• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353
Alman Vatandaşlığı nasıl alınır?

Alman Vatandaşlığı nasıl alınır?

 • 21
 • 0
 • Almanya Vizesi
İçindekiler

Almanya büyük bir ülke olmasından dolayı birçok kişinin yaşamak istediği ülkedir. Her yıl binlerce kişi Almanya’da okumak, çalışmak, yaşamak için farklı farklı vize türlerine başvurmaktadır. Vizelerini başarıyla alıp belirli bir süre sorun olmadan Almanya’da yaşayan kişiler Almanya vatandaşlığı almanın yollarını aramaktadırlar. Almanya çok katı kuralları olan ve için karmaşık prosedürleri barındıran bir hukuka sahip ülkedir. Dışişleri bakanlığı bile hukuklarının karışık olduğunu söylemektedir.

Bu durumda insanlar Alman vatandaşı olabilmek için bir rehbere ihtiyaç duyarlar. İşte bu rehber niteliğindeki yazı sizlere bu konuda bazı ip uçlarını ve ne yapmanız gerektiğini anlatacaktır.

Alman Vatandaşlığına sahip olmak ne demektir?

Sadece sürekli bir oturma izniniz var ve Almanya sınırları içinde yaşamaya hakkınız var. Şöyle bir ince nokta var siz Almanya vatandaşı değilsiniz. Bu şekilde yaşamak konumunuza bazı kısıtlamaları getirebilmektedir. Bu kısıtlamalardan kurtulmak için oturum izni olan birçok kişi vatandaşlık için Almanya’ya başvurmaktadır.

Alman vatandaşı olmayıp Almanya’da yaşayanlarla, orijinal Alman vatandaşları arasında şöyle hak farkları vardır:

 • Serbest dolaşma.
 • Dernek ve toplantı hakkı.
 • İş bulma için süresiz ya da sınırsız erişim.
 • Memur olma.
 • Oy kullanma.

Almanya anayasasında bulunan haklarınızın yanında bir Alman vatandaşının haklarına da sahip olacaksınız. Bu size bazı yük ve sorumluluklar getirecektir. Alman toplumuna uygun, bütün yasalara saygılı bir birey olmalısınız. Aynı zamanda askerlik yapmanız gerekir.

Alman Vatandaşlığı Türleri

Alman vatandaşı olabilmek her şartta mümkün değildir. Alman vatandaşlığına erişebileceğinizi gösteren üç ayrı durum vardır.

 • Jus Soli, toprak sağında.
 • Jus Sanguinis, kan hakkı ile.
 • Vatandaşlık aracılığı ile.

Vatandaşlık aracılığı ile Almanya vatandaşlığı almanız demek koşulları taşımanız halinde size vatandaşlığı alma hakkı verilmesiyle oluşmaktadır. Diğer tür olan kan hakkı için doğrudan Alman olan birisi ile kan bağınız olması gerekmektedir. Bu kurala sadece anne ve babanız dahildir. Toprak hakkı ile vatandaşlık alma hakkını elde edebilmeniz için Almanya sınırları içinde doğmuş birisi olmanız gerekmektedir. Almanya vatandaşlığını bu üç yolla elde etmeniz mümkündür.

EAE, AB, İsviçre vatandaşlarının dışında kalan bütün kişiler Almanya vatandaşlığını elde edebilmek için bu üç kategoriden bir tanesine girmelidir.

Bu üç örnek üzerinden tüm her şey bu yazıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. Her birinin kendi içinde kuralları bulunmaktadır. Bunları daha sonra inceleyeceğiz.

Alman Vatandaşlığı

Alman vatandaşlığına hak kazanmanız için öncelikle belirli bir süre Almanya’da yaşamanız ve çalışmış olmanız gereklidir. Fakat çoğunluk bu aşamada ret cevabı almaktadır. Yerine getirmeniz gereken birçok yükümlülükte vatandaşlığın yanında gelmektedir. Çok net çizgide belirli şartları taşıyor olmanız gerekir.

Vatandaşlığa Kabul İçin Alman Vatandaşlığı Şartları

Almanya vatandaşlığına kabul edilebilmeniz için gereken şartları sizin için listeledik:

 • Almanya sınırları içinde 8 sene ikamet izniyle yaşamış olmalısınız.
 • Almanya’da 7 yıl oturum izniyle yaşamış ve bu süre içinde gereken entegrasyon kurslarına gitmiş olmalısınız. (Özel kurslar 6 yılda biter.)
 • En aşağı B1 seviyesinde Almanca bilginiz olması gereklidir.
 • Devlet ya da herhangi bir yardım kuruluşundan yardım istemeden aileniz ve kendinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmelisiniz.
 • Yasalara uygun, sabıkası temiz olmalısınız.
 • Vatandaşlık sınavından yeterli puanı almalısınız.
 • Önceki olan vatandaşlıktan çıkmanız şarttır.

Oturum izninize dair tüm kayıtlar Federal Almanya’nın sistemlerinde yer almaktadır.  Bu yüzden hızlıca yerine getirilebilirdir. Maddi olarak sürekli para kazandığınızı gösteren banka hesap ekstreleri, özetleri ya da diğer bütün bilgi veren belgeleri ibraz edebilirsiniz. Bunun yanında önceki ülkeniz vatandaşlıktan vazgeçmeye izin vermiyorsa, imkânsız bir durumsa önceden bulunan vatandaşlık haklarınızı geride bırakmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Suriye savaş halinde olduğundan vatandaşlıktan çıkmak imkansızdır. Bu yüzden orayı tamamen geride bırakmış olmak gereklidir.

Böyle bir durumda test olarak kanıtlamanız gereken en önemli şey Almanca dil bilgisidir. Aşağıda listeleyeceğimiz belgelerden bir tanesine sahip olarak Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi gereğince B1 derecesinde Almanca dil bilgisine sahip olduğunuzu ispatlamanız gerekmektedir:

 • Almanca dil sertifikaları. Zertifikat Deutsch, örnek verilebilir.
 • Göçmenler içi Almanca dil sınavı, DTZ vb. entegrasyon kursları aracılığı ile alabileceğiniz belge.
 • Orta okulu Almanya’da bitirdiğinize dair diploma.
 • Almanya’da liseye kabul belgesi.
 • En aşağı 4 sene Almanya’da eğitim gördüğünüzü kanıtlayan tüm belgeler.
 • Almanya’da Almanca dil bilgisi ile yüksek öğretim kurumlarından birinden mezun olduğunuzu göstermek.

Eğer yukarda bahsedilenlerden hiçbirine sahip değilseniz, vatandaşlık kurumları tarafından yapılan bir dil sınavına katılarak yeterliliğinizi ispatlayabilirsiniz. Bütün senaryolarda Almanya vatandaşlığına alınmak için Almanca dil bilginizin iyi olması gerekmektedir.

Alman Vatandaşlığı Vatandaşlığına Nasıl Başvurulur?

Vatandaşlık için gerekenleri kanıtladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. 16 Yaşın üzerindeki herkes için ayrı ayrı başvuru yapılması zorunludur. 16 Yaşından küçükler için ebeveynleri başvurularını tamamlarlar. Vatandaşlığa alım için aşağıdaki sıralanan adımlardan geçmelisiniz:

Başvuru formu alın

Almanya kocaman bir ülke olduğundan dolayı her eyalette başvuru da bulunabileceğiniz bir tane göçmen ofisi bulunmaktadır. Başvuruyu yapabilmek için aşağıda sıralanan yerlerden birinden başvuru formu almanız şarttır:

 • Belediye meclisi.
 • Bölge ofisleri.
 • Diğer yerel makamlar.
 • Yerel göçmenlik büroları.

Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurunuz. Gerekli koşulları sağladığınızın kanıtlarını da bu belge ile sunmalısınız.

Alman Vatandaşlık Testini Geçin

Göçmenler için özel hazırlanmış vatandaşlık testinden belli bir puanın üstünde almalısınız. Bu testin içeriği Alman toplumu kuralları, Alman yaşamı gibi konular hakkında sorular bulundurur. Özel olarak yaşadığınız yerde farklılıklar varsa bunlarla ilgili soruda gelebilir. 33 adet farklı test sorusu sorulmaktadır. Testin süresi 1 saat olarak sınırlıdır ve 17 tane soruyu doğru cevaplamış olmanız gereklidir. Bu sınavı geçerseniz bir vatandaşlık sertifikası elde edeceksiniz.

Test için bir entegrasyon kursuna gidebilirsiniz. Almanya da yaşam, Alman yasaları, Almanya’ya göçle ilgili edinebildiğiniz kadar bilgi bilmelisiniz.

Aşağıda sıralanacak gruplardan bir tanesine giriyorsanız bu sınavdan muaf tutulabilirsiniz:

 • Hastalık, engel veya yaşlılık nedenleriyle sınava gelemiyorsanız.
 • 16 yaş altında çocuksanız.
 • Almanya’da bir üniversitede hukuk, siyaset ya da sosyal bilimler alanında yüksek bir öğrencilik dereceniz varsa.

Vatandaşlığa geçiş ücretlerini ödeyin

Aynı vizeler gibi vatandaşlığa geçmenin de bazı masrafları bulunmaktadır. Başvururken ödemeniz gereken ücretler şu şekilde sıralanmıştır:

 • Yetişkin bireyler için 255 Euro.
 • 16 Yaşından küçükler için 51 Euro.
  • Bu ikisi başvuru formu için ödenen ücretlerdir.
 • 25+25 Euro vatandaşlık testi için ve vatandaşlık belgesinin çıkartılması için alınmaktadır. Bu ücretler herkes için aynıdır. Toplamı 50 Euro’dur.

Tüm belgeleri gönderin

Gerekli şartları taşıdığınızı, doldurduğunuz formu, ücret yatırdığınıza dair makbuzları, aldığınız vatandaşlık belgesini başvuru formunu temin ettiğiniz ofise götürmelisiniz. Görevliler durumunuzu ve tüm belgelerinizi incelemeye alacak onaylanması durumunda size sertifika ileteceklerdir. Bu aşamadan sonra artık bir Federal Almanya Cumhuriyeti vatandaşı olmuş olacaksınız.

Evlilik Yoluyla Alman Vatandaşlığı

Vatandaşlığa kabul edilecek kişiler sadece belirli bir süre Almanya’da ikamet etmiş ve çalışmış kişilerden seçilmemektedir. Bir Almanya vatandaşı eşiniz olursa, vatandaşlık başvurusunda bulunarak Almanya vatandaşlığına katılabilirsiniz.

Zaten bir Almanya vatandaş ile evli olan yabancı kişiler, bütün saydığımız vatandaşlığa kabul edilme şartlarını taşıyıp, gerekli testlerden geçmelidir. Bu, yabancı olan eş ile çiftin en az 2 yıldır evli olması ve 3 sene de Almanya’da yaşamadan vatandaşlık hakkını elde edemeyeceği anlamına gelmektedir.

Descent tarafından Alman Vatandaşlığı

Kan hakkı ile (Latincesi Jus Sanguinis’tir.) Almanya vatandaşlığına katılabilmek için anne veya babanızdan birisinin Almanya vatandaşı olması yeterli gelmektedir. Almanya devleti gerekli şartları taşımanız durumunda nerede doğduğunuza bakmamaktadır.

Eğer ki ebeveynlerinizden birisi sizi yaşınız dolmadan Almanya vatandaşlığına kaydettirirse, direk vatandaşlık alma hakkı kazanırsınız. Ebeveynlerinizin biri Alman diğeri Türk uyruğundansa 18 ve 23 yaş arasında iki vatandaşlıktan birini tercih etmek için süreniz bulunmaktadır. Yani bu önemli karar için 5 sene süreniz var demektir.

Sizin yabancı ülkede doğmanız halinde Almanya vatandaşı anne ya da babanız da 1 Ocak 2000 senesinden sonra Almanya’da dünyaya gelmiş olsa bile Almanya vatandaşlığını alma hakkınız yoktur. Bu kural bir çocuk olarak iki ülke arasında bir vatansız olarak kalırsanız ortadan kalkmaktadır. Anne ve baba dışında hiçbir aile üyeniz aracılığı ile Almanya vatandaşlığını elde etme hakkınız yoktur.

Almanya vatandaşlığı alabilmeniz için Alman vatandaşı olan 18 yaşın altında bir çocuk evlat edinirseniz vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz.

Doğuma göre Alman vatandaşlığı

Anne ve babanız Almanya vatandaşı değil fakat siz Almanya’da doğdunuz, toprak hakkı (Latincesi Jus Soli’dir) yoluyla da Almanya vatandaşlığını elde edebilirsiniz. Bu şekilde vatandaşlığı aşağıda bulunan listeden bir duruma dahilseniz almanız mümkündür:

 • Çocuk doğmadan en az 8 sene önce ebeveynlerden biri Almanya’da yaşamışsa.
 • Çocuk doğduğunda aile Almanya’da bir oturum iznine sahipse.

Bu vatandaşlığı seçmek için bireylerin yine 18-23 yaş arasında 5 seneleri olacaktır. Çocuğun Almanya vatandaşı ya da çifte vatandaşlık hakkına erişebilmesi için anne ve babanın diğer ülkede bulunan vatandaşlık haklarından vazgeçmesi şarttır.

Şu anda sadece 1990 yılı 2 Şubat gününden sonra dünyaya gelen çocuklar bu şekilde vatandaşlık alabilirler.

Alman Çifte Vatandaşlık

Çifte vatandaşlığı alabilmek çok zor bir durumdur. Aşağıda sıralanacak gruplardan birine dahil olmamanız halinde çifte vatandaşlığı alamazsınız:

 • Eski Sovyetler birliği ya da AB vatandaşı değilseniz.
 • Vatandaşlık haklarınızdan vazgeçilmesine izin verilmeyen bir ülke mensubuysanız.
 • Etnik olarak Alman değilseniz.
 • ABD’de yaşayan anne, babanız varsa.
 • Diğer ülke vatandaşlığınızı korumak için Almanya’daki kurumlardan izin aldıysanız.

Çift vatandaşlığı elde edebilirsiniz fakat hangi haklara sahip olacağınız ikamet ettiğiniz ülkeye göre değişmektedir. Almanya sınırları içinde ikamet ediyorsanız siz bir Almanya vatandaşı sayılırsınız. Almanya konsolosluk ve elçiliklerinden yardım alma haklarınızda bulunur. Fakat diğer vatandaşlığınız olan ülke sınırları içinde yaşıyorsanız Alman konsolosluklarından ya da hizmetlerinin hiçbirinden yararlanamazsınız.

Çifte vatandaş olmanız ve diğer ülkede ikamet etmeniz durumunda Almanya’ya karşı olan sorumluluklarınızı boşlayabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Gerekli olan vergileri ödemeli ve askerlik hizmetlerini tamamlamanız sizden istenebilir.

Çifte Vatandaşlık ABD / Almanya

Almanya ve ABD’nin yasalarına göre iki ülke vatandaşlığında aynı anda bulunabilirsiniz. Bu durum sadece çocuğun bir Alman bide ABD vatandaşı olan iki kişiden doğmuş olduğu durumlarda geçerli sayılır. Böyle durumlarda birinden vazgeçmek zorunda kalınmaz, ikisine birden sahip olunabilir.

Eğer ki çocuk Alman vatandaşı olmasına rağmen ABD’de yaşıyorsa herhangi bir Alman hizmetinden yararlanamaz. Eğer Almanya’da yaşıyorsa ABD’nin hizmetlerinden yararlanamaz. Bir tercih söz konusudur. Bu şekilde çifte vatandaşlığı olan kişiler askerlikten muaf tutulmazlar. İki ülke içinde her ay vergi ödemelerini düzenli olarak yapması şarttır.  Bu kişiler bir ABD pasaportuyla Almanya’ya bir Almanya pasaportuyla ABD’ye giremezler. Girecekleri ülkenin pasaportunu yanlarında bulundurmaları şarttır.

Diğer tüm durumlarda bir Amerikalı Almanya vatandaşlığı için başvuracaksa ABD’de bulunan tüm haklarından vazgeçtiğini kabul edecek ve bunu kanıtlayacaktır.

Çifte Vatandaşlık Almanya / İngiltere

ABD ve Almanya çifte vatandaşlığı için geçerli olan tüm şartlar İngiltere içinde geçerli olacaktır. İngiliz ve Alman vatandaşlardan olma çocuklar çifte vatandaşlık sahibi olabilirler.

Birleşik Krallık AB’den çıkınca bu işlemler çok karışık bir hal aldılar. Almanya diğer AB vatandaşı olanlara çifte vatandaşlığı veriyor fakat durum Brexit sebebiyle AB’den ayrıldığı için tüm durum belirsiz bir hal almaktadır.

İngiltere vatandaşı olanların Avrupa Birliği hareket özgürlüğüne sahip olmaları için Almanya’dan çifte vatandaşlık almaları önerilir fakat bu durum hala daha belirsizliğini korumaktadır. Sonuca varmak gerekirse bu durum şu an için kendi kararlarına bağlıdır. İsterse Alman vatandaşlığını korur isterse İngiliz vatandaşlığını korur.

Alman Vatandaşlığından Vazgeçmek

Almanya’nın yasaları vatandaşlarının haklarından vazgeçmesine olanak tanımamaktadır. Vergi, askerlik vb. yükümlülüklerden kaçınmak için vatandaşlıktan vazgeçilmesine engel olunur. Vatandaşlıktan vazgeçemeyeceğiniz için vatandaşlıktan şu yollarla atılabilirsiniz:

 • Başka bir ülkeden alınan vatandaşlık teklifinden sonra Almanya kurumlarına bunu bildirirsiniz.
 • Bir Alman çocuk yabancı tarafından evlat edinilirse çocuk elindeki bütün Alman vatandaşlığı haklarından mahrum kalacaktır. Tekrardan Almanya vatandaşlığı için ilerde başvurma hakkına sahip olacaktır.
 • Federal Almanya Cumhuriyeti’nin bilgisi dışında başka bir ülkenin askeri teşkilatına katılırsanız.
 • Başka bir ülke bünyesinde vatandaşlık almanız halinde Almanya vatandaşlığınız direk olarak iptal edilir.
 • Vatandaşlık haklarını doğuştan elde etmişseniz yasadışı faaliyetlerinizin olması sebebiyle de vatandaşlığınız düşürülebilir.

Alman Vatandaşlığının Yeniden Vatandaşlığı

Daha önceden Alman vatandaşıysanız ve vatandaşlığı bırakıp gittiyseniz, tekrardan Alman vatandaşlığı için başvuru yapma imkânınız bulunmaktadır. Buradaki ayrıntı herhangi bir suç nedeniyle vatandaşlığınızın düşmemiş olmasıdır. Suç ile vatandaşlık düşerse bir daha o işlem geri alınamaz. Bu işlemler içi gerekli prosedür yeni başvuru yapacak kişilerle tamamen aynı işleyecektir. Yani Almanya karşısında sanki ilk kez vatandaş olacakmış gibi kabul göreceksiniz. İncelemeler de bu şekilde yapılacaktır.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp