Romanya Vizesi

Romanya devleti ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Romanya vize istiyor mu konusunda araştırma yapan Türk vatandaşlarından umuma mahsus pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Diğer vize türlerine sahip olan Türkler 180 gün içerisinde 90 gün vizeden muaf tutulur.
Romanya vizesi seyahat amacına göre başvuru yapılacak birçok farklı türe ayrılmaktadır. Turistik, ticari, transit, havaalanı, şoför, öğrenci, aile birleşimi, kültürel, bilimsel araştırma, aile ziyareti ve dini faaliyetler vizesi şeklinde farklı çeşitleri bulunmaktadır.
Romanya vizesi başvurusu Ankara’da bulunan büyükelçilik ile İstanbul veya İzmir’deki konsolosluğa yapılmaktadır. Başvuru işlemlerine başlamadan önce online olarak randevu talep edilmelidir. Vize başvurusu için gerekli olan işlemlerin tamamlanmasında Vize Ofis başvuru sahiplerine izlenmesi gereken adımlar konusunda yardımcı olur.
Romanya vizesi evrakları alınacak vize türüne göre değişir, standart evrakların dışında öğrenci, şoför, çiftçi ve meslek gruplarına göre farklı evraklar talep edilmektedir.
Romanya vizesi ücreti kısa süreli vize ile uzun süreli vize türlerine göre farklılık göstermektedir. İki vize arasında en az iki kat fark bulunmaktadır.

Menü
Destek Hattı