• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353
İngiltere’de Evlenmek

İngiltere’de Evlenmek

 • 76
 • 0
 • İngiltere Vizesi
İçindekiler

İngiltere'de 1995 yılına kadar sadece kilisede ya da evlendirme dairesinde gerçekleştirilen nikah töreni artık istenen her mekanda yapılabiliyor. İngiltere’de evlenmek isteyen çiftler için yasada yapılan değişik ile her mekanda evlenebilme özgürlüğü elde edildi.

İngilizler gemide, evde, otelde, restoranda nikah memurunun gelmeyi kabul ettiği her ortamda evlenme imkânına sahip. Evlilik töreninin yapılabilmesi için hem gelin hem de damadın 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor, ebeveyn izniyle 16 yaşında dolduranların evlenmesine de izin veriliyor.

Kilisede düzenlenen bir evlilik töreninin yaklaşık maliyeti 8 bin Sterlindir. Evlenme dairesinde nikah yaptırmak isteyen gelin ya da damattan herhangi birinin adı geçen bölgede ikamet şartı aranmaktadır.

İngiltere'de Evlenmek

İngiltere'de licence ya da certificate olmak üzere 2 türlü evlilik belgesi vardır. Beklemeden hemen tören ve kutlama yapmak isteyenler licence ile evlenebilir.

Türkiye'de yıldırım nikahı olarak anılan yöntemde evlenmek istenen bir gün önce evrakların evlendirme dairesine teslim edilmesi ve nikah ücretinin ödenmesi yeterlidir. İngiltere'de evlenmek isteyenlerin diğer tercihi ise kilise düğünü yapmak yerine bir kutlama ile nikahın yapıldığı yöntem olan certificate yöntemidir.

Nikahta davetliler yer alır, gelin ve damadın kimliğini ispatlayan belge ile birlikte evlendirme dairesine başvuru yapılarak ücreti ödenir. Eşlerden birinin dul ya da boşanmış olması halinde gerekli olan evrakların teslimi gerçekleştirir. Başvuru yapıldıktan sonra 21 gün ile 3 ay arasında değişen süre içerisinde nikah işlemi yapılır.

Pazar günü evlenmek isteyenlerin çok daha uzun süre önce nikah günü alması önemlidir. Kilise nikahı evlenmek için düğünden önce ya da düğünden sonra resmi nikah kıydırma zorunluluğu bulunmaktadır.

İngiltere Vatandaşı İle Evlenmek

İngiltere'de yaşayan ve bir İngiliz ile evlenmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar İngiltere'de evlenmek ve yaşamak için evlilik vizesi başvurusu yapmak zorundadır. Başvuru yapılabilmesi için evlilik yapılacak olan kişinin İngiliz vatandaşı olması ya da süresiz oturum sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır.

İngiltere'ye göç edenlerin ülkelerindeki medeni durumlarını gösteren evrakları İngiliz makamlara ibraz etmesi gerekiyor. Evli olanlar için evlilik cüzdanı, boşananlar için gerekli olan evraklar ve dul kalanlar içinse eşinin ölüm belgesini teslim etme şartı vardır.

Bunun nedeni hem yasal statü belirlemek hem de devlet tarafından sunulan bazı sosyal imkanlardan yararlanmalarına imkan oluşturmaktır. İngiltere vatandaşı ile evlenmek için kan testi yaptırma şartı bulunmaz.

İngiltereli Biriyle Evlenmek

İngiltere'de evlilik yapmak isteyen yabancı uyruklular evlilik vizesi için başvuru yapmalıdır, Türk vatandaşlarının İngiltereli biri ile evlenmek için hem Türkiye'de hem de İngiltere'de gerekli olan evrakları hazırlaması ve başvuru esnasında ilgili makamlara sunması gerekiyor.

Teslim edilen evraklar ilişkinin geçmişini ve halen devam ettiğini kanıtlayan belgelerdir. İçeriğinde çiftin nasıl iletişim kurduğu ya da hangi sıklıkla görüştüğü gibi bazı detaylar bulunmasının yanı sıra birlikte çekilen fotoğraflar, yapılan yazışmalar ilişkinin kanıtlanması adına başvuru dosyasına eklenir.

İngiltereli biriyle evlenmek için alınan evlilik vizesi başvurusu konsolosluğunun ya da büyükelçiliğin resmi web sayfası üzerinden uygun kategori seçilerek başvuru formunun doldurulması ile başlar. Başvuru formunda müracaat eden kişi ile evlilik yapılacak kişi hakkında detaylı sorular yer alır.

Formun hatalı ya da eksik bilgiler ile doldurulmaması aksine doğru bilgilerin verilmesi gerekir. Formun tamamlanması ile birlikte vize harç ödemesi gerçekleştirilir ve vize randevusu alınır.

Vize başvurusu yapan Türk vatandaşı riçin andevu günü geldiğinde mülakat yapılmadan evraklarının yetkili makamlar tarafından değerlendirilmesi için bekleme süreci başlar.

İngiltere Vatandaşı İle Evlilik

İngiltere'de resmi bir evlilik yapmak ancak yaşamak istemeyenler evlilik vizesi yerine evlilik ziyaretçi vizesi kategorisinde başvuru yapması gerekir. Vize 6 aylığına verilir ve başvuru sahibi 6 ay içinde ülkede evlilik işlemini gerçekleştirerek ayrılır.

Vize başvurusu yapılabilmesi için kişinin herhangi bir şekilde devlet yardımı almaması ve belirlenen kota altında gelirinin olmaması gerekir. Çalışanlar için son 6 aylık maaş bordrosu sunulmalıdır aynı zamanda İngiltere vatandaşı ile evlilik için başvuru yapan kişinin A1 düzeyinde İngilizce sınav sonuç belgesini ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Evli çiftlerden birinin İngiliz vatandaşı olması ya da süresiz oturma iznine sahip olması halinde çalışma hakkı elde edilir. İngiltere'de yerleşim ve evlilik vizesi için 30 aylık süre vardır, 30 ayını tamamlayan çiftler uzatma başvurusu yaparak ikinci kez 30 aylık vize sahibi olur.

5 yılın sonunda süresiz oturum hakkı, 6 yılın sonunda ise İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapılabilir. İngiltere’de evlenmek adına vize başvurusu yapılırken çiftlerde aranan şartlar şunlardır;

 • Evliliğin yasal olarak kanıtlanması.
 • Ülkede bulunan eşin vize kısıtlamasına takılmadan vatandaşlık ya da süresiz oturum hakkının olması.
 • Birlikte yaşandığına dair kanıtların bulunması.
 • Çiftlerden her ikisinin de 18 yaşını doldurmuş olması.
 • Devlet yardımlarından ya da fonlardan yararlanmaması.
 • İngiltere'deki eşin yıllık kazanç miktarının geçerli olması.
 • Birlikte yaşanan evin masraflarının karşılandığının kanıtlanması.
 • İngilizce A1 sınav şartının yerine getirilmesi.
 • Daha önce yapılmış evliliklerin yasal olarak sonlandırıldığının kanıtlanması.

Turist Vizesi İle İngiltere'de Evlilik

İngiltere hem Avrupa Birliği hem de Schengen bölgesi kapsamında olmasından dolayı turist vizesi, Schengen vize şartlarına göre belirlenir. Schengen vizesine sahip olan bordo pasaport sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar ülkede 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla yaşayabilir.

İngiltere'de evlenmek isteyenler ise turist vizesi yerine evlilik vizesi müracaatında bulunmalıdır. Turist vizesi ile İngiltere'de evlilik yapmak için Türk temsilciliklerine yapılan başvurularda gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Başvuru sahibi tarafından Türkçe doldurulan 2 başvuru formu.
 • 18 yaşını doldurmuş olma şartını yerine getirme.
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 3 tane biyometrik fotoğraf.
 • En az 1 yıl geçerliliği bulunan pasaportun aslı.
 • 18 yaşından küçükler için anne baba tarafından verilen muvafakatname ya da evleneceğine dair mahkeme kararı.
 • Vize harç bedeli.
 • Uluslararası doğum kayıt örneği.
 • Çiftlerin uluslararası evlenme ehliyet belgesi.

İngiltere Evlilik Vizesi

İngiltere'de 6 aydan daha fazla kalınması halinde uzun süre için oturum vizesi başvurusu gerekmektedir. Ancak İngiltere'de evlenmek için alınması gereken vize türü evlilik vizesidir.

Vize başvurusu yapabilmek için öncelikle evlenilecek olan İngiliz vatandaşı ile en az 2 yıl birlikte olduğunun kanıtlanması gerekir. Aranan diğer şartlardan bir de eşlerin 18 yaşında dondurma zorunluluğudur.

İngiltere evlilik vizesi ile ülkede 2,5 yıl kalma hakkı vardır, sürenin ardından vizenin uzatılması gerekmektedir. En fazla 5 kez uzatılan vize süresi 5 yılı aştığında Türk vatandaşları süresiz oturum ya da vatandaşlık başvurusu yapabilir.

İngiltere'de Düğün

İngiltere'de düğün törenine katılmak isteyen Türk vatandaşları aile ziyareti vize başvurusunda bulunmalıdır. Başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların hem asılları hem de fotokopileri hazır bulundurulmalıdır.

Belgeler İngiltere hudut muhafaza dairesi tarafından incelenir. Belgeler içerisinde davetiye mektubu da hazır bulundurulmalıdır, davet eden kişinin bilgileri, iletişim adresi, çalışma pozisyonu ve vatandaşlık statüsü içerikte yer almalıdır. Davetiye orijinal ve antetli bir kağıda imzalı ve kaşeli şekilde hazırlanmalıdır.

Başvuru için hazırlanan evraklar ile başvuru merkezlerine, konsolosluk ya da Büyükelçiliğe müracaat edilir. Yoğunluğa bağlı olarak 15 gün ile 21 gün arasında vize işlemleri sonuçlanır.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp