• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353

Romanya Vizesi

Romanya devleti ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Romanya vize istiyor mu konusunda araştırma yapan Türk vatandaşlarından umuma mahsus pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Diğer vize türlerine sahip olan Türkler 180 gün içerisinde 90 gün vizeden muaf tutulur.

Romanya vizesi seyahat amacına göre başvuru yapılacak birçok farklı türe ayrılmaktadır. Turistik, ticari, transit, havaalanı, şoför, öğrenci, aile birleşimi, kültürel, bilimsel araştırma, aile ziyareti ve dini faaliyetler vizesi şeklinde farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Romanya vizesi başvurusu Ankara'da bulunan büyükelçilik ile İstanbul veya İzmir'deki konsolosluğa yapılmaktadır. Başvuru işlemlerine başlamadan önce online olarak randevu talep edilmelidir. Vize başvurusu için gerekli olan işlemlerin tamamlanmasında Vize Ofis başvuru sahiplerine izlenmesi gereken adımlar konusunda yardımcı olur.

Romanya vizesi evrakları alınacak vize türüne göre değişir, standart evrakların dışında öğrenci, şoför, çiftçi ve meslek gruplarına göre farklı evraklar talep edilmektedir.

Romanya vizesi ücreti kısa süreli vize ile uzun süreli vize türlerine göre farklılık göstermektedir. İki vize arasında en az iki kat fark bulunmaktadır.

Kategoride Ara
Romanya Vizesi 2022
Romanya Vizesi 2022

Romanya vizesi 2022 yılında da aynı vize esasları ve vize gereklilikleri ile birlikte verilmektedir. Bu vize için başvuruda bulunacak kişilerin; ...

 • 2
 • 0
 • Romanya Vizesi
Romanya Vizesi: 2021 Vize Başvurusu
Romanya Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

İçerisinde bulunacağınız güncel koşullara göre değişen vize evrakları ile ilgili Vize Ofisi merkezlerimizle iletişime geçebilirsiniz. Romanya vizelerini almak istediğinizde Schengen ...

 • 34
 • 0
 • Romanya Vizesi
Romanya Oturum Başvurusu
Romanya Oturum Başvurusu

Erasmus öğrencisi olarak uzun dönem vize veya oturum izni başvurularını yapmayı düşündüğünüzde, Vize Ofisi merkezlerimizle iletişime geçebilirsiniz. ...

 • 16
 • 0
 • Romanya Vizesi
Romanya Vizesi Sık Sorulan Sorular
Romanya vizesi almak için dış temsilciliklerin İnternet sitesinden bir kullanıcı hesabı oluşturularak online başvuru formu doldurulmalıdır. Vize için gerekli evraklar İnternet ortamında sisteme yüklenir. Belirlenen vize randevu tarihinde konsolosluğa gidilmeli başvuru formu çıktısı ve gerekli evrakları vize yetkilisine teslim edilmelidir.
Romanya vize işlemleri İnternet ortamından yürütülür ancak e-vize uygulaması yoktur. Vize onayı pasaporta basılır, bu yüzden online olarak vize randevusu alınmalı ve konsolosluğa vize randevusuna gidilmelidir.
Romanya Schengen vize bölgesinde bulunmaz. Sadece Romanya vizesi sahibi olanlar Almanya’ya vizesiz seyahat edemezler. Schengen vize sahipleri ise Romanya’ya giriş çıkış yapabilirler, bu seyahatlerinin ardından Almanya’ya da seyahatte bulunabilirler.
Romanya vize evrakları talep edilen vize türüne göre değişebilmektedir. Turistik, Ticari vizeler için farklı vize evrakları vermek gerekir. Bunun yanı sıra her vize türü için istenen ortak evraklar bulunmaktadır:
 • Pasaport ve fotokopisi
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formu ve dilekçesi
 • Vukuatlı nüfus kaydı
 • Uçak ve otel rezervasyonları
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Mali belgeler, banka hesap özeti, maaş bordroları
 • Mesleki bilgiler
Çok girişli vizelerde Romanya vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilmektedir. Aynı şekilde çok girişli Bulgaristan vize sahipleri Romanya’ya giriş çıkış yapabilmektedir. Tek girişli vizelerde ise Romanya’dan Bulgaristan’a giriş yapmak mümkündür ancak Romanya’ya geri dönmek için Bulgaristan’daki Romanya konsolosluğundan transit geçiş vizesi almak gerekir.
Romanya’da çalışmak isteyen kişiler başvurularını Romanya dış temsilciliklerine yapmaları gerekmektedir. Çalışma vizesi uzun süreli vize statüsündedir ve Romanya’da oturum hakkı tanımaktadır. Romanya çalışma vizesi almak isteyenler Romanya’daki şirketin göndereceği Romanya Göçmenlik Bürosu’ndan alınan çalışma izin belgesini sunmalıdır. Çalışma izin belgesinde işin niteliğini belirtilmelidir, çalışma şartları, meslek bilgileri, aylık maaş bilgileri, mesai saatleri bilgileri bulunmalıdır.
Romanya vizesi sahipleri vize süreleri kadar Bulgaristan’a geçiş yapıp bu ülkede kalabilirler. Transit geçişler için bu süre 4-5 gün ile kısıtlanmıştır.
Romanya Schengen vize bölgesi ülkesi değildir, ancak Schengen vize sahipleri ve Bulgaristan vize sahipleri Romanya’ya giriş yapabilmektedir. Doğrudan Romanya vizesi almak isteyenler Romanya dış temsilcilikleri İnternet sitesi üzerinden online vize başvuru formu doldurur ve vize randevularını alırlar. Dış temsilciliklerde vize onayı verilirse Romanya’ya seyahat yapabilirler. Rusya Turistik vizeleri dolar üzerinden tahsil edilmektedir, vize süresine göre 160 dolar ile 245 dolar arasında değişebilmektedir. Rusya Ticari vizeleri 160 dolar-230 dolar fiyat aralığındadır. Rusya Aile Ziyaret Vizesi ücreti 105 dolardır, Aile Birleşimi vizeleri ise 120 dolar olarak tahsil edilmektedir.
whatsapp