Vize Nedir Nasıl Alınır

Her ülkenin kendisine ait vize başvuru merkezleri veya konsoloslukları bulunmaktadır. Ayrıca kişinin vize başvurusunda bulunurken yararlanabileceği yerlerden birisi de havalimanlarındaki sınır kapılarının hemen yakınında bulunan gişelerdir.

Değişen ve gelişen teknoloji çağı ile beraber seyahat için ya da iş görüşmeleri için veya ziyaret için alınabilecek vizeleri artık online dediğimiz sistemde internet üzerinden başvuru yaparak da alabiliyoruz. E-vize dönemine giriş yaptığımız bu süreçte online olarak vize başvurusunda bulunmak isteyenler şu bağlantıya tıklayarak online başvuruda bulunabilirler.

 • E – Vize Başvuru Formu

.Sitemiz giriş yaparak hızlı başvuru kategorisinden de bizimle başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Türleri

Yurt dışına çıkma izni olarak kullanılan vize; kişilerin farklı amaçlar ile farklı ülkelere gidişte kullanacağı bir izin şeklidir. Yurtdışına çıkışlarda gitme sebebinize göre vize türleri de değişmektedir. Bu yüzden vize başvurularında özellikle sizi yönlendiren kuruma dair bilgileri ve sizi yönlendiren kurumdan alacağınız bir dilekçe ile başvuruda bulunmanız, bu işlemlerin daha kolay ve kısa sürede gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Vize türleri şu şekildedir:

 • Seyahat vizesi
 • Eğlence amaçlı vizeler
 • İş vizeleri
 • Yolcu vizesi
 • Öğrenci vizesi
 • Herhangi bir program ya da kursa katılma amaçlı alınacak vizeler
 • Sporcu ve sanatçıları özel vizeler
 • Din adamlarının alabileceği vizeler olarak çeşitli gruplara ayrılır.

Vize Almak İçin Yapılması Gerekenler

Vize alabilmek için öncelikle size en yakın vize başvuru merkezi ya da konsolosluğa gitmeniz gerekir.

Şu anki şartlarda vize başvuruları online olarak ön başvuru şeklinde gerçekleştirilmektedir. Ön başvurusu kabul edilen kişiler istenen belgeleri hazırlayarak asıl başvuru noktasına gidebilirler. Belgelerin eksiksiz ve gerçek bilgiler beyan edilerek doldurulması gerekir.

Vize İçin İstenebilecek Belgeler

Her ülkenin kendi içerisinde vize işlemleri farklılık gösterir. Ama çoğunlukla birbirleri ile aynı olan vize evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişiye ait 6 ay geçmemiş bir pasaport
 • Biyometrik şekilde çekilmiş fotoğraf
 • Son bir yıl içerisinde açılmış bulunan banka hesap döküm bilgileri
 • Bulunduğu yerin ikametgah bilgisini barındıran belge
 • İşi, çalıştığı iş yeri ile alakalı mesleki durum belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Eğer kişi evli ise evlilik cüzdanı da bulundurulmalıdır.

Vize Nedir?

Ülke dışına çıkışlarda gideceğiniz ülkenin size izin vermesi gerekir. İzinler için de ülke konsolosluğuna başvurularda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru esaslarına göre değişen faktörler de bu hususta önemli ayrıntılardandır.

 • Vize nedir? İle ilgili merak edilen hususa gelecek olursa da gitmek istediğiniz ülke için alınan izin diyebiliriz. Sonuç itibari ile uluslar arası kurallar ve ülkelerin seyahat politikaları vize konusunu ortaya koymaktadır. Başvurularınız ile alakalı birbirinden farklı uygulama esasları ve kurallar olduğunu da unutmamalısınız.
 • Vize ne demek konusuna gelecek olursak da vize demek izin almak anlamına gelmektedir. Yani gideceğiniz ülke mercilerinden alacağınız izin anlamını içermektedir.

Vize Nasıl Alınır?

Seyahat edeceğiniz ülkenin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunabileceğiniz gibi yetkilendirilmiş aracı kurumlarla da vize başvurusunu yapabilirisiniz. Vize nasıl alınır? Hangi yollar izlenir gibi hususlar başvuru öncesinde merak edilen hususlardandır.

Öncelikle bilmeniz gereken en önemli ayrıntı hangi ülke vizesine hangi amaçla başvuracağınızdır. Her ülkenin vize başvurularında belirlemiş olduğu kurallar söz konusu olurken seyahat amacına göre değişen vize türlerinde de yine aynı şekilde değişkenlikler söz konusu olabilmektedir.

Bu yüzden başvuru esaslarını bilmek ve doğru adımlar atmak önemlidir. Merak edilen bir diğer konuda öğrencilerin vizeleri ile alakalı üniversite vize nedir konusudur. Eğitim amacı güden seyahatlerde alınabilen bu vize farklı özellikleri de bünyesinde bulundurmaktadır. Her türlü etkeni hesaba katarak bu vizeye başvurmanız ve amacınızın yurt dışı eğitimi olması gerekir.

Schengen Vize Nedir? Nasıl Alınır?

Birçok Avrupa ülkesinin dahil olduğu 26 üyesi bulunan Schengen ortak hareket etme noktasında farklılığı ortaya koyan yapıya sahiptir. Schengen vizesi de yine aynı esaslara göre sunulan yapıyı oluşturmaktadır. Birçok açıdan avantajlı halleri sunmasından dolayı da bir bütünün temsili niteliğindedir.

 • Peki, Schengen vizesi nedir? Nasıl başvurulmakta ve özelliği nedir gibi konular merak konusudur. Öncelikle bilinmesi gereken en önemli ayrıntı Schengen vizesinin birçok vizeye göre özellikli olmasıdır. En önemli özelliği ise bu vize ile ülkeler arası geçişi rahatlıkla gerçekleştiriyor olmanızdır.
 • Merak edilen bir diğer konuda Schenden vizesi nedir dahil olan ülkeler hangileridir? 26 ülkenin dahil olduğu bu grup her türlü avantajı sunarken dahil olunacak ülkelerle ilgili şartlar söz konusudur. Bu şartları taşıyan ülkeler bu gruba dahil olurken belirli şartların değerlendirmesi de yine bu komisyona bağlıdır.

Vize Başvurusu

Seyahat planınızı gerçekleştirdikten sonra önünüzde tek engel vize almaktır. Bunun için de vize başvurusu yapmanız ve başvuruya esas olarak da kurallara uygun hareket etmeniz gerekir. Vize başvurularında mutlaka belge teminlerine özen gösterilmelidir.

 • Her bir belge istenilen standartları tam olarak karşılamalı ve yanlış bilgi içermemelidir. Belgelerin denetlenmesi durumunda da çelişkili hallere ayrıca dikkat edilmelidir.
 • İbraz edilen bilgiler ilgili kurumlara sorularak teyit edildiği için yapacağınız yanlış bildirim sonucun olumsuz olmasına sebep olabilir. Alacağınız ret cevabı sonra ki vize başvurularını da olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Bir diğer dikkat edilecek husus ise vize başvuru formu doldurulması esasıdır. Bu form sizin kim olduğunuzu, hangi amaçla seyahat etmek istediğinizi ve kalacağınız süre ile alakalı bilgi akışını sunacaktır. Böylesine önemli özelliğe sahip olan form aynı zamanda vize türüne göre de değişkenliği içerisinde barındırmaktadır.
 • Vize işlemleri ile alakalı bu forma çok dikkat etmek gerekirken eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. İstenilen diğer belgeler ile çelişmemesi ve doğrulanabilen yapıya sahip olması da elzemdir. Doğru sonuç elde edebilme açısından bakıldığında da formun detaylı şekilde incelenmesi ve dikkatli şekilde doldurulması gerekir. İspanpa vizesi için tıklayın.

Vize İçin Ne Kadar Para Gerekli?

Vize ücretleri gidilecek ülkeye göre değişmektedir. Ortalama bir rakam vermek zordur.

Vize Ücreti Ne Kadar 2022?

Vize ücretlerini konsolosluklar belirlemektedir. Bu yüzden çeşitli sebeplere bağlı olarak değişebilmektedir.

Vize ve Pasaport Ne Kadar?

Vize ücretleri alınacak vize türüne, gidilecek ülkeye göre değişim göstermektedir. Pasaport almak isteyen kişilerin 1 yıllık başvurularının bedeli 381,90 TL, 2 yıllık pasaport başvurularının bedeli toplamda 539 TL’dir.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir