaport sitesinden bilgi alabilirsiniz.

İtalya Vize Reddi Neden Meydana Gelir?

Evrakların yanlış gönderilmesi, başvuru formunda eksiklik, başvuru aşamasında harç ödeme sürecinde yaşanan sorunlar ret yanıtı alınmasına neden olabilmektedir.

Başvuru Harcının İadesi Var Mı?

Vize reddi alan kişilerin başvuru aşamasında yatırmış oldukları harcın iadesini talep etme hakları bulunmamaktadır.

Başvuru Süreci Ne Zaman Sonuçlanır?

Başvuru sürecinin ortalama 4 hafta gibi bir zaman diliminde sonuçlanması tahmin edilmektedir.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı