Amerika Green Card Başvurusu – Başvuru Ücretleri

Amerika’da yaşamak, çalışmak ve daha iyi şartlara sahip olmak çoğu insanın hayalleri arasındadır. Amerika’da hem çalışabilmek hem de ikame edebilme adına Green Card başvurusu yapmanız gerekmektedir. Size kolaylık sunacak bu kart ile ABD’de yaşamanız mümkün olacaktır. Her yıl düzenli şekilde yapılan Green Card çekilişi ile 50.000 kişi Amerika’da kalmanın yolu sunuluyor.

 • Yapılan bu çekilişin amacı nüfusun kontrollü şekilde artmasına yöneliktir. Her yıl yapılan bu çekilişi Amerikan Göçmen Bürosu gerçekleştirmektedir. Yapılan çekiliş sonucunda ise resmi web sitesinde açıklanmaktadır. Herkesin eşit şartlara sahip olduğu düzende objektiflik söz konusudur. Herhangi bir şekilde hile ya da adam kayırmaca olmaması için de bilgisayar ortamında sistemsel olarak çekiliş gerçekleşmektedir.
 • Türkiye’den çekilişe her yıl yaklaşık olarak 2500 kişi hak kazanırken her bir birey mülakat sonucuna göre Green Card sahibi olabilmektedirler. Green Card çekilişi hakkı elde edebilmeniz için en az lise mezunu olmanız gerekirken en az 2 yıllıkta iş tecrübesi istenmektedir.
 • Green Card sahibi olduğunuza ABD’de size çok geniş haklar sunulmaktadır. Ekonomik durumunuza göre dilediğiniz yerde oturma hakkı, çalışma ve iş kurma hakkı tanınırken eğitim hakkını da elde etmiş olursunuz. Hem özel sektörde hem de devlet kanalında çalışma imkanı sunuluyor olması da en önemli avantajıdır.
 • Dilerseniz kendi işinizi kurup hızlı adımlarla büyümeyi sağlayabilirsiniz. Size verilen imkanları en iyi şekilde kullanmak sizin elinizde. Eğitim konusunda size çok büyük avantajlar sunduğu için de devlet üniversitelerinde indirimli eğitimler alabilirsiniz. Burs ve kredi alma konusunda şansınız da oldukça üst seviyededir.

Green Card Çekiliş Başvurusu

Her yıl düzenli olarak yapılan çekilişe katılmak için resmi web sitesine girmelisiniz. Ekim – Kasım ayları arasında kabul edilen Green Card çekiliş başvurusu hiçbir şekilde uzatılmamaktadır. Yapılan değerlendirmeler ve listelerin oluşması ile birlikte de sonuçlar Mayıs ayı içerisinde siteden yayınlanmaktadır.

Çekilişlerin takibi için Amerikan Göçmen Bürosu resmi web adresine girebilirsiniz. Başvuru esasları, evraklar ve çekiliş ile alakalı tüm ayrıntıları bizlere ulaşarak öğrenebilirsiniz. Çekilişe katılma şartlarını yerine getirebilmeniz için neler yapılması gerektiği tarafınıza iletilerek işlemlerinizi yapmaktayız.

Green Card Çekiliş Başvurusu Yapılırken Takip Edilecek Yollar

 • Adınızı ve soyadınızı pasaportta geçtiği şekli ile doldurmalısınız.
 • Cinsiyet kısmı işaretlenmeli
 • Doğum tarihi gün ay yıl şeklinde ve doğru şekilde yazılmalıdır.
 • Doğum yeri
 • Doğduğunuz ülke
 • DV programına uygun olup olmadığınız ile ilgili sorulan soruya eğer doğduğunuz ülke Türkiye ise evet seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf sisteme yüklenmelidir. Fotoğraf yüklemesi yaparken verilere uygun şekilde hareket etmeye özen gösterin.
 • Ev ya da iş adresinizi ayrıntılı şekilde yazmalısınız.
 • Bulunduğunuz ülke ismi
 • Telefon numarası
 • Aktif olarak kullandığınız e-posta adresi bildirilmelidir. Adresin aktif olarak kullanılması çok önemli olup, çekiliş sonrası bilgi verilmesi için kullanılmaktadır.
 • Eğitim seviyenizi belirtmelisiniz. Eğitimi devam eden kişiler ise en son bitirmiş olduğu mezuniyeti bildirmelidir.
 • Medeni haliniz
 • 21 yaşından küçük bekar çocuklarınız varsa onların da tüm bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Sizden istenen bilgilerin tamamı çocuklarınız için de geçerli olup, eksiksiz şekilde bilgi aktarımı yapmalısınız.

Sizden istenen bilgileri doğru şekilde tamamlamaya özen göstermeli ve bu konuda hassas olmalısınız. Bilgileri doldururken mutlaka pasaport ile uyuşuyor olmasına dikkat etmelisiniz. Yapılan karşılaştırmada sıkıntı yaşamama adına bu ayrıntı çok önemlidir.

Çekiliş hakkı elde edebilmeniz için verilen bilgilerin doğruluğundan emin olmanız ve bu duruma dikkat etmeniz gerekir. Hatalı ya da bilinçli olarak yanlış bilgi verildiğinde sonra ki çekilişlere katılma hakkını da kaybedersiniz.

Green Card Başvurusu nasıl yapılır?

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden birisi olan Amerika’da yaşam fikri bazıları için hayal olurken bazıları için ise mümkündür. Sizde hayallerinizi gerçeğe çevirmek istiyorsanız takip etmeniz gereken yolları ve yöntemleri iyi bilmelisiniz. Green Card başvurusu yaparak Amerika’da hem çalışma iznini hem de oturum iznini bir arada elde etmeniz mümkündür.

 • Bu carta sahip olan kişilerin ABD vatandaşları ile aynı hakları ve özgünlük konusunda ki artıları kullanmaları mümkündür. Size en iyi etkiyi oluşturabilecek yapıyı sunan Green Card artıları ile dikkat çekmektedir. Her yıl dünya genelinde 50.000 kişiyi kabul eden ülke bu alanda oldukça ses getiren atılımlara imza atmaktadır.
 • Çekiliş usulü ile yapılan değerlendirmeye kabul edilmeniz mümkün olurken diğer başvuru şartlarını yerine getirerek de elde edebilirsiniz. Green Card başvurusu konusunda bizlerden bilgi alabilir ve başvuru öncesi hazırlık konusunda destek verebiliriz. Başvuruların titiz şekilde yapılması gerektiğini bilerek hareket eden çalışanlarımız tüm etkenleri göz önünde bulundurmaktadır.

Green Card Başvurusu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Green Card sahiplerinin oldukça avantajlı olması ABD’de de yaşamayı düşünenlerin dikkatini çekmektedir. Böyle bir özelliğe sahip olabilmeniz için başvurular konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Greed Card Başvurusu yapılırken nelere dikkat edilmeli ile alakalı listemizi inceleyebilirsiniz. Şartlar ve dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 • Green Card’a başvuru yapacak kişinin başvuruyu yaptığı ülkede doğmuş olması önceliklidir.
 • En az lise mezunu olunması gerekirken mesleki anlamda da belirli bir tecrübeye sahip olunmalıdır.
 • Bir kişi sadece tek başvuruda bulunabilmektedir.
 • Bireysel olarak resmi site üzerinden ücretsiz şekilde Green Card çekilişi başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Başvurular online olarak yapılması ve İngilizce olarak sunulması gerektiği için hatasız doldurulmasına özen göstermelisiniz. Yapılacak ufak bir hatanın telafisi olmayacağı için başvurunuz ret edebilir.
 • Çok sayıda başvurunun söz konusu olduğu Ekim ve Kasım aylarında başvuruyu erken sunmak her açıdan avantajlıdır. Yoğun talep yüzünden sitede sıkıntılar oluşabileceği için işlemleri son döneme bırakmamaya özen gösterin.
 • Form doldurulması konusunda profesyonel destek almak hataların önüne geçmede önemli etken olacaktır. Başvuru formlarının yanlış doldurulması yüzünden çok sayıda başvuru ret edilmektedir.

Green Card Başvuru Evrakları

Green Card çekilişinin kazanılması ile birlikte mülakata katılmanız gerekecektir. Mülakat için ABD Büyükelçiliğine veya ABD Konsolosluğuna gidildiğinde ödemeler elden yapılmaktadır. Bu yüzden mülakata giderken yanınızda nakit bulundurmanız gerektiğini unutmayın.

Hiçbir şekilde havale, EFT ya da çek gibi ödeme kanalı kabul edilmediği için de bu tür taleplere kulak asmamalısınız. Çekilişte isminizin çıkması ile birlikte Green Card başvuru evrakları temin edilmelidir. Temin etmeniz gereken evraklar listesini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öncelikle Green Card başvuru formu eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Formu online olarak değil indirerek doldurmanız gerekmektedir.
 • Arkalı önlü kimlik fotokopisinin taranmış hali gerekmektedir. Üzerinde T.C. kimlik numarasının olmasına çok dikkat etmelisiniz.
 • 50 x 50 mm boyutlarına sahip arka fonu beyaz, gözlüksüz ve son 3 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf, 2 adet olacak şekilde hazırlanması gereken fotoğrafın dijital olarak çekilmesine dikkat etmelisiniz.
 • Evliler için eşinizin ve bekar olan 21 yaşından küçük çocuğunuzun da aynı şekilde fotoğraflarını hazırlamalısınız.
 • Anne, baba ve çocukların bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Nüfus müdürlüğünden ya da e-devlet üzerinden alınmış ikametgah belgesi,
 • Mezuniyet belgesinin noter onaylı hali ya da e-devlet üzerinden alınan çıktısı,

Eksiksiz şekilde hazırlamanız gereken bu evrakların başvurunun olumlu sonuçlanmasını doğrudan etkilemektedir. Çekiliş hakkı kazandığı halde Green Card alamayan çok sayıda kişi yanlış ya da eksik evrak sunmalarından dolayı haklarını kaybetmektedir.

Green Card nedir?

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden bir tanesi konumunda olan ABD hayata dair beklentileri birçok ülkeye göre daha iyi seviyelerde sunmaktadır. Çalışma imkanı, eğitim imkanı ve yaşam kalitesi ile her açıdan beklentilerin fazlasını sunduğu bilinen bir gerçektir.

 • Bu yüzden her yıl binlerce hatta milyonlarca kişi ABD’ye gitmenin ve orada kalıcı olmanın yolunu aramaktadır. Bu yollardan bir tanesi olan Green Card ABD’de kalıcı olarak yaşama imkanı sunarken tüm haklardan da yararlanma imkanı sunuyor. Elbette başvurulara dair esasları bilmek ve kurallara uygun şekilde başvuru işlemlerini tamamlamak gerekir.

Green Card Başvuru Şartları

Amerika’da yaşamınızı idame ettirmek ve bundan sonra ki yaşamınızda çalışma ya da eğitim hayatınızı entegre etme noktasında doğru etkiyi oluşturmaktadır. Başvurulara dair değişen faktörleri hesaba katmak ve çekiliş ile şansınızı deneyebilirsiniz. Green Card Başvuru Şartları ile alakalı öncelikliler şu şekildedir.

 • Başvuru yapacak kişinin 18 yaşından büyük olma şartı söz konusudur. Çekilişe dair herhangi bir yaş sınırı olmasa da kazansanız dahi yaş sınırına uymadığınızda hakkınızı kaybedersiniz.
 • Eğitim düzeyine dikkat edilirken en az lise mezunu olma şartı aranmaktadır. Lise mezunu olmayıp da tecrübe gerektiren ve bu alanda uzman olmuş 2 yıllık çalışma koşulu da kabul görmektedir. Resmi eğitim belgeleri kabul edilirken hizmet içi eğitimler ile denkli sertifikaları kabul edilmemektedir.
 • Green Card başvurusunda bulunan kişilerin İngilizce bilmeleri ile alakalı herhangi bir şart yoktur. Fakat bundan sonra ki yaşamınızda ABD önemli yer edineceği için İngilizce öğrenmek çok daha doğru seçenek olacaktır.

Green Card şartları istenilen bilgilerin doğru şekilde verilmesi ile gerçekleştirilmeli ve hiçbir eksik bilgi aktarımı yapılmamalıdır. Yapılacak hatalı işlem çekilişe katılsanız dahi olumsuz sonuçlanmaya neden olacaktır.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card almak isteyenler her yıl ABD Dış işleri bakanlığı göçmenlik bürosunun resmi internet sitesine Ekim ve Kasım aylarında girmelisiniz. Online başvurunuzu resmi internet sitesine yaparken her bir başvuru da 1 kez giriş hakkı bulunmaktadır. Genel itibari ile yıllık 100 bin civarı Türkiye’den başvuru yapılmakta olup, genel başvuru toplamının 5 de 1 kadarı kabul görmektedir. Belirlenen tarihler dışında başvuru yapmanız gerekmektedir.

 • Green Card başvurusu nasıl yapılır?hususunda en önemli ayrıntının belirlenen tarihlerde başvuru yapılması gerektiğidir. Fakat başvurma kararı aldıysanız biran önce işlemi tamamlamanız gerekir. Belirlenen tarihin yaklaşmasında site de oluşacak yoğunluk başvurunuzu riske düşürebilir. Sitede Green Card forum doldurma işlemini tamamlamalısınız.
 • Başvuruya dair esasları eksiksiz şekilde sürdürdüğünüz sürece çekilişe sizde katılabilirsiniz. Green Card nasıl alınır? Hususunda çekilişe göre yapıldığını da unutmamalısınız.
 • Herhangi bir sorun yaşamadan dvlottery.state.gov green card başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Sürekli değişen faktörleri hesaba katmanız çok önemli olurken destek almakta da fayda vardır. Başvuru şartlarına dair güncellemeler söz konusu olabilmektedir. Bu güncellemeleri takip ederken de Green Card ekşi değerlendirmelerine göz atabilirsiniz.

Green Card Çekilişi

Kurallara uygun şekilde başvurunuzu yaptıktan sonra çekilişi beklemeniz gerekmektedir. Green Card çekilişibaşvuru tarihinin sonuçlanmasından 6 ay sonra gerçekleştirilmektedir. Yapılan çekilişler Mayıs ile Eylül arasında açıklanmaktadır.

 • Yapılan açıklamaları takip ederek Green Card hakkını elde edip etmediğinizi öğrenebilirsiniz. Kazananlara herhangi bir şekilde bildirim yapılmadığı için takip etme sorumluluğu size aittir. Green Card çekilişi ne zaman 2020 yılında hangi sürede açıklanacak gibi hususlar da merak konusudur.
 • Yapılan çekiliş sonrasında hak kazanmışsanız ön görüşmeler yapmanız gerekmektedir. Çekiliş kazanmanız durumunda tarafınıza gönderilen zarfta hazırlamanız gereken evrakları listesi bulunmaktadır. Green Card Konsolosluk görüşmesi için de bu belgeleri hazır hale getirmeniz elzemdir.
 • Görüşme sonrasında herhangi bir engel olup olunmadığı da tarafınıza bildirilecektir. Yapılan değerlendirme neticesinde de hak kazanımlarınız ile birlikte ABD’ye gidiş için engel kalmayacaktır.

Akrabalık Yoluyla Green Card

Daha iyi bir yaşamın yolu ABD diye düşünen birçok insan nasıl gidebilir, iş bulabilir miyim, eğitim alabilir miyim gibi birçok etken söz konusu olmaktadır. Ayrıca yaşamını artık ABD’de geçirmek isteyen insanlarda farklı yollar arayışına girmektedir.

En iyi yöntem olarak tercih edilen ve cazibesi ile dikkat çeken Green Card özellikleri ile kolaylık sunuyor. Çekilişle, yatırımla ve aile bağları ile bu kartı alma şansınız söz konusudur. Fakat ABD’de yaşayan bir akrabanız varsa Akrabalık yoluyla Green Card alınması daha kolay olmaktadır.

 • Şartları uygunsanız işlemleriniz kısa sürede sonuçlanabilmektedir. Belirlenen şartlara uymadığınız da akrabalık yolu ile herhangi bir şekilde bu kartı alamazsınız. Oturum, çalışma ve eğitim gibi birçok imkanı elde etmeniz açısından size kolaylık sunan yapıyı sizde elde edebilirsiniz.

Akrabalık Yoluyla Green Card Başvuru Şartları

 • Akrabalık bağını kullanarak Green Card başvurusunda bulunma hakkı söz konusudur. Fakat bunun için akrabalık derecesi çok önemlidir. Başvuru yapacak kişi ABD vatandaşının eşi ya da çocuğu olabilir. Çocuğun 21 yaşından küçük olması ve bekar olması şartı söz konusu olurken eşi başvuruda bulacaksa evliliğin ispat edilmesi istenmektedir. Fakat burada dikkat edilecek husus ABD vatandaşının en az 21 yaşında olması gerekmektedir.
 • Sadece yakın akraba değil uzak akraba da Green Card başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Uzak akrabadan kasıt ise ABD vatandaşının bekar fakat 21 yaşının üzerinde ki çocuğu başvuruda bulunabilmektedir. Ayrıca 21 yaşını doldurmuş ABD vatandaşının kardeşi de Green Card başvurusu yapabilmektedir.
 • 21 yaşın altında ki bekar çocuk ile 21 ve üzeri bekar çocuğun babası yasal olarak sürekli ABD’de yaşıyorsa Green Card’a başvurabilmektedir. Aynı zamanda eşi de başvuruda bulunma hakkına sahiptir.
 • ABD vatandaşının nişanlısının bir çocuğu varsa ve bu çocuk K2 vizesi almaya hak kazanmışsa Green Card için başvuru da bulunabilmektedir.
 • ABD vatandaşının nişanlısı K1 vizesi başvurusu yapıp kabul gördüyse Green Card başvurusunda bulunmaya hak kazanmış olacaktır.
 • ABD vatandaşının ölmesi durumunda eş ve çocuklar Green Card başvurusunda bulunma hakları söz konusudur. Fakat burada en önemli ayrıntı ölüm gerçekleştiği tarihte evliliğin devam ediyor olmasıdır.
 • ABD’de yasal olarak ikame etme hakkına sahip olan ya da ABD vatandaşı olan kişinin eşi istismara uğruyor ya da eşi tarafından şiddet görüyorsa Green Card başvurusunda bulunabilmektedir. Elbette bu durumlar ispat eden raporların sunulması başvurunun değerlendirilmesi açısından önemlidir. Sadece eş değil çocuklar için de kötü muamele söz konusu olduğunda Green Card başvurusunda bulunmaları mümkündür.

Akrabalık Yoluyla Green Card Başvurusunda Bulunacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Green Card başvuru esaslarının tamamı incelenmeli ve size uygun olan seçenek üzerinden hareket edilmelidir. Kuralları bilerek hareket ettiğinizde sonucun olumlu olması daha kolay olacaktır. Akrabalık yoluyla Green Card başvurusu yapacak kişilerin kurallar ve şartlar hakkında bilgi edinmelerini tavsiye ederiz.

Bu konuda bizlere ulaşarak başvurularınız da destek alabilir ve geniş bilgi sahibi olabilirsiniz. Başvuru kurallarına uygun şekilde işlemlerinizi yürütecek olan uzman kadromuz sizlere destek olacaktır. Yapacağınız başvurularla alakalı randevu, parmak izi şahsi evrak hazırlığı gibi tüm etkenler hızlı şekilde yapılacaktır.

Böylece Green Card alma ihtimaliniz daha da yüksek olacaktır. Sürecin takibi ve ne durumda olduğu konusunda hem siz hem de bizler kontrol edebiliriz. Zamanında başvuru ve diğer etkenlerde doğru şekilde yapıldığında sonucun dilediğiniz gibi çıkma ihtimali de artmış olacaktır.

Akrabalık Yoluyla Green Card

Akrabalık yolu ile green card almak için kişilerin 21 yaş sınırına dikkat etmesi gerekir. Örneğin bir ABD vatandaşının 21 yaşından küçük olan çocuğunun akrabalık yolu ile kart almasına imkan verilmektedir.

1 Derece Akraba Green Card Detayları Nelerdir?

Bir ABD vatandaşının 21 yaşından küçük olan çocuğunun gren card almasına imkan verilmektedir. Bu çocuğun gren card alabilmesi için bekar olması şartı da getirilmiştir. Bir ABD vatandaşının 21 yaşından büyük olması durumunda anne ve babasının gren card alma sürecinde referans olmasına da imkan tanınmaktadır.

Amerika’da Doğum Yoluyla Vatandaşlık

Amerika vatandaşı olmanın ayrıcalıklarını birçok insan elde etmek istediği için yöntemler konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi olan Amerika’da doğum yoluyla vatandaşlık belirli kurallar çerçevesinde mümkündür.

 • Çifte vatandaşlık hakkı elde edebilmenizin yolunu açan bu yöntem son dönemlerde oldukça cazip hale gelmiştir. Böyle bir etkenin söz konusu olması çok sayıda anne adayının Amerika’da çocuk dünyaya getirme girişimlerine neden olmuştur. Sürecin karmaşık olması ve daha önce bu tür bir konu hakkında fikriniz yoksa destek almak çok daha doğru olacaktır.
 • Sizlere profesyonel destek sunacak yapımız son derece etkili çözümler sunmaktadır. Kontrolleri en iyi şekilde yapan çalışanlarımız en iyiyi sizlere sunacak yapıdadır.

Amerika’da Doğum İçin Yapılması Gerekenler

Çocuğunuzu Amerika’da dünyaya getirip ona çiftte vatandaşlık imkanı sunmak isterseniz bu konuda belirlenmiş esaslara göre hareket etmeniz gerekecektir.

Sizden istenen düzeyi sunduğunuz zaman istediğiniz vatandaşlık hakkını gerçekleştirme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Amerika’da doğum yoluyla vatandaşlık için öncelikler gerekli şartlar oluşması gerekir. Bu şartları ve koşulları şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesi ilk öncelik olduğu için bu konuya çok dikkat etmelisiniz.
 • Hamilelik sürecinin herhangi bir sıkıntı oluşturacak yapıda olmadığını ispatlamanız ve yolculuk için hiçbir engelinizin olmaması gerekir. Bu konuda sağlık raporu almanız çok önemli olup, seyahat ile alakalı 31. 34. hafta aralığında olmanız gerekir.
 • Hiçbir şekilde ne sigara ne alkol ne de uyuşturucu bağımlısı olmamalısınız. Bu konuda yapılan testten başarılı şekilde geçmeniz çok önemlidir.
 • Hamilelikte 6. aya gelmeden vize başvuru işlemleri başlatılmış olmalıdır. Başvuru işlemlerini yürürken vizenin en az 6 ay olmasına dikkat etmelisiniz. Uçuş kuralları konusunda konulan sınır gereği hamileliğin 35. haftasında uçuşa izin yoktur. Böyle bir durum söz konusu olduğu için de başvuruları erken yapmak çok daha doğru olacaktır. Riskli hallerden uzak şekilde hareket etmenin artılarınız sizde elde edebilirsiniz.

Gerekli başvurular yapılıp vize de alındıktan sonra seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Seyahat gerçekleştikten sonra doğum süreci başlayacaktır elbette. Doğum sürecinde takip etmeniz gereken yönleri çok iyi şekilde aktarmalısınız.

Doğum konusunda doktor görüşmeleri belirli sınıra sahip olduğu için doğuma kadar sadece 2 kez görüşme şansınız vardır. Beraberinizde mutlaka Türkiye’de yapılan test sonuçlarını da götürmelisiniz. Doğum süreci konusunda her şey netleştikten sonra tarihler ve diğer seçenekler belirlenmelidir. Doğumun normal mi yoksa sezaryen ile mi yapılacağı kararı verildikten sonra doğum gerçekleşecektir.

Doğumdan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Doğum tamamlandıktan sonra yapılması gerekenler hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Sürecin takibi ve kontrolü Amerika’da doğum yoluyla vatandaşlık için çok önemlidir. Doğum sonrasında ki sürecin işleyişi ise şu şekilde gerçekleşmektedir.

 • Normal doğumlarda hastane de kalma süreniz 2 gün olup, sezaryen doğum söz konusu ise kalma süreniz 3 gündür.
 • Doğum gerçekleştikten sonra hem sizden hem de eşinizden form istenmektedir. Doldurulması gereken bu form Sosyal Güvenlik numarası ve bebeğin doğum sertifikası için kullanılacaktır. Hazırlanan belgeler sonrasında Vital Records’a ulaştırılacaktır.
 • Bebeğin doğum sertifikası tüm işlemlerin bitmesi ile birlikte 2 – 3 gün sürmektedir. Bu süre sonunda bebeğinizin doğum belgesini, doğum sertifikasını ve pasaportunuzu almanız mümkün. Sürecin bu şekilde işlemesi ve belgeleri almanız ile birlikte bebeğiniz resmi olarak Amerikan vatandaşı sayılacaktır. İşlem takipleri konusunda destek almanız sonucun size daha kolay şekilde sunulmasını sağlayacaktır. Yapılan tüm işlemler sağlıklı şekilde yürütülmesi için gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Sistemsel olarak takip edilecek yollar hem gerekliliği hem de vatandaşlığın alınabilir olmasını etkilemektedir.

Green Card Başvuru hakkında genel bilgi

Green Card nedir sorusu cevaplanması gereken ilk soru olmaktadır. Green card Amerika’nın çekiliş ile belli zamanlarda belli bir sayıya kadar süresiz oturum izni sunması sonucu verilen vizedir.

Ancak bunun için öncelikle Green Card başvuru işlemleri gerçekleştirilmelidir. Ardından sizlerin de çekilişe katılma imkanı olacaktır. Ancak çekilişleri beklemeden de Green Card başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruları sürekli olmaktadır ancak şartları sağlamanız bu açıdan önem arz etmektedir.

 • Green Card başvuru şartları için en başta 18 yaş üstü olmanız beklenmektedir. Bunun dışında en az lise mezunu olmanız da önemlidir. Kendiniz başvuru yapıyorsanız burada eğitim bilgilerinizin daha üst düzey olması avantaj olacaktır. Çekilişe katılırken İngilizce zorunluluğu aranmaz ancak bunun dışındaki başvuruları için İngilizce dil şartı olmasa da büyük bir avantaj olacağını söylemek gerekmektedir.
 • Özellikle Amerika’da iş bulmuş olmanız ya da Amerikalı biriyle evlenmiş olmanız gibi durumlar nedeniyle de süresiz oturum izni başvurusu yapabilmeniz mümkündür. Burada geliriniz önem arz etmektedir. Ancak Green Card çekilişine katılacaksanız Green Card 2023 başvuru tarihi için meraklı olmanız mümkündür. 2023 için başvuru tarihleri 6 Ekim ve 9 Kasım 2021 yılları arasında yapılacaktır.
 • Green Card başvurusu 2023 yılı için geçerli durumdadır. Bu çekilişte ortalama her sene 55.000 kişiye süresiz oturum izni verilmektedir. Bunların bir miktarının da Türkler olduğundan bahsetmek gerekmektedir.
 • Green Card çıktıktan sonra Amerika’da yaşamak zorunda mıyım gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Özellikle öylesine başvuran ve şansını demek isteyen kişiler var olan işlerini ve hayatlarını bırakmak istememe gibi durumlarda birtakım sıkıntılar yaşamaktadır.
 • Green Card başvurusu 2021 yılı için geçmiş olup 2023 tarihine başvurmak ise hala mümkündür.

Green Card İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Green Card ile Amerika’ya gidenler birçok avantajdan bahsetmek ile birlikte dezavantajlarından da bahsetmektedir. Burada en büyük dezavantaj Ameirka’daki hayatınızı kendiniz karşılamanızdır.

 • Green Card kazanıp gitmemek bu nedenle gerçekleşmektedir. Eğer orada bir hayat kurmayacak iseniz pek çok insanın Green Card hakkından vazgeçtiğini görmeniz mümkündür. Bu oldukça doğaldır özellikle iş bulamama gibi durumlar nedeni ile Green Card’dan vazgeçilmektedir.
 • Green Card ülke kontenjanları ülkelere göre değişmekte olup genellikle başvuru oranına göre de belirlenmektedir. Örneğin Türkiye’de başvuru sayısının yüksek olması nedeni ile ortalama 3000 kadar kişi Green Card imkanından faydalanabilmektedir.
 • Green Card sonrası da önemlidir. Yani Green Card çıktıktan sonra yapılması gerekenler sayısı oldukça fazladır çünkü konsolosluğa gitmeniz ve gerekli süreci yürütmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda Amerika’ya yerleştikten sonra yapılması gerekenler de bulunmaktadır.
 • Green Card hangi ülkelerde geçerli sorusu için 20’ye yakın ülke vermek mümkündür. Ancak bunlar genellikle Amerika’ya yakın ülkeler ve adalar olmaktadır. Ada sayısı özellikle oldukça fazladır.
 • Green Card ile vizesiz gidilen ülkeler ise sırasıyla; Bahamalar, Turks and Caicos Adaları, Dominik Cumhuriyeti, Sırbistan, Meksika, Gürcistan, Arnavutluk, Kosova, Jamaika, Kosta Rika, Karayip Adaları, Kanada, British Virgin Adaları, Bermuda, Tayvan, Montenegro ve Cayman Adaları gibi pek çok ülkeye ve adalara seyahat mümkündür.
 • Green Card ile hangi ülkelere vizesiz gidilir sorusuna yanıt vermek ile birlikte burada bir dezavantaj ve avantaj tercihi yapmak gerekir. Seçenek oldukça fazla olmak ile birlikte Green Card kazanıp gitmeyen pek çok insan vardır.

Green Card Başvuru Şartları 2023

Green Card çekilişine başvurmak istiyorsanız bu başvuru birtakım şartlara tabidir. Ancak bu şartlar oldukça kolay şartlar olup pek çok insan bu şartları karşılayabilmektedir. Green Card başvuru şartları arasında en önemlisi ise en az lise mezunu olmaktır.

 • Green Card başvuru şartları 2021 yılında da değişmemiştir ve en az lise mezunu olmanız istenmektedir. Bunun dışında 18 yaşının üstünde olmanız gerekmektedir. Herhangi bir ücret de istenmez ve süreç odlukça kolaydır.
 • DV 2023 başvuruları internet üzerinden yapılmış olup son tarih 2020 yılı idi. Yani Green Card başvuruları aslında birkaç sene önceden yapılmaktadır ve bu sayede birçok kişi başvuru yapabilmektedir. Ancak genellikle bu tarih içerisinde de en fazla 1 aylık süreler tanınmaktadır.
 • Green Card şartları arasında yukarıda belirtilen şartlar olmakla birlikte bunun bir çekiliş olduğu bilinmekte ve ek bir şart aranmamaktadır. Yani sizi daha öne çekecek veya geriye itecek bir durum yoktur. Çekiliş için uygun şartlara sahip olmak yeterlidir.
 • Greeen Card başvuruları ne zaman diye sorulmakta olup 2023 yılının da başvuru tarihi geçmiştir. Ancak 2023 başvuru tarihi başlamamış olup 2021 yılının sonbahar aylarında başlayacaktır.
 • Green Card dv-2023 başvuruları geçmiştir ve 2023 başvurularını takip etmek çok daha doğru olacaktır. 2023 başvurularına katılmak için hala zaman bulunmaktadır. 6 Ekim ve 9 Kasım tarihleri arasında internet sitesinden başvuru yapılabilmektedir.
 • Green Card başvuru ücreti de söz konusu olmayıp tüm süreç internet üzerinden yürütülmektedir. Kazananlara bu açıklanmakta ancak kazanmayanlara herhangi bir ileti sağlanmamaktadır.

Green Card aslında süresiz oturma izni olarak çekiliş ile verilmektedir. Ancak kişi isterse ve şartlara uyuyor ise Green Card başvurusu yapabilmektedir. Bu nedenle eğer çekilişi beklemek istemiyorsanız bu durumda Green Card nasıl alınır 2021 yılı için aklınızda pek çok soru olması normaldir.

Green Card başvuru işlemleri için özel bir tarih bulunmamaktadır. Başvuruları ise Amerika’da iseniz orada yapabilir veya her nerede iseniz oradaki Amerika Konsolosluğu ile iletişime geçerek gerçekleştirebilirsiniz.

 • Green Card şartları söz konusudur ki bu şartları karşılamak oldukça önemlidir. Green Card çekilişine katılanlarda aranan şartlar en az lise mezunu olmak, 18 yaşının üstünde olmaktır ancak çekiliş dışında direkt başvuru yapıyorsanız süresiz oturum izni alabilmek için daha önce Amerika’da oturum izni almış olmanız önem arz etmektedir.
 • Sık sık Green Card nasıl alınır sorusu sorulur ki özellikle başvuru tarihini kaçırıp beklemek zorunda kalanlar gerekli başvuruları kendileri yapmak isterler ancak bu şekilde Green Card almak oldukça zordur.
 • Green Card 2023 başvuru tarihi için takipte kalabilir veya sizler bizzat kendiniz başvuru yapabilirsiniz. Bizzat başvuru yapmanız halinde her ülkede süresiz oturum için istenen şartlar burada da gerekmektedir. Amerika bu konuda eleyicidir.
 • Green Card başvuru nasıl yapılır sorusu ise genellikle çekiliş için sorulmaktadır. Ancak bunların tarihleri olup muhakkak takip edilmelidir. Aksi durumda başvuru için geç kalınırsa ek bir süre açılmayacaktır.
 • Green Card başvuru ücreti yoktur çünkü çekiliş olarak görülmektedir ancak bizzat başvuracaksanız bu durumda elbette bir vize ücreti ödemek gerekecektir.

Green Card Başvuru 2023 Ne Zaman?

Green Card başvuruları yaz sezonunda yapılabilir. Güncel olarak resmi tatiller içerisinde başvurular gerçekleşir.

Green Card Başvurusu Ne Zaman 2023?

Green Card başvuruları her yıl güncellik gösterilir. Başvuru detayları online olarak sistem üzerinden öğrenilebilir.

Green Card Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Green Card başvuru tarihleri, ziyaret edilen ülkenin resmi sitesi ziyaret edilirse öğrenilir. Bu durum güncellik sağlar.

Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’da Yaşamak Zorunda Mıyım?

Bu tür bir zorunluluk söz konusudur. Alınan bu belge hali hazırda sizin Amerika’da oturmanıza izin verildiğini belirtmek için sunulmaktadır. Dolayısıyla ABD kapsamında oturmak istemeyen kişilerin bu haklarından vazgeçmiş sayıldıkları da belirtilmelidir.

Hem Türk Hem Amerikan Vatandaşı Olmak Mümkün Mü?

Vatandaşlık hakkının alınması için kişilerin öncelikli olarak oturum izni alma sürecinden başlamaları gerekir. Oturum izninin sonrasında bu iznin süresiz hale getirilmesi istenecektir. Bunun sonrasındaki adımında ise vatandaşlık talep edilebilmektedir. Bu aşamalarda en temel kıstas kişilerin kendi finansal durumlarının en net şekilde yansıtılması ve bunun resmi birimlerce yeterli bulunmasıdır.

Green Card Nedir?

Amerika’da daimi olarak ikamet etme hakkının kazanıldığını belirten kart olarak da tanımlanmaktadır. Amerika vize evrakları ile ilgili detaylar için tıklayın.

Amerikan Vatandaşı Çocuğun Annesi Green Card Alabilir Mi?

Amerikan vatandaşı olan çocuğun yaşının 21 den büyük olması bu aşlamada temel zorunluluktur. Ayrıca anne be babanın finansal sorumluluğunun kim tarafından karşılanacağına ilişkin de detaylı şekilde bilginin sunulması gerekir.

Anne Babaya Green Card Verilir Mi?

Anne ve babanın Green Card almasına imkan verilmektedir. Bu aşamada ABD vatandaşsı olan çocuğun anne ve babanın referansı olması gerekir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir