Norveç Oturum Başvurusu – Nasıl Oturum Alınır?

Norveç ülke sınırları içerisinde 90 günden daha uzun bir süre ikamet etmek isteyenlerin oturum izni için başvuruda bulunmaları gerekiyor.

İçindekiler Tablosu göster
 • Oturum izni ile ülkede çalışma izni için de başvuruda bulunmanız mümkün kılınıyor. Norveç için uzun süreli vize çeşitlerinden biri olan oturum izni için diğer vize çeşitlerine oranla daha farklı bir prosedür uygulanıyor. Norveç için uzun süreli oturum izni başvurunuzu da Norveç vize ofisi ile yapabilirsiniz.

Norveç Oturum İzni Nedir?

Norveç oturum izni vasıtası ile ülke sınırları içerisinde 90 günden daha uzun ikamet hakkını elde etmiş olursunuz. Uzun süreli vize grubunda yer alan oturum izni için bir takım kriterleri de karşılıyor olmanız bekleniyor. Eğer vize başvurusu için gerekli olan prosedürleri eksiksiz olarak yerine getirirseniz Norveç oturum iznine sahip olabilirsiniz.

 • Özellikle Norveç ülke sınırları içerisinde eğitim almak ya da ticari faaliyet göstermek isteyen kişiler oturum izni için başvuruda bulunmalılar. Norveç oturum izni başvurusu için de ilk önce ülkede ikamet ederken maddi olarak herhangi bir sorun yaşamayacağınızı da kanıtlamanız gerekiyor. Bu yüzden Norveç çalışma izni oturum izni açısından da büyük bir öneme sahiptir.
 • Norveç için gerek kısa süreli gerekse de uzun süreli diğer vize çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak adına vizeofisi.com sitesine göz atabilirsiniz. Norveç oturum izni başvurularınızı da Norveç vize ofisi aracılığı ile yapabilirsiniz.

Norveç Oturum İzni Başvuru Süreci

Norveç vize ofisi aracılığı ile gerekli olan oturum izni başvurularınızı yapmanız mümkün kılınıyor. Bunun için de ilk adım olarak vize başvuru formunu doldurmanız bekleniyor. Norveç oturum izni başvuru formu ile başvurunuzun ilk aşamasını gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için vize ofisine gelerek formu eksiksiz doldurmanız beklenir.

 • Vize formunda yer alan iletişim bilgileri kısmını da tamamen doğru verilerin ışığında doldurmanız bekleniyor. Bu sayede oturum izni takip sürecinde vize temsilcimiz sizinle iletişim halinde kalabiliyor.
 • Vize başvuru formunun net bir şekilde doldurulmasının ardından süreç sizi belge beyanı aşamasını getiriyor. Belge beyanı aşaması tıpkı diğer vize çeşitlerine yapılan başvurulardan olduğu gibi oturum izni için de büyük önem taşıyor. Bu yüzden gerekli olan belgelerin kapsamlı listesi vize ofisi temsilciniz tarafından size sunuluyor.
 • Oturum izni için gerekli olan her belgeyi doğru bilgiler ve güncel tarihli olarak ibraz etmeniz zorunludur. Bu aşamada meydana gelen problemler yüzünden oturum izni başvurunuz olumsuz yanıt alabilir. Bundan dolayı başvurunuzda özellikle belge ibrazı aşamasına özen göstermeniz önerilmektedir.

Norveç Oturum İzni İçin Gerekli Evrakların Listesi

Norveç için oturum izni başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı belgeleri beyan etmeleri gerekiyor.

 • İbraz edilmesi gereken belgelerin arasında; pasaport, oturum izni başvuru formu, oturum izni talep dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, seyahat sağlık sigortası ve varsa Norveç çalışma izni yer alıyor.
 • Başvuru sahibi çalışan ise; maaş bordrosu, SGK hizmet döküm belgesi ve Norveç çalışma izni belgesi,
 • Başvuru sahibi ev hanımı ya da çalışmayan bir şahıs ise; Norveç’te ikamet edilecek süre boyunca finansal sorumluluğu üstlenen sponsora ait mali ve kimlik bilgilerini içeren belgeler,
 • Başvuru sahibi öğrenci ise; okul kabul mektubu, öğrenci belgesi, 18 yaşından küçükler için muvafakatname ve Norveç’te ikamet edilecek süre boyunca maddi sorumluluğu üstlenen sponsora ait finansal ve kimlik bilgilerini içeren belgeler,
 • Başvuru sahibi şirket sahibi ise; vergi levhası, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve Norveç çalışma izni belgesi gibi ek belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor.

Norveç Aile Birleşimi İşlemleri

Norveç için uzun süreli bir diğer vize çeşidi olan aile birleşimi vizesi ile 90 günden daha uzun ikamet hakkına sahip olabilirsiniz.

 • Aile birleşimi vizesi için Norveç ülke sınırları içerisinde ikamet eden bir aile bireyine ihtiyacınız olacaktır. Bu aile bireyi tarafından gönderilen davet mektubu ile vize başvurusunda bulunmanız mümkündür. Bir çeşit oturum izni olan aile birleşimi vizesi başvurularınızı Norveç vize ofisi ile yapabilirsiniz.

Norveç Aile Birleşimi Nedir?

 • Norveç aile birleşimi ile Norveç ülke sınırları içerisinde konaklama imkanınız bulunuyor. Norveç oturum izni almak için en etkili yöntemlerden biri olan aile birleşimi ile ilk başvurunuzu yapmanız da mümkün kılınıyor.
 • Norveç aile birleşimi vizesi imkanlarından faydalanmanız için de ilk önce bir davet mektubuna ihtiyacınız bulunuyor. Norveç’te ikamet etmekte olan aile bireyi tarafından gönderilen bu mektup, başvurunuz için imkan tanımaktadır. Davet mektubu olmadan yapılan vize başvuruları direkt olarak olumsuz yanıt alacaktır
 • . Ayrıca davet mektubunun da vize başvurusundan önce gönderilmiş olması gerekmektedir. Mektubun da vize başvuru sürecinde beyan edilmesi gereken belgelerin dosyasında yer alması gerekmektedir.
 • Norveç ile birleşim vizesi ile sınırlı sürede de olsa Norveç’te ikamet etme hakkına sahip olabiliyorsunuz. En etkili uzun süreli vize çeşitlerinden biri olan aile birleşim vizesi ile oturum izninizi de uzatmanız mümkün kılınıyor.
 • Norveç için hem kısa süreli hem de uzun süreli diğer vize çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak için vizeofisi.com sitesine de göz atabilirsiniz. Her çeşit Norveç vizesi başvurunuzu da Norveç vize ofisi ile yapabilirsiniz.

Norveç Aile Birleşimi Başvuru Süreci

Norveç aile birleşimi vizesi için gerekli olan başvurunuzu Norveç vize ofisi ile yapmanız mümkün kılınıyor. Bunun için de vize ofisi temsilciniz ile bir başvuru formu doldurmanız bekleniyor. Vize başvuru formunun doldurulması ile başvuru yolundaki ilk adımı da atmış kabul ediliyorsunuz.

 • Vize başvuru formunda yer alan her bir soruya doğru ve net cevaplar vermeniz de büyük önem taşıyor. Özellikle formda yer alan iletişim bilgileri sorularının doğru cevaplar verilerek yanıtlanması gerekiyor. Başvuru sürecinde vize ofisi temsilciniz sizinle bu cevaplar sayesinde iletişime geçecektir.
 • Vize formunun doldurulmasından hemen sonra gerekli evrakların beyan aşamasına geçiliyor. Bu aşamada vize ofisi temsilciniz tarafından size bir belge listesi sunulacaktır. Size düşen görev de bu belge listesinde yer alan her bir belgeyi eksiksiz olarak ibraz etmektir. Belge beyanı aşamasında yaşanan aksilikler sonucu vize başvurunuz olumsuz yanıt alabilir.

Norveç Aile Birleşimi İçin Gerekli Belgelerin Listesi

Norveç için aile birleşim başvurusunda bulunacak olan TC. Vatandaşı kişilerin birtakım evrakları ibraz etmeleri bekleniyor.

 • Beyan edilmesi gereken belgelerin arasında ise; pasaport, kimlik fotokopisi, vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, Norveç’te ikamet eden eş tarafından gönderilen davet ve referans mektubu, adli sicil kaydı, 2 adet biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve seyahat sağlık sigortası yer alıyor.
 • Başvuru sahibi çalışan ise; maaş bordrosu, SGK hizmet döküm belgesi ve varsa Norveç çalışma izni belgesi,
 • Başvuru sahibi ev hanımı ya da çalışmayan ise; Norveç’te ikamet edilecek süre boyunca maddi sorumluluğu üstlenen sponsora ait finansal ve kimlik bilgilerini içeren belgeler,
 • Başvuru sahibi şirket sahibi ise; şirket ile ilgili detayları içeren belgeler, imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, şirket hesabına ait hesap özetleri, faaliyet belgesi ve varsa Norveç çalışma izni belgesi gibi ek belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor.

Norveç Au – Pair Vizesi

Au – Pair Vizesi ile Norveç’te ikamet eden bir aileye yardımcı olabilir ve bu sayede bir süre de olsa ülkede ikamet hakkı elde edebilirsiniz.

 • Genellikle öğrenciler ve dil öğrenmek isteyenler tarafından sıkça başvurulan bir vize türü olan au – pair ile Norveç’te yeni bir hayat kurmanız mümkün. Hem çalışma hem de ikamet hakkı tanıyan bu vize çeşidine Norveç vize ofisi vasıtası ile de başvuruda bulunmanız mümkün kılınıyor.

Norveç Au – Pair Vizesi Nedir?

Norveç au – pair vizesi, Norveç ülke sınırları içerisinde uzun süreli çalışma ve ikamet hakkı sağlayan özel bir vize çeşididir. Bu vize sayesinde Norveçli bir ailenin evinde kalabilir ve aileye yardımcı olabilirsiniz. Genellikle genç kişiler tarafından tercih edilen bu vize ile çalışma hayatına da katılabilirsiniz. Bunun için de Norveç’te ikamet eden bir aile ile anlaşmanız beklenmektedir.

 • Norveç au – pair vizesi, uzun süreli fakat kısıtlı bir süre ikamet hakkı sağlayan özel bir vize çeşididir. Bu vize aracılığı ile Norveç’te bir ailenin yanında yaşamanız mümkündür. Yanında yaşadığınız ailenin kolay ev işlerini yapabilir ve bu sayede ücretsiz konaklama imkanını elde edebilirsiniz.
 • Au – pair vizesi kapsamında genellikle çocuk bakıcılığı gibi işler yapılmaktadır. Bu bağlamda yabancı uyruklu kişilerin gerekli dil eğitimini de almaları mümkündür. Au – pair gibi diğer uzun süreli özel vize çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak isteyenlerin vizeofisi.com sitesine göz atmaları yeterli olacaktır.

Norveç Au – Pair Vizesi Başvuru Süreci

Norveç au – pair için başvuru süreci de tıpkı diğer vize çeşitleri ile benzerlik gösteriyor. Bunun için de ilk olarak bir vize başvuru formu doldurmanız bekleniyor. Norveç vize ofisi ile yapacağınız başvurularda vize ofisine gelerek temsilciniz ile ortak çalışmalarla formu doldurabilirsiniz.

 • Formda yer alan “seyahat amacı” kısmına da au – pair vizesi için başvuruda bulunacağınızı belirtmelisiniz. Aynı zamanda formda yer alan iletişim bilgileri sorularına da kesinlikle doğru ve net cevaplar vermeniz bekleniyor. İletişim bilgileriniz vasıtası ile Norveç vize ofisi temsilciniz sizinle iletişime geçebiliyor. Vize ofisi temsilciniz ile irtibat halinde olmanız vize takip süreci kapsamında büyük önem taşıyor.
 • Norveç au – pair vizesi için başvuru formunu doldurduktan sonra belge beyanı aşamasına geçiliyor. Bu aşama, herhangi bir vize başvurusu için de en çok özen gösterilmesi gereken aşamadır. Eksiksiz ve güncel tarihli belge beyanı ile vize başvurunuz sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir. Beyan edilmesi gereken belgelerin tam ve kapsamlı listesi de vize ofisi temsilciniz tarafından size sunulacaktır.

Norveç Au – Pair Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Norveç au – pair vizesi başvurusunda bulunmak isteyen T.C. vatandaşlarının bazı evrakları eksiksiz olarak beyan etmeleri bekleniyor.

 • İbraz edilmesi gereken evrakların arasında; pasaport, vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, adli sicil kaydı, kimlik fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, seyahat sağlık sigortası ve Norveç’te yaşayan ve ikamet edilecek olan aile tarafından gönderilen bir davet mektubu yer alıyor.
 • Norveç au –pair vizesi için gönderilen davet mektubunun bazı bilgileri de içermesi bekleniyor. Buna göre evde konuşulan dil, başvuru yapan kişinin çalışacağı saatler ve çalışma şekli de davet mektubunda mutlaka belirtilmelidir.
 • Aynı zamanda vize başvurusunda bulunan kişi dil okuluna başlayacaksa bu okul tarafından gönderilen kabul mektubuna da ihtiyaç bulunuyor. Dil okulunun saatleri ve eğitim süresi de mektupta açık bir şekilde ifade edilmesi gereken bilgiler arasında yer alıyor.

Norveç Çalışma İzni İşlemleri

Norveç için uzun süreli bir diğer vize çeşidi olan çalışma izni ile ülkedeki ticari faaliyetlere katılım sağlayabilirsiniz. Norveç çalışma izni başvurusunda bulunmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin ilk önce bazı kriterleri karşılıyor olmaları gerekiyor.

 • Çalışma izni için başvuru süreci diğer vize çeşitlerine oranla daha geniş kapsamlı geçiyor. Bazı prosedürlerin karşılanması halinde yabancı uyruklu kişilerin Norveç çalışma iznine sahip olmalarının yolu açılmış oluyor. Norveç çalışma izni için başvurularınızı Norveç vize ofisi ile yapabilirsiniz.

Norveç Çalışma İzni Nedir?

Norveç çalışma izni ile ülkede çalışma hayatına katılım sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte aynı zamanda Norveç için oturum izni başvurunuzu da yapabilirsiniz. Oturum izni ve çalışma izni uzun süreli vize grubunda yer alan ve her ikisi de birbiri ile bağlantılı olan vize çeşitleridir.

 • Norveç için çalışma izni sayesinde Norveç’te ekonomik olarak özgür olmanız sağlanıyor. Bu durumda yabancı bir ülkede ikamet ederken fazlasıyla faydalı olan bir durumdur.
 • Üstelik çalışma izni aldığınız ülkede bir takım ayrıcalıkları da elde etmiş oluyorsunuz. Çalışma ve oturum izni ortak paydada buluşan vize çeşitleri olduğu için bu vizeler ile Norveç vatandaşlık başvurusunda da bulunabilirsiniz. Elbette vatandaşlık için bir süredir bu izinlere sahip olmanız gerekmektedir.
 • Norveç için çalışma izninin yanında oturum izni hakkında da bilgi sahibi olmak adına vizeofisi.com sitesine de göz atabilirsiniz. Çalışma ve oturum izni için gerekli olan başvurularınızı da Norveç vize ofisi aracılığı ile yapabilirsiniz.

Norveç Çalışma İzni Başvuru Süreci

Norveç için çalışma izni başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle bir başvuru formu doldurmaları bekleniyor. Bunun için de Norveç vize ofisine gelerek vize ofisi temsilciniz ile detayları görüşebilirsiniz.

 • Çalışma izni için doldurmanız gereken başvuru formunda yer alan her bir soruya doğru ve net cevaplar vermeniz gerekmektedir. Ayrıca formda Norveç çalışma izni için başvuruda bulunacağınızın da bilgisini vermeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra formda yer alan iletişim bilgileri kısmını da eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmanız gerekiyor. Formda yer alan iletişim bilgilerini sayesinde vize ofisi temsilciniz sizinle irtibata geçebiliyor.
 • Çalışma izni başvuru formunun doldurulmasının ardından sıra belgelerin beyan edilmesi aşamasına geliyor. Bu aşama çalışma izni başvurusu için büyük önem taşıyor. Beyan edilmesi zorunlu olan belgelerin kapsamlı bir listesi de vize ofisi temsilciniz tarafından size sunulacaktır.
 • Belge listesinde bulunan her belgenin doğru bilgiler içermesi ve güncel tarihli olması önemlidir. Bu süreçte meydana gelen sorunlar sebebi ile çalışma izni başvurunuz olumsuz yanıt alabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına belge beyanı aşamasına gerekli önemi vermeniz gerekiyor.

Norveç Çalışma İzni İçin Gerekli Evrakların Listesi

Norveç çalışma izni için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı belgeleri beyan etmeleri gerekiyor. Beyan edilmesi gereken belgelerin arasında ise; pasaport, en az 2 adet biyometrik fotoğraf, çalışma izni talep dilekçesi, çalışma izni başvuru formu, Norveç’te bulunan yasal bir iş kurumu tarafından gönderilmiş kabul ya da davet mektubu, adli sicil kaydı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, varsa oturum izni belgesi, sağlık raporu ve seyahat sağlık sigortası yer alıyor.

 • Başvuru sahibi çalışan ise; kişisel banka hesabına ait hesap özetleri (son 3 ayı da içerisine alacak şekilde), SGK hizmet döküm belgesi, maaş bordrosu, varsa iş yerinden alınan görevlendirme belgesi,
 • Başvuru sahibi şirket sahibi ise; kişisel ve şirket banka hesabına ait hesap özetleri (son 3 ayı da içerisine alacak şekilde), imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi ve faaliyet belgesi gibi ek belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor.

Norveç Eğitim Vize İşlemleri

Norveç, eğitim alanında Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Her sene binlerce yabancı uyruklu öğrenci Norveç okullarında eğitim almak adına başvurularda bulunmaktadırlar.

 • Norveç’te eğitim hayatına devam etme kararı alan öğrencilerin eğitim vizesi için başvuruda bulunmaları gerekiyor. Uzun süreli özel bir vize çeşidi olan eğitim vizesi için gerekli başvuruyu Norveç vize ofisi ile yapabilirsiniz. Bu sayede kabul aldığınız okula başlayabilme imkanını elde etmiş olursunuz.

Norveç Eğitim Vizesi Nedir?

Norveç eğitim vizesi, Norveç kolejlerinde ya da üniversitelerinde eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin başvuruda bulunması gereken bir vizedir. Uzun süreli vizeler arasında yer alan eğitim vizesi ile okul hayatı boyunca ülkede konaklama hakkına sahip olunabilir.

 • Norveç eğitim vizesi için başvuruda bulunacak olan öğrencilerin ilk önce Norveç’te bulunan bir eğitim kurumundan kabul almaları gerekiyor. Yapılan başvurular neticesinde alınan kabul mektubu da vize başvurularında beyan edilmelidir. Yani vize başvurusunda bulunulmadan evvel yasal bir eğitim kurumu tarafından gönderilen kabul mektubuna ihtiyaç vardır.
 • Okul tarafından gönderilen kabul mektubunun da eğitim vizesi başvurusunda beyan edilmesi gereken evrakların dosyasında yer alması zorunludur. Aksi durumlarda yabancı uyruklu kişilerin eğitim vizesi başvuruları olumsuz yanıt alacaktır.
 • Eğitim vizesi ile aynı zamanda Norveç oturum izni alınması da mümkündür. Norveç’te eğitim almaya hak kazanan ve eğitim vizesi onayı alan öğrencilerin oturum izinleri de onaylanacaktır. Fakat bunun için oturum izni başvurusunda da bulunulması gerekmektedir.
 • Norveç için tüm uzun süreli vize çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak adına vizeofisi.com sitesine de göz atabilirsiniz. Ayrıca Norveç vize başvurularınızı Norveç vize ofisi aracılığı ile de yapabilirsiniz.

Norveç Eğitim Vizesi Başvuru Süreci

Norveç eğitim vizesi başvurusunda bulunmak isteyenlerin ilk önce bir vize formu doldurmaları gerekiyor. Vize formunun doldurulması için de başvuruda bulunacak kişinin Norveç vize ofisine gelmesi bekleniyor. Vize formunun net bir şekilde doldurulması sonucunda eğitim vizesi başvurusunun da ilk adımı atılmış oluyor.

 • Vize başvuru formunun eksiksiz ve tamamen doğru bilgiler ile doldurulması büyük önem taşıyor. Formda yer alan iletişim bilgileri kısmının da kesinlikle doğru bilgiler ile doldurulması gerekiyor. Bu kısım sayesinde gerektiği zamanlarda vize ofisi temsilciniz sizinle iletişime geçebilecektir.
 • Vize formunun doldurulmasının hemen ardından gerekli belgelerin ibraz edilmesi sürecine geçilmektedir. Beyan edilmesi gerekli olan belgelerin kapsamlı listesi vize ofisi temsilciniz tarafından size sunulacaktır.
 • Listede yer alan her belgenin eksiksiz ve doğru bilgiler ile beyan edilmesi zorunludur. Belge beyanı aşamasında meydana gelen sorunlar yüzünden vize başvurunuz olumsuz yanıt alabilir. Dolayısıyla eğitim vizesi başvurusunda bulunanların belge ibrazı aşamasına gereken özeni göstermeleri tavsiye edilmektedir.

Norveç Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evrakların Listesi

Norveç eğitim vizesi için başvuruda bulunan kişilerin bazı belgeleri beyan etmeleri gerekiyor. İbraz edilmesi zorunlu olan belgelerin arasında; pasaport, Norveç’te bulunan yasal bir eğitim kurumundan gönderilen kabul mektubu, eğitim vizesi başvuru formu, eğitim vizesi talep dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, seyahat sağlık sigortası, varsa oturum izni belgesi, öğrenci belgesi, transkript belgesi ve sağlık raporu yer alıyor.

 • Norveç eğitim vizesi için başvuruda bulunan kişi 18 yaşından küçük ise bunun için bir de muvafakatname belgesinin de beyan edilmesi gerekiyor. Ayrıca öğrencinin Norveç’te ikamet edilecek süre boyunca maddi sorumluluğunu üstlenen sponsoruna ait finansal ve kimlik bilgilerini içeren belgelerin de bu kapsamda beyan edilmesi gerekmektedir.

Norveç Vatandaşlık İşlemleri

Norveç’te hali hazırda ikamet etmekte olan yabancı uyruklu kişilerin Norveç vatandaşlığına başvuruda bulunmaları mümkündür. Elbette bu kişilerin ilk önce vatandaşlık yasalarınca tanımlanan kriterleri de karşılıyor olmaları gerekmektedir.

 • Norveç vatandaşlık yasalarına en uygun kişilerin başvuruları genellikle olumlu yanıt almaktadır. Bunun için de kişilerin çeşitli kriterlerin bir çoğunu karşılıyor olmaları beklenmektedir. Norveç için vatandaşlık başvurusunda bulunmayı düşüneneler başvurularını Norveç vize ofisi aracılığı ile yapabilirler.

Norveç İçin Vatandaşlık Yasaları

Norveç, Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan ve pek çok alanda gelişim göstermeyi başarabilmiş bir ülkedir. Dolayısıyla Norveç için vatandaşlık hakkını elde etmiş olan kişilerin Avrupa Birliği vatandaşı olarak da bir takım hakları bulunmaktadır.

 • Başka ülkelerin vatandaşlarının Norveç için vatandaşlık talebinde bulunmaları özellikle son dönemlerde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden de Norveç Hükümeti tarafından çeşitli vatandaşlık yasaları oluşturularak yabancı uyruklu kişilerin bu yasalardan faydalanmaları sağlanmıştır.
 • Norveç vatandaşlık yasaları kapsamında belirtilen her bir kriteri en iyi şekilde yerine getiren yabancı uyruklu kişilerin vatandaşlık başvuruları kabul edilebiliyor. Fakat bunun için de zorlu kriterleri sağlıyor olmak gerekiyor.

Norveç Vatandaşlığı Almanın Yolları

Norveç vatandaşlık yasaları kapsamında çeşitli yollarla vatandaşlık hakkını elde etmenize izin veriliyor. Bunların da başınsa Norveç ülke sınırları içerisinde bir süredir ikamet ediyor olmak gerekiyor. Yani vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin hali hazırda Norveç oturum iznine sahip olmaları bekleniyor.

 • Vatandaşlık için başvuruda bulunan her oturum izni sahibi de bu hakkı elde edemeyebiliyor. Vatandaşlık yasalarına göre yabancı uyruklu kişilerin oturum izinlerinin seviyesi de büyük önen teşkil ediyor. Bunun yanı sıra Norveç kültürüne ve diline d aşina olunması bekleniyor. Yani vatandaşlık hakkını elde eden kişinin ülkeye olabildiğince uyum sağlıyor olması en birincil kriterlerin başında geliyor.
 • Norveç için vatandaşlık yasaları kapsamında evlilik ya da yatırım yolu ile de vatandaşlık hakkının tanınması mümkün kılınıyor. Buna göre Norveç vatandaşı olan bir birey ile bir süredir evli olan kişilerin vatandaşlık başvurusunda bulunmaları mümkün kılınıyor.
 • Evlilik yolu ile vatandaşlık talebinde bulunan kişinin evliliğini kanıtlaması da bekleniyor. Aynı zamanda evli olan çiftlerden her iki tarafa da ait finansal ve kimlik bilgilerinin yer aldığı belgeleri beyan etmeleri zorunlu koşuluyor. Evlilik yolu ile vatandaşlık başvurusu hakkında daha fazla bilgi almak için vizeofisi.com sitesine de göz atabilirsiniz.
 • Yatırım yolu ile vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin de vatandaşlık yasaları kapsamında belirtilen yatırım araçlarına yatırımda bulunmaları gerekiyor. Üstelik yapılan yatırımların her birinin de resmi belgeler çerçevesinde beyan edilmesi gerekiyor.

Norveç Vatandaşlık Başvuru Süreçleri

Norveç için vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin başvurularını Norveç vize ofisi ile yapmaları mümkündür. Bunun için ilk önce bir başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Vatandaşlık başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulmasının ardından sıra belge beyanı aşamasına gelecektir.

 • Belgelerin beyan edilme süreci gerek vize başvurularında gerekse de vatandaşlık başvurularında büyük önem taşıyor. Vatandaşlık başvurusu için gerekli olan belgelerin geniş kapsamlı listesi vize ofisi temsilciniz tarafından size sunuluyor.
 • Buna göre listede yer alan her belgenin eksiksiz ve güncel tarihli olarak ibraz edilmesi gerekiyor. Belge beyanı aşamasında yaşanan problemler neticesinde de vatandaşlık başvurunuz olumsuz yanıt alacaktır.
 • Gerekli belgelerin eksiksiz olarak beyan edilmesinin ardından vatandaşlık başvurusunun takip sürecine geçilir. Bu süreçte Norveç vize ofisi temsilciniz ile iletişime geçerek başvurunuzun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Vatandaşlık başvuruları vize başvurularına oranla daha uzun bir sürece yayılabilir.

Norveç Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Norveç vatandaşlık yasaları kapsamında yabancı uyruklu kişilerin vatandaşlık hakkına sahip olmalarına izin veriliyor. Fakat bunun için de ilk önce başvuruda bulunacak kişilerin bazı prosedürleri uygulamaları gerekiyor.

 • Vatandaşlık yasaları kapsamınca belirlenen kriterleri karşılamayan kişilerin başvuruları da olumsuz yanıt alıyor. Buna göre Norveç vatandaşlık başvurusunda bulunmadan evvel yasalarda belirtilen şartları karşılanıp karşılanmadığı denetlenmektedir. Norveç vatandaşlık başvurunuzu Norveç vize ofisi ile yapabilirsiniz.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Olan Temel Belgeler

Norveç, Avrupa Birliği ülkelerinden biridir. Hem prestijli bir ülke olması hem de pek çok alanda gelişmiş olması sebebi ile bazı devletlerin vatandaşları Norveç için vatandaşlık başvurusunda bulunmayı tercih edebiliyorlar.

 • Bu sebepten dolayı da Norveç Hükümeti kapsamlı bir vatandaşlık yasası hazırlamıştır. Vatandaşlık yasaları kapsamında başvuruda bulunacak yabancı uyruklu kişilerin bazı belgeleri de beyan etmeleri istenmektedir.
 • Norveç için vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin beyan etmesi gerek temel belgelerin arasında; doğum belgesi (doğum yolu ile vatandaşlık başvurusu için), evlilik belgesi (evlilik yolu ile vatandaşlık başvurusu için), pasaport (yeni ve eskileri de kapsayan pasaport fotokopileri), adli sicil kaydı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, en az 2 adet biyometrik fotoğraf, yatırım yapılan araçları kanıtlayan belgeler (yatırım yolu ile vatandaşlık için) ve dil yeterlilik belgesi yer alıyor.
 • Norveç vatandaşlık başvurusunda talep edilen belgeler, hangi yolla başvuruda bulunacağınıza göre de değişiklik göstermektedir.
 • Vatandaşlık başvurusu için gerekli olan belgelerin kapsamlı listesi Norveç vize ofisi temsilciniz tarafından size iletilecektir. Ayrıca vatandaşlık yasaları hakkında daha fazla bilgi almak adına vizeofisi.com sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Norveç Vatandaşlık Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Norveç için vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin bazı konulara dikkat etmeleri gerekiyor. Buna göre özellikle Norveç ülke sınırları içerisinde ikamet ettiğiniz süre büyük önem taşıyor.

 • Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin vatandaşlık başvurularında bu kriter oldukça önemlidir. Vatandaşlık yasalarınca belirtilen süre içerisinde Norveç’te ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Bu bağlamda Norveç oturum iznine de sahip olmak gerekiyor. Hatta bu kurallara göre oturum izninizin seviyesi de büyük ölçüde önem taşıyor. Aynı zamanda Norveç kültürüne uyum sağlamış olmanız da beklentiler arasında yer alıyor. Vatandaşlık hakkını elde ettikten sonra Norveç’te uyumlu bir şekilde yaşamanız isteniyor.
 • Norveç için vatandaşlık başvurusunda bulunurken dil seviyeniz de yeterli düzeyde olmalıdır. Bunun için de dil belgesi ile seviyenizi kanıtlamanız istenebilir. Böyle bir durumda dil belgenizi de gerekli belgelerin bulunduğu dosyada ibraz etmeniz gerekecektir.

Norveç İçin Vatandaşlık Başvurusu

Norveç için vatandaşlık başvurularınızı Norveç vize ofisi aracılığı ile yapmanız da mümkündür. Bunun için de ilk önce vize ofisine gelerek vatandaşlık başvuru formunu doldurmanız beklenir

 • . Vatandaşlık formunda yer alan her soruyu doğru bilgilerle ve net bir şekilde cevaplamanız gerekecektir. Aynı zamanda vatandaşlık formunda yer alan iletişim bilgileri kısmını da doğru bir şekilde doldurmanız büyük önem taşımaktadır. İletişim bilgileriniz sayesinde vize ofisi temsilciniz sizinle iletişime geçecektir.
 • Vatandaşlık başvuru formunun doldurulmasından sonra da belge beyanı aşamasına geçilir. Bu aşamada başta yukarıdaki belgeler olmak üzere talep edilen ek belgelerin de beyan edilmesi zorunludur. Belge beyanı için gerekli olan evrakların listesini vize ofisi temsilciniz size sunacaktır.
 • Vatandaşlık başvurunuzun takip sürecinde de Norveç vize ofisi temsilciniz ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır. Böylece vatandaşlık başvurunuzun hangi aşamada bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Vatandaşlık başvuruları, vize başvurularına oranla daha geç yanıtlanabilir. Bu süreçte temsilciniz size gereken bilgileri verecektir.

Norveç Vatandaşı Nasıl Olunur

Yasal olarak 7 yıl kadar Norveç’te yaşamak şartların başında gelir. Bunun yanı sıra Norveç vatandaşı ile evli olmak bunlar arasında gösterilir. Ulusal dilde yeterliliğe sahip olup olmamanız da dikkate alınan bir diğer husus olarak ele alınır.

Norveç’e Yerleşmek İstiyorum

Norveç Göçmenlik Müdürlüğü politikalarına uygun olacak şekilde yerleşmeniz mümkün olacaktır. Öncelikle göçmen olarak yaşayan vatandaşlar daimi oturum için 3 yıllık vizeye başvurabilir. Sürekli oturum için de A2 dil seviyesi ve vasıflı işçi gibi şartlara uyulması beklenir.

Norveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Norveç vatandaşının eşi olmak ikamet şartlarını ortadan kaldırır ve vatandaşlık hakkı doğar. Bunun yanı sıra kalıcı izne dair 5 yıl ve üzerinde Norveç’te kalmanız da kabul edilir. Aynı zamanda Norveççe diline hakim olmak vatandaşlık şansınızı arttırmanıza olanak sağlar.

Norveç Vatandaşı İle Evlilik

Evlilik koşulu aile birleşimi vizesinde ele alınır ve belgelerin temin edilmesi istenir. Kişisel, evlilik cüzdanı ve finansal duruma dair belgelerin ibrazı üzerine mülakata geçilir. Mülakattan geçerli notu alanların aile birleşimi vizesinden faydalanmaları sağlanır.

Norveç’te Ev Sahibi Olmak

Norveç oturum kartı almak isteyenler gayrimenkul yatırımlarına başvurmalarına gerek kalmıyor. Çünkü konut sahibi olanlara vize veren ülkeler arasında yer almıyor.

Norveç’te Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Pasaport başta olmak üzere vize başvuru formu, fotoğraflar ve uçak rezervasyonları dikkate alınır. Sağlık rapor ve adli sicil belgesi gibi evrakların İngilizce çevirileri eşliğinde ibrazı üzerine harç ödemesine geçer ve izin talebinde bulunabilirsiniz.

Norveç’e Yerleşme Şartları

Varsa evlilik ya da ortaklık belgeleri üzerinden yerleşme için oturum iznine başvurulabilir. Bunun yanı sıra ülkede kalış süresi ve yeterli seviyede dil bilmek vatandaşlık şartları arasında yerini almıştır.

Nasıl Norveç Vatandaşı Olunur?

Nasıl Norveç vatandaşı olunur: Norveç vatandaşı olmak için oturum iznine sahip olmak ve Norveç’te sürekli olarak ikamet etmek gerekir. Norveç vatandaşlığı başvurusu yapan kişilerin ülkede geçinmek için yeterli maddi gelirinin olması, yabancı dil sertifikası olması ve ülkede yaşadığı sürelerde yasalarına göre davranışlar sergilemiş olması gibi şartlara dikkat edilir.

 • Norveç’e yerleşmek istiyorum: Norveç’e yerleşmeniz için aile birleşimi, çalışma, ticari, eğitim gibi uzun süreli vize türlerinden birini almış olmanız gerekmektedir. Ülkeye gittikten sonra oturum izni başvurusunda bulunabilir, süresiz oturum almanız ardından vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.
 • Norveç vatandaşlığı almak için Norveç dili sınavına girilmesi ve yeterlilik sertifikası alınması zorunludur. Resmi dili Norveççe olan ülkede Almanca, Fransızca ve İspanyolca da yabancı dil eğitimi alabileceğiniz diller arasındadır.
 • Norveç’te oturma ve çalışma izni nasıl alınır: Norveç’e eğitim, çalışma veya aile birleşimi gibi farklı sebeplerle giden kişiler, bu süreleri konsolosluğa bildirerek oturum izni başvurusunda bulunabilir.
 • Norveç’te nasıl iş bulurum: Norveç’te inşaat sektörü, mühendislik, sağlık, imalat, turizm gibi sektörlerde iş bulma imkanları daha yüksektir. Ülkede bir firma ile anlaşmanız halinde çalışma vizesi alarak Norveç’e yerleşebilirsiniz.
 • Norveç vatandaşı ile evlilik vatandaşlık almak için olanak tanıyan seçeneklerden biridir. Norveç vatandaşı ile evlenen kişiler, konsolosluğa evlilik bildirimi yaptıktan sonra gerekli belgelerle birlikte oturum izni alabilir.
 • Norveç çifte vatandaşlık veren ülkelerden biridir. Norveç vatandaşlığı başvurusunda bulunacak Türkler, Türkiye vatandaşlığından çıkmak zorunda değildir.

Norveç Yatırımcı Vizesi

Norveç yatırımcı vizesi ülkeye ticari amaçla gidecek olan Türk vatandaşlarının başvurması gereken vize türüdür. Ticari vize alınması için mesleki evrakları, finansal belgeler ve pasaport gibi tüm belgelerin vize merkezine teslim edilmesi gerekmektedir.

 • Norveç’e işçi olarak nasıl gidilir 2019: Norveç’e işçi olarak gitmek için belirlenen çalışma vizesi şartları, yıllara göre değişiklik gösterebileceği için 2022 yılının konsolosluk açıklamaları dikkate alınmalıdır. Ülkede bir kurum tarafından onay alan kişiler, evraklarını hazırlayarak çalışma vizesi alabilir.
 • Norveç’te oturma ve çalışma izni nasıl alınır: Norveç’e çalışma, 3 aydan uzun süre eğitim alma, ailesi ile birlikte yaşama amaçlı gidecek kişiler, ülkeye gittikten sonra Göç Müdürlüğüne müracaat ederek oturum izni alabilir.
 • Norveç göçmenlik başvurusu vize sahibi olarak ülkeye giden kişilerin Göç Müdürlüğüne yapması gereken oturum izni başvurusudur. Başvuru için gerekli belgelerin hazırlanması ve oturum izni ücretinin ödenmesi gerekir.
 • Norveç göçmenlik başvurusu 2020 yılında pandemi sebebi ile kısıtlı bir şekilde yürütülmüştür. 2022 yılında ise eğitim, çalışma, aile ziyareti gibi vizelerden birini alarak göçmenlik başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Norveç’e işçi olarak nasıl gidilir 2020: Norveç’e işçi olarak gitmek için ülkede bir kurumdan onay almanız gerekir. İşverenden alınacak yazılı belgelerle birlikte mesleki belgeler ve gelir belgeleri gibi evrakları tamamlamanız ardından çalışma vizesi alabilirsiniz.
 • Norveç’te kalıcı oturum izni olan Türk vatandaşları, Norveç vatandaşlığı başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Norveç vatandaşlık ücreti 3.700 NOK olarak belirlenmiştir.

Norveç Vatandaşı Olmak

Norveç, ülkesine sonradan yerleşen yabancı uyruklu kişilerin vatandaşlık almasına imkan tanıyan bir ülkedir. Norveç vatandaşı olmak için ülkeden kalıcı oturum izni almış olmanız, yabancı dil sertifikası almanız ve maddi gelirinizin geçinmek için yeterli olması gerekmektedir.

 • Norveç vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişiler, ülkede ikamet ettikleri süre içerisinde yasalarına göre hareket etmelidir. Aynı zamanda kültürel uyum sağlama, iyi derecede Norveççe bilme de vatandaşlık şartları arasında yer alır.
 • Norveç vatandaşlık alma için gereken şartları sağlayan kişiler, vatandaşlık başvurularını Norveç konsolosluğuna yapabilir. Vatandaşlık başvurusu için oturum izni belgesi, gelir belgeleri, sicil kaydı gibi belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Norveç vatandaşlık başvurusu yapmak için Norveç konsolosluğundan randevu almanız gerekir. Vatandaşlık başvurusu için verilen tarihte, gerekli evrakları teslim etmeli ve vatandaşlık ücretini ödemelisiniz.
 • Norveç’e yerleşmek istiyorum: Norveç’e yerleşmek için eğitim, çalışma, ticari gibi uzun süreli vize türlerinden birini alarak ülkeye gitmeniz ve oturum izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.
 • Norveç’e yerleşme şartları: Ülkeye gelmek için çalışma, eğitim, aile ziyareti gibi bir amacın olması ve geçinmek için yeterli maddi gelire sahip olma gibi şartlardır. Ülkede yaşayacak olan kişilerin yeterli düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olması da istenir.
 • Norveç vatandaşı nasıl olunur: Norveç’te kalıcı oturum izni alınması, Norveççe öğrenme, ülkede suça karışmamış olma şartlarını sağlayanlar, Norveç konsolosluğuna vatandaşlık başvurusu yapabilir. Başvuru için gereken belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi ve ücretinin ödenmesi istenmektedir.

Norveç Vatandaşlık Ücreti

Norveç, ülkesinde süresiz oturum izni almış olan yabancı uyruklara vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı tanır. Vatandaşlık başvurusu için gerekli belgeleri hazırlamanız ve ücretini ödemeniz ardından başvurusunuz açıklanır. Norveç vatandaşlık ücreti 3.700 NOK’tur.

 • Norveç vatandaşı ile evlilik Norveç vatandaşlığı almak için doğrudan başvuru yapılmasına imkan tanımaz. Evlilik bildirimi yapıldıktan sonra vize alarak Norveç’e giden kişinin ülkede süresiz oturum izni alması ve vatandaşlık şartlarını sağlaması ardından vatandaşlık verilmektedir.
 • Norveç’e yerleşme şartları: Norveççe bilme, ülkeye kültürel uyum sağlama, geçinmek için yeterli maddi gelire sahip olma ve Norveç vize türlerinden birini almış olmadır.
 • Norveç göçmenlik başvurusu 2020 yılında virüs sebebi ile kısıtlı bir şekilde yürütülmüştür. 2022 yılında ise ülkeye çalışma, eğitim, ticari, aile ziyareti gibi amaçlarla gidecek olan kişiler, vize başvurusunda bulunabilir.
 • Norveç’te ev sahibi olmak vatandaşlık alma yollarından biri değildir. Ülkede oturum izninin olması, yabancı dil bilgisinin yeterli olması gibi şartlarla vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Norveç, oturum  izni alan kişilerin ev sahibi olmasına imkan tanımaktadır.
 • Norveç çifte vatandaşlık veren ülkelerden biri olduğu için Norveç vatandaşlığı almak isteyen Türk vatandaşlarının, vatandaşlıktan çıkmasına gerek yoktur. Vatandaşlık başvurusu, Norveç konsolosluğuna gerekli evrakların teslim edilmesi ve ücretinin ödenmesi ardından yapılabilir.
 • Norveç vatandaşı olmak için Norveç dili olan Norveççeyi iyi derecede bilmek gerekir. Yabancı dil sınavına tabi tutulan kişilerin yeterli puanı alması ardından yabancı dil sertifikası verilir.

Norveç Oturum ve Vatandaşlık Hakkında S.s.s

Norveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır

Norveç Ankara Büyükelçiliği üzerinden vatandaşlık adına başvurulara geçilmesi gerekir. Elektronik başvurular üzerinden evraklar hazırlanır ve bizzat müracaat edilmesi istenir. Doğum belgesi, evlilik ya da ortaklık belgeleri dahilinde vatandaşlık talepleriniz dikkate alınır.

Norveç’te Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’e giriş ile çıkışların tam liste halinde ibraz edilmesi önem arz ediyor. Aynı zamanda polis sertifikası ve vergi idaresi raporları da ele alınır. Oturma ve çalışma izni için zorunlu olan belgelerin ibrazına yer vermek gerekir.

Norveç’te Göçmenlik Başvurusu 2022

Çalışmak veya 90 günden fazla Norveç’te kalmak isteyenler Göç Müdürlüğü UDI üzerinden harekete geçmelidir. Bunun için oturum izni belgelerinin toplanması ve randevu sistemine göre başvurulara geçilmesi önem arz ediyor.

Norveç Vatandaşlık Ücreti

Vatandaşlık başvurularına dair sadece belgeler ile sınırlı kalınmaz. Bunun arkasından güncel vatandaşlık ücretleri de gelir. Son verilere göre 3.700 NOK olarak belirlenen ücretin tahsisi üzerine başvurularınız değerlendirmeye alınır.

Norveç’e Yerleşmek İstiyorum

Vatandaşlık başvurularına karşı yerleşme işlemlerine geçilebilir. Çok sıkı denetimlere yer verildiği için Norveç Göçmenlik Müdürlüğü politikalarına göre yerleşmek gerekir. Özellikle de iyi seviyede dil bilmek, uzun süredir ülkede kalmak ve kültürüne uyum sağlamak gibi şartların üzerinde durulması gerekir.

Norveç’te Nasıl İş Bulurum

Refah seviyesi bir hayli yüksek olan Norveç, yüksek maaş ödemeleri ile çalışanlarını ihya ediyor. Özellikle de yapı – inşaat sektörüne dair binlerce işçiye ihtiyaç duyuyor. Norveç’te iş bulmak isteyenler talepleri dikkate alıyor ve davetiyeleri üzerine çalışma hayatına başlayabiliyor.

Norveç’te Ev Sahibi Olmak

Ev sahibi olanlara vize veren ülkeler arasında Norveç yer almıyor. Ancak ülkenin uzun süre kalışlara ve gayrimenkul yatırımlarına dair oturum iznini kolaylaştırdığı bilinir.

Norveç Oturma İzni

Norveç’te çalışma, eğitim alma, aile ziyareti gibi amaçlarla 90 günden uzun süre bulunacak Türk vatandaşları Norveç oturma izni başvurusunda bulunmalıdır. Oturma izni başvurusu yapan kişilere ülkede kalma amacına göre belirli süreler için oturum kartı verilir.

Norveç, süresiz oturum izni alan yabancı uyruklu kişilere vatandaşlık vermektedir. Norveç vatandaşlık başvurusunda bulunmak için süresiz oturum izniniz olması, yabancı dil bilme, maddi gelirin ülkede geçinmek için yeterli olması gibi şartları sağlamanız gerekir.

Norveç’te nasıl iş bulurum: Norveç’te mühendislik, sağlık sektörü, imalat gibi sektörlerde iş imkanları daha fazladır. Ülkeye çalışma amacıyla gitmeniz için bir firmadan onay almanız ve çalışma vizesi başvurusunda bulunmanız gerekir.

Norveç oturum izni nasıl alınır: Norveç oturum izni, ülkede 90 günden uzun süre konaklamak isteyen kişilerin vize merkezlerinden alabileceği izindir.

Norveç öğrenci oturum izni: Norveç’e eğitim amacıyla giden Türk vatandaşlarının eğitim süresi 3 ayı geçmiyorsa oturum izni alması zorunlu değildir. Daha uzun süreli eğitim alacak kişiler, ülkeye gittikten sonra ikamet adresini belgeleyerek oturum izni başvurusunda bulunabilir.

Norveç oturma izninin alınmasının için gerekli belgelerin hazır olması ve ikamet izni ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Norveç oturma izni ücreti 242 Dolardır.

Norveç oturma izni başvurusu Norveç konsolosluğu tarafından alınmaz. Oturum izni almak için yetkili vize merkezlerine müracaat edebilirsiniz.

Norveç’e yerleşme şartları: Norveççe bilme, geçinmek için yeterli maddi gelire sahip olma, sicil kaydının temiz olması ve ülkeye kültürel uyum sağlanması gibi şartları vardır.

Norveç Vatandaşlığı Nasıl Olunur?

Oturum izinleri varsa, ülke şartlarına uyumlu bir şekilde yaşayabiliyorlarsa, kişilerin devam eden bir evlilik süreci varsa, yatırım amacı ile olunabilir.

Norveç İltica Kabul Ediyor Mu?

Evet, kişilerin kendi ülkelerinde yeterli bir şekilde korunamadıkları ve hayatlarının güvende olmadığının kanıtlanması gerekmektedir.

Norveç Oturumu Nasıl Alınmaktadır?

Kişiler maaşlı çalışan ise, 3 aydan uzun süreli eğitim alacaksa, şirket sahibi, belirli gelirleri karşılayabilecek güçte işsiz biriyse önce vize başvuru formunu, oturum izni başvuru formunu doldurulmalı, başvuru dosyalarının yetkili kişilere sunulması gerekmektedir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir