Amerika Vizesi: 2021 Vize Başvurusu - Vize Ofisi
Amerika Vizesi

Amerika Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

Amerika Vizesi

Amerika vizeleri sadece Amerikan Büyük Elçilikleri veya Amerikan Konsoloslukları tarafından verilebilir. ABD ziyaretçilerinin vize işlemlerini tamamlamadan seyahatleri ile alakalı uçak biletlerini satın almaları, otel odası ayırtmaları ve benzeri işlemler yapmamaları tavsiye edilmektedir.

Vize işlemleri de planlanan seyahat tarihinden 2 ay (8 hafta) öncesinde başlatılmalıdır. Konsolosluğa yapılan başvurular gerekli evrakların tamamlanması sonucunda mülakata tabi tutulurlar. Uygun görülmesi halinde vize sahibine teslim edilir. Vize başvurusu ve mülakat sürecinde destekleyici dokümanlarınızı ibraz etmeniz işinizi daha da kolaylaştırabilir.

Vize başvurusu işlemlerini eksiksiz ve doğru şekilde yapabilmeniz için sizlere profesyonel kadromuzla yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Alanında uzman iş arkadaşlarımız ile vize başvurularınızı en hızlı şekilde sonuca ulaştıracağız.

Vize işlemleri sonucunda elde edilen vize sahibine sadece ABD’ ye giriş yapma ve seyahat etme hakkını talep etmesine yarar. Türk vatandaşları Amerika’ya seyahat etmek istediklerinde ABD Konsolosluğu’na başvurarak seyahat amaçlarını, süresini ve gerekli evrakları ibraz ederek vize başvurusunda bulunmalılardır. ABD vizeleri iki ana başlık altında toplanır. Bunlar göçmen vizeleri ve göçmen olmayan vizelerdir.

Göçmen Vizeleri

·        Nişanlılık Vizesi

·        İşveren Dayanaklı Göçmen Vizesi

·        Aile Dayanaklı Göçmen Vizeler

·        Yeşil Kart (Green Card)

·        Geri Dönen Yerleşik Yabancı Müracaatları bulunur.

Göçmen Olmayan Vize Türleri

·        İş, Turizm, Tıbbi Tedavi (B)

·        ABD’den Transit Geçiş (C)

Amerika Turistik Vize Nedir?

Amerika turistik vize bir tür kısa süreli vizedir. Amerika ülkesini ziyaret ederken Amerika vizesi almak zorunludur. Sadece bununla da sınırlı değildir. Amerika ülkesinin uyguladığı bazı prosedürlere de tabi tutulmaktasınızdır.

Amerika turistik vizesi seyahat süresine göre ikiye ayrılmaktadır. Amerika ülkesine 90 günlük süreden az seyahat ediyorsanız kısa süreli vizesi almalısınız. Seyahat süreniz 90 günü aşıyor ise oturma izni almalısınız. Seyahat amacınız çalışma, eğitim, evlilik veya 90 gün üzeri tatil olsa dahi oturma izninizi almalısınız.

Amerika turistik vizenizi şahsen veya aracı kurum ile başvuruda bulunarak alabilirsiniz.  Amerika konsolosluğunun Türk vatandaşları için istediği gerekli evrakları daha detaylı inceleyelim.

B1 İş – Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

İş seyahatleri, mesleki toplantılar, konferanslar, ticari anlaşmalar, sektörel fuarlar, mesleki eğitim fuarları ve benzeri işlemler için Amerika’ya seyahat planlarınızı hayata geçirmek için talep etmeniz gereken vizedir.

B1 İş – Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi Göçmen Olmayan Vizeler sınıfından bir vizedir. Genellikle altı aylık süre zarfı için verilen bu vize ile Amerika’nın her bölgesine ticari amaçlı seyahatler düzenleyebilirsiniz.

B1 vizesi size ABD’de çalışma ve öğrenim hakkı tanımaz. ABD’ye yapacağınız seyahatlerinizi planlamadan önce muhakkak vize başvurunuzu yapmanız tavsiye edilir. Eğer vize başvuru sonucunuzu beklemeden önce uçak bileti almak ya da otel odası ayırtmak gibi işlemler yaparsanız paranızı boş yere harcamış olabilirsiniz.

Vize başvuruları çok ince detaylarına kadar incelendiği için bu alanda uzman kişilerden yardım almanız sizlerin menfaatine olacaktır. Bu yüzden merkezimiz de bulunan profesyonel ekibimiz ile sizlere Amerika vizesi alma konusunda sürecin en başından en sonuna kadar yardımcı olmak ve sizleri vize sahibi yapmak bizlere mutluluk verir.

B1 Amerika İş – Ticari Ziyaretçi Vizesi için Gerekli Evraklar ve Belgeler (Şirket Sahipleri / Ortakları)

Amerika’ya yapmayı planladığınız iş seyahatleriniz de sizlerden istenecek evraklar iki çeşide ayrılmaktadır. Birincisi sizin şahsi ve işiniz ile alakalı evraklar.

İkincisi ise sizi iş toplantısına davet eden ABD yerleşkeli firmanın davet mektubu veya fuar ise davet mektubu, katılım bilgileri, giriş kartı ve benzeri belgeler gerekmektedir. Vize başvuru için sizin hazırlamanız gereken evraklar;

 • DS 160 Başvuru Formu ( İnternetten doldurulacak)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Pasaport ( Seyahat başlangıcınızdan itibaren en az 6 ay geçerli süresi olmalı)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (50×50 boyutunda, arka fon beyaz, güncel ve gözlüksüz olmalı)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Adres ve Aile Bilgilerini tam olarak barındıran türden)

Davet eden şirket / firmadan istenilen evraklar ise şu şekildedir;

 • Davetiye ( Şirketin antetli kağıdına şirketin yada firmanın bilgileri, sizi davet eden şirket / firma çalışanının bilgileri, iş seyahatinin amacı, davetiye gönderen kişinin pasaport fotokopisi, davetiye gönderen kişinin kimlik fotokopisi)
 • Eğer bir ticari fuara katılacaksanız istenilen belgeler ise şunlardır;
 • Fuar giriş kartı, Fuar bileti, Fuar davetiyesi veya fuar bilgilerini içeren broşür veya ilanlar

Şirket / Firma Evrakları

 • Antetli Kağıda İngilizce Vize Talep Dilekçesi ( Konsolosluk makamına yazılmış şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından kaşelenip imzalanmış ve seyahat amacını içermeli)
 • Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Gelir Gösteren Evraklar;
 • Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi
 • Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi
 • Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi

SSK’lı Çalışanların Vize İşlemleri için Gereken Evrakları

 • DS 160 Formu (İnternetten doldurulacak)
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluk makamına yazılmış, seyahatin amacını açıklayan ve giderlerin tamamının kendisi tarafından karşılanacağını beyan eden yazı)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Pasaport ( Seyahat başlangıcınızdan itibaren en az 6 ay geçerli süresi olmalı)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (50×50 boyutunda, arka fon beyaz, güncel ve gözlüksüz olmalı)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Adres ve Aile Bilgilerini tam olarak barındıran türden)

Başvurular konusunda destek almak işlerin daha güvenli ve sorunsuz şekilde yürütülmesinde önemli etki sunmaktadır. Taleplerinizi oluşturma noktasında doğru etki elde etmek istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz.

B1 İş – Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi başvurularınızda sizlere kolaylık sunarak sorunsuz sonuç sunabilmekteyiz. Planladığınız seyahati gerçekleştirebilmeniz adına da profesyonel kadromuzla hizmet vermekteyiz.

Amerika vizesi için konsolosluk şartlarına göre hazırlanmış eksiksiz evrak listesine >> vizeofisi.com/amerika-vize-evraklari bağlantısından ulaşabilirsiniz.

B1 Ev Hizmetleri Ziyaret Vizesi

Amerika’ya geçici sürekli olarak göçmen olmayan vize ile ev hizmetleri konusunda seyahat gerçekleştirilebilir.  Bu tür seyahatlerde B1 göçmen olmayan vize talebi ile gerçekleştirilebilir.

Bu seyahatlerde iş ve ticari alanda alınması gereken vizeler ile gerçekleştirilmektedir. B1 Ev Hizmetleri Ziyaret Vizesi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • DS 160 Formu (İnternetten doldurulur. Vize mülakatında onay sayfasının barkodlu çıktısı sunulmalıdır)
 • Pasaport (ABD’de kalma süresi bitiminden sonra en az 6 ay geçerliliğini korumalı)
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Şahsi vize talep dilekçesi (Konsolosluk makamına yazılmış, seyahat amacını açıklayan, Amerika Birleşik Devletleri’nde kalma süresini belirten, seyahat ve barınma masraflarının kim tarafından karşılanacağı bilgisini içeren dilekçe)
 • Önceki seyahatlerden edinilmiş vizeleri içeren pasaportlar
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X5 cm boyutunda, son 6 ay içinde çekilmiş, arka fon beyaz, gözlüksüz)
 • Ek olarak konsolosluk çalışanlarının isteyebileceği evrak ve dokümanlar

B1 Ev Hizmetleri Ziyaret Vizesi başvuru işlemlerini merkezimizden uzman desteği alarak yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Vize işlemlerinde çok küçük hatalarda bile vize başvurunuzun reddedilme olasılığı yüksektir. Alanında uzun yıllardır hizmet veren arkadaşlarımız sizlere vize talep sürecinde başvurudan, gerekli evraklara ve mülakat sonrası vize onayı ve alımına kadar yardımcı olacaklardır.

B1 Ev Hizmetleri Ziyaret Vizesi Başvuru Esasları

Seyahatlerin amaçlara yönelik olduğu ve başvurularında bu amaçlara göre yapılması gerektiğini unutmamak gerekir. Vize esasları da bu doğrultuya göre yapılmalıdır. B1 Ev Hizmetleri Ziyaret Vizesi Başvuru esaslar ve uygulamalar konusunda çok dikkatli olunması gereken yapıdadır.

Sizden istenen belgeleri sunmadan önce yeterlilik olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıntıları çok iyi bilmeli ve bu ayrıntılara göre hareket etmelisiniz. Beklentileri karşılayacak düzeyde evrak sunduğunuzda esaslarda yerine getirilmiş olacaktır.

B1 Ev Hizmetleri Ziyaret Vizesi Başvuru Kaç Günde Çıkar?

Her vize türünün kendi içerisinde değerlendirme yapısı ve sonuç süresi vardır. Kısa ya da uzun vizelerde değişen etkenler evrak incelemesi ile doğru orantılıdır. B1 Ev Hizmetleri Ziyaret Vizesi iş yoğunluğu ve resmi tatil günleri söz konusu değilse 7 – 15 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Bu etkenleri bilmeli ve buna göre hareket etmek çok önemlidir. Sunmanız gereken evrakları seyahat tarihinden 1 ay önce sunarsanız ek belge istenmesi ya da farklı sebeplerden uzayan değerlendirme sizi olumsuz etkilemeyecektir. Güvenli şekilde sonucun elinize ulaşmasını beklemek yeterli olacaktır.

Riskli hallerden uzak durarak vizenizin çıkmasını istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Tüm faktörleri hesaba katarak iş yürüten yapımız size en iyiyi sunmak için gayret göstermektedir. Vizenizin ret ile sonuçlanmaması adına da elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

B1 Ev Hizmetleri Ziyaret Vizesi Başvuru Formu

Vizenizi zamanında almak istiyorsanız hem evrakları erken teslim etmeli hem de eksik evrak sunmamalısınız. Evrakların hazırlanış biçimleri ve özellikleri farklı olduğu için hangi belgenin sunulması gerektiğini iyi bilmelisiniz.

B1 Ev Hizmetleri Ziyaret Vizesi Başvuru Formu bu noktada en önemli evraklardan birisi olup, usullere uygun şekilde doldurulması gereken yapıdadır. Bu form sizin tanımlayan en önemli belge olduğu için doldurulması konusunda titiz davranmalısınız.

Vereceğiniz her bilgi vizeyi almaya giden yolda sizin rehberiniz olacaktır. Değerlendirme yapan komisyon sizden vizeyi hak edecek haller talep etmektedir. Yapacağınız etkenleri bilerek doğru şekilde etki oluşturduğunuzda sonuç mükemmel olacaktır.

Amerika vizesi retlerinin büyük bir çoğunluğu hatalı form doldurulmasından kaynaklanmaktadır. Formun yapısı çok önemli olduğu için incelemesi özenle yapılmaktadır. Verilen bilgiler ayrıca ilgili kurumlara sorularak doğru olup olmadığı da teyit ettirilmektedir.

Amerika vizesi için gerekli olan form ve dilekçelere >> vizeofisi.com/amerika-vize-formu bağlantısından Ücretsiz bir şekilde ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’ne yapmak istediğiniz seyahatin amacına yönelik olarak vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Seyahat amacınıza uygun vize başvurusu için gereken evrakları toparlamanız ve ibraz etmeniz gerekmektedir. Ayrıca ibraz ettiğiniz evraklarda kesinlikle yanlış veya yalan beyan bulunmamalıdır.

ABD Konsolosluğu gerek gördüğü durumlarda bazı ek doküman ve evraklar isteyebilir. Bütün bu vize işlemlerinin bilgisayar ortamında ve hatasız olması gerekmektedir.

Bu yüzden sizi anlayan ve ihtiyacınıza uygun olan vize işlemlerini hızlı ve eksiksiz bir şekilde tamamlamak adına alanında profesyonel ekibimiz ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız. Seyahat tarihinizden iki ay öncesinde bize uğramanız durumunda sizlere vize işlemlerinizin başlangıcından bitimine kadar her konuda profesyonel iş arkadaşlarımız ile beraber yardımcı olacağız.

Gerekli tüm evrak ve belgeleri sizlerle beraber eksiksiz ve hatasız hazırlayarak vize başvurunuz ve mülakatında talebinizin reddedilme durumunu ortadan kaldırmaya yönelik bütün çalışmaları yapacağız. B1/B2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi talebinizin reddedilme durumunu minimuma indirerek sizleri kolay ve sıkıntısız şekilde vize sahibi yapacağız.

B-2 Turizm ve Tıbbi Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Amerika tüm dünyadan insanlar için turizm ve tıp alanında her zaman ilgi odağının başında gelen ülkelerden olmuştur. Yüz ölçümü çok geniş bir ülke olmasından ötürü Amerika’da her tür turizm yapılabilmektedir. Ülkenin geniş coğrafyası ve değişiklik gösteren iklim tipi nedeni ile Amerika her zaman tatilcilerin aklında ki ilk ülkedir.

Ayrıca birbirinden gelişmiş ve büyük şehirleri, sahilleri, ormanları, eğlence ve gece hayatı ile cezbedici bir ülkedir. Gelişmiş sağlık olanakları ile de öne çıkan Amerika’ya dünyanın her yerinden hastalar tedavi olmaya ya da teşhis / tanı koydurmaya gidiyorlar.

Dünya üzerinde ki en gelişmiş bilim ve teknolojiye sahip olan ABD her yıl binlerce hastaya da tıbbi tedavi uyguluyor. Bu seyahatlere de göçmen olmayan vizeler kategorisinde bulunan B2 vizesi ile çıkabilirsiniz. Amerikan B2 vizesi de genellikle altı aylık süre için verilmektedir. Bu vize sahibine çalışma ve öğrenim hakkı tanımaz.

B-2 Tıbbi Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılacak olan tıbbi tedavi / tanı / teşhis amaçlı seyahatlerde başvurulması gereken vize türü göçmen olmayan vizeler türü altında bulunan B2 Tıbbi Tedavi Amaçlı Ziyaretçi vizedir. Altı aylık süre için verilen bu vize sahibi sadece tıbbi konularda Amerika Birleşik Devletlerine seyahat edebilir. Eğitim ve çalışma konularında herhangi bir girişimde bulunamaz.

Tıbbi tedavi / tanı / teşhis amaçlı seyahatlerde hastalığa dair belge ve dokümanlar, önce ki doktorlarınızın tanı ve teşhislerini içeren belgeler veya varsa uygulanmış olan tedavi yöntemleri ve dozajlarını gösterir evraklar gerekmektedir.

Doktor beyanı ve ABD’de ayarlanan klinik, doktor adı, randevu zamanı, tedavi / tanı / teşhisin yaklaşıl veya tam olarak maliyetini gösteren ilgili klinikten alınmış resmi yazı ve ödeme planı gerekmektedir.

Ayrıca ödeme planının kabul edildiğini gösterir resmi ve ıslak imzalı belge, yapılacak olan ödemelerde hiçbir şekilde ABD fonlarından yararlanmak istenmediğini ibraz ettiğiniz belge, maddi durumunuzun bu seyahatin tüm giderlerini karşılamaya yetecek durumda olduğunu gösterir belge ve ayrıca hasta yakınında seyahat giderlerinin tamamını kendi karşılayacağını gösterir resmi ve ıslak imzalı belge gerekmektedir.

B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi konusunda hasta durumunun ciddiyet arz etmesi durumunda konsolosluk çalışanları vize işlemlerini erkene çekerek çok hızlı bir şekilde vize talebine onay verme yönünde çalışmalar yapmaktadır.

B-1 İş Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Eğer ki bir iş adamıysanız ve ABD’de bir iş toplantısına veya sektörünüz ile alakalı bir fuara katılmak istiyorsanız, kendinize yeni pazarlar bulmak ve firmanızı dünya çapında daha tanınır hale getirmek istiyorsanız ya da firmanız için yeni ekipmanlar almak istiyorsanız sizin ihtiyacınız göçmen olmayan vizeler kategorisinde bulunan Amerikan B1 vizesidir.

Genel olarak altı aylık süre için verilen bu vize ile ticari işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Amerikan Konsolosluğu karşılıklılık ilkesinin içermesi ve müsaade etmesi halinde B1/B2 vizesi vermeyi uygun görebilir. Bu vize ile ABD’ye hem iş hem de turizm konularında sıkıntı yaşamadan seyahat gerçekleştirebilirsiniz.  Bu vize ile Amerika’da çalışma ve öğrenim hakkınız bulunmamaktadır.

C Amerika Transit Vizesi

Herhangi bir dünya ülkesinden yola çıkan ve uluslararası hava yollarını veya deniz sularını kullanacak olan uçak veya gemiler eğer Amerika Birleşik Devletleri’ne uğrayacaklarsa veya Amerika Birleşik Devletlerinden kalkacak olan bir gemi veya uçakta yer alacak kişiler bu vizeyi talep etmeleri gerekmektedir.

Bu vize başvurusunda planlanana seyahat bilgilerini, Amerika Birleşik Devletlerine tahmini ve varış ve ayrılış tarihlerinin belirtilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte Amerika’da geçirilecek süre boyunca yeme, içme ve barınma gibi giderlerinizi karşılamaya yetecek kadar maddi varlığınızın olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.

Amerika Transit Vizesi için Gereken Belgeler

Seyahatler konusunda amacınıza yönelik evrak sunmanız başvurunuzun onaylanabilir olması için çok önemlidir. C Amerika Transit vizesi de bu noktada önemli yapıda olup, mutlaka doğru belgeler doğru şekilde sunulmalıdır.

Eksik belgeler yüzünden başvurunuzun ret edilmesi zaman ve para kaybına aynı anda sebep olacağı için ciddi mağduriyetler söz konusu olabilir. Riske etmeme  adına belgeleri eksiksiz sunmanız sizin için daha iyi olacaktır. C Amerika Transit Vizesi için Gereken Belgeler listesi şu şekildedir;

 • DS 160 Formu (İnternetten doldurulması gereken bu form çok dikkatli şekilde ve hataya mahal vermeyecek düzeyde hazır hale getirilmelidir.)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi hem arka yüzeyi hem de ön yüzeyi sunulmalı ve üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmalıdır.
 • Pasaport  (Seyahat başlangıcından itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır. Bunun dışında yeni vize için en az 2 boş sayfanın da bulunması önemlidir. Yıpranmış ya da yırtık pasaportların yenilenmesi daha doğru olacaktır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50 x 50 mm boyutlarında olmalı ve güncel halinizi yansıtmalıdır. Ayrıca arka fonunun beyaz olması çok önemlidir.)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Tam ve açık adres ve aile bilgilerini barındıran türden olmalıdır.)
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluk makamına yazılacak, seyahat planının ve amacının belirtildiği, Amerika Birleşik Devletlerinde bulunulan süre içerisinde ki bütün harcamalarının kendisi tarafından karşılanacağını beyan eden yapıya sahip olmalıdır.)
 • Amerika üzerinden gidilecek ülkeye giriş biletinin fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Amerika üzerinden gidilecek ülkenin vizesi veya ülkeye giriş iznini gösteren belgenin sunulması elzemdir.

Amerika Transit Vizesi Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar

 1. Belirli bir süreyi kapsayan bu vize zamanlamasının çok iyi yapılması gerekir. Bunun sebebi ise transit olarak geçiş amacı gütmesi ve kısa sürede ülkeden çıkacak olmanızdır. Başvurunuzu mutlaka dikkatli şekilde yapmalı ve aksi hallere izin vermemelisiniz.
 2. Asıl gitmek istediğiniz ülke için yaptığınız işlemlerin ve bedellerin boşa gitmemesi açısından çok önemlidir. Seyahatin önemli noktalarından bir tanesi olduğu için kendinizi çok iyi ifade etmeli ve doğru bilgi sunmalısınız. Güvenlik açısından değerlendirme yapıldığı için belgelerin doğruluğuna çok dikkat etmek gerekir.
 3. Geçişler konusunda ülkelerin büyük bir çoğunluğu kolaylık sağlasa da evrakların yetersizliği sizi sıkıntıya düşürebilir. Bu tür hallerle karşılaşmama adına bizlerle iletişime geçip ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Amerika transit vizesiile alakalı tüm etkenler size aktarılarak hataların önüne geçilmektedir.
 4. Günübirlik vizelerin esaslarını bilmeden hareket etmek sizin açınızdan çok önemlidir. Belki 2 saat belki 24 saat transit geçişlerde beklemeniz söz konusu olabileceği için Amerika transit vizesi48 saat olarak verilmektedir. Transfer esnasında oluşabilecek olumsuzluklara karşı bu tür etkenler olması oldukça önemlidir.
 5. Geçişler de sıkıntı çekmeme adına uçak biletlerinizin sürelerine dikkat etmelisiniz. Bekleme süresi ve olası rötar süreleri bu noktada çok önemlidir

D- C1/D Mürettebat Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri Mürettebat Vizesi göçmen olmayan vize sınıfında bulunur. Eğer uluslararası yolculuk yapan veya eğitim veren bir gemi ya da uçakta görevli iseniz bu vizeyi almanız gerekmektedir. Çalıştığınız gemi veya uçak herhangi bir sebepten ötürü Amerika’ya uğrayacak ise içinde bulunan mürettebatın temin etmesi gereken vizedir.

Bu vizeyi temin edebilmeniz için konsolosluğa yazdığınız vize talebine ek olarak işvereninizden alacağınız görev ve seyahat planını, transit mürettebat geçişi hakkında ıslak imzalı resmi belgeyi de sunmanız gerekmektedir. Aşağıda örnek teşkil etmesi açısından birkaç iş sınıfı belirtilmiştir.

 • Ticari bir uçaktaki pilot, yardımcı pilot veya uçuş görevlisi ve benzeri
 • Bir gemide görevli kaptan, kaptan yardımcısı, teknisyen, tayfa, mekanikçi ve benzeri
 • Bir yolcu gemisindeki cankurtaran, aşçı, garson, masör veya masöz, barmen ve benzeri diğer hizmet personeli
 • Bir eğitim gemisindeki stajyer personel

Mürettebat Olarak Çalışan Personele Özel Evraklar

Mürettebatın çalıştığı firmanın veya yatın sahibinden işin ne kadar süre devam edeceğini ve Amerika’da giriş yapılacak yerlerin bildirimini yapan ve ayrılış zamanını belirten resmi yazı.

Havayolu Çalışanlarına Özel Evraklar

İşverenin, D- C1/D Mürettebat Vizesi için başvuran kişinin kendi firmasında çalıştığını doğrulayan resmi yazı  sunulmalıdır. Ayrıca mürettebat vizesi talep ettiği bir yazı da mutlaka olmalı ve seyahat süresince bulunulacak yerler, seyahat planı, giriş ve çıkış tarihleri belirtilmelidir.

Gemi adamları

 • Liman cüzdanı ya da gemi adamı yeterlilik belgesi
 • Gemicilik acentesinden mürettebatın çalıştığını gösteren ve Mürettebat Vizesi talep eden bir yazı

Yolcu Gemisi

 • İşe alım acentesinden alınan yazı
 • Yolcu gemisi ile yapılmış sözleşme

D- C1/D Mürettebat Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurularında esasın seyahat amacı olması evrakı ve gerekliliği belirleyen en önemli konudur. D- C1/D mürettebat vizesi karmaşık hali ile oldukça titiz yapılması gereken yapıdadır. Evrakların sorunsuz şekilde teslim edilmesi ve durumun anlatılması hususunda bilgilerin doğru verilmesi önemlidir. Uluslararası kanunlar çerçevesine göre hareket edilerek verilen bu vize oldukça önemlidir.

Sizin iş düzeninizi etkileyecek faktörlerin söz konusu olması da ne denli önemli olduğunu gösterir. Zorlayıcı halinin bilinmesinden dolayı D- C1/D Mürettebat Vizesi başvurusu nasıl yapılır? Sorusu sıklıkla sorulan sorulardandır. Zor olması ve teferruatının diğer vizelere göre daha fazla olması gerekliliği de ortaya koymaktadır.

Profesyonel destek almadan bu vizeye sahip olmanın oldukça zor olması da gerekliliği net şekilde açıklamaktadır. Riske girmeme adına bizlerle iletişime geçip vizenizi rahat şekilde almanız mümkündür.

Başvurudan ret alma ihtimalinizi en aza indirecek yapımız kontrol noktasında da en iyiyi ortaya koymaktadır. Böylece sizde istediğiniz vizeye istediğiniz tarihte sahip olabilirsiniz.

D- C1/D Mürettebat Vizesi Takibi

Evrakların teslim edilmesi ile birlikte değerlendirme süreci başlayacaktır. Bu süreç hem zorlayıcı hem de sizi ciddi sıkıntılara sevk edecek yapıdadır. Bu yüzden takipler konusunda destek almak oldukça önemlidir.

Bizlerle iletişim geçip başvurularınızı birlikte yaparak düzeni daha rahat oluşturabiliriz. Takipleri yakından yapan personelimiz sürekli olarak size bilgi aktararak vizenin durumunu belirtecektir. Sizde bu sayede vize takibi gibi işlemlerle uğraşmazsınız.

D- C1/D Mürettebat Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çok sayıda evrakın incelenmesi ve birçok kurumdan bilgi alınması başvuru değerlendirme süresini etkilemektedir. Ayrıca resmi tatil günlerine denk gelmesi ve iş yoğunluğunun oluşması değerlendirmenin uzamasına sebep olmaktadır. Bu tür olumsuzluklar söz konusu değilse eksiksiz evrak sunduğunuzda başvurunuzu 7 – 15 iş gününde sonuçlanabilmektedir. Her türlü faktörü hesaba katıp riskli hallerden uzak durmak için doğru yaklaşım 1 ay öncesinden sunulan başvurudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
 • ×