• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353

Zambiya Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

  • 2
  • 0
  • Zambiya Vizesi
İçindekiler


Zambiya Vizesi Hakkında

Zambiya, egzotik doğası ve farklı kültürü ile ön plana çıkan bir Afrika ülkesidir. Afrika kıtasının en çok turist çeken ülkelerinden biri olan Zambiya’ya her sene belli dönemlerde binlerce turist akın ediyor.

Yabancı uyruklu kişilerin gözde ülkelerinden biri olan Zambiya da bu durumda bazı vize taleplerinde bulunabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de Zambiya seyahatlerinde vize talebinde bulunulmaktadır. Zambiya için vize işlemlerinizi Zambiya vize ofisi ile yapabilirsiniz.

Zambiya İçin Vize Zorunluluğu

Egzotik bir ülke olan Zambiya’ya Türkiye’den de çeşitli turlar ve seyahat planları düzenlenmektedir. Zambiya’da bu bağlamda Türkiyeli turistlerden vize talebinde bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup bordo, yeşil, gri ya da diplomatik pasaport sahiplerinin Zambiya için vize başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

Vize başvuru için de Zambiya konsolosluk şubelerinden faydalanılabildiği gibi Zambiya vize ofisinde de hizmet veriliyor. Zambiya konsolosluk makamı yalnızca bazı özel durumlarda vize başvurularını almaktadır. Bunun haricinde Zambiya vize ofisi ile gerekli başvurunuzu yapmanız mümkün kılınmaktadır.

Zambiya için ister kısa isterseniz de uzun süreli vize başvurularınızı yapabilirsiniz. Uzun ya da kısa süreli vizeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına da vizeofisi.com sitesine göz atabilirsiniz.

Zambiya İçin Vize Çeşitleri

Zambiya vize işlemlerini başlatmak için ilk önce hangi çeşit vize için başvuruda bulunacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Zambiya için hem uzun hem de kısa süreli vize imkanları sağlanabiliyor. Buna göre kısa süreli vizeler arasında turistik vize, ticari vize ve aile ya da arkadaş ziyareti vizesi gibi vize çeşitleri yer alıyor.

Kısa süreli vizeler için de Zambiya’da ikamet edilecek süre olarak 90 gün belirlenmiştir. Zambiya kısa süreli vizeleri ile ülke sınırları içerisinde 180 gün içerisinde maksimum 90 güne kadar konaklama imkanını elde edebilirsiniz.

Zambiya için uzun süreli vize imkanları arasında da çalışma izni, oturum izni ya da aile birleşimi vizesi gibi opsiyonlar yer alıyor. Uzun süreli vizeler de Zambiya ülke sınırları içerisinde 90 günden daha uzun süre ikamet etmek isteyenlerin başvurması gereken vizelerdir. Hatta bu vize çeşitleri sayesinde ülkede ticari faaliyetlerde bulunulmasına da olanak sağlanmaktadır.

Zambiya oturum izni ile vatandaşlık başvurusunda bulunmak için de bir kapı açılmış olur. Bu bağlamda oturum izninin seviyesi ve Zambiya’da ikamet ettiğiniz süre önemli bir rol oynamaktadır.

Zambiya Vize Başvuru İşlemleri

Zambiya için vize başvurusunda bulunmayı düşünenler bu işlemlerini Zambiya vize ofisi ile yapabilirler. Bunun için de ilk adı olarak vize ofisine gelerek bir başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Vize başvuru formunda yer alan “seyahat amacı” kısmının net bir şekilde doldurulması sonucunda başvuruda bulunmanız gereken vize çeşidi ortaya çıkacaktır.

Aynı zamanda vize başvuru formunda yer alan iletişim ve kişiler kimlik bilgilerinin de doğru bilgiler ışığında doldurulması gerekiyor. Bu sayede vizenizin takip süreci boyunca vize ofisi temsilciniz sizinle iletişime geçebiliyor.

Zambiya vize başvurularında ikinci adımı da gerekli belgelerin beyan edilme süreci oluşturuyor. Başvuruda bulunacağınız vize türüne uygun belgelerin kapsamlı listesi de vize ofisi temsilciniz tarafından size sunulacaktır.

Bu durumda size düşen görev ise gerekli belgeleri toplayarak ibraz etmektir. Belge beyanı aşamasında oluşan aksaklıklar da Zambiya için yaptığınız vize başvurusunun olumsuz yanıt almasına neden olabilir.

Belgelerin beyan edilmesinden sonraki süreç de vize başvurunuzun takip aşamasıdır. Bu aşamada Zambiya vize ofisi temsilciniz ile iletişime geçmeniz önerilir. Bu sayede vize başvurunuzun son durumu hakkında gerekli bilgileri edinmiş olursunuz.

Zambiya Turistik Vize

Zambiya, farklı kültürel yapısı ve neredeyse kusursuz doğası ile dünyanın en egzotik ülkelerinden biridir. Afrika kıtasında yer alan bu farklı ülkeye her sene bazı dönemlerde binlerce turist akın etmektedir.

Türkiye’den de Zambiya’ya turistik gezi düzenleyen pek çok insan bulunuyor. Zambiya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ziyaretleri için turistik vize uygulamasını getiriyor. Buna göre yeşil, bordo, gri ve hatta diplomatik pasaport sahiplerinin de Zambiya gezilerinde vize başvurusunda bulunmuş olmaları bekleniyor.

Zambiya Turistik Vizesi Nedir?

Zambiya için turistik seyahat planı düzenlemek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk önce vize başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Bunun için de Zambiya turistik vizesi uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda bordo, yeşil, gri ve diplomatik pasaport sahiplerinin turistik vize başvurusunda bulunmaları zorunludur.

Zambiya turistik vizesi ile yabancı uyruklu kişilerin ülkede 90 güne kadar ikamet etme şansı bulunuyor. Kısa süreli vize grubunda yer alan turistik vize için herhangi bir davet mektubu da gerekmiyor. Yani turistik faaliyetlerde bulunacağınızı beyan ettiğiniz takdirde temel belgeleri beyan ederek Zambiya için vize alabilirsiniz.

Zambiya için hem uzun hem de kısa süreli vize çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için vizeofisi.com sitesine de göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra Zambiya turistik vize için gerekli başvuruyu Zambiya vize ofisi ile de yapabilirsiniz.

Zambiya Turistik Vize Başvuru Süreci

Zambiya için turistik vize başvurularınızı Zambiya vize ofisi ile yapmanız mümkündür. Bu durumda ilk önce vize ofisine gelerek bir başvuru formu doldurmanız beklenir.

Vize başvuru formunda yer alan “seyahat amacı” kısmına da ülke içerisinde turistik faaliyetlerde bulunacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Bu sayede almanız gereken vize çeşidinin turistik vize olduğu şekillendirilmiş oluyor.

Bunun yanında vize formunda yer alan iletişim bilgileri alanının da olabildiğince net bilgiler ile doldurulması gerekiyor. Bu sayede vize takip sürecinde vize ofisi temsilciniz sizinle irtibata geçebiliyor.

Vize başvuru formunun doldurulmasının ardından gerekli belgelerin ibraz edileceği aşamaya geliniyor. Bu aşamada vize ofisi temsilciniz tarafından size gerekli olan belgelerin listesi sunulacaktır.

Listede yer alan belgelerin eksiksiz ve doğru bilgiler ışığında ibraz edilmesi gerekmektedir. Belge beyanı aşamasında çıkan sorunlar sebebi ile vize başvurunuz olumsuz yanıt alabilir.

Zambiya Turistik Vize İçin Gerekli Evrakların Listesi

Zambiya için turistik vize başvurusunda bulunacak kişilerin bazı evrakları beyan etmeleri gerekiyor. Buna göre gerekli evrakların arasında; pasaport, turistik vize başvuru formu, turistik vize talep dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, seyahat sağlık sigortası, adli sicil kaydı, konaklama ve uçak rezervasyon bilgileri yer alıyor.

Başvuru sahibi çalışan ise; SGK hizmet döküm belgesi  barkotlu olarak, son 3 ayı içeren maaş bordrosu ve iş yerinden alınan izin belgesi,

Başvuru sahibi ev hanımı ya da çalışmayan ise;  Zambiya’da ikamet edilecek süre boyunca maddi sorumluluğu üstlenen sponsora ait finansal ve kimlik bilgilerini içeren belgeler,

Başvuru sahibi şirket sahibi ise; imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi ve faaliyet belgesi,

Başvuru sahibi öğrenci ise; öğrenci belgesi, 18 yaşından küçükler için muavafakatname ve Zambiya’da ikamet edilecek süre boyunca maddi sorumluluğu üstlenen sponsora ait finansal ve kimlik bilgilerini içeren belgeler,

Başvuru sahibi emekli ise; SGK hizmet döküm belgesi ve emeklilik belgesi gibi ek belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor.

Zambiya için vize başvurularında gerekli görülen aşıların yaptırılması da gerekiyor. Bu yüzden gerekli aşıların yaptırıldığını kanıtlayan aşı belgelerini de ihtiyaç duyulmaktadır. Aşı kartlarının da gerekli belgeler dosyası ile beyan edilmesi gerekmektedir.

Zambiya Ticari Vize

Zambiya için başvurulması gereken bir diğer kısa süreli vize olan ticari vize ile ülkede 90 güne kadar ikamet edebilirsiniz. Ticari vize, hem ikamet hakkı hem de ülke sınırları içerisinde çeşitli yasal ticari faaliyetlerde bulunmanızı sağlayan bir vizedir. Bu vizeye başvuruda bulunmak için de bazı kriterleri karşılıyor olmanız gerekir. Zambiya için ticari vize başvurularınızı Zambiya vize ofisi aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Zambiya Ticari Vizesi Nedir?

Zambiya ticari vizesi ile ülke sınırları içerisinde kısa süreli ticari faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Bunun için ilk önce Zambiya’da bulunan yasal bir iş kurumundan davet mektubu almanız gerekiyor. Davet mektubunu da vize başvurusu esnasında gerekli belgelerin arasında beyan etmeniz isteniyor. Yani davet mektubunun ticari vize başvurunuzdan önce gönderilmiş olması büyük önem taşıyor.

Zambiya ticari vize ile ülkede gerçekleştirilen iş toplantısı, seminer, kısa süreli iş ortaklıkları ya da fuar etkinlikleri gibi faaliyetlere katılım sağlayabilirsiniz. 90 güne kadar faaliyette bulunma ve ikamet hakkı sağlayan bu vize ile ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Zambiya ülke sınırları içerisinde 90 günden daha uzun süre faaliyet göstermek isteyenlerin çalışma izni için başvuruda bulunmaları gerekiyor. Zambiya çalışma izni ile ülkede daha uzun ticari faaliyetlerde bulunmanıza imkan sağlanıyor. Zambiya için uzun ya da kısa süreli vize çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak adına vizeofisi.com sitesine de göz atabilirsiniz. Ticari vize başvurularınızı da Zambiya vize ofisi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Zambiya Ticari Vize İçin Başvuru Süreci

Zambiya ticari vize başvurunuzu Zambiya vize ofisi ile yapmanız mümkün kılınıyor. Bunun için de ilk önce vize ofisine gelerek temsilciniz ile ortak bir form doldurmanız gerekiyor. Vize başvuru formu olarak adlandırılan bu formun doldurulması da vize başvuruları için ilk adım olarak değerlendiriliyor.

Ticari vize başvuru formunda yer alan “seyahat amacı” kısmına ülke içerisinde kısa süreli ticari faaliyetlerde bulunacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Bu sayede Zambiya ticari vizesi için başvuruda bulunacağınız da netleştirilmiş oluyor. Aynı zamanda vize başvuru formunda yer alan iletişim bilgileriniz ile ilgili sorulara da net ve doğru yanıtlar vermeniz gerekiyor. İletişim bilgileriniz sayesinde vize ofisi temsilciniz sizinle irtibata geçebiliyor.

Vize formunun doldurulmasından sonra süreç belge beyanı aşamasına doğru ilerliyor. Zambiya ticari vize başvurusunda belge beyanı aşaması oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu kapsamda vize ofisi temsilciniz ticari vize başvurusu için gerekli olan belgelerin listesini size sunacaktır. Listede bulunan her belgenin de mutlaka beyan edilmesi zorunludur. Belge beyanı aşamasında meydana gelen sorunlar yüzünden ticari vize başvurunuz olumsuz yanıt alabilir. Bundan dolayı belgelerinizi ibraz ederken özenli davranmanız tavsiye edilmektedir.

Zambiya Ticari Vize İçin Gerekli Evrakların Listesi

Zambiya ticari vize başvurusunda bulunan Türkiyeli vatandaşların bazı belgeleri beyan etmeleri zorunludur. Ticari vize başvurusunda talep edilen belgelerin arasında; pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı, kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt belgesi, seyahat sağlık sigortası, ticari vize başvuru formu, ticari vize talep dilekçesi, konaklama ve uçak rezervasyon bilgilerini içeren belgeler yer alıyor.

Başvuru sahibi çalışan ise; SGK hizmet döküm belgesi, maaş bordrosu ve iş yerinden alınan izin ya da görevlendirme belgesi,

Başvuru sahibi şirket sahibi ise; ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası ve faaliyet belgesi gibi ek belgelerin de beyan edilmesi zorunludur.

Zambiya ticari vize başvurusunda aynı zamanda Zambiya’da bulunan yasal bir iş kurumu tarafından gönderilen davet mektubuna da ihtiyaç duyulmaktadır. Davet mektubunun da gerekli belgelerin arasında beyan edilmesi zorunludur.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp