İngiltere’de Yaşam Şartları Nasıl?

İngilterede Evlenmek

İngiltere’de 1995 yılına kadar sadece kilisede ya da evlendirme dairesinde gerçekleştirilen nikah töreni artık istenen her mekanda yapılabiliyor. İngiltere’de evlenmek isteyen çiftler için yasada yapılan değişik ile her mekanda evlenebilme özgürlüğü elde edildi.

İngilizler gemide, evde, otelde, restoranda nikah memurunun gelmeyi kabul ettiği her ortamda evlenme imkânına sahip. Evlilik töreninin yapılabilmesi için hem gelin hem de damadın 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor, ebeveyn izniyle 16 yaşında dolduranların evlenmesine de izin veriliyor.

Kilisede düzenlenen bir evlilik töreninin yaklaşık maliyeti 8 bin Sterlindir. Evlenme dairesinde nikah yaptırmak isteyen gelin ya da damattan herhangi birinin adı geçen bölgede ikamet şartı aranmaktadır.

İngiltere Vizesi nasıl alınır? İngiltere Vizesi 2022 Nasıl Alınır?

İngiltere’de Evlenmek

İngiltere’de licence ya da certificate olmak üzere 2 türlü evlilik belgesi vardır. Beklemeden hemen tören ve kutlama yapmak isteyenler licence ile evlenebilir.

Türkiye’de yıldırım nikahı olarak anılan yöntemde evlenmek istenen bir gün önce evrakların evlendirme dairesine teslim edilmesi ve nikah ücretinin ödenmesi yeterlidir. İngiltere’de evlenmek isteyenlerin diğer tercihi ise kilise düğünü yapmak yerine bir kutlama ile nikahın yapıldığı yöntem olan certificate yöntemidir.

Nikahta davetliler yer alır, gelin ve damadın kimliğini ispatlayan belge ile birlikte evlendirme dairesine başvuru yapılarak ücreti ödenir. Eşlerden birinin dul ya da boşanmış olması halinde gerekli olan evrakların teslimi gerçekleştirir. Başvuru yapıldıktan sonra 21 gün ile 3 ay arasında değişen süre içerisinde nikah işlemi yapılır.

Pazar günü evlenmek isteyenlerin çok daha uzun süre önce nikah günü alması önemlidir. Kilise nikahı evlenmek için düğünden önce ya da düğünden sonra resmi nikah kıydırma zorunluluğu bulunmaktadır.

İngiltere Vatandaşı İle Evlenmek

İngiltere’de yaşayan ve bir İngiliz ile evlenmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar İngiltere’de evlenmek ve yaşamak için evlilik vizesi başvurusu yapmak zorundadır. Başvuru yapılabilmesi için evlilik yapılacak olan kişinin İngiliz vatandaşı olması ya da süresiz oturum sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır.

İngiltere’ye göç edenlerin ülkelerindeki medeni durumlarını gösteren evrakları İngiliz makamlara ibraz etmesi gerekiyor. Evli olanlar için evlilik cüzdanı, boşananlar için gerekli olan evraklar ve dul kalanlar içinse eşinin ölüm belgesini teslim etme şartı vardır.

Bunun nedeni hem yasal statü belirlemek hem de devlet tarafından sunulan bazı sosyal imkanlardan yararlanmalarına imkan oluşturmaktır. İngiltere vatandaşı ile evlenmek için kan testi yaptırma şartı bulunmaz.

İngiltereli Biriyle Evlenmek

İngiltere’de evlilik yapmak isteyen yabancı uyruklular evlilik vizesi için başvuru yapmalıdır, Türk vatandaşlarının İngiltereli biri ile evlenmek için hem Türkiye’de hem de İngiltere’de gerekli olan evrakları hazırlaması ve başvuru esnasında ilgili makamlara sunması gerekiyor.

Teslim edilen evraklar ilişkinin geçmişini ve halen devam ettiğini kanıtlayan belgelerdir. İçeriğinde çiftin nasıl iletişim kurduğu ya da hangi sıklıkla görüştüğü gibi bazı detaylar bulunmasının yanı sıra birlikte çekilen fotoğraflar, yapılan yazışmalar ilişkinin kanıtlanması adına başvuru dosyasına eklenir.

İngiltereli biriyle evlenmek için alınan evlilik vizesi başvurusu konsolosluğunun ya da büyükelçiliğin resmi web sayfası üzerinden uygun kategori seçilerek başvuru formunun doldurulması ile başlar. Başvuru formunda müracaat eden kişi ile evlilik yapılacak kişi hakkında detaylı sorular yer alır.

Formun hatalı ya da eksik bilgiler ile doldurulmaması aksine doğru bilgilerin verilmesi gerekir. Formun tamamlanması ile birlikte vize harç ödemesi gerçekleştirilir ve vize randevusu alınır.

Vize başvurusu yapan Türk vatandaşı için randevu günü geldiğinde mülakat yapılmadan evraklarının yetkili makamlar tarafından değerlendirilmesi için bekleme süreci başlar.

İngiltere Vatandaşı İle Evlilik

İngiltere’de resmi bir evlilik yapmak ancak yaşamak istemeyenler evlilik vizesi yerine evlilik ziyaretçi vizesi kategorisinde başvuru yapması gerekir. Vize 6 aylığına verilir ve başvuru sahibi 6 ay içinde ülkede evlilik işlemini gerçekleştirerek ayrılır.

Vize başvurusu yapılabilmesi için kişinin herhangi bir şekilde devlet yardımı almaması ve belirlenen kota altında gelirinin olmaması gerekir. Çalışanlar için son 6 aylık maaş bordrosu sunulmalıdır aynı zamanda İngiltere vatandaşı ile evlilik için başvuru yapan kişinin A1 düzeyinde İngilizce sınav sonuç belgesini ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Evli çiftlerden birinin İngiliz vatandaşı olması ya da süresiz oturma iznine sahip olması halinde çalışma hakkı elde edilir. İngiltere’de yerleşim ve evlilik vizesi için 30 aylık süre vardır, 30 ayını tamamlayan çiftler uzatma başvurusu yaparak ikinci kez 30 aylık vize sahibi olur.

5 yılın sonunda süresiz oturum hakkı, 6 yılın sonunda ise İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapılabilir. İngiltere’de evlenmek adına vize başvurusu yapılırken çiftlerde aranan şartlar şunlardır;

 • Evliliğin yasal olarak kanıtlanması.
 • Ülkede bulunan eşin vize kısıtlamasına takılmadan vatandaşlık ya da süresiz oturum hakkının olması.
 • Birlikte yaşandığına dair kanıtların bulunması.
 • Çiftlerden her ikisinin de 18 yaşını doldurmuş olması.
 • Devlet yardımlarından ya da fonlardan yararlanmaması.
 • İngiltere’deki eşin yıllık kazanç miktarının geçerli olması.
 • Birlikte yaşanan evin masraflarının karşılandığının kanıtlanması.
 • İngilizce A1 sınav şartının yerine getirilmesi.
 • Daha önce yapılmış evliliklerin yasal olarak sonlandırıldığının kanıtlanması.

Turist Vizesi İle İngiltere’de Evlilik

İngiltere hem Avrupa Birliği hem de Schengen bölgesi kapsamında olmasından dolayı turist vizesi, Schengen vize şartlarına göre belirlenir. Schengen vizesine sahip olan bordo pasaport sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar ülkede 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla yaşayabilir.

İngiltere’de evlenmek isteyenler ise turist vizesi yerine evlilik vizesi müracaatında bulunmalıdır. Turist vizesi ile İngiltere’de evlilik yapmak için Türk temsilciliklerine yapılan başvurularda gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Başvuru sahibi tarafından Türkçe doldurulan 2 başvuru formu.
 • 18 yaşını doldurmuş olma şartını yerine getirme.
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 3 tane biyometrik fotoğraf.
 • En az 1 yıl geçerliliği bulunan pasaportun aslı.
 • 18 yaşından küçükler için anne baba tarafından verilen muvafakatname ya da evleneceğine dair mahkeme kararı.
 • Vize harç bedeli.
 • Uluslararası doğum kayıt örneği.
 • Çiftlerin uluslararası evlenme ehliyet belgesi.

İngiltere Evlilik Vizesi

İngiltere’de 6 aydan daha fazla kalınması halinde uzun süre için oturum vizesi başvurusu gerekmektedir. Ancak İngiltere’de evlenmek için alınması gereken vize türü evlilik vizesidir.

Vize başvurusu yapabilmek için öncelikle evlenilecek olan İngiliz vatandaşı ile en az 2 yıl birlikte olduğunun kanıtlanması gerekir. Aranan diğer şartlardan bir de eşlerin 18 yaşında dondurma zorunluluğudur.

İngiltere evlilik vizesi ile ülkede 2,5 yıl kalma hakkı vardır, sürenin ardından vizenin uzatılması gerekmektedir. En fazla 5 kez uzatılan vize süresi 5 yılı aştığında Türk vatandaşları süresiz oturum ya da vatandaşlık başvurusu yapabilir.

İngiltere’de Düğün

İngiltere’de düğün törenine katılmak isteyen Türk vatandaşları aile ziyareti vize başvurusunda bulunmalıdır. Başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların hem asılları hem de fotokopileri hazır bulundurulmalıdır.

Belgeler İngiltere hudut muhafaza dairesi tarafından incelenir. Belgeler içerisinde davetiye mektubu da hazır bulundurulmalıdır, davet eden kişinin bilgileri, iletişim adresi, çalışma pozisyonu ve vatandaşlık statüsü içerikte yer almalıdır. Davetiye orijinal ve antetli bir kağıda imzalı ve kaşeli şekilde hazırlanmalıdır.

Başvuru için hazırlanan evraklar ile başvuru merkezlerine, konsolosluk ya da Büyükelçiliğe müracaat edilir. Yoğunluğa bağlı olarak 15 gün ile 21 gün arasında vize işlemleri sonuçlanır.

İngiltere Bayrağı

İngiltere hemen hemen herkesin gitmek istediği hatta çoğu kişinin burada yaşamak istediği ülkelerden birisidir. Bu ülkeye dair merak edilen şeyleri sıralayacak olursak son derece uzun bir liste elde edeceğimiz kesin. Ancak bu yazı içerisinde ülkeye dair hem karıştırılan hem de merak edilen bir konudan bahsedeceğiz; İngiltere Bayrağı, Eğer siz de bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz ya da az sonraki karışıklığı sizler de yaşamışsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İngiltere Bayrağı Neden 2 Tane?

Yukarıda giriş kısmında sizlere İngiltere bayrağı hakkında bazı karışıklıkların olduğunu söylemiştik. İşte bu karışıklık Birleşik Krallık ve İngiltere’nin kendi has bayrağının karıştırılmasıdır. Bilindiği üzere İngiltere, Birleşik Krallık içerisinde yer almaktadır ve bu krallık içerisine İskoçya, Britanya gibi ülkeler de dahildir. Krallığın ortak bir bayrağı yani aslında sembolü bulunmaktadır. İngiltere’nin esas bayrağı ile bu bayrak genelde sürekli karıştırılmaktadır. Yani aslında bu ülkenin bayrağı; beyaz zemin üzerine kırmızı ve büyük bir haç şeklinde tasarlanmıştır.

Birleşik Krallık bayrağında ise; mavi zemin üzerine düz şeklinde kırmızı bir haç ve çapraz şeklinde yerleştirilmiş başka bir haç bulunmaktadır.

İngiltere Bayrağı Renkleri

Yukarıda bahsettiğimiz bu karışıklığı artık çözdüğümüze göre İngiltere bayrağı nasıldır sorusunun yanıtına ve bu bayrağın renklerine geçebiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere İngiltere’nin kendisine ait olan bayrağında düz beyaz bir zemin yer almakta ve bu zeminin üzerinde kırmızı büyük bir haç bulunmaktadır. İngiltere bayrağı resmi, Birleşik Krallık bayrağının resminden bu hususlar doğrultusunda ayırt edilebilir.

İngiltere Bayrağı Anlamı

İngiltere’nin bayrağının Birleşik Krallık’tan farklı olduğunu söylemiştik. Peki, bu bayrağın devlet için nasıl bir anlamı var. Bayrak üzerinde bulunan kırmızı haç ne anlama gelmektedir?

Düz bir zemin üzerine yerleştirilmiş olan kırmızı büyük haç aslında; Aziz George Haçı olarak betimlenmektedir. Birleşik Krallık bayrağında yer alan 2. Haç da Aziz Patrick Haçıdır. Yani Birleşik Krallık bayrağında hem Aziz Patrick hem de Aziz George’nin haçlarının yer aldığını söyleyebiliriz.

İngiltere genel anlamda Birleşik Krallık bayrağı ile özdeşleşse de, çoğu spor müsabakası ve kültürel etkinliklerde bağımsız olarak yarışırken kendi bayrağını kullanmaktadır.

İngiltere Asgari Ücret 2022

]Bilindiği üzere İngiltere, Avrupa hatta dünya ekonomisinin en güçlü isimlerinden biridir. Amerika ve Çin gibi ülkelerden sonra üst sıralarda yer alan İngiltere, çatısı altında yaşayan milletine kolaylıklar sağlamaktadır. Bu bağlamda en düşük çalışma ücreti olarak yorumlanan asgari ücretin de tutarlarını yüksek tutmaktadır. Peki, İngiltere asgari ücret maaş tutarları nedir? Merak edenler için aşağıdaki alt başlıklarda bu sorunun yanıtlarını sizler için araştırdık.

İngiltere Asgari Ücret Kaç Euro?

Bilindiği üzere İngiltere’nin para birimi aslında Sterlin yani diğer bir deyişle Pound’dur. Ancak çoğu Avrupa ülkesinde Euro kullanıldığı için genel olarak bu ülkedeki maaşların da Euro bazında değeri merak edilmektedir. Peki, İngiltere asgari ücret ne kadar?

Gelişmiş ülkeler içerisinde en ön sıralarda yer alan İngiltere’deki asgari ücretler aslında çalışılan işe göre farklılık göstermektedir. Ancak ülke genelinde belirlenen İngiltere asgari ücret tutarı yaklaşık olarak 1.598 Euro olarak ifade edilmektedir.

İngiltere Asgari Ücret Aylık

Daha öncede belirttiğimiz üzere İngiltere’de asgari ücret tutarları mesleklere göre farklılık gösterdiği için haliyle bu tutarların da değişmesi durumu söz konusudur. Fakat yine de bu tutar için bir genelleme yapılacak olursa; İngiltere asgari ücret 2021 aylık olarak incelendiğinde bu yıl verilerine göre maaş tutarının 1.598 Euro olduğunu söyleyebiliriz.

İngiltere Asgari Ücret Saatlik

Gelişmiş Avrupa ülkelerinde halka sunulan hizmetlerin de her daim gelişmekte olduğunu görüyoruz. Bilindiği üzere ülkemizde insanlar günde neredeyse 11 saate yakın çalıştıkları halde aldıkları ücret günlük olarak 70 ila 120 TL civarında olabilmektedir. Bu konuda İngiltere’yi incelediğimizde çalışan insanların aylık maaşlarının yukarıda da belirttiğimiz üzere 1.598 Euro olduğunu görüyoruz. Peki, bu ülkede çalışan kişilerin saat başına aldıkları asgari ücret tutarı nedir? Aslında bu konuda devreye yaş ile meslek faktörü girmektedir. Eğer İngiltere’de stajyer olarak çalışıyorsanız o zaman alacağınız ücret; 3. 74 Euro civarındadır. Fakat 25 yaşın üzerinde çalışan bir bireyseniz o zaman alacağınız saat başı en düşük ücret de 8.72 Euro olarak belirlenmiştir. Eğer 18 yaşın altında iseniz daha düşük bir ücret almanız da söz konusu.

İngiltere Saat Kaç

İngiltere denildiğinde akla hemen yağmurlu havalar, kırmızı telefon kulübeleri ve fish and chips gibi şeylerin geldiği söylenebilir. Ülke, pek çok kişi tarafından bunlar özdeşleştirilmektedir. Ancak İngiltere’ye dair merak edilenler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Bilindiği üzere bu ülke ile aramızda saat farkı bulunmaktadır.  Peki, bu farka dayanarak İngiltere saat kaç sorusunun yanıtı nedir?

İngiliz Saat Kaç?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere pek çok ülke ile aramızda saat farkı bulunmaktadır. Bu ülkelerden bir tanesi de İngiltere’dir. Peki, şu an İngiltere saat kaç? Aslında bu soru ile her iki ülke arasındaki saat farkının sorgulandığını söyleyebiliriz bu bağlamda İngiltere ile Türkiye arasında 2 saatlik bir saat farkının bulunmaktadır. Yani ülkemizde saat 09.00 iken İngiltere’de saatler 07.00’ı göstermektedir.

İngiltere Kaç Saat Uzaklıkta?

İngiltere ile aramızdaki saat farkının 2 saat dolaylarında olması, İngiltere’nin ne kadar uzaklıkta olduğunu bizlere sorgulatmaktadır. İngiltere ile ülkemiz arasında 3156 uçuş mili bir mesafe olduğunu söyleyebiliriz. Bu mesafe dolayısı ile aktarmasız bir şekilde yapılan uçuşlarda İngiltere’ye 4 saat 30 dakikanın sonunda varmak mümkün.

İngiltere Kaç Saat Sürüyor?

İngiltere kaç saatlik yol sorusunun yanıtını aslında yukarıdaki başlık dahilinde verdik. Fakat bir kez daha İngiltere kaç saat sürüyor uçakla sorusunu yanıtlayalım. İngiltere ile Türkiye arasında 4 saat 30 dakika yani 4.5 saatlik bir uçuş mesafesi bulunmakta. Bunu saat hesabından çıkarıp, mil hesabına yayacak olursak o zaman her 2 ülke arasındaki mesafenin 3156 uçuş mesafesine sahip olduğunu söylemek mümkün.

İngiltere Kaç Saat Oruç Tutuluyor?

Bilindiği üzere İngiltere’de yaşayan Müslüman nüfus sayısı da bir hayli fazladır. Bu bağlamda gözler, Ramazan ayında İngiltere’de ne kadar yani kaç saat süre ile oruç tutulduğuna çevrilmektedir.

Bu sorunun yanıtı aslında Ramazan aynının o yıl içerisindeki hangi aya denk geldiğine göre değişmektedir fakat genel olarak geçen sene dahilinde Ramazan ayında kişiler yaklaşık olarak 15 saat 25 dakika civarında oruç tutmuşlardır. Seneye Ramazan ayında bu süreçte bir miktar değişiklik olacaktır.

İngiltere Nüfusu 2022

İngiltere; Avrupa Devletleri arasında yer alan ve aynı zamanda da Birleşik Krallık üyesi devletlerden biridir. Gerek hizmet gerekse sanayi sektörlerindeki liderliği ile güçlü bir ekonomiye sahip olan İngiltere’ye dair merak edilen pek çok konunun var olduğunu bilmekteyiz. Ülkede daha çok sosyal hayat, şehirler merak edilirken buna ek olarak İngiltere nüfusu araştırılan konular içerisindedir. Bu sebeple aşağıdaki alt başlıklar dahilinde bu ülkenin nüfusuna dair bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İngiltere Nüfusu Kaçtır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere merak edilen sorulardan birisi de İngiltere nüfusu ne kadar sorusudur. Bu ülkede neredeyse her ülkeden insan yaşamaktadır. Nüfusu incelediğimizde ise yapılan araştırmalar doğrultusunda İngiltere nüfusu 2021 kaç kişiden oluşmaktadır sorusu için verilecek yanıt; 55 milyon civarındadır. Hepimizin tahmin edebileceği üzere de nüfusun şehirlere göre dağılımını incelediğimizde; çoğunluğun ülkenin başkenti olan Londra’da yaşadığını söyleyebiliriz.

İngiltere Nüfusu Ne Kadar 2021

Daha önce de belirttiğimiz üzere İngiltere’nin çok uluslu bir ülke olduğunu ve içerisinde pek çok farklı kültürden insan barındırdığını bir kez daha tekrar edebiliriz. Bu bağlamda İngiltere nüfusu nedir sorusunun yanıtını merak edenler için aslında bu bilgilerin yıllara göre değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkün.

Peki, İngiltere nüfusu yıllara göre nasıl değişiyor? Bilindiği üzere ülke nüfuslarının normal şartlar altında yıllara göre sürekli artması beklenmektedir. Fakat, pandemi nedeni ile İngiltere’nin de nüfusunda azalmalar meydana geldiği için 2021 yılında mevcut nüfusun 55 milyon civarında olduğunu söylemek mümkün.

İngiltere Nüfusu Yaş Ortalaması

İngiltere nüfusu kadın erkek sayısı da nüfus verileri içerisinde her sene değişikliğe uğrayan faktörlerdendir. Nüfusa etki eden etmenler arasında ise salgın hastalıklar yer almaktadır. Bu bağlamda İngiltere nüfusu 2020 yılı verilerinin pandemi öncesinde 55 milyonun çok üstünde iken, pandemi sonrasında ciddi bir düşüşün yaşandığı söylenebilir. Covid- 19 bu bağlamda yalnızca İngiltere’yi değil, dünyadaki hemen hemen bütün ülkeleri etkisi altına almıştır.

Ancak aşılamanın hızlı yayılması gibi olumlu sebepler doğrultusunda nüfusunda ısa süre içerisinde yine artışa geçeceği ve belirli bir denge dahilinde ilerleyeceği bilinmektedir.

İngiltere Para Birimi

İngiltere, dünya üzerinde en güçlü ekonomiye sahip 7. Ülke olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar 7. Olsa da aslında sahip olduğu para birimi, şu an için diğer para birimlerine nazaran değer bakımından daha yüksektir. Pek çok kişinin bunun nedenini merak ettiği aşikar olsa da sizlere bu yazı içerisinde hem bu durumun hem de İngiltere para birimi ile ilgili merak edilenleri açıklayacağız.

İngiltere Para Birimi Ne Kadar?

Bilmeyenler için öncelikle İngiltere para biriminin sterlin olduğunu söylemek ile işe başlayalım. Sterlinin ise piyasalardaki değerini hepimiz biliyoruz. Peki, bu değerden yola çıkarak İngiltere para birimi kaç TL sorusunun yanıtı ne olur? Son zamanlarda tıpkı dolar gibi giderek artan ve paramız karşısında değer kazanan sterlin; şu an için yaklaşık olarak 20 ,24 Türk Lirası’na karşılık gelmektedir.

O yüzden İngiltere para çevirme işlemlerinde piyasalardaki en güncel değer kullanılmakta ve hesaplamalar buna göre yapılmaktadır.

İngiltere Para Birimi Hakkında Bilgi

Yukarıda da belirttiğimiz üzere İngiltere para birimi olarak sterlin kullanılmaktadır. Bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen Avrupa Birliğine üye iken daha para birimini değiştirmeyen İngiltere, günümüzde AB üyesi olmamasına rağmen halen sterlin kullanmaktadır. Oysaki AB’ye üye olan pek çok ülkenin parasında değişime gittiğini biliyoruz.

Sterlin ülkenin para birimi olsa da İngiltere para birimi penny de sıkça işittiğimiz terimlerden. Peki, penny nedir? Penny de aslında bir İngiliz para birimidir ancak Sterlinin yüzde biri değerine sahiptir.

İngiltere para birimi pound da bu ülkeye ait farklı bir para birimi olarak görülmektedir ama aslında sterlinin bir diğer adı pounddur. Ülkede yaygın olarak sterlinden ziyade pound kelimesi kullanılmaktadır.

İngiltere Para Birimi Neden Değerli?

Daha önce de belirttiğimiz üzere İngiliz para birimi Sterlin, birçok para birimi karşısında üstündür. Peki, bu durumun sebebi ne? Sanayi Devrimi’nin başlamasına öncü olan İngiltere o dönemden bu döneme ekonomisini sürekli geliştirmeye başlamıştır. Bu bağlamda ciddi bir güce ulaşan İngiltere, şu an için en güçlü İngiliz para birimi sterline sahiptir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir