Vize Başvurusunda Uçuş Rezervasyonu Yapmak

Yurt dışında seyahatlerde vize başvurusu yaparken uçuş belge hazırlığı gerekmektedir. Gidiş ve dönüş şeklinde yapılan elçilik ibrazında gereken yazılı evrakların sunulması gerekiyor.

Vize Alırken Uçuş Rezervasyonu için Ne Yapmak Gerekiyor?

Vize alacak olanlar gidecekleri ülkenin konsolosluk- büyükelçilik kurumu tarafından talep edilen belgeleri hazırlamalıdır. Çok sayıda belge olduğu için her ne kadar kafa karışıklığı yaşansa da başvuru yapmak isteyenlerin tam bilgi alarak ilerlemesi gerekiyor. Bu açıdan gitmek istediğiniz ülkenin ilgili kurumunda gidiş-dönüş uçuş rezervasyon belgesi hazırlığı yapmalısınız.

İsim türleri belge taleplerinde uçuş rezervasyonu vs. isim açısından değişik talepler akılları karıştırmamalıdır.

 • Uçuş seyahat planı (onaylı)
 • Gidiş dönüş rezervasyon
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri (onaylı) gibi ifadeleri de bu süreçte görebilirsiniz.

Vize Uçuş Rezervasyonu Belgesi Tanımı

Gidiş ve dönüşle alakalı bazı ayrıntılı bilgileri barındıran vize uçuş rezervasyonu belgesi yolculuk için netlik ifade etmektedir. Neden konsolosluk kurumlarının bu belgeyi istediği net bir tarih aralığına göre seyahatinizle alakalı bilgiler alma talepleridir. Prosedür gereği bu işlemler yapılmaktadır.

Ne zaman uçak kalkış tarihi olduğu, dönüş bilgileri ve havalimanı IATA kodları hakkında detaylar öğrenilebilir. Teknik açıdan bu belgeye ihtiyaç olduğu için ilgili kurumlar önem vermektedir.

Uçak Bileti Tanımı

Genel bir tanımla yurt dışı uçak bileti hava yolu firması bünyesinde hazırlanan bir seyahat göstergesi evraktır.  Bu belgeyi seyahat firmasının kendisi de hazırlayabilir. Uçak içerisinde boş koltuklara göre istediğiniz sayıda yer belirli bir ödeme karşılığında kiralamış olursunuz. Bir uçak bileti içerisinde şu detaylar vardır:

 • Seyahat edecek yolcunun adı,
 • Gidilecek ülkenin ismi
 • Seyahat rezervasyon numarası ve kimliği,
 • IATA kodları (havalimanına ait)
 • Ödeme miktar göstergesi
 • Varsa bağlantılı uçuş detayları

Vize Başvuru Öncesi Uçak Bileti Rezervi

Uçak bileti rezervi ve vize başvuru gereklilikleri açısından bir zorunluluk yoktur. Uçak biletini alırken vize başvurusu için sunabilir ve vize aldığınızda bileti de satın alabilirsiniz.

Tek Yön Bilet Tanımı

Varış noktasına yönelik tek yönlü uçak bileti alabilir ve seyahatlerinizde varış noktasına ulaşabilirsiniz. Genellikle sınırlı süre yurt dışında kalmak söz konusu olduğu için gidiş dönüş biletleri şeklinde bilet alımı yapılmaktadır. Gittikleri ülkenin vatandaşı olan veya uzun vadeli oturma izni alanlar için tek yön olabilir.

Dönüş Bileti Tanımı

Dönüş bileti, gidilen ülkeden dönüş için alınan bileti ifade eder. Örneğin Türkiye’den Almanya’ya giden kişiler dönüş biletini seyahat öncesi alabilir.

Uçuş Rezervasyonu Hakkında

Bir ülkeye seyahat eden kişilerde uçuş rezervasyonu bazı bilgileri barındıran bir işlemdir:

 • Yolcu ismi
 • Uçuş adı
 • İşlem rezervasyon numarası
 • Seyahat gidiş dönüş tarihi
 • IATA kodları

Tek yön uçuş rezervasyonu yaptıranlarda genellikle gidiş dönüş talebi ile karşılaşılabilir. Çünkü o ülke vatandaşı olmayanlar için seyahatler sınırlı süre için verilen vizelerle mümkündür.

Sahte Bilet Tanımı

Herhangi ücret ödemeye gerek kalmadan alınan ve gidiş dönüş bilgilerini barındıran sahte biletlerde uçuş olanağı olmaz ancak bilgilendirme için kullanım olabilir.

Sahte Bilet Kullanmak mümkün mü?

Genellikle sahte bilet kullanımı ve oluşturulması önerilmez.  Başvuru amacıyla da bunu yapmamak önerilir. Uçak rezervasyonu yaptırırken tam ücret ödemesi ile risk olasılıklarını yok ederek işlemlere devam edebilirsiniz.

Büyükelçilikler Uçuş Rezervasyonu İsteme Nedeni

Bazı konsolosluklar ve elçilikler uçak rezervasyon işlemlerini zorunlu tutmasa da bazı yerlerde bu işlem şartı görülebilir.  Gidilecek ülke prosedürleriyle de alakalı bir durum vardır. Uçuş bileti satın almak zorunda olmamakla beraber önce vize evraklarını teslim edeceğiniz yerden bilgi alarak hareket etmeniz daha çok tavsiye edilen bir durumdur.

Rezervasyon yapılan bir seyahat için vize aldıktan sonra işlem yapılabilir. Başvuru öncesinde de gidiş-dönüş bileti alınması istenebilir.

Neden Gidiş Dönüş Uçuş Rezervasyonu Talep Ediliyor?

Ülkeden net çıkış tarihinizin belirlenmesi açısından büyükelçilikler hassas davranmaktadır.  Bir kişi başka bir ülkeye giderken bazı evrakları sunar ve bu evraklar aslında uluslararası düzeyde bir sorun çıkmamasını da amaçlar. Giriş çıkış izinleriyle alakalı olabilecek en sorunsuz şekilde işlemlerin yürütülmesinde seyahat açıklamalarının evrakla kontrol edilmesi de amaçlanır.

Netlik arayışı olduğu için gidiş dönüş uçuş rezervasyonu açısından belge sunmalısınız. Tüm diğer evraklarla beraber vize onay koşullarını iyi değerlendirmelisiniz.

Uçuş Rezervasyonu ve Vize Süresi Uyumu Nedir?

Seyahatiniz için aldığınız uçuş rezervasyonuyla vize süresi uyumlu olmalıdır çünkü vize tipine uygun olarak bir seyahat süresi belirlenmektedir. Bir açıdan seyahat planına uygunluk açısından da değerlendirme yapıldığı için konsolosluk ayrıntılara önem verir.

Vize Almadan Önce Büyükelçiliğe Başvuru Hangisine Yapılır?

Farklı ülkelere gidecek olanlar için hangi ülkenin büyükelçilik kurumuna başvuru yapılacağı vize türüne göre değişebilir. AB ülkelerinde Schengen Bölgesi için ülke ziyaretlerinde kısa süreli Schengen vizesi alınabilir. Bu vize dışında daha farklı ülkelere gidecek olanlar hangi ülke için alacaklarsa o ülke için başvuru yapmalı ve ayrı şekilde belgeleri hazırlamalıdır.

Farklı ülkelere yapılacak vize başvurularında evrakları elçilikten istenen belgelere göre hazırlamalısınız.  Her ülkenin vize alma süreci aynı olmayabilir. Başvuru öncesi 3 aylık süreçte bu işlemler yapılmalıdır.

Vize Başvurusunda Uçuş Rezervasyonu Yapmak

Yapılan vize başvurusunda onaylı uçuş rezervasyonunu almak için şu adımlara ve detaylara önem vermelisiniz:

 • Alacağınız uçak bileti iade edilebilir özellikte olmalıdır.
 • Uçak bileti rezervasyonunu 72 saatlik olacak şekilde yaptırmak
 • Süreç 15 güne kadar yayılabilir. Rezerv edilen uçuş süresiyle alakalı olarak uzun vadeli işlem yapılmalıdır.
 • Gidiş dönüş rezervasyonu odağında işlem yaptırmak gerekiyor, vize alacaklar için bu önemlidir.

İnternet Sitelerinden Uçak Bileti Rezervasyonu Yapmak

İnternet üzerinden uçak bileti rezervasyonu işlemlerinde ödemesiz şekilde yer ayırtma işlemi yapabilirsiniz.

 • Uçuş rezervasyonu yaparken tam ödeme olmadan şu işlemler takip edilebilir:
 • Bilet satan internet adresine girin.
 • Seyahat paketi seçeneklerinden kendi durumunuza uygun olanı seçin
 • Uçuş detayları hakkında size iletilen bilgileri bulun
 • Belirli kısım ödemesi yaparak e posta detayları alın.

İade Edilebilir Uçak Bileti Vize Başvurularında Ne Anlama Geliyor?

İade edilebilir uçak bileti konusu birçok vize başvurusu yapan kişinin merak ettiği bir detaydır. Konsolosluğa başvuru yaparken uçak bileti satın almanız isteniyorsa iade edilmesi mümkün bilet almalısınız. Bunun da nedeni vize reddi durumunda biletinize ödediğiniz parayı geri alabilmenizdir.

Havayolu şirketi çeşitlerini inceleyerek adımlar atabilirsiniz. İadeli biletlerin diğer biletlere göre fiyat açısından farkları olduğu da unutulmamalıdır.

Uçak biletlerinde iade işlemleri olacağında ekstra ücretler gerekebiliyor. Fakat bu ödenen miktar uçak biletinden düşük bir miktardır. Yani bilet aldığınız konusunda endişe etmeyeceğiniz bir miktarı iade için ödemeniz gerekebilir.

Uçak Bileti Rezervasyonun Yerli Seyahat Şirketleri Üzerinden Yapmak

Ülke içi kaynaklı hizmet veren yerli havayolu şirketi üzerinden uçak bileti rezervasyon işlemi yapılırken sabit işlem ücreti bilet ücretinin %10’u kadarını alarak işlem yapmaktadır.

Uçak Bileti Bekletme Nedir?

Bazı durumlarda havayolu şirketi uçuş rezervasyonu sunmadığı için araştırma sürecinde uçak bileti bekletme ile işlemler sürdürülebilir.

Bilet bekletme işlemi için ek ödeme gerekebilir. Bekletme taleplerinde 30 dolara kadar işlem ücreti istenebilmektedir. Ancak havayoluna bağlı şekilde gün sayısı ve bazı diğer koşullarda etkili bir durum olabilir.

Uçak Bileti Rezervasyonu Ücretsiz Bekletme

Uçak bileti rezervasyonu bekletme hizmetlerinde bazı havayolu şirketleri 3 güne kadar limitle ücretsiz işlem yapabiliyor. Bu özellikten faydalanmak için havayolu firmasıyla görüşmelisiniz.

Tek Yönlü Uçuş Rezervasyonu Vize başvurularında kabul edilir mi?

Vize başvurularında tek yönlü uçuş rezervasyonu kabul edilip edilmediği merak ediliyor. Eğer gideceğiniz ülkede kalıcı bir şekilde konaklama izniniz yoksa bu mümkün değildir. Tek yönlü gidişiniz vatandaşı olduğunuz ülke için ek talep gerektirmezken sınırlı seyahatlerde gidiş dönüş biletlerini zorunlu kılmaktadır.

Vize başvurusu olumsuz sonuçlanmaması adına yapılan uçuş rezervasyon tarihi ve seyahat tarihlerinizin birbiriyle tutarlılık göstermesi önemlidir.

Sahte Uçak Bileti Rezervasyon Belgesi Hakkında Önemli Bilgiler

Sahte uçuş rezervasyonlarında bir kod olmadığı için uçak bileti alırken bu işlem pek önerilmemektedir. Çeşitli fotoğraf düzenleme programları ile yapılan sahte bilet uygulaması yerine seyahat amacına uygun şekilde gerçek iade edilebilir evrak almanız önerilir.

Vizenizin reddedilmesi olasılığını azaltmak için kullandığınız belgelerin önemi büyüktür. Vize reddi dışında gelecek dönemlerde ülkeye yeniden girişte sorun çıkmaması adına da işlem yapılmalıdır.

Gidiş Dönüş Uçak Bileti İsteyen Ülkeler

Gidiş dönüş uçak bileti isteyen ülkeler Schengen bölgesindeki ülkelerde ve bazı kısa süreli seyahat edilecek ülkelerde gerekmektedir. İngiltere vizesi için tıklayın.

Uçak Rezervasyonu Kaç Gün Geçerli?

Rezervasyon yapıldıktan sonraki en az 7 gün en fazla 355 gün süreyle geçerli olmaktadır.

Yurtdışı Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden çevrimiçi bir şekilde ya da yetkili kişilerle konuşularak uçak bileti rezervasyonu işlemi kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Vize İçin Uçak Bileti Almak Gerekir Mi?

Kesin bir yargı bulunmamakla birlikte uçak biletleri kişinin seyahat etmeyi istediği ülkeye gideceğini kanıtlayan resmi bir belgedir. Kişinin hangi gün saat kaçta gideceği ve ülkesine geri döneceği tarih kanıtlanmaktadır.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

One Comment

 1. Merhaba iyi günler dilerim. Hocam benim bir sorum var. Yardımcı olur musunuz? Örneğin 20 eylüle vize randevusu aldım ve vize randevusuna gitmeden önce 20 Ekim gidiş ile 10 Kasım dönüş uçak bilet rezervasyonu yaptım. Rezervasyon süreleri en fazla 10 gün. Vize işlemleri ortalama 20 gün sürüyor, demek istediğim vizem çıkmadan önce zaten rezervasyon sürem dolacak. Ve elçilik vizem sonuçlanmadan önce rezervasyon sürenin doğacağını biliyor. Bu nasıl olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir