Avustralya Ülkesi hakkında Merak Edilenler

Dünyanın en küçük kıtası ve en büyük ülkelerinden biri olan Avustralya, Güney Yarımkürede bulunur. Pasifik ve Hint okyanusları arasında yer alır. Canberra, başkent konumunda olurken; güneydoğuda Sidney ve Melbourne, önemli ekonomik ve kültürel merkezlerdir.

Avustralya vizesi için tıklayın.

Avustralya Vizesi nasıl alınır? Avustralya Vizesi 2022 Nasıl Alınır?

Konumu

Okyanus ülkelerinden biri konumunda olan Avustralya; Güney Pasifik Okyanusuyla Hint Okyanusu arasında bulunurken, toplamda 7 milyon 741bin 22 km2’lik bir alanı kaplar.

Dünyanın 6. büyük ülkesidir ve birçok küçük adası vardır. Timor ve Arafura Anakarası, ülkeyi Asya’dan ayırırken; Tasman Denizi de Yeni Zelanda’yı ayırır.

Komşuları arasında;

  • Kuzeyde Papua Yeni Gine, Endonezya ve Doğu Timor
  • Kuzeydoğuda Vanuatu ve Solomon Adaları
  • Güneydoğuda Yeni Zelanda’dır.

Kara sınırı olmayan ülke bir ada ülkesi olmakla birlikte, çoğu zaman ada kıtası olarak da anılır. Dünyanın en küçük kıtası olmasına rağmen, Büyük Set Resifi ile dünyanın en büyük mercan resifine sahiptir.

Nüfusu

Avustralya nüfusu; Birleşmiş Milletler verileri ve worldometer detaylarına göre 25 milyon 736bin 625 kişidir. 2020 verilerine göre 25 milyon 499bin 884 kişi olarak belirlenmiştir.

  • Toplam dünya nüfusunun %0.33 oranına eşdeğerdir.
  • Dünya ülkelerine göre 55.sırada yer alır.
  • Ülke nüfus yoğunluğu, km başına 9 kişidir.
  • Ülkenin toplam arazisi 7 milyon 682bin 300 km2’dir.

Ülke nüfusunun % 85.9’u kentsel yaşamı seçmiştir. 2020 yılında bu oran 21 milyon 903bin 705 kişiye denk gelmiştir.

Gezilecek Yerleri

Amerika Birleşik Devletleri’ne oranda daha küçük ama geniş bir alana sahip olan Avustralya, sıra dışı yerleriyle de görülmeye değer bir ülkedir.

  • Sidney Opera Binası: Sidney’de bulunan, 20.yüzyılın muazzam şaheseri olarak adlandırılan bina, dev yelkenli gemi imajını yansıtır. Sidney Limanı ve Kraliyet Botanik Bahçeleri manzarasına sahiptir.
  • Büyük Set Resifi: 2900’den fazla mercan resifi ve adalardan oluşan dünyanın en büyük resifini oluşturur. Cairns kasabası, resifin ana kapısıdır ve gemi turları düzenlenir.
  • Uluru/Ayers Kayası: Ülkenin en önemli turistik bölgesidir.340 metre yani 1100 fit yükseklikteki kumtaşı; günbatımında mavi, menekşe ve kırmızı renklere bürünür.
  • Kakadu Ulusal Parkı: Avustralya’nın Kuzey Bölgesi’nde bulunan Kakadu, ülkenin en büyük milli parkını oluşturur. Aborijin kaya sanatı görülebilir. Dingo, wallabies ve timsahlar ile, vahşi yaban hayatı görülebilir.
  • Whitsunday Adaları: Ülkenin büyük set resifi ortasında bulunan ve 74 adadan oluşan Whitsunday, renkli deniz yaşamının en özel görüntülerini sunar.

Sidney’in ortalama 80 km batısında yer alan Blue Mountains Milli Parkı, popüler günlük geziler için tercih edilir. Batı Avustralya’da bulunan Purnululu Milli Parkı, devasa arı kovanları, çizgili kumtaşı kubbeleriyle görülmeye değerdir.

Tarihi

Avustralya kıtasının asıl yerlileri Avustralya Aborijin halkı, 60bin yıl önce buraya gelip yerleşti. Kıtanın bazı bölümleri, 17.yüzyılda Hollandalı denizciler ve sonrasında Fransız ve İngiliz denizciler tarafından haritası çıkarıldı.

1788 yılından itibaren İngiltere; Yeni Güney Galler, Tazmanya ve Batı Avustralya’da ceza kolonileri kurmaya başladı. 1830’lu yıllarda ise Güney Avustralya’da tamamen özgür yerleşimciler, koloniler kurmaya başladı.

1900’lü yıllarda 6 koloni birleşti ve Avustralya Federal Topluluğu oluşturuldu. 1919 Versay Antlaşması, ülkenin ilk kez uluslararası bir antlaşma imzalamasını sağladı. 1957’li yıllarda Japonya ile ticaret anlaşması yapıldı.

Madencilik, tarım sektörleri, imalat ve hizmetlerde önemli ölçüde güç kazanan ülke, çeşitlendirilmiş ekonomisiyle de Doğu Asya ülkeleriyle rekabete girdi.

Konuştuğu Dil

Avustralya resmi dili olmayan bir ülke olarak, nüfusun %80’i Avustralya İngilizcesi konuşur. Diğer konuşulan diller arasında; Mandarin ve İtalyanca dili bulunur. Ayrıca Aborijin ve Torres Strait Adalı dilleri de tükenmekle birlikte hale kullanılmaktadır.

Önemli İlleri

Anakara olarak nitelendirilen ülke; dünyanın en büyük adası olmakla birlikte, en küçük kıtası olarak da bilinir. Ülke 6 eyalet ve iki bölgeye ayrılır.

Avustralya Başkent Bölgesi;

  • Canberra hükümet merkezi bulunur.
  • Yeni Güney Galler, en eski ve kalabalık eyalettir.

Kuzey Bölgesi;

  • Kuzey bölgesinin en tepesinde Darwin bulunur ve kuzey kıyısının başkentidir.
  • Queensland, en büyük ikinci eyalettir.
  • Güney Avustralya, ülkenin güney orta kesiminde yer alır ve kıtanın kurak kısmını oluşturur.
  • Tazmanya, anakaranın Bass Boğazı ile ayrılır ve en küçük eyalettir.
  • Victoria, anakaranın en küçük eyaleti olmasının yanında en kalabalık ikinci şehridir.
  • Batı Avustralya, en büyük eyalettir. Doğusu çöl, batısı bozulmamış kıyı şeridinden oluşur.

Dış bölgeler ise; Ashmore ve Cartier Adaları, Christmas Adası, Cocos Adaları, Mercan Denizi Adaları, Heard ve McDonald Adaları, Norfolk Adası ve Avustralya Antarktik Bölgesi’nden oluşur.

Tarihi Yerleri

Avustralya; 1901 yılından itibaren bir ulus haline gelmiştir ve yerli sanat göz kamaştırır. Ülkenin renkli geçmişi, tarihine de yansımıştır.

  • Kakadu Ulusal Parkı: Ülkenin en büyük milli parkında, Eski Aborijin kaya sanatı siteleri bulunur.
  • Mungo Ulusal Parkı: Yeni Güney Galler’de bulunur. Rüzgârlı kum tepeleri ve çorak gölleri vardır. Mungo Gölü, en eski ritüel mezar alanını oluşturur.
  • Wiebbe Hayes Stone Kalesi: Ülkenin batı kıyısında kötü şöhretli Batavia batığı bulunur. Birkaç Hollandalı denizci, isyandan korunmak için, bu kaleyi inşa etmiştir ve ülkenin bilinen en eski Avrupa binasıdır.
  • Elizabeth Çiftliği: İngilizler’in Sidney’i koloni haline getirdiği dönemde, şehrin batısında hayat kuran özgür yerleşimcilerin kurduğu bir yerdir.
  • Port Arthur Tarihi Bölgesi: Erken dönemde ülkenin birçok yerinde bulunan mahkûm hapishanelerinden bir tanesidir.

Bunun yanında 1988 yılında tamamen yenilene Parlamento Binası da görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Kraliyet Sergi Binası, 21.yüzyılın en önemli mimarilerinden birisidir. Fremantle hapishanesi de ülkenin liman kenti Fremantle’de 1850’lerde hükümlüler tarafından inşa edildi. Kadın bölümü, türünün tek örneği gençlik yurduna dönüştürülürken, erkek bölümü müzeye dönüştürüldü.

Avustralya Vizesi

Online başvuru formu Avustralya vizesi için de ele alınır ve eksiksiz olacak şekilde bilgilerin sıralanması istenir. Vizeye dair önceliğiniz online formu indirmek ve doldurmak olmalıdır. Bunun ardından gelen kişisel evrakların da hazırlanması önem arz etmektedir.

Avustralya vize türleri için ayrı belgelere yer verilse de öncelikle başvuru formu ile pasaportların üzerinde durulur. Seyahat türüne göre ek belgeler ibraz edilir ve başvurular değerlendirilir. Belgeler ile turist, iş ziyareti, evlilik ya da çalışma vizesi gibi ayrı türler üzerinden başvurulara geçilebilir.

Tüm pasaport sınıfları için vize şartı öne sürülür ve uyulması istenir. Bunun üzerine Avustralya vizesi kolay mı sorgulayanlara zorlayıcı şartlar sıralanmaz. Şöyle ki seyahat türüne bağlı olarak belgeleriniz istenir. Harç ödemesini yapanlar randevu üzerine bizzat başvurur.

İsteyenler tüm bu belge ve harç ödemelerine dair Avustralya vize danışmanlık hizmetlerinden de faydalanabilir. Danışmanlıklar seyahat amacınızı öğrenir ve bunun üzerine başvurulara dair yönlendirmelerde bulunur.

Avustralya vizesi açıldı mı sorgulama aşamasında konsolosluklara göz atabilir ve randevu alabilirsiniz. Nitekim hali hazırda açık olan randevu sistemine yer verilir ve T.C. vatandaşlarının başvuruları ele alınır.

Avustralya vize başvuruları ne zaman başlayacak öğrenenlerin dikkate alması gereken belgeler olacaktır. Çünkü belgelerin güncel ve eksiksiz olması halinde başvurularınız incelenir. En az 7 iş günü içeriside de sonucu öğrenmeniz sağlanır.

Belgelerden ziyade Avustralya vizesi ne kadar sorgulamak ve ödemelere geçmek gerekir. Seyahat amacınız turistik ya da ticari ise 140 AUD olan harç ödemesi talep edilir. Aile ziyareti ile öğrenci vizesine de aynı tutar belirtilir.

Avustralya Nasıl Bir Ülke?

Çok zengin bir ülkedir. Okyanusya kıtasında bulunmaktadır. Festivalleri ve vahşi doğası ünlüdür. Tropikal iklime sahiptir. Eşitliği savunan bir toplum yapısı bulunmaktadır.

Avustralya Hangi Dili Konuşur?

Avustralya’nın resmi dili İngilizcedir. Ayrıca yabancı insanlara kendi dillerini konuşabilmesi adına da izin verilmektedir. Bu sebeple ülkede konuşulan birden fazla dil vardır.

Avustralya Irkı Nedir?

Avustralya’nın %50’sinden azı yerli halkı oluşturmaktadır. Geri kalan oranları İngilizler, İrlandalılar, İskoçlar, İtalyanlar, Almanlar, Çinliler ve Yunanlılar oluşturmaktadır.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir