• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353
Green Card Nedir? - Vize Ofisi

Green Card

  • 10
  • 0
İçindekiler

Green Card nedir? Green Card ne işe yarar ve green Card ile nerelere gidilir? Çalışma hakkı verir mi? Green Card nasıl alınır? İşte detaylar...

Green Card Nedir?

Green Card Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı ikamet hakkı verir. Ayrıca Green Card sahibi olan kişiler Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma hakkına da sahiptir. Yeşil kart olarak da bilinir. Resmi ismi Daimî İkametgah Kartıdır. Tüm bu hakları sağlayan yasa Birleşik Devletler göçmenlik ve vatandaşlık yasasıdır. Renginden dolayı yeşil kart ismi verilmiştir.

Green Card Hangi İzinleri Verir?

Green Card sahibi olmak demek Birleşik Devletler’de kalıcı oturma izni sahibi olmak demektir. Kişiye Birleşik Devletler’de yerleşim hakkı tanır. Ayrıca yeşil kart sahibi kişinin Birleşik Devletler’de çalışma izni de vardır.  ABD vizesi için tıklayın. 

Green Card Sahibi Kaç Kişi Var?

Green Card sahibi olan kişilerin sayısı 13,2 milyon olarak tahmin edilmektedir. Ayrıca bu sayının içerisindeki 8,9 milyon kişinin Birleşik Devletler vatandaşlığına geçtiği düşünülmektedir. Green Card sahibi 65 bin kişi Birleşik Devletler ordusuna hizmet etmektedir.

Kimler Green Card Başvurusunda Bulunabilir?

18 yaşından büyük olan herkes Green Card başvurusunda bulunabilir. 18 yaşından küçüklerin başvuruları ebeveynleri ile yapılmalıdır. Kişiler en az 5 yıl Birleşik Devletlerde yerleşik olarak bulunduktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Bunun için iyi bir ahlaka sahip olduklarını kanıtlamaları istenir. Bunu da içeride bulundukları süre içerisinde hiçbir suç girişiminde bulunmayarak yapmaları gerekir. Bunu belgelerle kanıtladıktan sonra vatandaşlık başvuru işlemlerine başlanabilir.

18 yaşından küçük kişilerin vatandaşlık başvurusunda bulunabilmesi için en az bir ebeveynlerinin Birleşik Devletler vatandaşı olması gerekmektedir.

Green Card sahiplerinin Birleşik Devletler’de bulundukları süre boyunca yeşil kartlarını daima yanlarında taşımaları gerekir. İstisnai durumlar haricinde yanlarında taşımadıkları tespit edilirse 30 güne kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Kişilerin Green Card başvurusunda bulunabilmeleri için bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlardan bazıları şunlardır:

·         Lise veya dengi bir okuldan mezun olmak

·         Son 5 yıl içerisinde uzmanlık gerektiren bir işte 2 yıl hizmet vermiş olmak

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvuruları tamamen ücretsizdir. Başvurular internet ortamı üzerinden online olarak alınır. 2021 yılı için başvurular Ekim ve Kasım ayları arasında alınacaktır. Web site üzerinde yoğunluk oluşabileceğinden başvurular ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olur. Başvuru yapan ve şartları taşıyan kişiler arasından kura çekilerek karar verilir.

Green Card başvuru hakkı yalnızca bir kezdir. İkinci bir başvuru olması durumunda kişinin bütün başvuru hakları sileceğinden yalnızca bir kez başvurmaya dikkat edilmelidir. Aksi halde başvuran kişi hiç başvurmamış sayılacak ve kuraya katılmayacaktır.

Green Card başvuru işlemleri için www.dvlottery.state.gov adresi kullanılmalıdır. Başvurular bu adres üzerinden online olarak alınmaktadır. Başvuru yapılırken güncel Bir web tarayıcısı kullanmak önerilir. Eski tarayıcılar ile giriş yapıldığında hata alınabilmektedir.  Başvuru yapılırken kimlik bilgileri, eş ve çocuk durumuna dair bilgiler, vatandaşı olunan ülke bilgisi ne fotoğraf doğru bir şekilde ibraz edilmelidir. Hatalı bilgi verilmesi durumunda başvuru iptal olabilir. Başvuruda kullanılacak olan fotoğraf standartları internet sitesi üzerinde açıklanmaktadır. Bu standartlara uygun bir fotoğraf yüklemek gerekmektedir.

Green Card Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Ekim ve kasım aylarında gerçekleşecek olan Green Card başvuru sonuçlarının mayıs ayında açıklanması beklenmektedir. Green Card başvurusu yapılırken kişilere bir başvuru onay numarası verilir. Başvuruda bulunan kişilerin başvuru sonuçlarını takip edebilmek için bu onay numarasını saklamaları gerekmektedir. Başvuru sonuçlarını bu onay numarası ile birlikte www.dvlottery.state.gov adresinden takip edebilirler.

Green Card kurası kazanan kişilerin kazandıktan sonra vize işlemleri ve göçmen vizesi görüşmeleri yapmaları gerekmektedir. Bunları ilişkin tüm bilgiler internet sitesi üzerinde yayınlanacaktır. Kişilerin sık sık internet sitesini ziyaret etmeleri önerilir.

Green Card Kurası Nasıl Yapılır?

Green Card talihlileri tamamen rastgele olarak seçilmektedir. Bunun için bir bilgisayar kullanılır. Her bölge ve ülke için kotalar ayrılmıştır. Her kişinin tek bir ülke kotasından yararlanması gerekmektedir. Unutmamalısınız ki ikinci bir başvuru tüm başvurularınızın yok sayılmasına neden olacaktır. Ayrıca başvuruda yanlış ya da uygun olmadığınız bir ülke belirtirseniz başvurunuz yine iptal olacaktır.

Akraba Yoluyla Green Card

ABD vatandaşının eşi ya da çocuğu olmak üzerine green card hakkından faydalanmanız mümkün olacaktır. Nitekim akraba yoluyla green card sahibi olmak isteyenlere yakın akrabalık belirtilir ve bunun tanımı eş ile çocuklar üzerinden yapılır. Çocuklar için belirlenen minimum yaş ise 21 olarak ele alınır.

Green Card nasıl alınır sorgulayanlara öncelikle akrabalık ilişkileri sıralanır ve uygun olanların sahip olması sağlanır. Bunun yanı sıra Amerikan vatandaşı birisi ile evlilik yoluna başvurulabilir. Son olarak sığınma ile mültecilik üzerine de green card talep edilebilir.

Öncelikle green card aile bireyleri olarak evli çocuklar ve ebeveynler üzerinde durulur. Aile üyelerinin başvuru sırasında özlük belgelerini ibraz etmeleri istenir. Eksiksiz olarak paylaşılan belgeler üzerinden inceleme başlatılır ve birkaç ay içerisinde kart sonucu açıklanır.

Merak edilen bir diğer husus green card başvuru tarihleri 2021 oluyor. Bunun için Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklamalara yer verilir. Resmi web siteden başvuru sürecini takibe almanız kolay olacaktır. Örneğin 2021 yılına dair Ekim – Kasım aralığı ele alınmıştır.

Anne babaya green card başvurularına dair belirtilen aylar arasında belgelerinizi ibraz etmeniz gerekir. Kalıcı oturum iznine ilişkin pasaportlardan kimlik belgelerine kadar çeşitli evrakların hazırlanması istenir. Her biri güncel tarihli olan belgelere karşı green card için başvurunuzu iletir ve birkaç ay içerisinde sonucu öğrenirsiniz.

Card işlemlerinde öncelik 1. derece akraba green card dilekçeleri oluyor. ABD vatandaşının eşi veya 21 yaşından büyük olan çocukları birinci derece olarak kabul edilir. Bunun üzerine dilekçeler hazırlanır ve belgeler ile birlikte ibraz edilir.

Green Card Başvurusu Ne Zaman 2021?

2021 yılındaki Green Card başvuruları Ekim ve Kasım ayları içerisinde yapılmaktadır.

Green Card Nedir Kimlere Verilir?

ABD’de olan kişilere kalıcı ikamet ve çalışma hakkı sağlar ve 18 yaşından büyük herkes Green Card başvurusu yapabilir.

Green Kart Ücreti Ne Kadar?

Green Card’a internet üzerinden kişinin kendisi tarafından başvurulması ücretsizdir. Ancak kişilerin çekilişi kazanmaları dahilinde çeşitli şeylere para ödenmesi gerekir.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp