Norveç Vizesi

Norveç’te Evlenmek

ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

UYARI: Norveç vize başvurusu için randevu almanız zorunludur. Gerekli evraklar listesi ve başvuru formu için ücretsiz telefon desteği alın.

Norveç’te yaşayan insanlar evlenme, kiminle evlenme, ne zaman evlenme gibi konularda tamamen özgürdür. 2009 yılından bu yana ülkede kayıtlı ortaklık yasası mevzuatına göre eşcinsel evlilikler normal evlilik şartları ile aynıdır. Ülkede eşcinsel evlilik yasal olmakla birlikte kadın- erkek evlilikleri ile aynı haklara sahiptir.

Norveç’te evlenmek için en az 18 yaşında olmak şartı aranmaktadır, 18 yaşından küçüklerin evlenmesi için ebeveyn izni koşulu bulunur. Evlenmek isteyen çift bunun için resmi bir evlendirme ruhsatı bulunan biri önünde nikah işlemini gerçekleştirebilir.

Bu bir nikah memuru, bir imam, papaz ya da kayıtlı dini ya da etnik topluluklardan biri olabilir. Evlenme ruhsatı olmayan biri tarafından kıyılan nikah işlemleri resmi olarak geçersiz sayılır.

Norveç’te Evlenmek

Norveç’te evlilik işlemlerinde bazı istisnai durumlar bulunmaktadır, Norveç’te evlenmek isteyenler bu istisnalar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

 • Norveç’te aynı anda sadece 1 kişiyle evliliğe izin verilir.
 • Çiftlerden herhangi biri evliliğe zorlandığında
 • Çiftler arasında yakın akraba ilişkisi bulunduğunda
 • Norveç yasalarına aykırı nikah yapıldığında
 • Eşlerden biri 18 yaşından küçük olduğunda
 • Nikah töreninde eşlerden biri bulunmuyorsa bu türde kıyılan nikahlar Norveç’te tanınmaz.

Evlenmek her iki tarafa yeni hak ve sorumluluklar verir, ülke yasalarına göre evlilikte her iki eş birbirine destek olmak ve bakmak zorundadır. Eşlerden birinin ölümü halinde geriye kalan mal ya da parasını almak diğer eşin hakkıdır. Miras ile ilgili herhangi bir sorun yaşanması halinde kişiler yerel bölge mahkemesine başvuruda bulunabilir.

Eşlerden birinin ülke dışında yaşaması diğer eşin Norveç’te yaşama hakkının elinden alınması anlamına gelmez. Bu Norveç’te kalıcı olarak yaşamaya izin verilmesi hem kişinin kendisi hem de işini desteklemek için yeterli ölçüde gelirinin olması ile geçerli bir durumdur.

Norveç’te yaşayan yabancı uyruklu bir vatandaşın Norveçli ile evlenmesi halinde oturma izni alarak ülkede çalışması mümkündür. Evlilik sonrası eşlerden birinin rızası olmadan doktorlar dahi kişisel ya da sağlıkla ilgili bilgileri diğer eş ile paylaşma hakkına sahip değildir.

Norveç Vatandaşı İle Evlenmek

Norveç’te yaşayan vatandaşların kiminle evleneceğine karar yetkisi sadece kişinin kendisine aittir, ülkede eşlerden birinin iradesine karşı bir evlilik yapılması yasaktır. Aynı şekilde evlenmeye zorlanması da yasaktır dolayısıyla kişinin evlendirilmesi için başka bir ülkeye götürülmesine izin verilmez.

Norveç vatandaşı ile evlenmek için zorlanan bireylerin yardım alabileceği ve iletişim kurabileceği birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu durum ile karşılaşıldığında evliliğe zorlayan insanlar yasalar gereği cezalandırılır.

Norveçli Biriyle Evlenmek

Norveç’te evlilik öncesi ilişki ya da evlilik esnasında başkası ile ilişki yaşamak yasak değildir bu yüzden hiç kimse kanuni olarak cezalandırmaz. Norveçli biriyle evlenmek için bazı başvuruların ve prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

 • Çiftlerin evlilik işlemlerini gerçekleştirebilmesi için yapması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;
 • Öncelikle geçerli bir pasaport ve doğum belgesi hazır bulundurulmalı.
 • Evliliğin gerçekleşmesi için herhangi bir engel olmadığı belgelenmeli.
 • Evliliğe engel bir durumun olmadığı yabancı uyruklu vatandaşlar için ülkelerinden alınacak evlilik belgesi ile mümkündür.
 • Evliliğin Norveç makamları tarafından onaylanabilmesi için bölgedeki bakan ya da bölge mahkemesi hakimi ile irtibata geçilmeli.
 • Norveç’te yaşamayan ya da Norveç devletine ait kişisel kimlik numarası bulunmayan vatandaşların başvuruları Oslo’da bulunan ulusal kayıt kuruluşu folkeregistrering için sentralkontor tarafından yerine getirilir.

Ülkedeki medeni evlilik törenleri için gerekli olan prosedür noter halkı tarafından yürütülür, bunun için ilk adım evlenmek istenen şehir kaydedici ofisi ya da bölge mahkemesi ile iletişime geçmektir.

Norveç Vatandaşı İle Evlenmek

Norveç vatandaşı ile evlenmek istenmesi durumunda aile göçü söz konusudur. Müracaat edilen aile birleşimi vizesi ile eşlerin aynı sınırlar içinde yaşaması sağlanır ancak vizenin alınması uzun bir süreçtir.

Bu yüzden ülkeye giriş yapabilmek için genel vize alınıp ardından aile birleşimi vize başvurusu gerçekleştirilmelidir. Yurtdışında evlenmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları evlilik işleminin gerçekleşeceği ülkenin şartlarını karşılamak zorundadır.

Ancak bu şekilde o ülkenin resmi makamları önünde evlilik gerçekleşir. Norveç’te evlenmek için gerekli olan prosedürleri tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkenin resmi kuruluşlarına müracaat etmek zorunluluğundadır.

Norveç aile göçü aile birleşmesi olarak adlandırılır. Norveç vatandaşı biriyle evlilik gerçekleştirecek olan kişiler bir arada yaşayabilmek için aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Turist Vizesi İle Norveç’te Evlilik

Norveç’e gidiş amacı Norveç’te evlenmek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkede yaşamak için alması gereken vize türü Norveç aile birleşimi vizesi türüdür.

Vize başvurusunda vizenin türüne göre uygun olan evraklar başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için Norveç Konsolosluğu tarafından talep edilir. Evrakların eksiksiz ve tam olması yanıltıcı olmaması dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Evraklardaki eksiklik ya da hatalardan dolayı vizenin ret edilme olasılığı yüksektir. Norveç aile birleşimi vizesi alabilmek için başvuru yapan kişinin mesleki durumuna göre evrak istenmektedir. Başvuru konsolosluk üzerinden değil konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri tarafından gerçekleştirilir.

Norveç her yıl yüzlerce Türk vatandaşının turistik amaçlı ziyaret ettiği ülkelerden birisidir, ülkeye giriş yapabilmek için amacına göre birçok farklı vize türü bulunmaktadır. Ülkede uzun süreli yerleşim hakkı tanıyan Norveç aile birleşimi vizesidir.

Dolayısı ile turist vizesi ile Norveç’te evlilik söz konusu değildir bunun yerine uzun süreli ikamet izni veren aile birleşimi vizesi gerekir. Vize sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 3 aydan daha uzun süre ülkede kalma imkanı elde eder.

Vize başvurusunda bulunabilmek için gerekli olan evraklar;

 • Başvuru sahibine ait pasaport
 • 3 ay içerisinde çektirilmiş biyometrik fotoğraf
 • Başvuru formu
 • İkametgâh belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru yapan ile Norveç’te yaşayan kişinin evliliklerini resmi olarak kanıtlayan belgeler.

Belgelerin hazırlanmasından sonra başvuru gerçekleştirilir, konsolosluk tarafından talep edilen belgelerin dışında ayrıca Emniyet Müdürlüğü tarafından yurt dışına çıkılmasında herhangi bir engel bulunmadığını gösteren belge verilir.

Norveç Evlilik Vizesi

Norveç aile birleşimi vizesi aynı zamanda Norveç evlilik vizesi olarak adlandırılmaktadır. Ulusal uzun süreli D vize kategorisinde yer alan Norveç aile birleşimi vizesi sonuçlanma süresi yaklaşık 2 aydır.

Aile birleşimi amacı ile ülkeye giriş yapmadan önce kişilerin oturum izni alması gerekir. Ancak istenen kriterlerin karşılanması halinde oturum izni düzenlenmeden ülkeye giriş yapılabilir.

Bu durum karşısında kişinin vize geçerliliği bulunuyorsa giriş vizesine ihtiyaç duymaz. D vize kategorisinde yer alan aile birleşimi vizesi için gerekli olan evraklar;

 • Dilekçe
 • Başvuru sahibi ile referans sahibi arasındaki ilişkinin belgelenmesi
 • Fotoğraf
 • Pasaport
 • Başvuru formu
 • Varsa gidiş uçak rezervasyonu
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil belgesi
 • Doğum belgesi
 • 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasıdır.

Norveç’te Düğün

Norveç’e seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları Schengen vizesi müracaatında bulunmalıdır. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile vizeden muaftır.

Ülkeye çeşitli nedenlerden dolayı giriş yapmak isteyen Türk vatandaşları vize başvuru merkezlerine Schengen vizesi için talepte bulunur. Norveç’te düğün törenlerine katılmak isteyen vatandaşların da müracaat etmesi gereken vize türü kısa süreli Schengen vizesidir.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı