MALTA VİZESİ HAKKINDA

Malta; hem eğitim açısından, hem de gelen turistlere sağladığı imkânlar açısından Türk vatandaşların da dikkatini çekmeyi başaran bir ülkedir. Schengen kapsamında bulunan ülkelerin arasında olan; Malta’ya sizlerde kısa süreli yolculuklar gerçekleştirebilirsiniz. İster Malta’da yaşayan aileniz ile vakit geçirmek için isterseniz de Malta’ya yerleşmek için Vize Ofisinden bilgi alabilirsiniz. Tüm vize işlemleriniz için sizlere yardımcı olacak, profesyonel ekibi ile Vize Ofisi Malta vizelerinizin de başvurularında sizlere yardımcı oluyor. Malta vizeleri ile alakalı birbirinden farklı kategorilerin olduğunu aklınızdan çıkartmayınız. Sizi ilgilendiren ve de Malta’ya gitme sebebiniz olan kategoriyi seçerek, istediğiniz tarihte vize başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Malta vizeleri ile alakalı bütün prosedür ve de diplomatik işlemlere hakim olan Vize Ofisi size kısa sürede başvurunuzu başlatabileceğiniz bir evrak listesi sulanabilir. Böylece kendi vize kategorinizin hangisi olduğuna karar vererek, ilgili evrakların toparlaması için harekete geçebilirsiniz. Hem zamandan tasarruf etmek, hem de bu işte güvenilir olduğunu kanıtlamış olan bir danışmanlık merkezine ihtiyaç duyuyorsanız; Malta vize başvurunuz için en doğru adresin Vize Ofisi olduğuna emin olabilirsiniz. Her yıl binlerce kişinin vize işlemlerini başarı ile gerçekleştiren Vize Ofisi Malta başvurunuz için de sizlere destek olmaya hazır. Malta Konsolosluğu, başvurunuza istinaden size bir randevu oluşturacaktır. Bu randevu esnasında biometrik veri paylaşımınız talep ediliyor. Eğer son beş yıl içerisinde parmak izi uygulamasına tabi olduysanız, veri talebinde bulunulmayabilir.

Malta

MALTA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Malta’nın kültürel ve de doğal güzelliklerini keşfetmek için çıkacağınız seyahatinizden önce Malta turistik vize müracaatında bulunmalısınız.  Bu müracaat esnasında, yetkililerin sizin başvurunuzu değerlendirmeleri için bazı beyanlarda bulunmanız gerekmektedir. Bu beyanları, ilgili formlar, dilekçeler ve de vize başvuru evrakları yardımı ile yapabilirsiniz. Başvuru dosyanızın içerisinde olması gereken evrakların listesine Vize Ofisinden ulaşmanız mümkün.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Malta vizesi almak için yapacağınız ilk turistik vize başvurunuz 30, ikinci ve daha sonra ki vize başvurularınız 90 güne kadar verilebilir.

Nereye Başvurulur: Malta vizeniz için de, vize başvurunuzun değerlendirmesi hakkında bilgi almak için de başvuruda bulanabileceğiniz yetkili kurum; Malta Konsolosluklarıdır.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Malta vizesi almanızın önünü açacak olan pasaportunuzun bazı özellikler taşıması gerekiyor. Pasaportunuzda eksik sayfa olmamalı, var ise; gerekli değişikliğin yapılması sağlanmalıdır.

Malta Schengen Vize Başvuru Formu: Schengen ülkesi her vize başvurusunda yer alan matbu evraklardan; Schengen vize başvuru formunda yer vereceğiniz bilgilerin bir kısmı şahsi, bir kısmı ise geçireceğiniz tatil detayları ile alakalıdır.

Biyometrik Fotoğraf: Çoğu ülkenin talep ettiği biyometrik fotoğraf boyutları farklılık göstermektedir. Bu farklılığı gözden kaçırmamalı ve Malta vize kriterlerine uygun olan 35 mm genişliğinde ki, 45 mm uzunluğunda ki 2 adet biyometrik fotoğrafı ilgili dosyada beyan etmelisiniz. Fotoğrafların arka yüzüne adınızı ve de TC’nizi yazmanızda istenebilir. Deforme olmamış ve de şu an ki görüntünüzden çok uzak olmayan, 6 ay içerisinde çektirmiş olduğunuz 2 biyometrik fotoğrafı da sunmanız mümkün.

Uçak Bileti ve Otel Rezervasyonları: Malta turistik vize alımı için yaptığınız başvurunuzda, sizin dönüş ve de gidiş tarihlerinizin yer aldığı beyanlarınızı destekleyecek nitelikte rezervasyonlarınız bulunmalıdır.

Finans Durumunuza İlişkin Belgeler: Türkiye’den çıkışınız dahil; seyahat masraflarınızın nasıl finanse edileceği yetkililer açısından önemli bir durumdur. Finans durumunuzu gösteren belgeler, seyahatinizde ki masraflarınızın kimin tarafından karşılanacağını da ortaya koyan belgelerdir.

İşyeri İzin Belgesi: İşveren yazısı da diyebileceğiniz bu belgenin amacı; işinize geri dönmek zorunda olduğunuzu ve de bu gezinin sadece kısa süreli bir turistik gezi olduğunu, işvereninizin bu süreç içerisinde izinli olduğunuzu belirtiyor olması gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen ülkelerinden herhangi birisine giderken, seyahat sağlık sigortanızı yaptırmanız istenmektedir. Bu sigortanın beyanı zorunludur. Ayrıca sigortanızın Malta dönüşünüzden sonra ki 2 haftayı da kapsaması gerekmektedir.

Mesleki Evraklar: Mesleğiniz ve de çalışma hayatınıza dair evrakların yer aldığı bu kategoride; işe giriş bildirgenizi, görevlendirme yazınızı, oda kaydınızı, maaş bordronuzu sunabilirsiniz. Çalışma hayatınıza ilişkin istenen evrak ise; sigorta hizmet dökümüdür. SGK’dan almanız mümkün olan bu evrakı, e-devlet üzerinden de temin edebilirsiniz. İş yeri sahipleri ise; kayıtlı oldukları oda kayıtlarını ve de ticaret odası kaydını sunmalıdır. ,Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Seyahat masraflarını karşılayacak sponsor beyanında bulunan kişilerin, sponsorları aile üyelerinden birisi ise; bu akrabalığı net bir şekilde beyan edecek olan nüfus kayıt örneğine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı

Dekont: Vize ücretiniz ödediğinize dair hesap belgesi.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Vize başvurunuzu, bulunduğunuz koşulları ve de seyahat tarihlerinizi planlayarak yapmalısınız. Önceden planladığınız seyahat çizelgesinin dışına çıkmamak için en az 3 hafta önceden vize başvurunuzu yapmalısınız. Sunduğunuz evraklara ek olarak farklı evraklarda istenebilir ya da vize başvurunuz ret edilebilir. Bu gibi durumalar hazırlıklı olmak amacı ile başvuru sürecinizi yolculuğunuzdan olabildiğince önce başlatmanız gerekmektedir.

Ne kadar Sürede Çıkar: İlgili konsolosluğa evrak tesliminizi yaptıktan sonra ki 10 gün içerisinde tarafınıza, başvurunuz hakkında çıkan karar bildirilecektir.

TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Malta Ticari Vize Başvurusu Nedir: İş akdi ya da feshi için ya da daha farklı bir ticari katılım için Malta ziyaretlerinizde almanız gereken vize; Malta ticari vizesi kapsamındadır. Ticari vizesi sahibi olabilmeniz için bazı belgeleri Malta Konsolosluğu’na sunmalısınız. Bu belgeler arasında her resmi başvuruda bulunurken sunmanız gereken resmi evraklar olduğu gibi mesleksel ve de maddi durumunuzu ortaya koyan farklı evraklarda mevcuttur.

Kaç günlük alınabilir: Malta ticari vizesi kısa dönemleri kapsamaktadır. İlgili ticari seyahatiniz ile alakalı yapmayı planladığınız vize başvurunuz onaylanırsa; 30-90 arasında vize kullanım hakkına sahip olabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Ticari vize başvurusu için başvurunuzu ileteceğiniz yer Malta Konsolosluğu’dur. Konsolosluğa gitmeden önce Vize Ofisi ile görüşüp, başvuru işlemleriniz için destek alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Türk vatandaşlarının Malta vizesi almak için müracaat ederken aslını sunması gereken önemli şeylerden birisi de pasaporttur. Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların, Malta’ya Türkiye üzerinden yolculuk etmek istemesi durumunda; pasaportlarının aynı şekilde aslını ibraz etmeleri gerekiyor. Bununla beraber; seyahatleri sonrasında Türkiye’de en az 3 aylık daha oturum izinleri olmalıdır.

Vize Başvuru Formu:  İlgili ticari vize başvuru formunda; başvuru amacınız, kişisel bilgileriniz ile almak istediğiniz ticari vize sürecine yönelik içerikler yer almalıdır. Formu imzalayarak dosyanızda bulundurmalısınız.

Biyometrik Fotoğraf: Ticari vize başvurunuz için ihtiyacınız olacak fotoğraf biyometrik fotoğraf standardındadır. Bu fotoğrafın ebatları ve de taşıması gereken özellikler ile alakalı gerekli desteği; Vize Ofisi yardımı ile alabilirsiniz.

Kimlik Fotokopisi: Çektirdiğiniz fotokopinin tek bir sayfada her iki yüzü de içermesine ve de okunabilir olmasına dikkat ediniz.

Uçak Bileti Rezervasyonu ve Hotel Rezervasyonları: Talep etmeniz halinde elde edebileceğiniz hotel rezervasyonlarınızı, vize süreniz boyunca boş gün kalmaksızın yetkililer ile paylaşmalısınız. Uçak rezervasyonunuz ile de alakalı olarak sadece uçak biletini değil, seçtiğiniz ulaşım türü ile alakalı ülkeye giriş ve de Malta’dan çıkış bilgilerinizi yetkililer bilmek isteyecektir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Hayat sigortası olan başvuru sahipleri bunun vize başvurusu için yeterli olduğunu düşünüyor olabilir. Ancak böyle bir durum kesinlikle mümkün değildir. Seyahat sağlık sigortası yaptırmayan şahısların vize başvuruları ret cevabı alacaktır. Talep etmeniz durumunda; Vize Ofisi ekibinden seyahat salık sigortası ile alakalı destek alabilirsiniz.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ticari Davetiye: Malta’da bulunan ticari etkinliklerde faal olmak adına vize alarak Malta’ya gitmeyi planlıyorsanız; hazırlamanız gereken belgeler arasında ticari davetiyenizin de olması gerektiğini unutmayınız. Ticari davetiyede; Malta’da ki kişi ya da kuruluş tarafından gönderilen davet yer almalı. Malta’da ki ticari etkinliklere katılımınızı meşrulaştıran bu davetiyede; davet beyanında bulunan kişinin kimlik bilgileri ve de katılımcı olacağınız faaliyetin varsa; kayıt bilgileri yer almalıdır.

Şirket Evrakları: Çalışmakta olduğunuz kuruma ilişkin toparlamanız gereken birkaç evrak bulunmaktadır. Resmi işlemlerde şirket ya da kurum ile ilgili sunduğunu evraklardan olan; imza sirküsü, son döneme ait vergi levhası, son altı aya ait faaliyet belgesi, ticaret odası kaydı varsa vekâletinizi şirket kaşesi ile beraber sunmalısınız. Ayrıca imzalarının da olduğundan emin olmalısınız.

SGK Hizmet Belgesi: Çalıştığınıza ve de görev tanımınıza ait hizmet dökümü.

 Maaş Bordrosu: Resmi yazışma kâğıdına alınmış; 3 aylık maaş bilgisini gösteren bordro.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Ticari faaliyetlerinize istediğiniz tarihte katılım gerçekleştirmek istiyorsanız, yolculuğunuzdan önce ki 2 hafta içerisinde başvuru yapmayı ihmal etmeyiniz.

Ne kadar Sürede Çıkar: Malta’ya ticari etkinliklerden dolayı gitmek istediğinizi beyan eden başvurunuzun sonucu 3-10 gün içerisinde açıklanmaktadır.  

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Malta’da yaşamını sürdüren yakınlarınız veya aile üyeleriniz olabilir. Onlarla tekrar bir araya gelmek için Malta’ya gitmek isterseniz, vize işlemlerinizi yorulmadan halledebilirsiniz. Aile ve arkadaş ziyareti yolculuğuna çıkabilmek için Malta vizesi alabilmelisiniz. İlgili vize ve de istenen evraklara ilişkin daha ayrıntılı bilgi için Vize Ofisi cumartesi günleri de 09.00 ile 16.00 arasında hizmet vermektedir.

Kaç Günlük Alınabilir: Aile ve de arkadaşlarınızı ziyaret etmek için 3 ay ile 6 ay arasında bir izin alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Aile ziyareti için gerekli başvuruları alan mercii Türkiye’de ki Malta Konsoloslukları’dır.

Gerekli Evraklar Nelerdir           

Pasaport: Pasaportunuza daha önce işlenen vizelerin kayıtlarını fotokopi şeklinde yetkililer ile paylaşmalı, son 10 seneden daha eski olmayan güncel pasaportunuzun aslını da yetkililere sunmalısınız.

Vize Başvuru Formu: Vize değerlendirme sürecinizin olumlu geçmesi ve de vize başvurunuzun olumlu olabilmesi adına; formda asla yanlış bilgiye yer vermemelisiniz. Formda; cep telefonunuzu, mail adresinizi varsa ev ve iş yerine ait sabit telefonlarınızı paylaşmalısınız.

Biyometrik Fotoğraf: Başvuru sahibinin kolayca tanınabileceği biyometrik fotoğraflar; Schengen ülkelerinin kriterlerine uyacak şekilde; arka fonda açık renkler tercihe dilerek çektirilmeli. 35*45 mm ebatları, kriterlere uygun olan fotoğraflardır.

Davetiye: Malta’ya vize alırken başvuru yapmak istediğiniz kategorinin aile ve arkadaş ziyareti kategorisi olduğunu unutmayınız. Dolayısı ile orada yaşayan yakınlarınızdan herhangi birisinin sizi davet etmesi bu vize çeşidi için aranan bir ölçüttür.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Banka Hesap Özeti: Vize başvurularınızı gerçekleştirmeden önce ki son 10 gün içerisinde bankanıza giderek, detaylı bir banka hesap özeti istediğinizi belirtiniz. Elinize geçen banka hesap özeti, önce ki 3 ayı göstermelidir. Bu evrak, resmi yazışma kâğıdına alınmalı ve de yetkilinin ıslak imzasını taşımalı.

Seyahat Dağlık Sigortası

Malta’ya Aile Ziyareti Vize Talep Dilekçesi: Malta’ya giderek birlikte vakit geçirmek istediğiniz aile, arkadaş ziyaretinizin bu amaca yönelik olduğunu anlatmanız gereken dilekçe.  

Malta Aile Ziyareti Vizesi Davetiyesi: Malta’ya sizi davet eden yakınınızın, sizi davet etme amacını açıkladığı dilekçe. Özel durumlarınızı bu dilekçede belirterek davetiye ile beraber sunabilirsiniz.  

Seyahat Planınıza Ait Evraklar: Aile ve arkadaş vizesi almanızın önünü açacak bir diğer evrak da; seyahat planınızdır. Seyahat planınızda Malta’ya gitmenizde ki niyeti ve de bu niyete uygun olan ziyaret programınızı somutlaştıracak detayları bildirmelisiniz.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Malta’ya gitmek amacı ile başvuracağınız vize için, en az 2 ay önce müracaatta bulunmalısınız.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Türkiye çıkışlı yolculuğu esnasında, gideceği ülkeye aktarma yapmak ya da transit geçmek amacı ile Malta havaalanlarında bulunması gereke kişi, Vize Ofisi’ni arayarak ilgili vize başvurusunu nasıl yapması gerektiğini öğrenebilir.

Kaç günlük alınabilir: Transit vize süreçleri sadece o ülkeden gidene kadar ki süreçleri kapsar. Bu süreçlerde; uçuşunuzu beklediğiniz süreç kadardır. Konaklama bu vize kapsamında yer almıyor.

Nereye Başvurulur: Asıl başvuru Malta Konsolosluğu’na yapılırken, yetkili acentelerden ya da Vize Ofisi’nden danışmanlık alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Malta vizenizin sonlanmasını takiben; gelecek 3 ayı da içerisinde alan bir pasaportunuz olmalı. Pasaportunuzun işlem süresi vize dönüşünüzde de bitmemeli, gerekirse yenileme işlemlerinizi vize başvurusundan önce gündeme getirebilirsiniz.  

Biyometrik Fotoğraf: 35*45 ölçüleri olan vize başvurularına özel biyometrik fotoğraf.

Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Fotokopisi

Vize Talep Dilekçesi: Vize başvurusunu yapan şahısın hazırlayacağı bu dilekçede; ziyaret amacı, yolculuk masraflarını taahhüt ettiği ve de yolculuk güzergâhını açıkça anlatan yazı.

Gidilecek Ülkenin Vizesi: Malta üzerinden transit olarak gideceğiniz ülkeye dair onaylanan vizenizi kanıtlar belgeler.

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Banka Hesap Belgesi

Ne zaman başvurmak gerekir: Uçak biletinizi dikkate alarak, müracaatınızı gerçekleştirmelisiniz. Son anda herhangi bir aksilik yaşanması adına; başvurunuzu yolculuktan önce ki 1 ay içerisinde başlatabilirsiniz.  

MALTA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Malta Vatandaşı Olunur: Malta hem doğal güzellikleri ile hem de vatandaşlık hakları, sosyal devlet anlayışı ile birçok Türk’ün yaşamayı hayal ettiği yerlerden birisi haline geldi. Bu ülkenin vatandaşları ile aynı haklara sahip olabilmeyi arzuluyorsanız; Vize Ofisi ile vatandaşlık detaylarına ilişkin görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Malta Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Vatandaşlık Başvuru Formu:  Malta geçtiğimiz yıllardan itibaren vatandaşlık başvurularını değerlendirmeye başladı. Özellikle yatırım yapmak isteyen kişilerin vatandaşlılarını olumlu şekilde değerlendiren ülke, başvurularınızı vatandaşlık başvuru formu ile değerlendirmeye alıyor.

Pasapot: Önce ki yurt dışı deneyimlerinizde işlenmiş olan pasaport sayfalarınız ayrıca fotokopisini, pasaportunuzun da aslını sunmanız beklenmekledir.

Biyometrik Fotoğraf: 35*45 mm ölçülerine sahip olması gereken Malta vatandaşlık başvurusu için gerekli olan, gözlüksüz çekilmiş ve de arka planı açık tonlu fotoğraf.

Doğum Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneği: Eğer anne ya da babanız Malta vatandaşı ise; Malta’da doğduğunuzu gösterir doğum belgesi sunmalısınız.

Oturum İzni Belgesi: En az 5 seneyi aşmış olan oturum belgenizi sunabilirsiniz.  

Finans ve Yatırım Durumunuzu Gösteren Belgeler: Malta, son yıllarda özellikle yatarım yapma taahhütünde bulunan şahısların vatandaşlık müracaatlarını olumlu olarak değerlendirebiliyor. Bu evraklar arasında yatırım yapacağınızı gösteren resmi bir yazışma ya, banka hesaplarınız Malta’da bulunan taşınmazlarınız da bulunabilir.

Evlenme Cüzdanı:  Malta vatandaşı olan eşinizin, kimlik fotokopisine, nüfus kayıt örneğinize ek olarak, evlenme cüzdanınız.

ERASMUS VİZESİ

Nedir: Malta, dünya ülkelerinde olduğu gibi kendi üniversitelerinde de farklı değişim programlarına giderek, öğrencileri misafir ediyor. Türk öğrenciler de; Malta’da ki Erasmus programlarına katılıp, vize alarak Malta’da okuma fırsatı yakalayabilir.

Kaç günlük alınabilir: Erasmus vize süreleri; ilgili üniversitenin değişim programına bağlı olarak 3 ya da 6 ay olarak değişebilir.

Nereye Başvurulur: Malta Konsolosluğu’na şahsen başvuran kişi, değişim programına katıldığını bu aşamada ispatlamalıdır. Vize Ofis ile görüşerek, sizden istenen evraklar ve de süreç hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.  

Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport

2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Diploma Asıllı

Hibe Belgesi

Kimlik Kartı Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

İkamet Beyan Dilekçesi

Uçak ve Rezervasyon Beyanları: Yolculuk bilgilerinizi ve de konaklayacağınız yerin beyanını Malta Konsolosluğu ile paylaşmalısınız.

Kabul Formu: Değişim programını gerçekleştiren kurum ya da okul tarafından gönderilir, başvuru sahibi tarafından da doldurularak teslim edilir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Erasmus vizesi almak adına yapacağınız başvurunuzu, yolculuk tarihinden 2-3 hafta öncesinde yapabilirsiniz.  

MALTA ÖĞRENCİ VİZESİ

Nedir: Malta’da ki eğitim kurumlarında öğrenci olmak isteyen ve Malta vatandaşlarının yararlandığı birçok fırsattan yararlanmak isteyen herkes; Malta öğrenci vizesine başvuru yapma özgürlüğüne sahiptir.

Kaç günlük alınabilir: Malta öğrenci vizesini; ilk başvuruda 6 ay için alabilir, bu süreyi eğitim süreniz boyunca uzatabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Malta öğrenci vizesi sahibi olmak için Malta Konsolosluğu’na başvurunuzu gerçekleştirebilir ya da işlerin daha profesyonelce yürütülmesi adına Vize Ofisi’nden de bilgi edinebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport

Öğrenci belgesi: Öğrencisi okuduğunuz son okuldan ya da e-devlet profilinizden alıp, güncel tarihli ve de imzalı (- imza da olabilir) olarak sunulmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Kimlik fotokopileri

Biyometrik Fotoğraf: Başvuru sahibinin güncel dış görüntüsünü yansıtan, belirli kriterlere sahip olan 2 biyometrik fotoğrafı Malta Konsolosluğu’na sunmayı unutmayınız. Her vize kategorisinde değişen biyometrik fotoğraf kriterleri için Vize Ofisi’nden destek alabilirsiniz.

Sponsor: Başvuru yapan kişinin eğitim ve de diğer masraflarını karşılayacak olan okul ya da kişiye dair beyan ve taahhütname paylaşılmalı. Taahhütnameyi noter onaylı hali ile sunmalısınız.

Öğrenci Vizesi İçin Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Eğitime başlayacağınız tarihten; 15 gün önce başvurunuzu yapmalısınız.

MALTA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Malta’da yaşayan eşinizin, ailenizin, çocuklarınızın ya da kardeşinizin yanına yerleşmek için Malta aile birleşim vizesine başvuruda bulunabilir, vize işlemlerine dair daha detaylı bir çalışma için Vize Ofisi ile çalışabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Yapılacak olan değerlendireme sonucuna göre belirlenen süreç; daha sonra başvuru yapılırsa uzatılabilir.

Nereye Başvurulur: Tek yetkili olan Malta Konsolosluğu’ndan başvuru alınıyor. Sizden istenecek evraklara ve de yapılacak olan Konsolosluk değerlendirmesine dair geniş çaplı bir bilgilendirme ve de danışmanlık almak, dosyanızı hazırlatmak için Vize Ofisi’ne güvenebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Malta Aile Birleşim vizesi başvurunuz için dolduracağınız form.

Pasaport

Fotoğraf: Fotoğraf biyometrik olmalıdır.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi ile Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Fotokopisi

Evlenme (varsa)  Kayıt Örneği Formu: Eşiniz Malta vatandaşı ise ya da vatandaşlığa geçtikten sonra evlendiyseniz, evlilik cüzdanı ile aile nüfus kayıt örneğini sunmalısınız.

Ne zaman başvurmak gerekir: Malta’ya yerleşmek istediğiniz tarihten 2 ile 4 hafta öncesinde başvurunuzu yaparsanız, değerlendirme süresi daha eksiksiz olabilir.  

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  Malta oturum ve çalışma izinlerine ilişkin yürürlükte olan vize.  

Kaç Günlük Alınabilir: Malta Çalışma izni 6 ay ile 3 yıl arasında ki bir süreyi kapsayabilir.

Nereye Başvurulur:  Malta Konsolosluğu’na; oturma ve de Malta çalışma izni alma amacını taşıyan müracaatınızı iletebilirsiniz.  

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Oturum ve de çalışma izni almak için başvuru yaptığınız esnada; bu belgenin aslını sunarken, daha önce herhangi bir Schengen ülkesine almış olduğunuz vize varsa, işlem sayfalarının da fotokopisini çekerek yetkililere iletmelisiniz.

35*45 mm Biyometrik Fotoğraf

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:  Aile ve akrabalık bağlarının, adres ve de soy bilgilerinin yer aldığı belge.

Ne zaman başvurmak gerekir: Başvuru yapacağınız en uygun tarihi ve de zamanı deneyimli vize danışmanları ile görüşerek belirleyebilişiniz. Bulunduğunuz özel durum ve de çalışma şartları göz önünde bulundurulup, yolculuğunuza en az 15 gün kala başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Vize reddi ile alakalı durumlar genel ve de kişiye özel olarak değerlendirilebilir. Kişinin özel durumları Malta vize kriterlerine uygunluk taşımıyorsa, vize başvurusuna olumsuz cevap verilebilir. Vize reddi ile alakalı süreci tekrar değerlendirmeleri için sürdürebilirsiniz.

İtiraz Hakkı: Malta Konsolosluğu’na verdiği olumsuz karardan dolayı itiraz iletme hakkınız var.

İtiraz Şekli: Vize başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesi sonucunda;  Malta Konsolosluğu’na yazılı olarak itiraz dilekçenizi gönderebilirsiniz.   

Ücret İadesi var mı?

Ücret iadesi ile ilgili şu an yürürlükte bulunan herhangi bir uygulama bulunmamaktadır.

 

VİZE ÜCRETLERİ

Malta vziesi almak için başvuru yapmaya hazırlanan herkesin, bu başvuru için ayırdığı belli bir bütçe olabilir. Başvuru sürecinde harcamanız gereken meblağ ile alakalı birçok farklı sonuç çıkabilir. En doğru bilgiyi, vize başvuru dosyanızı da hazırlatabileceğiniz Vize Ofisi’nden alabilirsiniz.

KONSOLOSLUKLAR

Malta İstanbul Konsolosluğu

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi