Yunanistan’da Yaşam Şartları Nasıl?

Yunanistan Para Birimi

Sınır komşularımızdan biri olan Yunanistan’a dair merak edilen çok fazla şey bulunmaktadır. Cennet niteliğindeki adaları ve bize yakın olan kültürü ile dikkat çeken Yunanistan’a her sene yüzlerce tur düzenlenmektedir. Peki, bu ülkeye seyahat edecekleri de yakından ilgilendiren ülkede kullanılan Yunanistan para birimi nedir? Sorunun yanıtını merak edenler cevabı alt başlıklar dahilinde bulabilirler.

Yunanistan vizesi nasıl alınır? Yunanistan Vizesi 2022 Nasıl Alınır?

Yunanistan Para Birimi Nedir?

Yunanistan, kültürü ve eşsiz güzelliği ile her daim Türk vatandaşların ilgisini çeken ülkeler içerisinde yer almaktadır. Pek, bu ülkede kullanılan Yunanistan para birimi nedir? Her ne kadar 2002 yılının başına kadar farklı bir para birimi kullanılsa da Yunanistan’ın şu anki para birimi Euro’dur. Yani Yunanistan para birimi 2021 yılında hangisidir sorusunun yanıtı için, ülkenin Euro’yu kullandığını söyleyebiliriz.

Yunanistan Para Birimi Kaç TL?

Diyelim ki bu ülkeye bir yolculuk düzenleyeceğiz ve bu kapsamda ülkedeki fiyatları aşağı yukarı tahmin etmeye çalışıyoruz. Bunun için ilk olarak neyi öğreniriz? Tabi ki Yunan para birimi TL bazında ne kadardır sorusunun yanıtını öğrenmek isteriz. Buna göre de verilen fiyatların, ülkemizdeki fiyatların kaç katı olduğunu tahmin edebiliriz.

Yunan para birimi nedir sorusu için artık cevabı biliyoruz. Peki, 1 Euro Türk Lirası karşısında ne kadar değere sahip? Yunanistan’ın da para birimi olan 1 Euro yaklaşık olarak 10.27 TL’ye karşılık gelmektedir.

Yunan Para Birimi Eski

Yunanistan para birimi 2015 yılında da Euro idi. Fakat ülke belirli bir zaman dilimine kadar kendi parası olan bir para birimi kullanıyordu ve bu para biriminin ismi de Dharma olarak bilinmekteydi. Ancak Avrupa Birliği’ne geçtikten sonra ülke kendi para birimi olan Dharma’yı tedavülden kaldırdı ve onun yerine Euro’yu kullanmayı başladı. O gün bugündür ülkede Euro ile alışveriş yapılmaktadır. Peki, Yunanistan kendi eski para birimi olan Dharma’yı ne zamana kadar kullandı.

Yunanistan bu para birimini yaklaşık olarak 2002 yılının başına kadar kullanmıştır. Ancak 28 Şubat 2002 tarihinde Dharma, Yunan para birimi olmaktan çıkmış ve tedavülden kaldırılmıştır.

Yunanistan Bayrağı

 

Yunanistan, Türkiye’den en çok ziyaretçi alan ülkelerin başında gelmektedir. Hem sınır komşumuz olması hem de kültürlerimizin yakınlığı bu durumu pekiştirmiştir. Her ne kadar tarihin tozlu sayfalarında iki devlet arasında büyük anlaşmazlıklar olsa da bunların günümüzdeki önyargıları büyütmesine izin vermemek gerekir. Hazır tarihten konu açılmışken o zaman Yunanistan bayrağı konusunda da merak edilen soruların yanıtlarını verelim. Eğer siz de bu bayrağın ne anlam teşkil ettiğini ve nasıl göründüğünü merak ediyorsanız o zaman aşağıdaki alt başlıkları okumaya devam edebilirsiniz.

Yunanistan Bayrağı Resmi

Bilindiği üzere Yunanistan bayrağı, ülkenin sınır komşumuz olması nedeniyle aşina olduğumuz bayraklardan diyebiliriz. Mavi renkleri ile dikkat çeken bu bayrağı indirmek isteyenler internet üzerinden uygun boyutlarda ve ölçülerde olarak bulunabilen bu bayrağı ücretsiz ya da ücretli bir şekilde indirebilirler.

Yunanistan Bayrağı Nasıl Çizilir?

Yunanistan, bayrak konusunda zor bir tasarıma sahip değildir. Bu yüzden Yunanistan bayrağı çizimi son derece kolay bir şekilde yapılabilir. Bilindiği üzere bayrağın sol üst kısmında beyaz bir haç bulunmaktadır. İşte bunu çizmeden önce köşeye bir kare çizin. Ve haçın kenarlarını bu kareye değecek şekilde çizin. Daha sonrasında da haçı çizince boş kalan kısımları mavi renge boyayın. Daha sonra karenin sağ kısmına yatay bir şekilde ve her biri eşit olacak biçimde 8 tane çizgi çizin ve bu çizgilerin aralarında kalan şeritleri bir mavi bir de beyaz renge boyayın. İşte Yunanistan bayrağını bu kadar kolay bir biçimde çizebilirsiniz.

Yunanistan Bayrağı Anlamı

Dünya üzerinde bulunan her devletin bir bayrağı bulunmakta ve bu bayraklar da çeşitli değerleri temsil etmektedir. Bu bağlamda sınır komşumuz olan Yunanistan bayrağının ne anlama geldiği de merak edilen konular içerisindedir. Yunanistan bayrağının maviliği hem Ege Denizini temsil etmekte hem de Yunan savaşlarında mavi renkte giyen denizcilerin anısını yaşatmaktadır. Ayrıca mavi beyaz renkler Ege Denizinin köpüklü yapısını da temsil etmektedir.

Rivayete göre mavi renk aynı zamanda Helen Uygarlığı’nın da rengidir. Bu yüzden bayraktaki mavi renk bu uygarlığı temsil etmektedir.

Yunanistan Haritası

 

Yunanistan, kuzeybatısında Arnavutluk, kuzeyinde Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Kuzeydoğusunda Türkiye, doğusunda Ege Denizi, batısında İyon Denizi, güneyinde Girit Adaları ve Akdeniz olan Güneydoğu Avrupa ülkesidir. Nüfusu 10,7 milyon ülkenin en büyük şehri olan Atina, aynı zamanda başkentidir.

Yunanistan Haritası Selanik

Yunanistan haritası üzerinde yer alan Selanik, Yunanistan’ın ikinci büyük kentidir. Yunanistan Makedonya’sının yönetim merkezi olan şehir, 315.196 bin kişilik nüfusa sahiptir. Beyaz Kule, Galerius Kemeri Arkeoloji Müzesi, Atatürk’ün doğduğu ev gibi önemli turistik yerleri vardır.

Selanik, Osmanlı tarihinin önemli mimarilerine sahip olsa da zamanla cami ve minareler yıkılmış ve şehir, Avrupa şehri haline gelmiştir. Osmanlı Dönemi etkilerinin olduğu sokakları olan şehir, dünyanın en önemli turistik şehirlerinden biridir.

Selanik, Akdeniz iklimine sahip bir şehirdir. Şehrin kuzeyin karasal iklim etkileri görülse de şehrin sıcaklık ortalaması yüksektir. Şehirde, Altın Kapı, Bahçe Çiftlik, Alatini Köşkü gibi Müslüman mahalleleri vardır.

Yunanistan Haritası ve Komşuları

Yunanistan haritası üzerinde yer alan Atina, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Yunanistan komşuları; Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Türkiye ülkeleridir. Ülkenin doğusunda Ege Denizi, batısında İyon Denizi, güneyinde Girit Adaları ve Akdeniz vardır. Yunanistan, Avrupa, Asya ve Afrika kavşağında bulunan ve önemli bir stratejik konuma sahip olan bir ülkedir.  

Türkiye ile kara sınırı olan Yunanistan, Türk vatandaşlarına kapıda vize vermektedir. Yunan adalarına seyahat etmek için kapıda vize uygulaması ile 15 günlük turistik vize alabilirsiniz. Kapıda vize almak için pasaport, gelir belgeleri gibi belgelerinizin yanınızda olması gerekir.

Yunanistan Haritası Türkçe Selanik

Yunanistan haritası detaylı incelemelerine bakıldığında Selanik, ülkenin en büyük ikinci şehridir. Yunanistan’ın en büyük ve en kalabalık şehri Atina’dır. Selanik, Osmanlı Döneminden kalan tarihi yapıları ve Atatürk’ün doğduğu ev gibi önemli mimari yapılara sahiptir.

Yunanistan Haritası Türkçe

Yunanistan haritası siyasi incelemelerine bakıldığında Yunanistan, Avrupa, Asya ve Afrika kavşağında bulunan önemli bir stratejik konuma sahip bir ülkedir. Ülkenin başkenti olan Atina, en kalabalık ve en büyük şehridir. Atina’dan sonra en büyük şehri Selanik’tir.  

Yunanistan Asgari Ücret 2022

 

Yunanistan Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olmasına rağmen ekonomisinde çalkantılı dönemler yaşayabilmektedir. Bir dönem yaşadıkları büyük ekonomik krizin ardından halen daha tam olarak toparlanamayan Yunanistan, pandemi döneminde de sıkıntılı bir sürece girmiştir diyebiliriz. Peki, Yunanistan asgari ücret tutarı nedir? Bu ülkedeki en düşük çalışma ücreti ne kadar olarak belirlenmiştir. Soruların yanıtlarını aşağıdaki alt başlıklarda bulabilirsiniz.

Yunanistan Asgari Ücret 2021

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Yunanistan bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen, ekonomisi beklenilen seviyelerin altındadır. Bu da ülkede çalışan kişilerin diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yüksek maaşlar alamadığı anlamına gelmektedir. Peki, Yunanistan asgari ücret 202 yılı dolasıyla ne kadar?

Bilineler bilir Yunanistan asgari ücret 2019 yılından beri artış göstermemiş yani ülke içerisinde en düşük maaş ile çalışan kişiler bu yıldan beri aynı oranlar dahilinde çalışmaya devam etmiştir. Şu an için Yunanistan’da verilen asgari ücret ortalama olarak 683. 76 Euro olarak belirlenmiştir. Bu da diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre oldukça düşük bir tutardır.

Yunanistan Asgari Ücret Kaç Euro?

Daha önce de belirttiğimiz üzere Yunanistan’da asgari ücret yaklaşık olarak 683. 76 Euro’dur. Bu oranın oldukça düşük olduğu bir gerçek ancak ülkemizle kıyaslandığında Yunanistan’ın yine ön sıralarda yer aldığını rahatlıkla görebiliyoruz. Ayrıca Yunanistan asgari ücret çalışan kişi sayısı da yine Türkiye’deki bu ücretle çalışmak zorunda kalan kişi sayısından daha az.

Yapılan araştırmalarda Yunanistan, diğer Avrupa ülkelerine nazaran epey geri planda kalsa da az önce de belirttiğimiz üzere Türkiye’nin önünde yer alıyor.

Yunanistan Asgari Ücret Çalışma Oranı

Yunanistan’daki en düşük çalışma ücret tutarı olan asgari ücretin fiyatlarını yukarıda sizlerle paylaşmıştık. Ülkede asgari ücret ile çalışan kişi sayısı hiç de az değil. Bunun net olarak bir oranı belirtilmese de sıralama göz önüne alındığında yine de Türkiye’nin üstünde yani üst sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz. Ne yazık ki tüm Avrupa ülkeleri arasında yapılan sıralama içerisinde en çok asgari ücret ile çalışana sahip ülke Türkiye olarak belirlenmiştir.

Yunanistan Nüfusu

 

Yunanistan denildiğinde akıllara lezzetli yemekleri, eğlenceli müzikleri ve sirtaki dansı gelmektedir. Bizim kültürümüze oldukça benzerlik gösteren bu ülkeye her geçen gün daha fazla vatandaşımızı turist olarak yollamaktayız. Ayrıca ülkeye sadece seyahat amacı ile değil çalışmak ya da eğitim almak için de giden çok fazla vatandaşımız bulunmakta. İşte bu gibi etkenler aslında bir ülkedeki nüfus sayısını da doğrudan etkilemektedir. Peki, sınır komşumuz olan Yunanistan nüfusu ne kadar? Bu konunun yanıtını sizler için araştırdık ve cevabı aşağıdaki alt başlıklar dahilinde paylaştık.

Yunanistan Nüfusu Kaçtır?

Bilindiği üzere genel olarak her yıl ülkelerdeki nüfus sayısı da artış içerisinde olmaktadır. Bu bağlamda veriler ve araştırmalar her geçen gün yenilenmekte ve sonuçlar bizlerle paylaşılmaktadır. Peki, son yapılan araştırmalar ışığında Yunanistan nüfusu ne kadar? Son yapılan araştırmalar doğrultusunda Yunanistan nüfusu 2021 yılı verilerine göre ülke içerisinde yaklaşık olarak 10.423 milyon kişi yaşamaktadır. Fakat bu sayı aslında pandeminin etkisinin yavaş yavaş azaldığı dönemler için geçerlidir. Yani Yunanistan nüfusu 2019 yılında çok daha yüksekti diyebiliriz.

Yunanistan Nüfusu Azalıyor?

Yukarıda Yunanistan nüfusu için bir azalma durumunun söz konusu olduğunu söylemiştik. Bunun nedeni ise hepimizin bildiği üzere her ülkede binlerce kişinin ölümüne neden olan Covid- 19 salgınıdır. 2020 yılının başında ortaya çıktığı andan beri ülke nüfusu ve ekonomisinde baş gösteren bu hastalık aşı ile yavaş yavaş kontrol altına alınsa da ölümler halen devam ediyor.

Ancak şimdiden itibaren Yunanistan nüfusu yıllara göre artış göstermeye başlayacaktır.

Yunanistan Nüfusu Neden Az?

Yunanistan nüfusunun azalmasındaki tek neden yalnızca salgın hastalıklar değildir. Ülkede son zamanlarda evlenme oranlarında ciddi bir düşü, boşanmalarda ise artışlar görülmektedir. İşte bu durum ülkedeki doğum oranlarını da azaltmaktadır. Yalnızda İstanbul’un nüfusunun bile 14 milyon olduğu düşünülürse Yunanistan’ın nüfus politikasında çeşitli sarsılmaların meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Yunanistan Nüfus Dağılımı

Yunanistan’ın nüfus yaş ortalaması da son zamanlarda ülkeyi tatmin eden verilerden değildir. Buna göre ülke içerisindeki yaşlanma yani yaş ortalamasının artışının beklenildiğinde hızlı olduğu söylenmektedir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir