İSPANYA VİZESİ HAKKINDA

İspanya vizeleri her ülkenin vatandaşına verilebilen vize çeşitleri ile son zamanlarda sıkça gündeme gelmektedir. İspanya vizeleri ile alakalı gelinen son nokta; başvuruda bulunmak isteyen kişilerin zaman açısından biraz daha dikkatli davranması gerektiğidir. İspanya Konsolosluğu, vize başvurularına dair yeni bir güncelleme ya da revizyon söz konusu olduğunda bunu duyurmaktadır. İlgili duyurulara ve de yeniliklere Vize Ofisi yardımı ile de ulaşmanız mümkündür. Son olarak İspanya vizeleri ile alakalı bir işlem yapmayı isteyen şahısların bu başvurularını çok iyi şekilde ayarlamaları gerekmektedir. Çünkü İspanya vize başvurusu yapacak olan kişinin; ilgili yolculuk tarihi ile arasında 17 gün olması istenmektedir. Yani yolculuğa çıkacağınız tarihi hesapladıktan sonra önünüzde başvuru yapacağınız en az 17 gün olmalı ve siz bu süreç sonunda İspanyaya uçmalısınız. 10 Eylülde başvuru yapacak olursanız; yolculuğunuzun 17 Eylülde başlıyor olması gerekmektedir. Bunla beraber bir diğer değişiklik de İstanbul’da ki Konsoloslukla alakalıdır. İspanyaya İstanbul Konsolosluğu üzerinden ticari vize başvurusu yapmak üzereyseniz; seyahat tarihinizin başvuru tarihinizden en az 8 iş günü sonra olması gerekmektedir. Bu ve de benzeri özel durumları gözden kaçırmanız halinde tüm zamanınız da, masrafınız da boşa gidebilir. Küçücük bir unutkanlık ya da gözden kaçırılan bir anekdot yüzünden İspanya vizesini alamayabilirsiniz. İspanya vizesini alacağına inan her başvuru adayı, Vize Ofisi ile iş birliği içinde kendisinden istenen evrakları tamamlamayı seçebilir.

İspanya

İSPANYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: İspanya, Endülüs ve de diğer tarihi kalıntıları ile dünya gündeminden düşmeyen, ayrıca sportif faaliyetleri ve de futbol karşılaşmaları ile de turistlerin yoğun olarak yolculuk ettiği bir ülkedir. Bu ülkeye yolculuk etmeden özne almanız gereken vize türü ise; İspanya turistik vizesidir. İspanyada rahatça hareket edebilmenizi ve de ülkeye giriş yapabilmenizi bu vize sağlar. Turistik vize işlemlerinizin devam etmesi için sizden bazı resmi evraklar ile beyanlar istenecektir. Bu evrakların detaylarını da yine Vize Ofisi yardımı ile öğrenmeniz mümkün. 

Kaç Günlük Vize Alınabilir: İspanya turist vizesi vize kategorisinde alınabilecek en uzun vize gün sayısı 180 gündür. 180 gün ve de altında vize alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: İspanya turist vizesi başvuruları İspanya Konsolosluğu tarafından değerlendirmeye ve de incelemeye alınmaktadır.

 • Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Bazı ülkelerin vize verirken pasaportta aradığı seyahat spnrası 3 ay geçerlilik süresi; İspanya’da 3 ay 15 gün olarak yer almaktadır. Bu durum mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca şu an başvuru yapacaksanız; başvuru yapacağınız pasaportunuzun seyahat dönüşünüzden itibaren 45 gün daha süresi bulunması gerekmekte. Bu durumu da göz önüne alarak; pasaportunuz ile alakalı olan gerekli düzenlemeleri yapmak için Vize Ofisi’nden danışmanlık isteyebilirsiniz.

İspanya Vizesi Başvuru Formu: İlgili forma; konsolosluk resmi sayfasından ulaşabilirsiniz. İspanya Schengen vize başvuru formu; Vize Ofisi tarafından da size sunulabilir. Formda bulunan beyanların altına mutlaka imzanızı atmalısınız. Schengen vize başvuru formunu; İngilizce doldurmalısınız. Bu konuda tamamen özgürsünüz. Formu doldururken büyük harfler kullanmalı ve de yanlış beyanda bulunmaktan kaçınmalısınız. Formda yer alan tarih bölümleri ise atlanmamalı mutlaka doldurulmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf: Başvuruda kullanmanız istenen fotoğrafın ölçüleri 35*45 mm şeklindedir. Biyometrik fotoğraf ölçüleri 35*45 mm olan fotoğrafın arka fonu diğer biyometrik fotoğraflarda da olduğu gibi beyaz olmalıdır.

İkametgâh Belgesi: Bu belgeyi başvuru sahibi olan herkes yetkili birimlere sunmalıdır. Kişi reşit olsa da, olmasa da ikametgâh belgesi aranan belgeler arasında yer alıyor.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile bağlarınızı gösteren bir belgedir.

Banka Hesap Özeti: Tüm evraklarda olduğu gibi banka hesap özeti bilgilerinizde de doğruluktan yana olmanız beklenmektedir. Vize başvurusundan bir hafta önce hesabınıza yatırılmış olan paranın yetkililer açısından bir önem arz etmediğini bilmenizde fayda var. Yetkililerin dikkat ettiği konu; sizin hesabınızda ki 3 aylık işlemlerdir. En önemlisi de; şahsi hesabınızda ki bakiyenin en az 5 bin TL olmasıdır.

Maddi Durumu Gösteren Belgeler: İspanya’da ya da Türkiye’de üstünüze olan taşınmazlar, araba ya da farklı bir geliriniz varsa onu belgeleyerek dosyanıza koymalısınız. Bu evraklar sayesinde vize alma çabanızı değerlendiren kişiler, sizim İspanya’da harcamalarınızı karşılayabilecek kadar maddi, durumunuzun yeterli olabileceğini düşünecektir. Bu durum da vize alırken sizin lehinize bir bakış açısı oluşturacaktır.

Mesleki Durumu Gösteren Evraklar: Maaş Bordrosu, çalıştığınız pozisyon ne olursa olsun; maddi yeterliliğinizi göstermek amacı ile maaş bordronuzu göstermeniz gerekebilir. Bu bordro ise; son 3 ayı kapsasa yeterli olacaktır. Bütün talep edilen belgeler gerekli imzaları ve de kaşeleri tamamlanmış halde sunulmalıdır. Faaliyet Belgesi ya da ticari sicil kaydı da sizin iş hayatınızda ki devamlılığı ve de bu yolculuğu finanse edebileceğinizi gösteren en net kanıtlar arasında yer almaktadır. Şirket ya da kurumunuza ait olan bu faaliyet belgesinin 6 aydan daha eski bir tarihe sahip olmaması da önemlidir. Sunulabilecek diğer evraklar ise; sicil kaydı, vergi levhasının fotokopisi, oda sicil kaydı gibi evraklardır.

Otel Rezervasyonunu Kanıtlayan Belgeler: İspanya’da bulunacağınız tatil süresi kapsayan bir konaklama rezervasyonu yaptırmalısınız. Hiçbir gününüz boş geçmemeleridir. Otelinizden alabileceğiniz bu belgelerde kesinlikle isimizi ve soy ismini yer almalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası: İspanya Schengen ülkeleri arasında yer alıyor mu diye merak edenler bilmelidir ki; İspanya da, vize vermeden önce başvuru sahiplerinin 30.000 Euro değerinde ki seyahat sağlık sigortasını yaptırmalarını ön görüyor. Bu sağlık sigortasının içeriği, başlama ve de bitiş tarihleri ise herkes için değişiklik gösteriyor.

Gidiş Dönüş Uçak Rezervasyonu: Hangi havayolu şirketi ile anaçlaştıysanız; o şirketin resmi yazışma kağıdına çıktısı alınması ve ıslak imzalanması gereken belge. Bu belge ile alakalı olarak; sizin adınızın ve de uçuşunuz ile alakalı olan PNR kodunun belgede olması gerektiğini göz ardı etmeyiniz.

Şahsi Vize Talep Dilekçesi: Kişi bu dilekçede yer verdiği ayrıntıları yetkilileri İspanya’ya turist olarak gittiğine ikna etmek amacı ile kullanabilir. Dilekçede; İspanya’ya gittiğiniz de neler yapacağınıza, nereyi görmeyi planladığınıza, kaç günlük bir konaklama seyahati düşündüğünüze ve de kesinlikle geri dönüş tarihinize yer vermelisiniz.

İşveren Yazısı: İşveren yazısı, bu tatil için başvuru yapıldığında SGK’lı olarak çalışan kişilerden istenmektedir. Ev hanımı ya da öğrenciler bu belgeden muaftır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: İspanya vizelerinizi almak için en az 3 hafta önce, en uzun vadede de 3 ay öncesinden başvuru yapabilirsiniz.  

Ne kadar Sürede Çıkar: İspanya turistlerin en çok tercih ettiği, en farklı tatların buluştuğu bir ülke olarak; her geçen gün biraz daha fazla vize başvurusu ile ilgileniyor. Ancak vzie sonucunuzu 7 ya da 10 iş günü içinde alabilirsiniz.  

TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Ticari Vize Nedir: İspanya ticari vizesi alan her Türk vatandaşı; sadece İspanya’da ticari toplantılara ve de fuar, seminer gibi faaliyetlere katılım izni almıştır. Bu izni aldıktan sonra; kesinlikle farklı bir amaçla İspanya’da bulunamazsınız. İspanya ticari vizesi hakkında daha detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Özellikle vize süresi 2014 yılından itibaren köklü bir değişikliğe uğramıştır. Bu konuda ki en doğru bilgilere ise, vize Ofisi tarafından ulaşabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: İspanya Konsolosluğu kişilere 180 gün civarında bir vize verebilir. Ancak şimdiden belirtmek gerekir ki; 180 günün tamamını kullanamazsınız. Bu tamamen formalite olarak verilen bir sayıdır. Sizin ticari işiniz hangi tarihte bitiyorsa, vizenizin son günü de büyük bir ihtimalle o gün son bulacaktır. Ekstra durumlar da ise Konsolosluk yetkilileri devreye girmektedir.

Nereye Başvurulur: Ticari vize başvurunuzu bizzat, İspanya Konsolosluğu’na yapmalısınız.  

Gerekli Evraklar Nelerdir:

 • Pasaport: İspanya Konsolosluğu sizlerden Türkiye’ye dönüş tarihinizden sonra ki 105 gün için geçerli olabilecek bir pasaport istemektedir.
 • İspanya Vizesi Başvuru Formu: İspanya vizesi başvuru formunu kendi el yazınız ile doldurmalısınız. Formu İngilizce doldurduktan sonra, imzalamalı ve o şekilde yetkililere teslim etmelisin.
 • Biyometrik Fotoğraf:3,5*4,5 cm olan 2 adet biyometrik fotoğrafınızı dosyanızda bulundurmalısınız.
 •  Mesleki Evraklar: Mesleki evraklarınız içerisinde yer alamsı beklenen belgeler; eğitim ve  de iş hayatınıza yönelik belgelerdir. Önemli olan durum ise; şu an çalıştığınızı beyan ettiğiniz formların doğruluğunu kanıtlayıcı özellikte olan SGK ve de maaş bordrolarıdır. Bu belgelere ek olarak eğer işverenseniz; ticari faaliyetinizi yerine getirmek adına İspanyaya gittiğinizi bildirmelisiniz. İşverenler ise; firmalarına ait son altı ayı kapsayan ticari faaliyet belgesini, ticari sicil kaydını, imza sirküleri ile şirket evrakları arasında yer alan vergi levhasını da paylaşmalıdır.
 • İş Veren Yazısı: Bu dilekçe sayesinde sizin aslında sigortalı bir çalışan olduğunuzu ve de tatilinizden dönüşte mutlaka Türkiye’de başlamanız gereken bir işiniz olduğu yazmalıdır. Ayrıca işvereniniz bu tatil süresince; ücretli ya da ücretsiz izne çıktığınızı belirtip, bu evrakı imzalayarak ve de kaşeleyerek tarafınıza teslim etmelidir. Siz de bu evrakı vize evraklarınızın denetiminden önce dosyanıza koymalısınız.
 • Finansal yeterliliği Destekleyen Ek Gelirler: Eğer tek geliriniz maaşınız değilse; bu geliri dışında düzenli herhangi bir geliriniz bulunuyorsa ya da herhangi bir taşınmazınız bulunuyorsa bunların hepsini belgelemeli ve de birere kopyasını paylaşmalısınız.
 • Ticari Davetiye: Ticari davetiye; İspanya ticari vize işlemlerinin en çok sorulan evrakları arasında yer alıyor. İspanya ticari gelişim hızı yüksek bir o kadar da kendisini geliştirebilen bir ülkedir. Dolayısı ile Türkiye’den, İspanya’ya uzanan iş kollarının olası gayet doğaldır. İspanyada yapacağınız yeni bir iş birliğine davet edildiğinizi ispatlayacak bir belgedir. Bu belge sadece iş birlikleri ya da ortaklıkları için değil; mesleki anlamda ya da ticari anlamada sizin gelişiminizi sağlayacak olan bir seminer davetiyesi de olabilir. Her iki durumda da kendinizi davet eden kişi ya da kurumdan alacağınız bu belgenin aslını, vize başvuru dosyanıza koymayı unutmayınız. Hatta bu davetiyeyi gönderen kişiye ait isim, soy isim ve de adres bilgilerini de paylaşmanız sizin lehinize bir davranış olacaktır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Ulaşım ve Otel Rezervasyonları:  Bu evraklar sırasıyla; uçuş bilgilerinizin yer aldığı gidiş-dönüş uçak biletleri, adınıza bizzat yapılmış olan rezervasyon kayıtları ve de bu rezervasyonların onaylanmış halleri ile faturaları.
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfusu Kayıt Örneği
 • Fuar ya da Seminer Katılım Belgesi
 • SGK Hizmet Dökümü
 • SGK işe Giriş Belgesi

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: İspanya ticari amaçlı vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, ayırttıkları uçak biletlerinde ki tarihten 8 gün öncesinde başvuruyu başlatmalıdırlar.

Ne kadar Sürede Çıkar: İspanya’ya işiniz ile alakalı çıkacağınız bu seyahat vize sonucunu; 5 ile 7 gün arasında sizlere ulaştırılacaktır.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: İspanya Konsolosluğu üzerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aile ve arkadaş ziyaret vizesi alabilmektedir. Bu vize kapsamında başvurunun sahipleri eğer vize alabilirlerse; yakınlarını İspanyada ziyaret edebilirler.

 Kaç Günlük Alınabilir: Schengen ülkelerinin genel kuralları bağlamında; İspanya aile ve arkadaş ziyaret vizesi de başvuruda bulunan şahıslara; 180 gün, 90 günlük konaklama şeklinde sunulmaktadır. İlgili yükümlülük ve de vize süreci hakkında ki ayrıntılı bilgeleri Vize Ofisi’nden edinebilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Aile ve arkadaş vizesi alabileceğiniz tek yer İspanya Konsolosluğu’dur.

Gerekli Evraklar Nelerdir           

 • Pasaport:  Pasaportunuzun 105 günlük devam süresi olmasına dikkat ediniz. Bu süre siz aile ziyaretinden döndükten sonra ki süreyi kapsamaktadır.
 • Mesleksel Evraklar: İspanyaya aile ve de yakınlarınızı bizzat görmek üzere gitmek istediğinizi Konsolosluğa bildirdiğiniz andan itibaren; yoğun bir evrak düzenleme çalışmasına girmelisiniz. Toparlamanız gereken bir takım belgeler arasında mesleğiniz ile alakalı belgeler de yer alıyor. Türkiye’de yaşadığınızı süre içerisinde ne iş yaptığınızı, görevinizi, biriminizi, işe giriş tarihinizi ve de maaş bordronuzu paylaşmalısınız.
 • Belediye Davetiyesi: İspanya’ya gitmeniz için almanız şart olan vize için sunmanız gereken bir diğer şey de; belediye onaylı davetiyedir. İspanyada bulunan ve de sizi davet eden bu kişi yaşadığı belediyeye giderek, bu davetiyeyi onaylatıp, size göndermelidir.
 • Tam Tekmil Nüfus Kayıt Örneği
 • İspanya Ziyaret Başvuru Formu: İspanya’ya gitmenizde ki asıl nedeni, niçin aile ve yakın arkadaş ziyaret vizesi almak istediğinizi belirteceğiniz form. Bu formda sizin kendiniz ile alakalı bilgilere yer verildiği kadar, ziyaret etmek istediğiniz kişi ile alakalı da detaylı bilgilendirme isteniyor.   
 • Biyometrik Fotoğraf
 • İlgili Rezervasyon Kayıtları

Ne zaman başvurmak gerekir: Aile ya da yakınlarınızın yanına gitmeyi planladığınız uçuş tarihinden en az 1 ay öncesinde bu işlemlere başlamanız gerekmektedir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: İspanya transit vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin çoğu ya mesleki açıdan ya da turist olarak bu ülkeden geçiş yapmak zorunda olan kişiler oluyor. Dolayısı ile ister karayolu ile isterseniz deniz yolu, isterseniz de havayolu ile İspanyadan geçiş yapmak isterseniz; transit vizesi almak zorundasınızdır.  

Kaç günlük alınabilir: Günlük ya da belirli bir dönem için alınan vize türlerinden bağımsız olan transit vizeleri; İspanyadan yolcuk yapacağınız am için verilmektedir. Bir nevi sadece geçiş hakkını almış olursunuz bu vize yardımı ile.

Nereye Başvurulur: Transit vize başvurusu için İspanya Konsolosluğu sizleri beklemektedir. Bu başvuruyu Vize Ofisi ile profesyonel bir şekilde de gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Pasaport: İspanya transit vize başvurunuzda yanınızdan ayırmamanız gereken bir evrak varsa; o da pasaportunuzdur. Bu ülkeden farklı bir yere gideceğinizi göz önünde bulundurarak; yeterince boş sayfanız olduğundan emin olmalısınız. İtalya transit vize kısmi olarak verilen ve de sadece İspanya havayolu ya da karayolu üzerinden geçiş yapmanızı öngören bir vizedir.
 • Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Fotokopiler asılları ile birebir aynı olmalıdır. Daha önce çektirdiğiniz ancak asıllarında güncelleme yaptığınız kimlik fotokopileri asla kabul edilemeyecektir.
 • İspanyadan Transit Olarak Gideceğiniz Ülke Beyanı: Bu beyanda; elinizde gideceğiniz ülkenin onaylı vize yazısı bulunmalıdır. Böylece yola çıkma amacınızın İspanya olmadığı, hedefinizin ve de varış noktanızın o ülke olduğunu kanıtlayabilmelisiniz.
 • Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Örneği: İspanyadan transit olarak geçiş yaptığınız o ülkeye ait olan tüm yolculuk kayıtlarını ve de konaklama kayıtlarınızı sunmalısınız.
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Seyahat Sağlık Sigortası:
 • Banka Hesap Belgesi: Banka hesap bilgilerinden beklenen şey; bu ülkeden geçiş sağlarken ve de gideceğiniz ülkede kendi masraflarınızın karşılanabilir olduğunun ispatlanmasıdır. Kendiniz seçeceğiniz herhangi bir banka hesabınızı sunmanızda sakınca yoktur. Hesapta ki bakiyenizin 5 bin TL altı olmamasına dikkat ediniz.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Eğer transit ülke başvurusunda bulunuyorsanız; zaten yolculuk yapacağınızı ülkeye dair vize işlemlerinizin tamamlanmış olması gerekmektedir. Dolayısı ile yolculuğunuzdan en az 2 hafta çömçesinde başvurunuzu yapmalısınız.

İSPANYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl İspanya Vatandaşı Olunur: İspanya vatandaşı olmamanız içim hiçbir durum söz konusu değildir. Eğer İspanyanın ön gördüğü şartları sağlıyorsanız ve İspanya’da ki hayat şartlarına uyum sağlayabileceğiniz kanıtlayabileceğiniz, sizden istenecek olan evrakları eksik olmaksızın sunabileceğinizi düşünüyorsanız; vatandaşlık işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İspanya Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar: İspanya Schengen başvuru formunu hiç eksik olmaksızın doldurmanız gereklidir. Bununla beraber her vize başvurusu için sizden istenen belgeleri de bulundurmanız gerekmektedir. Bu evraklar; pasaport, banka hesap dökümü, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği, uçak rezervasyonu, vize talep dilekçesi biyometrk fotoğraf, seyahat sağlık sigortası gibi belgelerdir. Bu evrakların dışında mesleki ya da farklı bir konuda da talep edilen belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

Ne zaman Başvurmak Gerekir:  Oldukça uzun sürecek prosedürlere hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Dolayısı ile 1 ile 3 aylık bir hazırlık süreci sizleri bekliyor. 1-3 ay öncesinden talebinizi belirtmelisiniz.

ERASMUS VİZESİ

Nedir: Değişim programına katılan öğrenciler bu vizeye başvuruda bulunmalıdır.

Kaç günlük alınabilir: Erasmus vizesi; İspanya şartlarında 3 ya da 6’dır.  

Nereye Başvurulur: İspanya Erasmus vizesi almak için Türkiye’de ki İspanya Konsolosluğu’na giderek başvuru yapmalısınız. Ayrıca vize Ofisi de bu konuda ki deneyimini sizlerle paylaşabilir.

Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Biyometrik Fotoğraf: Vize başvurusunda bulunan şahsın yüzü net ve de açık bir şekilde fotoğrafta görünmelidir. Herhangi bir gözlük ya da yüzü değiştirilecek aksesuar kullanımından kaçınılmalıdır. Biyometrik fotoğrafınızda ki görüntünüz son altı ayda ki görüntünüz ile eş değer olmalıdır.
 • Diploma Aslı
 • Pasaport: Boş sayfası bulunan pasaportunuzu sunmalısınız. Ayrıca sunacağınız pasaportunuz ile daha önce herhangi bir Schengen üyesi ülkeye gittiyseniz işlenen vize sayfalarını da yetkililer dosyanızda görmek isteyecektir.
 • Hibe ya da Sponsor Belgesi
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Kişi doğduktan sonra her yaşta başvuru sahibi için alınması mümkün olan bir belgedir. Vize başvurusu yapılan bir çocuk dahil olsa bu belge dosyada yer almalıdır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Erasmus vizeniz için yolculuğunuza en az 4 hafta kala başvuru yapmalısınız.

İSPANYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: İspanya aile birleşimi vizeleri, Türkiye ve de İspanyada ayrı ayrı yaşayan ailelerin birleşmesini sağlayan vizedir.

Kaç günlük alınabilir: İspanya’dan 6 ay ve de 1 yılık bir süre zarfında aile birleşim vizesi alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Aile birleşimi başvuruları İspanya Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Başvuru Formu: İspanya Aile Birleşim Vizesi başvurusunda sunmanız istenen formların başında gelmektedir.
 • Pasaport: Evlilik yapıp,  pasaportunu değiştirmeyenler ya da boşanan ancak gerekli revizeyi yapmayan kişilerin pasaportları eksik evrak olarak değerlendirilmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: 2 adet 35*45mm, standart beyaz fonlu biyometrik fotoğraf.       
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği

Ne zaman başvurmak gerekir: İspanya’ye yapmayı planladığınız bu yolculuğun başlama gününden 4 hafta önce en azından başvuru yapmalısınız.

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir: İspanya’da oturma izni alabilmenizi sağlayan şartlar oldukça basittir. Bununla beraber İspanya çalışma vizesi almak istiyorsanız da bu vizeye başvuru yapmanız gerekiyor.

Kaç Günlük Alınabilir: Oturma-çalışma izni İspanya’da 1 seneden fazla verilemez. Ancak süreç uzatılabilir.

Nereye Başvurulur: Türkiye’de bulunan Başkonsolosluk, İspanya Büyükelçilik ya da İspanya Konsolosluklarına başvurunuzu yapmak için Vize Ofisi ile çalışabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Vize Başvuru Formu: Oturum ve de çalışma istediğinizi acıka beyan etmeniz istenen ve de bu süreçte ne iş yapacağınızı, yapabileceğiniz işleri belirtiğiniz form.
 • Pasaport: Size en fazla 1 yıl vize verilecektir. Yani şu an başvuru yapsanız; 15 ay 15 günlük bir vizeniz olması gerekmektedir.
 • Banka Hesap Dökümü:
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sağlık sigortası olmayan şahısların bu eksikleri vize ofisi tarafından tamamlanabilir.

Ne zaman başvurmak gerekir: Oturma ya da çalışma amacınızı siz daha önceden zaten planlamış olmalısınız. Belki İspanyada çalışacağınız kurum dahi beli olabilir. Dolayısı ile bu vize türüne ne zaman karar vereceğinize siz ve de danışmanınız karar verebilir.

 • VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Vize reddi çok sık rastlanan bir durum olmasa da; kimi başvurularda olması gereken bir durumdur. Eksik ve de gayri ihtiyari toplanmış evrakları yetkililere sunan kişilerin başvuruları reddedilmektedir. Profesyonelce bir doya hazırlayarak başvurunuzu yapmalısınız.

İtiraz Hakkı: İspanya Konsolosluğu’na itirazda bulunabilirsiniz.

İtiraz Şekli: Vize başvurunuzun reddinden sonra ki süreçte; İspanya Konsolosluğu’na yazılı olarak itirazınızı sunabilirsiniz. 

Ücret İadesi var mı?

İspanya vize başvurunuz için alacağınız yanıt ne olursa oldun; herhangi bir geri iade ya da ödeme bulunmamaktadır.

VİZE ÜCRETLERİ

 

KONSOLOSLUKLAR

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu

İspanya Ankara Büyükelçiliği

İspanya İskenderun Fahri Konsolosluğu

İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu

İspanya İzmit Fahri Konsolosluğu

 

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi