İtalya’da Yaşam Şartları Nasıl?

İtalyada Evlenmek

Son zamanlarda sık sık merak edilen konular arasında yurtdışında yapılacak olan evlilikler yer almaktadır. Bunlar farklı bir vatandaşlığa mensup olan kişiler ile Türk vatandaşlarının yapacağı evlilikler olabileceği gibi, iki Türk vatandaşının yurtdışında evlenmek istemesi şeklinde iki farklı kategoride karşımıza çıkmaktadır.

Yurtdışı evliliklerinde özellikle İtalya’da evlenmek isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Durum böyle olunca bu konu üzerinden merak edilen soruların epeyce fazla olduğunu söyleyebiliriz. İtalya’da evlilik gerçekleştirebilmek için ne yapılması gerektiği, hangi belgelere ihtiyaç duyulduğu bu sürecin ne kadar süreceği gibi soruların yanıtlarını yazı içerisinde bulabilirsiniz.

İtalya vizesi nasıl alınır? İtalya Vizesi 2022 Nasıl Alınır?

İtalya’da Evlenmek

İtalya’da evlenmek isteyen kişileri iki grupta inceleyebiliriz; bunlardan ilki bir İtalyan vatandaşı ile İtalya’da evlenmek isteyenler ve her iki Türk vatandaşının da İtalya’da evlenmek istemesi.

Evlenecek kişilerin her ikisi de Türk vatandaşı olduğunda İtalya’da evlilik ve düğün planları gerçekleştirilebilir. Ancak bunun için gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. İtalya’da evlenmek isteyen Türk vatandaşlarının öncelikle burada evlenebilmek adına İtalya vizesi almak durumundadır. Gerekli şartlar yerine getirildikten ve gerekli evraklar teslim edildikten sonra Türk vatandaşı olan çift, İtalya’da Türk Konsoloslukları’nda nikah kıydırabilirler.

Ancak burada çiftin her ikisinin de Türk vatandaşı olması gerektiğinin altını bir kez daha çizelim. Çiftlerden biri farklı ülke vatandaşı ise ya da çifte vatandaşlığa sahipse o zaman Türk Konsolosluğu çalışanlarının nikah kıyma yetkisi bulunmaz.

İtalyan Vatandaşı İle Evlenmek

İtalyan vatandaşı ile evlenmek isteyen kişilerin bu isteğini İtalya’da gerçekleştirme ve daha sonrasında da İtalya vatandaşlığı hakkı kazanma imkanı vardır. İtalyan vatandaşı ile İtalya’da evlenmek isteyen kişilerin öncelikle vize alması gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında İtalya’ya gidecek olan kişinin şu belgeleri hazırlaması ve İtalyan Konsolosluklarına teslim etmesi gerekmektedir:

 • Pasaport
 • Nüfus kağıdı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (usule uygun, arka fonu beyaz)
 • İtalya vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Adli sicil kaydı (güncel olmalı)
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • Evlilik ehliyeti
 • Nişanlılığı kanıtlayacak fotoğraflar, varsa evlilik davetiyesi
 • Kişinin gelirini belgeleyen maaş bordrosu ve banka hesap dökümleri
 • İtalya’da bulunan eş adayının ikamet ve nüfus bilgileri
 • İtalya’da bulunan eş adayının doğum belgesi
 • İtalya’da bulunan eş adayının maaş bordrosu
 • İtalya’da bulunan eş adayının bekar olduğuna dair ilgili makamlardan alacağı resmi belge

İtalyan Biriyle Evlenmek

İtalyan biriyle evlenmek ve bunun avantajları sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır. İtalyan olan biri ile evlendiğinizde öncelikle sizlerin de vatandaşlık hakkı kazanabileceğinizi belirtebiliriz. Fakat bunun için bazı şartlar bulunmaktadır. İtalyan biri ile evlilik gerçekleştiren kişinin, evlilik gerçekleştikten sonra 6 ay boyunca İtalya’da ikamet etmesi gerekmektedir. Bu şartı sağlayan kişiler evliliklerinin 3 yıl boyunca devam etmesi halinde vatandaşlık için başvuruda bulunabilirler.

Ancak vatandaşlık verilmesi için kişiden talep edilen hususlar yalnızca bununla sınırlı değildir. Vatandaşlık almak isteyen kişinin sicil kaydının temiz olması, ülke kültürüne ve diline hakim olması, devlete karşı borcunun olmaması da talep edilecek olan şartlar arasında yer almaktadır. Bunları sağlayan kişiler evliliklerinde 3 yılı doldurduktan sonra İtalyan vatandaşı olmak için başvuruda bulunabilirler.

İtalyan Vatandaşı İle Evlilik

İtalyan vatandaşı ile evlilik gerçekleştiren kişilerin belirli kriterleri yerine getirmesi durumunda vatandaşlık alabileceğini yukarıda belirtmiştik. Bu hususlara uyan bireylerin vatandaşlık başvurusu sırasında teslim etmesi gereken evrak listesi aşağıdaki gibidir:

 • Adli Sicil Kaydı (harcının ödenmesi ve bunun belirtilmiş olması gerekmektedir.
 • Aile Kayıt Tablosu (harcının ödenmesi şarttır.)
 • İkamet belgesi ( Kişinin İtalya’da ikamet ettiği ve oraya bağlı ilgili kurumlardan tahsis edilmesi gerekmektedir. )
 • Son üç yılı kapsayan gelir vergi beyannamesi
 • Nüfusa kayıt belgesi
 • İlgili kurumlarda doldurulacak bazı belgeler
 • Bu evraklar tamamlandıktan sonra başvurular İtalya Konsoloslukları ya da İtalya Büyükelçilikleri’ne yapılması şarttır.

Turist Vizesi İle İtalya’da Evlilik

Turist vizesi ile İtalya’da evlilik, yalnızca her iki tarafın da Türk vatandaşı ya da farklı ülke vatandaşı olması ile yapılabilmektedir. Çiftlerden biri, İtalyan vatandaşı ise ve İtalya’da yaşıyorsa o zaman evliliği gerçekleştirebilmek için aile birleşimi izni alınması gerekmektedir. Aile birleşimi izni alabilmek için Türkiye vatandaşı olan kişinin D tipi uzun süreli aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunması gerekmektedir.

D tipi uzun süreli vize alındıktan sonra kişi İtalya’da bulunan eş adayı ile evlenebilir ve vize süresinde bu ülkede ikamet edebilir. Vize yeniletmek ve ülkede daha uzun süre ikamet etmek isteyen kişilerin bunu vize süresi dolmadan önce yapması gerekmektedir. Vize yeniletme işlemlerinde ilgili evraklar posta yolu ile Türkiye’de bulunan İtalyan Konsoloslukları’na iletilebilmektedir.

Turist vizesi ile İtalya’da evlenmek isteyen kişiler düğün organizasyonları ayarladıktan sonra vize alabilmek için İtalya Konsoloslukları’na müracaat etmesi gerekmektedir. Vize alındıktan sonra İtalya’da evlenecek Türk çiftin, bu ülkede bulunan Türk Konsolosluklarında nikahları kıyılabilmektedir. Konsolosluk nikahı için gerekli olan belgeler aşağıda verilmiştir:

 • Kişilerin evlenmek istediklerine dair imzaladıkları yazılı beyan
 • Çiftin nüfus kağıdı ve pasaportlarının fotokopileri
 • Kişi başı 3 adet biyometrik fotoğraf
 • Kişilere şahitlik edecek bireylerin nüfus bilgileri
 • Çiftin nüfusa kayıt bilgileri (son 3 ay içerisinde alınmış ve güncel olmalı)
 • Çiftten biri daha önce evlenmişse, boşanma kararı; eşi vefat etmiş işe ölüm belgesi
 • Çiftin her ikisinin de alması gereken sağlık raporu
 • Kişilerin hangi tarihten itibaren nişanlı oldukları ve evlenecekleri tarihin belirlenmesine dair imzalı belgeler

İtalya Evlilik Vizesi

İtalya evlilik vizesi aslında İtalya aile birleşimi vizesi olarak bilinmektedir. İtalya’da bulunan eş ya da eş adayının yanında ikamet edebilmek, nikah işlemleri ile ilgilenebilmek için Türkiye’de bulunan kişinin alması gereken vize türüdür. Bu vizeyle 6 ay ila 12 aylık bir süreçte ülke sınırları içerisinde ikamet izni verilir.

İtalyan biri ile İtalya’da evlenmek isteyen Türk vatandaşının alması gereken vize türüdür diyebiliriz. İtalya evlilik vizesinin alınması yaklaşık olarak 1 ila 3 ay sürebilmektedir. Bu yüzden evlilik işlemleri ve seyahat tarihleri bu bilgi doğrultusunda ayarlanmalıdır.

İtalya’da Düğün

İtalya’da evlenmek isteyen Türk vatandaşları burada hizmet veren düğün organizasyon şirketleri ile birlikte planlama yapabilir ve istedikleri gibi bir düğün tasarlayabilirler. Düğün organizasyonu nikah işlemleri gerçekleştikten sonra yapılmaktadır.

İtalya’da düğün yapacak olan çiftin yakınları akraba vizesi ya da arkadaş ziyareti vizesi alarak düğüne katılabilirler. Bu vize için gerekli olan evraklar:

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport (yan yana ili sayfası boş olmalı.)
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • İtalya vize başvuru belgesi (bu formu doldururken seyahat amacının düğün organizasyonu olduğu belirtilmeli.
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Kişilerin gelir belgeleri ve banka hesap dökümleri
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • İtalya’da olacak düğünün davetiyesi ya da orada bulunan çiftin yazmış olduğu davet mektubu

İtalya Para Birimi

Dünya üzerinde bulunan her ülkenin para birimi, ilk kuruldukları yıllarda farklılık gösterebilmekte idi. Hatta bu farklılık bazılarında 200’li yılların başına kadar devam etmiştir. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin çoğunluğunun para birimi Euro olarak kabul edilmekte ve Euro da ekonomi içerisinde güçlü bir birim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda İtalya para birimi de Euro olarak değişmiştir. Yani ülke eskiden farklı bir para birimine sahip olsa da şu an için artık Euro’yu kullanmaktadır.

İtalya Para Birimi Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere İtalya’nın şu an kullandığı para birimi Euro’dur. Avrupa Birliği’ne geçmesinin ardından para birimini de değiştiren İtalya artık Euro’yu kullanmaktadır. Euro, borsa içerisinde en güçlü para birimlerinden biri olarak görülmektedir. Aynı zamanda bir Euro’nun yaklaşık olarak 10, 27 TL üzerinden işlem gördüğünü de belirtebiliriz. Bir süredir ülkemiz para birimi olan Türk Lirası ne yazık ki; dolar ve Euro gibi para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam etmektedir.

İtalya Para Birimi Kaç TL?

İtalyan para birimi ne demek sorusunu yöneltenler için bu ülkenin eski para biriminden bahsetmeden evvel ilk olarak şu an için kullandığı para birimini söyleyebiliriz. Bilindiği üzere İtalya da güçlü bir ekonomiye sahip olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda İtalya’nın para birimi şu an için Euro’dur. Yani ülkeye seyahat ettiğinizde yaptığınız harcamalarda ödemeleri Euro üzerinden değerlendirmelisiniz. Peki, İtalya para birimi olan Euro kaç TL? Yukarıda belirttiğimiz üzere 1 Euro’nun Türk Lirası cinsinsen karşılığı güncel kurlar bazında 10.27 TL’ye denk gelmektedir.

İtalya Para Birimi Eski

Daha önce İtalya’nın farklı bir para birimi kullandığını belirtmiştik. Her ne kadar şu an için ülkede Euro kullanılsa da İtalya, 2000’li yılların başına kadar İtalya Lirası yani Liret adı verilen bir para birimini tercih etmekteydi. Fakat Avrupa Birliği üyesi olduktan sonra, Liret para biriminden Euro’ya geçmeyi tercih etti ve o yıllardan bu yıllara kadar devlette şu an Euro kullanılmaktadır. Ayrıca eski İtalya para birimi bulmaca içerisinde de sıklıkla sorulmaktadır.

İtalya Bayrağı

Bilindiği üzere bayrak; bir devletin, bir milletin sembolüdür ve aynı zamanda bağımsızlık temsilidir. İşte bu sebeple çoğu zaman özellikle de gelişmiş ülkelerin bayrakları merak edilmektedir.

İtalya, sevilen ve ülkemizdeki hemen hemen herkesin gitmek istediği ülkeler arasında yer almaktadır. Yukarıdaki söylem ile birlikte İtalya bayrağı da bu ülkeye dair merak edilen konular içerisine dahildir. O yüzden bu yazı içerisinde sizlere İtalya bayrağı nasıldır sorusunun yanıtını vereceğiz.

İtalya Bayrağı Resmi

İtalya, sade ve hemen hemen herkesin aşina olduğu bir bayrak yapısına sahiptir. Oldukça basit olan bu bayrak, zaman zaman farklı ülkeler ile de karıştırılabilmektedir. Ancak İtalya bayrağı üzerinde yan yana olacak şekilde sıralanmış dikey olarak gelen şeritler yer almaktadır ve bu şeritlerin her biri farklı renklere sahiptir diyebiliriz. Şeritlerde bulunan renkleri sırası ile söyleyecek olursak soldan sağa doğru; yeşil, beyaz ve kırmızı renkler bulunmaktadır.

Eğer bu bayrağı daha detaylı incelemek isterseniz o zaman internet üzerinden İtalya bayrağı png şeklinde indirebilmeniz mümkündür.

İtalya Bayrağı Anlamı

Bilindiği üzere bayrakların her biri farklı bir anlam içermekte ve üzerinde bulunan renkler de farklı şeyleri temsil etmektedir. Bu bağlamda İtalya bayrağı üzerinde yer alan renklerin ne anlama geldiğini inceleyecek olursak bunları sizler için teker teker izah edebiliriz. İlk olarak yeşil renkten başlayalım; bayrakta yer alan yeşil renk doğayı temsil etmektedir. Beyaz renk ise; Alp dağlarında yer alan kar; kırmızı ise İtalyan bağımsızlık savaşı içerisinde akan kırmızı kanları temsil etmektedir.

Ayrıca başka bir anlam dahilinde bu renklerin yine aynı sıra ile; umut, kader ve hayırseverlik gibi değerleri temsil ettiği de söylenmektedir.

İtalya Bayrağı Benzeri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, bazı bayraklar birbirine benzemekte yani andırmaktadır. Bu bayraklar içerisinde İtalya bayrağının yer aldığını söyleyebiliriz. Her ne kadar renkler açısından farklılıklar bulunsa da tasarım açısından aynı olan bu bayrakların, benzer olmasının bir sebebi var. O sebep ise; İtalya bayrağını da Fransız İmparator Napolyon’un tasarlamış olmasıdır. Yani İtalya üzerinde aslında Fransa akımının hakim olduğu görülmektedir.

İtalya Saat Kaç?

Bilindiği üzere dünya üzerinde yer alan çoğu ülkeler farklı konumlar üzerinde bulunmaktadır. İşte bu konumlar; enlem- boylam- meridyen gibi kavramlar ile ifade edilmektedir. Saat farkları da genel olarak meridyen farklılıklar ile devreye giren durumlardandır. Bu yüzden farklı meridyenler kapsamında ülkeler arasında hatta aynı ülkedeki şehirler açısından saat farklı meydana gelmektedir. Peki, bu bilgilendirmenin ardından İtalya saat kaç? Sorunun yanıtlarını ve ülkemiz ile arasında saat farkını aşağıdaki alt başlıklarda bulabilirsiniz.

İtalya Milano Saat Kaç?

Bilindiği üzere Milano, İtalya’nın en gözde şehirlerinden biridir. Bu şehir ile Türkiye arasındaki saat farkı merak edildiğinde aslında İtalya’nın bütünüyle aynı saat farkının geçerli olduğunu söylemek mümkün. Yani, bu şehir ile aramızdaki farktan dolayı İtalya saat kaç sorusu yöneltildiğinde aradaki saat farkının ifade edilmek istendiğini belirtebiliriz. Öyleyse İtalya ile aramızda 1 saatlik bir saat farkının bulunduğunu, İtalya’nın bizden bir saat geride olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de saat 21.00 iken İtalya’da ve İtalya’nın en gözde şehri olan Milano’da saat 20.00’ı gösterecektir.

İngiltere İtalya saat kaç sorusu için ise bu iki ülke arasında 1 saatlik bir saat farkının bulunduğunu söylemek mümkün. Yani İngiltere’de saat 23.00 iken; İtalya’da saat 00.00 olmaktadır.

İtalya Kaç Saat Sürer Uçakla?

İtalya ile İngiltere ve Türkiye arasındaki saat farkını belirttikten sonra merak edilen bir diğer ülke ile aralarındaki saat farkına değinebiliriz. Bu bağlamda İtalya İspanya saat kaç sorusunun yanıtı kapsamında her 2 ülke arasında saat farkının bulunmadığını ifade edebiliriz. Örneğin; İspanya’da saat 15.00 ise, İtalya’da da saat 15.00’ı gösterecektir.

Peki, İtalya kaç saat sürüyor sorusunun cevabı nedir? Türkiye’den İtalya’ya hava yolu ile seyahat etmek isteyen kişilerin merak ettiği bu soru için verilecek yanıt 2 saat 46 dakikadır.

İtalya Kaç Saatte Gidilir?

İtalya ile ülkemiz arasındaki uçuş mesafesi 1534 mil olarak belirtilmiştir. Bu doğrultuda iki ülke arasında yapılan uçak seyahatleri için geçen süre 2 saat 46 dakikadır diyebiliriz. Tabi bu süreç aktarmasız uçuşlar için geçerlidir.

İtalya Nüfusu 2022

İtalya, özellikle Türk gençleri tarafından merak edilen Avrupa ülkelerinden biridir. Her sene yüzlerce öğrenci gerek dil okulları gerekse de erasmus öğrenci değişim programları ile bu ülkeye akın etmektedir. İtalya’ya dair merak edilenler içerisinde hayat standartları ve şehirleri gibi konuların yanı sıra İtalya nüfusu gibi verilerin de sonuçları araştırılmaktadır. Bu yüzden merak edenler için bu yazı içerisinde İtalya nüfusu hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

İtalya Nüfusu 2021 Ne Kadar?

Bilindiği üzere hemen hemen pek çok Avrupa ülkesinde nüfus yaş ortalaması verilerine bakıldığı genç nüfusun oranının diğerlerine göre daha az olduğu dikkatleri çekmektedir. İşte bu bağlamda İtalya nüfusu 2021 verileri de merak edenler içerisindedir. İtalya’da yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan verilerde 2021 yılı için ülkede yaşayan kişi sayısının yaklaşık olarak; 59 milyon civarındadır diyebiliriz. Ancak pandemi dönemi sonrasında ölümlerin azalması ile birlikte nüfus azalması artık ciddi boyutlarda değildir. Bu da İtalya nüfusunun kısa süre içerisinde yeniden kendisini toparlaması ve İtalya nüfusu 2019 yılı verilerine dönmesi beklenmektedir.

İtalya Nüfusu Kaç 2020?

İlk olarak 2020 yılının başlarında ortaya çıkan Covid- 19 salgını, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı ve milyonlarca kişinin ölümüne sebep oldu. İşte bu yüzden ülkelerdeki nüfuslarda ciddi azalmalar meydana geldi. Bu ciddi azalmaların yaşandığı ülkelerden bir tanesi de İtalya. İtalya’da pandemi öncesindeki nüfus yaklaşık olarak 60 bin civarında iken daha sonra bu hastalıkla birlikte meydana gelen ölümler doğrultusunda nüfusta ciddi bir azalma meydana geldi ve 59 milyonun altına düştü. Yani 2020 yılı dolayısı ile İtalya nüfusunun 59 milyon aşağısında olduğunu söylemek mümkün.

İtalya Nüfusu Azalıyor

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Covid- 19 salgını nedeni ile insan nüfus sayısında ciddi düşüşler yaşayan ülkelerden biri de İtalya’dır. Ancak aşılama yönteminin ivme kazanması nedeniyle artık ölüm olaylarında da düşüşler meydana gelmiştir. Bu yüzden İtalya nüfusu yıllara göre zaman içerisinde artış kazanacaktır. Hatta ülke nüfusunun bu yılın sonuna kadar yeniden 60 milyona ulaşması beklenmektedir diyebiliriz.

İtalya Asgari Ücret 2022

İtalya hem kültürü hem de yaşam tarzı ile dikkatleri üzerine çeken bir Avrupa ülkesidir. Bilindiği üzere hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinin ekonomilerinin son derece güçlü olduğunu söylemek mümkün. İşte bu bağlamda İtalya’nın da ekonomisi merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. Ekonomi denildiğinde de ilk olarak akla, en düşük ücret olarak bilinen asgari ücret gelmektedir. Peki, İtalya asgari ücret maaş tutarı ne kadar?

İtalya Asgari Ücret Fiyatları

İtalya asgari ücret ne kadar sorusunun yanıtını merak edenler için yapılan son zamlar ile birlikte bu ülkedeki ortalama asgari ücret maaş tutarının ortalama 1662 Euro’ya çıkarıldığını söyleyebiliriz.

İtalya asgari ücret 2020 yılının başında toplumda en düşük maaş olarak 950 Euro vermekte idi. Fakat ülkedeki asgari ücretin mesleklere göre değiştiği düşünülürse en düşük tutar için bu rakamlar geçerliydi.

İtalya asgari ücret 2021 yılı için ise yukarıda da belirttiğimiz üzere ortalama 1662 Euro civarında bir tutar söz konusudur.

İtalya Asgari Ücret Kaç Euro?

Bilindiği üzere Euro, Türk Lirası karşısında son zamanlarda sürekli değer kazanmaktadır. İşte bu bağlamda özellikle Türk vatandaşlar, hangi ülkelerde ne kadar asgari ücret verildiği sorusunun yanıtını merak etmektedir. Buna göre İtalya’da çalışan bir işçinin ne kadar asgari ücret aldığı sorusu da araştırılan konular içerisindedir. İtalya asgari ücret için ülkede belirlenen ortalama tutarın 1662 Euro olarak açıklandığını bir kez daha belirtelim.

İtalya’da Asgari Ücret Saatlik

İtalya asgari ücret çalışan kişi sayısı hepimizin de tahmin edebileceği üzere Türkiye’ye nazaran daha az. Bu yüzden ülke içerisindeki asgari ücret tutarları merak edilen konular içerisindedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu ülkede saat başına alınan minimum ücret meslek dallarına göre değişmektedir. Mesela; İnşaat işçileri saat başına 71,91 TL alırken; mağaza satış personelleri 66.06 TL, Bankacılar ise 111.21 TL dolaylarında almaktadır. Mesleklerdeki statü arttıkça saat başına alınan ücret tutarının da arttığını söyleyebiliriz. Ülkemizde ise saat başından ziyade günlük olarak bu tutarların alınması, özellikle de her gün ortaya çıkan zamlar dahilinde epey üzücüdür.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir