Avusturya Başkenti

Avusturya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’ne komşu olan Orta Avrupa ülkesidir. Denize kıyısı olmayan ülkenin başkenti Viyana’dır. Viyana, tarihi yapıları, sosyal etkinlikleri, mimarisi ve doğal güzellikleri ile dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biridir.

Avusturya Başkenti Neresidir?

Avusturya başkenti kimdir: Avusturya başkenti Viyana’dır. Viyana, Avusturya’nın en büyük kentidir. Yüzölçümü bakımından ülkenin dokuzuncu büyük kentidir. Nüfusu yaklaşık 1.900.000 kişiden oluşur. Nüfus bakımından Avusturya’nın en kalabalık şehridir.

Viyana, Avrupa Birliğinin en büyük onuncu şehridir. Viyana, Birleşmiş Milletlerin dört resmi temsilcilerinden biridir. OPEC, AGİT, Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü de Viyana’da bulunan önemli kuruluşlardır.

Viyana nüfusu, kozmopolit bir yapıya sahiptir. Yaşam standartlarının yüksek olduğu ve iş imkanlarının fazla olduğu şehrin işçi göçü alması, şehirde farklı ırklardan azınlıkların yaşamasına neden olmuştur.

Viyana Eyaletinin resmi dili Almancadır. Avusturya’da konuşulan Almanca dili ile birlikte azınlıklar da şehirde farklı diller konuşmaktadır. Kentte konuşulan diller arasında Türkçe, Boşnakça, Hırvatça, Sırpça gibi diller vardır.

Avusturya Başkenti ve Para Birimi

Avusturya başkenti Avrupa’nın en büyük ve en gelişmiş kentlerinden biri olan Viyana’dır. Viyana, kültürel etkinlikleri ve coğrafi konumu açısından dünyanın önemli turistik şehirlerinden biridir. Şehrin nüfusu yaklaşık 2 milyondur. Demografik yapısına bakıldığında Viyana, kozmopolit bir nüfus yapısına sahiptir.

Viyana para birimi, Avusturya’nın 2002 yılında kullanmaya başlamış olduğu Euro para birimidir. Euro, Avrupa’nın en çok kullanılan para birimidir. Avusturya’nın Euro bölgesine girmesi ardından 1 Ocak 2002 yılında para birimi resmi olarak Euro olmuştur.  

Avusturya Başkent

Avusturya başkenti Avrupa’nın önemli merkezlerinden biri olan Viyana’dır. Viyana, Belvedere Sarayı, Aziz, Stephen Katedrali, Votiv Kilisesi gibi tarihsel ve kültürel yapılara sahiptir. Viyana, müzeleri, operaları, kahve kültürü ve mutfağı ile ünlü bir kenttir.

Avusturya Başkent Bölgesi

Avusturya başkent bölgesi Viyana’dır. Viyana, dünyanın en önemli turistik kentlerinden biri olmasıyla birlikte Avusturya’nın en büyük kentidir. Yaklaşık iki milyonluk nüfusu içerisinde farklı ülkelerden gelen azınlıklar da yaşamaktadır. Avusturya başkenti Almanca konuşulan bir kent olsa da azınlıkların konuşmakta olduğu farklı diller de kullanılmaktadır.  

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir