ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

UYARI: Romanya vize başvurusu için randevu almanız zorunludur. Gerekli evraklar listesi ve başvuru formu için ücretsiz telefon desteği alın.

Romanya’ya gidebilmemiz için vize almamız gereklidir. Romanya’dan vize alabilmemiz için bazı şartları yerine getirmemiz gerekir.

Romanya Vize Başvurusu

Romanya’ya gitmek için öncelikle hangi vizeye başvuru yapacağımızı bilmemiz gerekir. Romanya turist, ziyaret, şoför ve öğrenci vizesi olmak üzere çeşitli kategorilerde vize vermektedir. Hangi vize türünden vize alabileceğimizi belirledikten sonra gerekli evrakları temin etmemiz gerekir.

Romanya Vize Reddi Sonrası Sunulması Gereken Vize Evrakları

Romanya vize reddi yapmasın diye istenilen bütün evrakları eksiksiz temin etmeliyiz. Başvuracağımız vize türüne göre istenilen evraklar değişiklik gösterebilir.

Genel olarak vize başvurusunda;

 • Vize Başvuru Formu, (Mutlaka online olarak doldurmalı ve teslim etmeliyiz. Bu formdaki bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmamız vize almamızı kolaylaştıracaktır. )
 • Pasaport,(Pasaportumuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay daha olması ve 2 sayfalık boş yeri olması gereklidir.)
 • Dilekçe, (Romanya’ya ne amaç ile gittiğimizi ve ne kadar süre kalacağımızı belirten İngilizce olarak hazırlanmış vize talep dilekçesine ihtiyacımız vardır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Son 3 aylık dönemi gösteren bankadan aldığımız, ıslak imzaya sahip adımıza ait banka hesap dökümü,
 • Ekstra bir gelire sahipsek örneğin kira gelirimiz var ise bunları ispat edebileceğimiz belgelerin tümü,
 • E-devlet aracılığıyla alacağımız nüfus kayıt örneği,
 • Kimlik kartı fotokopimiz,
 • Uçak ve konaklama için yaptığımız rezervasyon bilgilerini gösteren belge,
 • Sağlık sigortası,
 • Vize için yatırdığımız ücret dekontu istenilen evraklardır.

Romanya Vize Reddi ve Çözümü (2021)

Vize Ücreti

Vize türüne göre yatıracağımız vize ücreti de değişiklik gösterir. Kısa süreli bir vize alıyorsak 80 Euro, uzun süreli bir vize alıyorsak 120 Euro ödememiz gerekir.

Eğer bilimsel bir çalışma yapmak ya da eğitim görmek amacıyla Romanya’ya gidiyorsak vize ücretinden muaf tutuluruz.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya vize başvuru formunu doldurduktan sonra Romanya Konsolosluğu tarafından bir randevu tarihi verilir. Verilen bu tarihe kadar vize için gerekli olan evraklarımızı temin etmemiz gereklidir. Verilecek randevu tarihini kendimiz belirleyemediğimiz için evrakları önceden hazırlamak bize zaman kazandırır.

Vize Neden Reddedilir?

Başvuru formunu eksik veya yanlış doldurmamız vizemizin reddedilmesinde en önemli etkendir. Ekonomik durumumuzun yetersiz olması, yanlış vize türü tercihi, konaklama rezervasyonlarımızın olmaması ve Romanya Konsolosluğunun kendi ülkemize geri dönüşümüzle ilgili bazı şüphelerinin olması vizemizin reddedilmesine sebep olur.

Romanya Şu An Vize Veriyor Mu?

Romanya koşullara uygun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize veren ülkelerdendir. Konsolosluklara yapılan başvurular kısa sürede onaylanır.

Romanya D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Romanya’da 90 günden fazla kalmayı sağlayan ulusal vize kategorisinde olan D tipi vize 4 ile 15 gün aralığında onaylanmaktadır.

Romanya Vize Kolay Mı?

Romanya vizesi almak birçok Avrupa ülkesine göre kolaydır ancak ilk kez yurt dışına çıkacak olanlar açısından zor olabilmektedir.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı