Romanya Vize Evrakları: 2021 Tam Liste - Vize Ofisi
Romanya Vizesi İşlemleri

Romanya Vize Evrakları: 2021 Tam Liste

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya seyahati planlıyorsanız vize sahibi olmalısınız. Vize aldıktan sonra Romanya`ya seyahat edebilirsiniz.

Romanya turist vizesi sayesinde kısa süreli ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Schengen ülkeleri arasında yer alan Romanya, Schengen vizesi ile Romanya seyahati yapmanıza olanak sağlamaktadır. Fakat Romanya vizesi ile Schengen ülkelerine giriş yapmak mümkün değildir.

Romanya turistik vizesi başvurusunda bulunmak için talep edilen belgeleri hazırlamalısınız. Bu belgeler başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca Romanya Büyükelçiliği tarafından ek evraklar talep edilebilir.

Başvuru işlemi için size yakın olan başvuru merkezine giderek vize sürecini başlatabilirsiniz. Vize sürecini başlatmak için gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde yanınızda getirmelisiniz. Aksi taktirde vize başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Romanya Vize Evrakları: 2021 Tam Liste 1 – romanya vizesi gerekli evraklar

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Romanya vizesine sahip olmak isteyenler mesleki durumlarına göre gerekli evrakları hazırlamalıdır. Belirtilen evraklardaki bilgilerin gerçeği yansıtması gereklidir.

Vize için gerekli evraklar arasında yer alan başvuru formunun içerisinde beyan ettiğiniz bilgiler evraklarınız ile uyuşmalıdır. Ayrıca formu evraklarınız ile desteklemelisiniz.

Romanya vizesi için gerekli evraklar genel olarak aşağıdaki belgelerden oluşmaktadır.

 • Romanya Vize Başvuru Formu – Formu eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve imza atmalısınız.
 • Pasaport – Pasaportun geçerlilik süresi vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olmalıdır. Pasaportta 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.
 • Kimlik Belgesi – Kimliğinizin fotokopisini yanınızda götürmelisiniz.
 • Nüfus Kayıt Örneği – Aile ve ikametgah bilgilerini içeren nüfus kayıt örneği evraklara eklenmelidir.
 • Biometrik Fotoğraf – Fotoğraf 35×45 mm ebatlarında olmalıdır. Son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Yüz tam görünmeli ve beyaz arka fon kullanılmalıdır.
 • Seyahat Rezervasyon Belgesi – Otel ve uçak biletlerini içeren rezervasyon belgelerini evraklarınıza dahil etmelisiniz.

  >>>  vizeofisi.com/vize-davetiye-mektubu nasıl olmalıdır. 

  >>> vizeofisi.com/vize-konaklama-belgesi  Otel veya konaklama belgesi ücretsiz bir şekilde orjinal bir şekilde nasıl yapılır.

  >>>  vizeofisi.com/vize-ucus-rezervasyonu Ücretsiz bir şekilde nasıl yapılır, öğrenmek için tıklayınız.

 • Banka Hesap Dökümü – Banka hesabınızda ortalama 5.000 TL`lik bakiye bulunmalıdır. Son 3 aya ait olan hesap hareketinin çıktısını da yanınızda getirmelisiniz.
 • Seyahat Sağlık Sigortası – Sağlık sigortası için minimum 30.000 Euro poliçe teminatı olmalıdır.
 • Romanya Vize Ücreti 
 • Vize Talep Dilekçesi – Bu dilekçe seyahat amacına uygun yazılmalıdır. Dilekçe diğer evraklar ile desteklenmelidir.

Başvuru yapan kişiler çalışan veya işveren olması durumunda ek evraklar sunmalıdır. İşveren ve çalışanlar için gerekli olan mesleki evraklar aşağıdaki şekildedir.

 • Faaliyet Belgesi
 • Vergi Levhası
 • Sicil Gazete
 • Oda Kayıtları
 • SGK Hizmet Dökümü – Çalışan kişiler 4A işe giriş belgesiyle sunmalıdır. İşverenler ise 4B belgesi ile sunmalıdır. 
 • Firma Yazısı – Çalışan kişinin seyahat süresi boyunca izinli olduğunu onaylayan şirket yazısı hazırlanmalıdır. Bu yazı şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır.
 • Maaş Bordrosu – Son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu belgelerine eklenmelidir. Bazı durumlarda banka hesap dökümü istenebilir.

Eğer başvuru sahibi ev hanımı, işsiz veya öğrenci ise sponsor belirtmelidir. Sponsora ait olan evraklar hazırlanmalı ve başvuru belgeleri arasında yer almalıdır.

Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya vize başvuru formu vize başvurusunda bulunacak kişilerin hazırlaması gereken belgeler arasında yer almaktadır. Romanya Konsolosluğunun başvuru sahibi hakkında bilgi alması için başvuru formu oldukça önemlidir.

Romanya vize başvuru formu doldurulması zorunlu belgelerdendir. Vize başvuru işleminin ilk adımını başvuru formu oluşturmaktadır.

Başvuru formunu indirmek için vize şirketinizin sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğer nasıl indireceğinizi bilmiyorsanız şirket yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Romanya vize başvuru formunu indirdikten sonra online bir şekilde doldurabilir ve çıktısını alabilirsiniz. Başvuru formunda bilgilerin eksiksiz ve gerçeği yansıtacak şekilde olması gereklidir.

Başvuru formunda doğru bilgiler vermeniz hayati önem taşımaktadır. Çünkü Konsolosluk sizin hakkınızdaki tüm bilgilere forum sayesinde ulaşacaktır. Ayrıca forumda verdiğiniz bilgiler ile evraklardaki bilgilerin aynı olması gereklidir.

Başvuru formu ile evraklar arasında uyumsuzluk tespit edilmesi durumunda vize başvurunuz reddedilecektir. Ayrıca yanlış başvuru formu ülkeye girişinizin zorlaşmasına ve para cezası almanıza sebep olacaktır.

Peki Romanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? Başvuru formunu Türk veya İngiliz dilinde doldurabilirsiniz. Formu doldururken tükenmez kalem kullanmalısınız. Ayrıca büyük harfler kullanmalı ve başvuru belgeleri ile desteklemelisiniz. Son olarak belirlenen kutucuğa 35×45 mm ebatlarında olan fotoğraf yapıştırmalı ve imza atmalısınız.

Başvuru formundaki imzanızın pasaporttaki ile aynı olmasına özen göstermelisiniz. Farklı imzalar başvuru formunun reddedilmesine sebep olacaktır.

Romanya vizesi güncel olan form ve dilekçelere >> vizeofisi.com/romanya-vize-formu bağlantısından Ücretsiz bir şekilde ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Romanya Vize Randevu Nasıl Alınır?

Romanya vize randevusu önceden belli değildir. Randevu alacağınız tarih önceden belli olmadığı için bu işlemi daha erken başlatmalısınız. Aksi taktirde vize başvuru süreci uzamış olacaktır.

Romanya vize randevusu almak için Konsolosluğun online hizmetinden yararlanabilirsiniz. Online hizmetten yararlanmak için başvuru formunuzu dikkatli bir şekilde doldurmalı ve Konsolosluğa sunmalısınız.

Konsolosluk tarafından formunuz detaylı bir şekilde incelenmektedir. Ardından duruma bağlı olarak hangi gün ve saatte Konsolosluğa gelmeli olduğunuz belirtilir. Bu bilgiler mail olarak iletilir.

Konsolosluk randevusu genellikle 5 ila 7 gün arasında alınmaktadır. Fakat yoğunluk ve bayram günleri sebebiyle bu süreç daha uzun olabilir.

Son olarak başvuru işlemine gitmek için bilmeniz gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Konsolosluğa şahsen sizin gitmeniz olacaktır. Sizin yerinize 3 şahıs veya akrabanız gitmesi durumunda vize başvurusu iptal edilecektir.

Romanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Romanya`ya seyahat etmek isteyen bireyler, konsolosluk harç ücreti ödemelidir. Eğer başvuru işlemini Konsolosluk veya Büyükelçilik ile gerçekleştireceksiniz vize danışmanlık ücreti de ödemelisiniz. Bunlara ekstra olarak biometrik fotoğraf ve başvuru formu ücretleri de ödemek zorundasınız.

 • Romanya Vizesi – 60 Euro (C tipli)
 • Romanya Vizesi – 120 Euro (D tipli)
 • 6 Yaştan küçük çocuklar için – Ücretsiz
 • Romanya Turistik Vize Ücreti – 80 Euro

Belirtilen tutarlar vize süresine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca kur değişiminden dolayı fiyatlarda her daim değişmeler yaşanabilir. Bu nedenle güncel vize ücretlerinden haberdar olmak için vize firmanız ile irtibata geçmelisiniz.   

NOT: Vize başvuru süreciniz olumsuz sonuçlanması durumunda Romanya vize ücreti geri iade edilmemektedir.

Romanya vize başvuru prosedürünü kolaylaştırmak ve daha hızlı işlemesini sağlamak adına danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Danışmanlık hizmeti için ekstra ücret ödemelisiniz. Danışmanlık ücreti ödeyerek başvuru formu hazırlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra belgelerin fotokopisini alabilir ve daha birçok hizmetten yararlanabilirsiniz.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bu soruya net bir cevap vermek doğru olmayacaktır. Çünkü başvuru işlemini tamamladıktan sonra bazı sebeplerden dolayı vize sonuçlanması gecikebilir. Vize sürecinin gecikmemesi adına önceden planlama yapmalısınız.

Başvuru süresinin uzama sebepleri genellikle Konsoloslukta yaşanan yoğunluk ve bayram günleridir. Bunların yanı sıra ek belge talep edilmesi gibi durumlar da sürecin uzamasına sebep olacaktır. Tüm bunları göz önüne alırsak başvuru işlemini en az 1 ay önce başlatmanız gereklidir.

Peki, normal şartlarda Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar? Romanya vizesi sorun yaşamadığınız taktirde 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak resmi tatiller, sistem arızaları gibi sorunlar çıkması durumunda süreç uzayacaktır. Bunların dışında kişi ile ilgili şüpheler olduğu taktirde ek belge talep edilebilir.

Bunların dışında mülakata çağrılabilirsiniz. Mülakata çağrıldığınız zaman size bazı sorular sorulacaktır. Bu sorulara net ve doğru cevaplar vermeniz gerekir. Sorulara yanlış cevaplar vermeniz başvurunuzun reddedilmesine sebep olacaktır. Ayrıca mülakat yapılması vize sürecini geciktiren unsurlar arasında yer almaktadır. 

Romanya vize şartları için >> vizeofisi.com/romanya-vize sayfasından başvurunuz için gerekli olan koşulları öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
 • ×