İtalya Vizesi 2023 Başvuru Şartları

İtalya vizesi 2023 alınırken işlemler ülkenin aracı kıldığı IDATA üzerinden tamamlanmalıdır. Bazı ülkeler direkt olarak konsoloslukları görevli kılarken bazı ülkeler de IDATA gibi aracı kurumları görevli kılmaktadır.

 • IDATA randevulu şekilde hizmet vermektedir. Randevunuzu almanızın sonrasında belirlenen gün ve saate gerekli olan tüm beleri derlemiş bir biçimde gelmeniz gerekmektedir. Randevu gününüzde değişim yapma imkanınız da bulunmaktadır.
 • Başvuru adımlarını dilerseniz bireysel olarak dilerseniz de aracı kurumların desteği ile tamamlamanıza imkan verilmektedir. Aracı kurumlar sizin için gerekli olan tüm desteği eksiksiz bir biçimde sunacaktır. Her aşamada iletişim numaralarınız üzerinden de bilgilendirileceksiniz. Özellikle bir önceki başvurularında ret yanıtı alan kişilerin vize başvurularını iletirken kesinlikle onay alması gerekmektedir.

İtalya Hakkında

İtalya Avrupa’nın tarihi ve kültürel olarak en zengin olan merkezlerinden bir tanesidir. Hıristiyanlığın ana noktası olan Vatikan’da bu ülkede bulunmaktadır. Doğal ve kültürel değerlerin yanı sıra insanların dini Saikler ile de bu ülkeye gelebildiğinin ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. İtalya vize başvuru adımlarını tamamlayarak kültürel değerleri ile göz dolduran bu ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapabilirsiniz. Venedik, Floransa gibi şehirler sizi bekliyor. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir. Daha önceki tarihlerde ayarlanmış olan turlar ile ülkeye giriş yapmak maddi olarak sizin için çok daha kolay olacaktır.

İtalya vizesi 2023 almak isteyen kişilerin pandemiyi de dikkate almaları gerekir. Özellikle turistik amaç ile ülkeye giriş yapacak olan kişilerin kısıtlamalarının hangi boyutta olduğuna ilişkin de bilgi alınması gerekmektedir. pandemi sebebi ile ülkeye giriş çıkış adımlarına dair sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu noktada turistik geziler iptal edilirken ülkeye sadece oturum izni olanların giriş yapmasına fırsat verilmektedir. Bu tür sorunlar ile planlarınızın olumsuz yönde etkilenmemesi için tüm pandemi önlemleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Ülkeye giriş sırasında aşı sertifikasını da sunmanız istenmektedir. Aşı sertifikası olmayan kişilerin son 6 ay içerisinde Covid 19 geçirerek atlattığını kanıtlayan bir belge sunması da yeterli olacaktır. Aşının zorunlu bir hale getirilmesine yönelik henüz ülkemizde bir çalışma söz konusu değildir. Bu aşamada kişilerin bilhassa PCR testi sunarak negatif olduklarını kanıtlamaları talep edilmektedir. İlerleyen aylarda aşı zorunluluğunun getirilmesi düşünülmektedir. Fakat bunun ile alakalı henüz bir kısıtlama söz konusu değildir.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

İtalya vizesi gerekli evraklar 2023 denildiği zaman başvuru formunun doldurulması en temel hususlar arasında bulunmaktadır. Kişilerin başvuru formunda doldurmaları gereken bilgilerden bazıları;

 • Soyadınız, önceki soyadınız, adınız, doğum tarihiniz ( gün-ay-yıl ), doğduğunuz ülke/şehir
 • Medeni haliniz, cinsiyet, TC kimlik numarası, seyahat belgesi cinsi ( pasaport türü )
 • Kendi ülkenizden başka bir yerde ikamet ediyorsanız bunu bildirmeniz gerekir.
 • Seyahatin amacı, ziyaret etmek istediğiniz şehirler, ön gördüğünüz kalış süresi
 • Schengen vizesi talep eden kişilerin parmak izlerinin kaydının olup olmadığı

İtalya vizesi gerekli evraklar 2023 arasında başı çeken başvuru formunu IDATA üzerinden talep edebilirsiniz. Bizzat konsolosluklara gelmenize gerek kalmadan başvuru formlarını elde etmek sürecin sizin için kolaylıkla tamamlanmasını da mümkün kılacaktır. İtalya vizesi 2023 almak isteyen kişilerin verdikleri bilgilerde ya da sundukları evraklarda bir eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda vize başvurusunun ret yanıtı alacağının da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

 • İtalya vizesi aynı zamanda Schengen vizesi olarak da geçerliliğini korumaktadır. Schengen bir ortak vize programı olarak da tanımlanmaktadır. Bu ortak vize programı sayesinde üye olan ülkelere tek bir Schengen vizesi ile farklı vize başvurularına gereksinim duymadan başvurularınızı tamamlamanıza imkan verilmektedir.
 • Schengen vizesi ile birkaç farklı ülkede gezmek isteyen kişilerin vize talebini en  çok hangi ülkede kalacaklarsa oraya iletmeleri gerekmektedir. Bazı kişiler en kolay Schengen veren ülkeleri tercih etmektedir. Bu durum da ilerleyen aşamalarda sorun oluşturabilmektedir.

İtalya Vizesi Aile Birleşimi 2023

İtalya vizesi 2023 kategorileri incelenirken en sık talep gören seçeneklerden birinin aile birleşimi olduğunu siz de fark edeceksiniz. Aile birleşimi ile vatandaşlık talebi karıştırılmamalıdır. Vatandaşlık talep edebilmek için ülkede 5 sene boyunca oturum izninizin devam eder durumda olması gerekmektedir. İtalya vizesi aile birleşimi 2023 talep ederken diğer standart başvuru tiplerine göre İtalyan vatandaşı ile evli olmanız sebebi ile size çok aha kısa bir sürede onay verileceğinin de bildirilmesi gerekir.

İtalya vizesi aile birleşimi 2023 kapsamında kültürel entegrasyon sorunu yaşamamak için en azından temel seviyede İtalyanca bilmek ve bölgeye, ülkeye coğrafyaya dair de temel bilgilere hakim olmanız gerekmektedir. Bu durum sadece İtalya’da değil temel olarak tüm aile birleşimi başvurularında ülkelerde talep edilen seçeneklerdendir.

İtalya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar 2023

İtalya aile birleşimi gerekli evraklar arasında öncelikli olarak evliliği beyan eden ve resmiliğini kanıtlayan verilerin sunulması gerekmektedir. İtalya aile birleşimi gerekli evraklar arasında şu detaylara dikkat etmelisiniz;

 • Aile birleşimi için İtalyan vatandaşı eşiniz ile uluslar arası evlilik belgenizi sunmalısınız. Hem eşinize hem de size dair gerekli olan tüm kimlik bilgileri sunulmalıdır. Zaman zaman İtalyan vatandaşlarının vatandaşlık hakkını nasıl kazandığı ile alakalı da bilgi talep edilebilmektedir.
 • Sabıka kaydı ve tam tekmil nüfus kayıt örneği talep edilmektedir. Tam tekmil nüfus kayıt örneğinde daha öncesinde herhangi bir şekilde evlilik yaptıysanız boşanma belgelerinizi de sunmanız gerekmektedir. Bu evliliklerden olan çocukların durumuna ilişkin de bilgilendirme sunulmalıdır.
 • Aile birleşimi sürecinde seyahat ve sağlık sigortanızın da aktif olması gerekir. Ayrıca kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek derecede İtalyanca bildiğinizi de kanıtlamanız gerekmektedir.

İtalya vizesi 2023 ile birleşimi ve diğer tüm kategorilerde sunmuş olduğunuz pasaportun güncel tarihli olmasına büyük önem vermelisiniz. Pasaport çıkartma işlemleri ve yenileme adımlarına dair dikkat etmeniz gereken hususlar;

 • Pasaport başvuru işlemlerini NVİ aracılığı ile tamamlanmanız gerekmektedir. NVİ randevu adımlarını 199 numaralı hat üzerinden ya da internet aracılığı ile tamamlama hakkınız vardır. randevusuz şekilde müdürlüklere giderek ve sıra numarası alarak da işlem akışını tamamlamanıza imkan verilmektedir.
 • Yeşil, bordo, siyah ve gri pasaport talep edebilirsiniz. Hangisinin öncelik durumu sizin kriterlerinize uygun ise onun üzerinden başvurunun yapılması gerekmektedir. Yeşil pasaport oldukça avantajlıdır. Bazı ülkelere vizesiz girişinize kadar imkan verebilmektedir. Yeşil pasaporttan memuriyetin birinci, ikinci ve üçüncü seviyesinde olan kişiler istifade edebilmektedir.
 • Yeşil pasaport hak sahiplerinin eşi ve çocuklarının da bu imkanlardan istifade etme hakkı vardır. Çocuklar bu hakkı 25 yaşına kadar kullanabilirler. Yeşil pasaportun geçerlilik süresi ise 5 sene ile kısıtlı tutulmuştur. Daha sonrasında yenileme işçin başvuruların yapılması gerekmektedir.
 • Pasaport almak isteyen kişilerin defter bedeli ve pasaport harcı da ödemeleri gerekmektedir.

Pasaport talep adımlarından vize başvuru sürecine kadar her aşamada alanın uzmanı olan temsilcilerden destek alabilirsiniz. Danışmanlık firmaları size bu alanda da destek sunacaktır. Pasaport başvurularınızın tamamlanma sürecinde tüm sorularınıza danışmanlık firmaları gerekli desteği sunacaktır.

İtalya Çalışma Vizesi 2023

İtalya vizesi 2023 talep etme sürecinde staj yapacak öğrencilerin de oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Çalışma vizesi alma zorunluluğu staj yapacak olan kişiler için de geçerliliğini sürdürmektedir. Staj yapacak olan kişilerin kısmi zamanlı çalışma vizesi alması yeterli olacaktır.

 • İtalya çalışma vizesi 2023 alınırken daha öncesinde parçası olduğunuz projeler hakkında bilgi vermelisiniz. Bu aşamada pasaportunuzu, başvuru formunuzu ve biyometrik fotoğrafınızı da sunmayı unutmamalısınız.
 • Başvuru süreci içerisinde sunulacak olan fotoğrafların yeni olmasının talep edilmesinin asıl sebebi kimliğin tespit edilmesine ilişkin herhangi bir sorunun meydana gelmesini engellemektir. İtalya çalışma vizesi 2023 başvuru adımlarının tamamlanmasının hemen akabinde size iletilecek olan referans numarası üzerinden başvurunuzu takip edebilirsiniz.
 • Çalışma vizesi ya da aile birleşimi gibi kapsamlı prosedürler ile uğraşmak istemeyen kişilerin ülkeye turist olarak giriş yapmasına da imkan verilmektedir. Turist olarak giriş yapacak olan kişilerin Schengen vize başvurusu yapması yeterli olacaktır.
 • Bu vize 180 günlük zaman diliminde en fazla 90 gün boyunca aktif kullanılabilmektedir. Turist vizesi almak isteyen kişilerin otel rezervasyon bilgilerini ve uçak gidiş dönüş verilerini de sunmaları gerekmektedir. Turist olarak katılım sağlayacağınız bir etkinlik bulunuyorsa bu etkinliğin biletini de başvuru aşamasında sunabilirsiniz. Bu şekilde onay almanız kolaylaşacaktır. Çalışma izni gibi daha kapsamlı denetimler gerektiren türlerdense turist olarak giriş yapmak işlem akışını kolaylaştıracaktır.

İtalya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar 2023

İtalya çalışma vizesi almak isteyen kişilerin öncelikli alanlarda hizmet vermesi durumunda oldukça kolay şekilde onay alması mümkün kılınmaktadır. Tıp, doğa bilimleri, mühendislik gibi alanlarda teorik ya da pratik alanda ülkeye katkı sağlayacağı düşünülen kişilerin onay alması çok daha kolay olacaktır.

 • İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar alınırken kurumsal bir firmadan kabul almanız durumunda davet mektubunu eksiksiz bir biçimde sunmaya da önem vermeniz gerekmektedir. Kurumsal firmanız sizin hangi koşullarda hangi pozisyonda işe kabul edildiğinizi ve hangi imkanlardan istifade edebileceğinize ilişkin bilgilendirme sunmalıdır. Davet mektubu almadan ülkede çalışma imkanı söz konusu olmayacaktır. Kaçak olan çalışan kişilerin tespit edilmesi durumunda anında ülkeden sınır dışı edilme kararı alınacaktır.
 • İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar kapsamında daha öncesinde biri deneyim sahibi olduysanız bunun ile alakalı da bilgilendirmelerin sunulması gerekir. Eğer varsa referans mektuplarınızı da sunmalısınız. Daha öncesinde bir AB ülkesinden çalışma onayı almak İtalya’da kabul almanızı da daha kolay bir hale getirecektir. Çalışma izni olmadan bir kurumda ya da kuruluşta istihdam edilen kişilerin kendi haklarını korumalarına da imkan verilmeyecektir.
 • Özlük haklarının korunması için kesinlikle çalışma izninizin aktif durumda olması gerekir. Örneğin biri iş kazası geçirmeniz ya da işsiz kalmanız durumunda devletin sunduğu sosyal desteklerden istifade edebilmek için yasal çalışma izninizin olması gerekir. Aksi takdirde hak iddia etmeniz mümkün olmayacaktır.

İtalya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar 2023

İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında mevcut eğitim kurumunuzun bildirilmesi gerekir. Ayrıca başvuru aşamasında hibe ya da burs tutarınıza ilişkin de bilgi sunmalısınız. Kabul aldığınız okulunuzdan ya da İtalyan vatandaşı olan bir akrabanızdan davet mektubu almanız da sürecin sizin için çok daha kolay biri hale gelmesini mümkün kılmaktadır. İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar tamamlanırken kişilerin bilhassa, kalacakları yer bazında da bilgi vermeleri gerekmektedir. Okulların sağlamış olduğu bir yurt varsa bu imkana dair bilgilendirme sunulması yeterlidir.

İtalya Vizesi Ücreti 2023

İtalya vizesi ücreti 2023 ödeme adımlarının sonrasında ancak başvurunuz dikkate alınacaktır. Başvuru adımının geçerli olması ve değerlendirmeye alınması için vize harcının yatırılması gerekmektedir. Birçok farklı yöntem ile IBAN numarası üzerinden başvuru adımlarını tamamlayabilirsiniz. İtalya vizesi ücreti 2023 kategorisinde kişilerin ödeme adımlarının hemen sonrasında verilen makbuzu da saklamaları gerekmektedir. Dijital olarak kayıt altına alınsa da makbuzunuzu da muhakkak saklamanız gerekmektedir.

İtalya vizesi 2023 kategorisinde kişilerin özellikle başvuru aşamasında ne kadar harç ödemeleri gerektikleri konusunda dikkati olmaları gerekmektedir. Her sene ödenmesi gereken tutarda değişim söz konusu olabilmektedir. Vize başvurunuzun ret yanıtı alması durumunda başvuru için yatırmış olduğunuz harç tutarının size iade edilmeyeceğini de bilmelisiniz. Harç iade prensibi mevcut değildir. Bu durum sadece İtalya için değil tüm Avrupa ülkeleri için de geçerliliğini korumaktadır.

 

İtalya İş Arama Vizesi 2023

İtalya’da oturma ve çalışma izni nasıl alınır; oturum ve çalışma izni talep edebilmek için kişilerin Ulusal vize istemesi gerekmektedir. Kısa süreli vize üzerinden çalışma izni almanız mümkün olmayacaktır. Kısa süreli vize aynı zamanda Schengen olarak da tanımlanmaktadır. Ulusal vize ise D tipi vize olarak kategorize edilebilmektedir.

İtalya çalışma vizesi kaç günde çıkar; 4 hafta ile 12 hafta arasında değişim gösteren bir bekleme süresi söz konusu olabilmektedir. İtalya iş arama vizesi 2023 yanıt süreci pandemi sebebi ile belirsiz bir hal almıştır. Başvurunun gecikme ve aksamlar ile karşılaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak başvuru tarihini belirlemelisiniz. Özellikle katılım sağlayacağınız özel tarihli bir etkinlik bulunuyorsa başvurunuzu en az 4 hafta öncesinde iletmelisiniz. İtalya iş arama vizesi 2023 hali hazırda bir kurumdan onay alan kişilerin vize almasına göre bir derece daha zor olabilmektedir. İtalya vizesi 2023 ülkeye işsiz şekilde girmeyi gerektirdiği için başvuru sürecinin analizi ve sizden istenen teminatlar da çeşitlilik arz edebilmektedir.

İtalya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

İtalya eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvuru adımlarında kabul aldığınız okul ile Türkiye’de bağlı bulunduğunuz lisans kuruluşunun iş birliği içerisinde olması gerekmektedir. Öğrenci değişim programı olan Erasmus kapsamında işlemlerin büyük bir kısmının Erasmus Ofisleri tarafından yerine getirildiği de görülmektedir.

İtalya eğitim & Erasmus vizesi 2023 alınırken eğitim alacağınız okulun diline hakim olduğunuzu, maddi olarak ülkeye giriş yapmanızın sonrasında herhangi bir sorun yaşanmayacağını garanti etmeniz gerekmektedir. İtalya vizesi 2023 kapsamında bir de öğrenciler için staj programları bulunmaktadır. Bu staj programlarında yer alabilmek için kişilerin kesinlikle kısmi zamanlı çalışma izni alması gerekmektedir.

İtalya Vize Reddi 2023

İtalya vize reddi 2023 alma nedenlerinin başında kesinlikle evraklarda meydana gelen eksiklikler ve yanlışlıklar başı çekmektedir. Ret yanıtı verildiği zaman hangi gerekçe ile ret aldığınıza ilişkin de bilgilendirme sunulacaktır. İtalya vize reddi 2023 olan kişilerin konsolosluğun belirtmiş olduğu zaman aralığında reddi itiraz başvurusunda bulunmanıza da imkan verilmektedir. Reddi itiraz başvurusu ile beraber vize başvurunuzun yeniden değerlendirmeye alınması da mümkün kılınacaktır. İtalya vizesi 2023 reddi itiraz sonrasında da kabul edilmezse yeniden vize talep etmeniz gerekmektedir. İlk vize başvuru adımında ret alan bireylerin sonraki vize işlemlerinde aracı danışman firmalardan destek alması sürecin artık daha pratik ve profesyonel şekilde tamamlanmasını mümkün kılacaktır.

 

İtalya Vizesi Almak Zor Mu? 2023

İtalya vizesi almak zor değildir bunun için ülkenin belirlemiş olduğu prosedürüne uygun şekilde başvuru yapılması gerekmektedir.

İtalya şu an Vize Veriyor Mu? 2023

İtalya devleti şu an Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlar ile ülkede yaşayan 3. ülke vatandaşlarına vize vermektedir.

İtalya Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı? 2023

3 ila 5 gün konaklama olacak şekilde İtalya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan vatandaşların ulaşım ve konaklama giderleri dışında banka hesabında en az 6000 TL bulundurması gerekmektedir.

İtalya Vize Veriyor Mu? 2023

Evet, İtalya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize vermektedir ancak sadece bordo pasaport için vize uygulaması vardır.

İtalya Vizesi Ne Kadar 2023?

İtalya vizesi her yıl konsolosluk tarafından güncellediğinden dolayı en son harç ücretleri hakkında resmi internet sitesinden bilgi almak gerekir.

İtalya Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı? 2023

İtalya vize prosedürüne göre vize almak isteyenlerin banka hesabında masraflar dışında en az 6 bin TL olması gerekmektedir.

İtalya Vize Veriyor Mu? 2023

İtalya tarafından umuma mahsus pasaportu olan Türk vatandaşları vizeye tabii tutulmaktadır ancak gri, siyah ya da yeşil pasaportlar için vize muafiyeti vardır.

Vize Başvurum Reddedildi Ne Yapmalıyım? 2023

Vize başvurusunun reddedilmesi halinde gerek yazılı gerekse şahsen itiraz hakkı bulunmaktadır. Konsolosluklar tarafından dosya incelenirken verilen ret kararını kaldırma imkanı bulunmaktadır.

İtalya Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı? 

İtalya vizesine başvuru yapacak olanların öncelikle konaklama ve ulaşım giderlerini karşılaması gerekir. Ardından banka hesabında 6 bin TL olması yeterlidir.

İtalya şu an Vize Veriyor Mu? 2023

İtalya devleti umuma mahsus pasaport hamişli Türk vatandaşlarına şu an vize vermeye devam ediyor, Hizmet, hususi ya da diplomatik pasaport hamili 90 gün vizeden muaftır.

İtalya Vizesi İçin Neler Gerekli? 2023

İtalya vizesi için başvuruda bulunmak isteyenler öncelikle vize başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır. Eksik, hatalı ya da güncel olmayan bilgiler ile yapılan başvurular reddedilir.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar? 2023

İtalya vizesi konsolosluk harç ücreti vize türüne, ülkede kalış sürecine ve başvuru yapan kişiye göre farklılık göstermektedir.

İtalya Vize Reddi Neden Meydana Gelir? 2023

Evrakların yanlış gönderilmesi, başvuru formunda eksiklik, başvuru aşamasında harç ödeme sürecinde yaşanan sorunlar ret yanıtı alınmasına neden olabilmektedir.

Başvuru Harcının İadesi Var Mı? 2023

Vize reddi alan kişilerin başvuru aşamasında yatırmış oldukları harcın iadesini talep etme hakları bulunmamaktadır.

Başvuru Süreci Ne Zaman Sonuçlanır? 2023

Başvuru sürecinin ortalama 4 hafta gibi bir zaman diliminde sonuçlanması tahmin edilmektedir.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir