Norveç Vizesi 2023 Nasıl Başvurulur?

Yakın gelecekteki planlarınız arasında Norveç’i ziyaret etmek varsa her şeyden önce yapmanız gereken ilk işlem, bir Norveç Vizesi ’ne başvurmak olmalıdır.

 • Norveç Hükümeti, yabancı uyruklu vatandaşların ülke sınırlarına giriş gerçekleştirebilmesi için vize uygulaması şartı getirmiştir. Ancak tüm ülkelerin vatandaşlarının Norveç’e seyahati sırasında vize uygulamasına dahil olması gerekmemektedir.
 • Öyle ki, vize alma şartına dahil olup olmama durumunuz uyruğunuza ve seyahat amacınıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı durumlarda turist olarak seyahat ediliyorsa vize almak gerekmemektedir. Ancak Norveç’e seyahat amacınız çalışmak ise vize almaya ihtiyacınız olacaktır.

Norveç İçin Vizeye İhtiyaç Olma Durumu

Belirtilmiş olduğu üzere bazı ülkelerin vatandaşlarının Norveç’e giriş yapabilmesi için vize almasına gerek olmamaktadır. Eğer Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkedeyseniz; Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Meksika veya Norveç ile vize muafiyeti anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı iseniz Norveç’e seyahat etmek adına vize almanız gerekmemektedir. Ancak bu durumun yalnızca kısa yolculuklar için geçerli olduğu unutulmamalıdır. Aşağıda belirtilmiş olan durumlarda ise Norveç’i ziyaret edebilmek için vize başvuru işlemi gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

 • Schengen Vizesi gerektiren ülkelerden birinin vatandaşı olma durumu. Norveç, Schengen Bölgesi’nde yer alan ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle Schengen Bölgesi’nde yer alan diğer ülkelerde olduğu gibi Norveç’te de Schengen vize kuralları geçerlidir.
 • Norveç sınırları içinde 90 günden daha uzun süre kalmak isteme durumu. Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı olmayan her bireyin iş, eğitim, aile birleşimi ve bunun gibi faktörlere bağlı olarak Norveç ülke sınırları içerisinde 90 günden daha uzun bir süre kalması için vize alma şartı konmuştur.

Norveç’te Vizesi Kalabilme Süresi

Amerika Birleşik Devletleri gibi vize muafiyetine sahip olan bir ülkenin vatandaşı olmanız durumunda vize başvuru işlemi gerçekleştirmeye gerek duymadan Norveç’te kalabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Ancak bu sürenin 90 gün ile sınırlı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca kalacağınız bu 90 günlük süre içerisinde çalışmanıza imkan verilmeyeceği gibi aynı zamanda herhangi bir şekilde kazanç elde edeceğiniz bir işe girmenize de olanak verilmemektedir.

Norveç Vize Türleri Nelerdir?

Norveç’e giriş gerçekleştirebilmek için veya Norveç’te bir süre kalabilmek için gerekli olan ve bireylerin başvuru işlemi gerçekleştirebildiği çeşitli vize türleri bulunmaktadır. En çok bilinen ve sıklıkla kullanılan vize türleri şu şekildedir:

 • Norveç Schengen VizesiNorveç Vizesi, turist vizesi olarak da bilinmektedir. Şayet Norveç ziyaretiniz kısa süreli olacaksa Norveç Schengen Vizesi’ne başvuru yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus, ülke sınırları içerisinde kalmak istediğiniz sürenin 90 günü aşmaması şeklindedir. Örnek üzerinden gidecek olursak iş, turizm, kısa süreli aile ziyaretleri ve bunun gibi nedenlerle planladığınız seyahatler için bu vizeyi tercih edebilirsiniz.
 • Norveç Çalışma Vizesi. Adından da anlaşılacağı üzere, Norveç Çalışma Vizesi, ülkeye çalışmak maksadı ile gitme durumunda tercih edebileceğiniz önemli bir alternatiftir. Çünkü bu vize, Schengen Vizesi’nden farklı olarak uzun süreli bir vizedir. Norveç’te çalışma yürütmekte olan bir şirketten iş bulmanız durumunda Norveç Çalışma Vizesi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Norveç Öğrenci Vizesi. Norveç’e giriş yapabilmeniz adına tercih edebileceğiniz vize türlerinden birisi de Norveç Öğrenci Vizesi’dir. Bu vize de çalışma vizesi gibi uzun süreli bir vize türüdür. Şayet eğitiminizi Norveç’te yer alan bir eğitim kurumunda devam ettirmek isteyen uluslararası bir öğrenci iseniz Norveç Öğrenci Vizesi’nden yararlanabilirsiniz.
 • Norveç Aile Vizesi. Öğrenci vizesi ile çalışma vizesi gibi uzun süreli bir vize türü olan Norveç Aile Vizesi, Norveç vatandaşlarının veya sakinlerinin aile üyelerine verilmektedir.

Norveç Schengen Vizesi

Bahsedilmiş olduğu üzere, Norveç Schengen Bölgesi’nde yer almakta olan ülkelerden bir tanesidir. Eğer Norveç’i turist olarak veya iş, aile ziyareti ve bunun gibi kısa süreli bir amaç için ziyaret etmeyi planlamaktaysanız Norveç Schengen Vizesi’ne başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir ifade ile, Norveç Schengen Vizesi çoğu zaman Norveç Turist Vizesi yerine de kullanılmaktadır.

Norveç Vizesi almanın çeşitli avantajları bulunmaktadır. Norveç Vizesi almanız durumunda Almanya, Fransa, İtalya, İspanya gibi Schengen Anlaşması kapsamında yer alan tüm ülkeleri de ziyaret edebilme hakkına sahip olacaksınız.

Norveç Vizesi Gerekli Belgeler Nelerdir?

Norveç Vizesi başvuru işlemleri sırasında kişilerden istenen çeşitli belgeler bulunmaktadır. Başvuru yaparken sizden de istenecek olan belgeler kısaca şu şekildedir:

 • Norveç Vize gereksinimleri arasında karşımıza çıkan ilk şart, pasaportun olmasıdır. Ancak pasaportun olması yeterli değildir. Mevcut pasaport aynı zamanda geri dönmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az üç ay daha geçerli olmalı ve pasaportta en az iki boş vize sayfası olmalıdır.
 • Pasaportunuzda ve önceki vizelerde kullanılmış sayfaların kopyaları istenen belgeler arasındadır.
 • Pasaport boyutuna uygun olan resimlere sahip olmalısınız. Bahsi geçen bu resimler Schengen Vizesi fotoğraf gereklilikleri dahilinde olmalıdır.
 • E-posta adresinize PDF formatında almış olduğunuz Kapak Mektubu, Norveç Vize gereksinimlerinden bir tanesidir. Kapak Mektubu online başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra alınacaktır.
 • Norveç’e seyahat etmek istiyorsanız hazırlamanız gereken belgelerden biri de doğum belgenizdir. Ayrıca olması durumunda ortak hane halkının evlilik cüzdanı veya belgesi de gerekmektedir.
 • Norveç’te konaklama kanıtı istenen belgelerden biridir.
 • Schengen Vize Sigortası gereksinimleri bulunmaktadır. Norveç Hükümeti, Norveç ziyareti gerçekleştirmek isteyen kişilerden bahsi geçen bu gereksinimleri karşıladığını bildiren bir kanıt beklemektedir. Schengen Vize Sigortası en az 30.000 € ‘luk tıbbi ve geri dönüş masraflarını karşılamalı ve aynı zamanda seyahatinizin tamamı boyunca tüm Schengen Bölgesinde geçerli olmalıdır.
 • İstenen belgelerden bir tanesi de revize etmiş olduğunuz uçak biletinin bir kanıtıdır.
 • Aktif bir çalışan olmanız durumunda:
 • Bir işletmenizin olması durumunda sizden istenen belgeler arasında bir iş sözleşmesi veya bir işletme tescil belgesi gibi istihdam kanıtı bulunmaktadır.
 • İşten ayrılma belgesi bulundurulmalı ve bu belge işverenden alınmış olmalıdır.
 • Son üç aya ait olan banka ekstreleri gereklidir.
 • Öğrenci olmanı durumunda üniversitenizden veya kayıtlı olduğunuz okulunuzdan alacağınız bir sertifikayı istenen belgelerin arasına eklemeniz gerekmektedir.
 • Emekli olmanız durumunda ise emeklilik sertifikasına sahip olmanız beklenmektedir.
 • Küçükler için durum biraz daha farklılık göstermektedir:

o             Küçük çocuğun doğum belgesi

o             Ebeveynin veya ebeveynlerin ya da yasa vasinin veya yasal vasilerin pasaportlarının kopyası bulunmalıdır.

o             Ebeveynin veya ebeveynlerin ya da yasa vasinin veya yasal vasilerin imzalamış olduğu muvafakatname gereklidir.

 • Bir aile üyenizi veya arkadaşınızı ziyaret etme amacı ile Norveç’i ziyaret etmek istemeniz durumunda:
 • Bahsi geçen bu durumda sizden beklenen belgelerden biri Ziyaret Garanti Formu’dur. Bu belge orijinal olmalıdır. Ayrıca bu belgenin Norveç makamları tarafından damgalanması gerekmektedir.
 • Buraya dair istenen bir diğer belge ise Davet Mektubu’dur. Davet Mektubu aile üyeleriniz veya arkadaşlarınız tarafından hazırlanmış olmalıdır.
 • İş amacı ile seyahat etmeniz durumunda gerekli belgeler şu şekildedir:
 • İş amacı ile Norveç seyahati gerçekleştirmeniz durumunda Norveçli bir şirketten davet mektubu almanız gerekmektedir. Bahsi geçen bu davet mektubunda yapacağınız ziyaretin süresi ve amacı ile şirketin organizasyon numarası yazılı olmalıdır.
 • Norveçli şirketten aldığınız belgenin dışında, ülkenizde yer alan şirketten ziyaret sürenizi ve sebebini belirten bir mektup hazırlanmalıdır. Ayrıca bu mektup her iki şirket arasındaki iş ilişkilerini belirtir nitelikte olmalıdır.
 • Şirketlerin işletme kaydı istenmektedir.
 • Şirketlerin banka ekstreleri gerekmektedir.
 • Şirketlerin bir önceki vergi yılına ait vergi beyannamesi olmalıdır.

Tüm bunların dışında istenen belge yönergeleri

 • Aktarılmış olan tüm bu belgelerin İngilizce çevirisi gerekmektedir. İngilizce çeviri işlemi yeminli bir tercüman tarafından gerçekleştirilmektedir.
 • İstenen sivil belgelerin Apostil Mührü ile tasdik edilmesi istenmektedir.
 • Tüm bunların dışında seyahatinizin özel amacı ve uyruk durumunuza göre değişmekle birlikte kimi zaman dilimlerinde ek belgeler de talep edilebilmektedir.

Norveç Vize Başvurusu Sunma Zamanı

Norveç’e seyahat gerçekleştirmek istiyor ve vizeye tabi tutulan bir ülkede yaşıyorsanız gerçekleştirmeniz gereken Norveç Vizesi başvuru işlemini seyahat etmeyi planlamış olduğunuz zaman diliminden en az iki hafta önce yapmalısınız.

 • Bahsi geçen bu süre, Büyükelçiliğin mevcut başvurunuzu kabul edeceği en son zaman dilimidir. Bu durum göz önünde bulundurulduğu zaman tercihen kendinize iki haftadan daha fazla bir süre vermeniz çok daha sağlıklı bir süreci beraberinde getirecektir.
 • Vize başvuru işlemi için başvuru yapabileceğiniz en erken tarih ise planlamış olduğunuz Norveç ziyaretini gerçekleştirmeden önceki tarihten üç ay öncesidir.

Norveç Schengen Vizesine Başvuru Adımları Nelerdir?

Norveç Vizesi başvuru işlemlerine dahil olmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk işlem çevrimiçi ortamda bir başvuru formu doldurmaktır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra size en yakın Norveç Büyükelçiliği veya Norveç Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Kısaca, başvuru süreci şu şekilde ilerlemektedir:

 1. Kısaca UDI olarak da adlandırılanNorveç Göçmenlik Müdürlüğü’nün uygulama portalı bulunmaktadır. Bu uygulama portalından kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekmektedir.
 2. Sonraki aşamada başvurmak istediğiniz vize türü için Norveç Vize Başvuru Formunu doldurmanız gerekmektedir.
 3. Bu aşamada ise vize ücreti ödeme işlemi gerçekleştirilecektir. Ödemeniz gereken vize ücretini Visa veya MasterCard üzerinden kredi kartınız veya banka kartınız vasıtası ile ödeyebilirsiniz.
 4. Başvuru süreciniz bulunduğunuz yer için belirleneceği için bu aşamada uyruğunuzu veya başvuru gerçekleştirmiş olduğunuz ülkeyi belirtmeniz istenmektedir.
 5. Şu anada kadar yapılması gereken tüm işlemleri tamamlamışsanız size en yakın olan Norveç Büyükelçiliği, Norveç Konsolosluğu veya Vize Başvuru Merkezinden birine giderek Norveç Vizesi randevusu alabilirsiniz.
 6. Almış olduğunuz randevunun tarihi geldiği zaman gerekli olan belgeleri göndermeniz istenmektedir.
 7. Bu aşamada ise Norveç Vizesinin işleme alınmasını beklemeniz gerekmektedir.
 8. Siz bu süreci tamamlarken Büyükelçilik, vize başvurunuzun sonucunu size bildirecektir.
 9. Son aşamada, başvurunuzun onaylanması durumunda vizenizde belirtilmekte olan tarihler aralığında Norveç’e sorunsuz bir şekilde seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak iş, eğitim, aile birleşimi ve bunun gibi uzun süreli bir vize başvuru işlemi gerçekleştirmeniz durumunda başvuru süreci ile ilgili olarak bazı ufak değişiklikler de olabilmektedir.

Ülkenizde Norveç Büyükelçiliği’nin Olmaması Durumunda Ne Yapmalısınız?

Vatandaşı olduğunuz veya ikamet etmekte olduğunuz ülkenizde Norveç Büyükelçiliği veya Norveç Konsolosluğu’nun olmaması durumunda da başvuru gerçekleştirmeniz mümkündür. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda aşağıdaki yerlerden birinde vize başvurusunda bulunabilirsiniz:

 • Bulunduğunuz ülkenin komşusu olan bir ülkedeki Norveç Konsolosluğu’na veya Norveç Büyükelçiliği’ne gidebilirsiniz.
 • Norveç Vizesi başvuru işlemlerini gerçekleştirmekte sorumlu olan başka bir Schengen ülkesinin Büyükelçiliğinde başvuru yapabilirsiniz.
 • Ayrıca Norveç’in vize başvuruları için dış kaynak sağladığı bir Schengen Vize Başvuru Merkezinde başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Norveç Vizesinin İşlenme Süresi Ne Kadardır?

Norveç’e seyahat etmek adına Norveç Vizesi almak için gerekli olan belgeleri Norveç Büyükelçiliği, Norveç Konsolosluğu veya Vize Başvuru Merkezine sunduğunuz andan itibaren Norveç vize başvurunuz hakkında bir karar almanız genellikle yaklaşık olarak 15 gün sürmektedir. Elbette bu süreyi etkileyen çeşitli unsurlar bulunmaktadır. İlgili birimlere sunmuş olduğunuz belgelerin doğru olup olmadığı, başvuru sayısı veya resmi tatiller gibi koşullara bağlı olarak süre, belirtilenden daha uzun zaman alabilmektedir.

Norveç Vize Ücreti Nedir?

Bahsedilmiş olan Başvuru Portalındaki çevrimiçi formu doldurduğunuz zaman Norveç vize ücretiniz ödemeniz istenmektedir. Bu ödemeyi Visa veya MasterCard aracılığı ile yapabilirsiniz. Vize ücretleri ise şu şekildedir:

 • Yetişkinler ve 12 yaşından büyük olan çocuklar için Norveç Schengen Vizesi 80 €
 • 6-12 yaş aralığında olan çocuklar için Norveç Schengen Vizesi 40 €
 • 6 yaşından daha küçük olan çocuklar için Norveç Schengen Vizesi ücretsizdir
 • Yetişkin ve 12 yaşından büyük olan çocukları kapsamak üzere, Azerbaycan ve Rusya vatandaşları için Norveç Schengen Vizesi ise 35 €

Norveç vize ücretinden muaf olanlar kimlerdir:

 • Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşı olan eş, çocuk, ebeveyn, büyükanne veya büyükbaba gibi yakın bir aile üyesi ile birlikte seyahat eden veya ziyaret eden vize başvuru sahipleri Norveç vizessi ücretinden muaftır.
 • Eğitim gezisi gerçekleştirmekte olan öğrenci ve öğretmenler vize ücretinden muaftır.
 • Bilimsel bir araştırma amacı ile Norveç seyahati gerçekleştirmek isteyen kişiler de Norveç vize ücretinden muaf tutulmaktadır.

Not: Norveç Vizesi almak için vize başvuru merkezine başvuru yapmanız durumunda VAC’nin hizmet ücretiniz de karşılamanız gerekmektedir. Dolayısı ile daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir.

 • Vize ödemekten muaf tutulmanız durumunda dahi, yapmış olduğunuz çevrimiçi başvuruda ödeme yapmanız gerekmektedir. Ancak istenen belgeleri Büyükelçiliğe gönderme aşamasında para iadesi talep edebilirsiniz.

Norveç Vizesi Geçerlilik Süresi Nedir?

Norveç ziyareti gerçekleştirebilmek için gerekli olan Norveç Vizesi, altı aylık bir süre içinde en fazla 90 günlük bir süre için verilmektedir. Elbette kimi zaman dilimlerinde özel koşullar devreye girmektedir. Özel koşullara bağlı olmakla birlikte Büyükelçilik şunları vermeye karar verebilir:

 • Tek girişli vize. Tek girişli Norveç Vizesi bir hafta, iki hafta ve bunun gibi sadece Norveç’te kalmayı planladığınız süre için geçerlidir. Dolayısı ile bu sürenin ardından dönüş gerçekleştirdiğinizde Norveç’e veya Schengen Bölgesine tekrar giriş yapamazsınız.
 • Çoklu giriş vizesi. Çok girişli Norveç Vizesi almanız durumunda altı ay içinde birden çok kez Norveç’ten ve Schengen Bölgesinden ayrılıp yeniden girebilme hakkına sahip olursunuz.

Norveç’te 90 günden fazla kalmak istemeniz durumunda durum farklılaşmaktadır. Böyle bir durumda Çalışma veya Eğitim Vizesi gibi ulusal bir vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Elbette edineceğiniz bir ulusal vize de yaklaşık olarak 90 gün geçerli olacaktır. Ancak Norveç sınırları içine girdiğiniz zaman bir Norveç Oturma İzni için başvurursunuz. Bu başvurunun ardından almış olduğunuz izin, vizenin yerini alacaktır. Dolayısı ile Norveç’te daha uzun süre kalabilme imkanına sahip olursunuz.

Norveç Vizesini Uzatmak Mümkün Müdür?

Norveç Schengen Vizesini uzatmak elbette mümkündür. Ancak bu işlemin yapılabilmesi için kişinin geçerli bir nedeninin olması gerekmektedir. Geçerli bir nedenden kastedilen ise aniden hastalanma durumu veya ülkeden ayrılışınızı geciktirme ihtimali olan bir doğal afet olması şeklindedir. Bu veya buna benzer bir durum söz konusu ise uzatma başvurusu yapmak adına yerel polis hizmetlerinden randevu almanız gerekmektedir. Yerel polis hizmetinden randevu almak için UDI web sitesi kullanılmaktadır. Sonraki aşamada ise istenen belgeleri teslim etmek gerekmektedir:

 • İstenen belgelerinden ilki Schengen vizesinin uzatılması için başvuru formudur. Bu formu UDI web sitesinden doldurduktan sonra yazdırmanız gerekmektedir.
 • Pasaportunuz gerekmektedir.
 • Tüm bunlara ek olarak kalışınızı sürdürmek için yeterli mali kaynağınız olduğunu kanıtlamanız istenmektedir.
 • Ayrıca Norveç Vizesi’ni uzatmak istediğiniz süre için seyahat sigortası kanıtı olmalıdır.
 • Son olarak durumunuza bağlı olarak vize uzatmasına ihtiyacınız olduğunun kanıtı gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak Norveç Schengen Vizesi’ni 90 günden daha fazla uzatmak mümkün değildir. Şayet Norveç Schengen Vizesi’ni 90 günden daha fazla uzatmaya ihtiyaç duyuyorsanız bu durumda bir oturma iznine ihtiyacınız olacaktır.

Norveç Vizesi Sık Sorulan Sorular

Norveç Vize Nasıl Alınır?

Norveç vizesi almak için konsolosluk tarafından talep edilen belgeler elden teslim edilmektedir. Pasaportta en az 2 sayfanın boş bırakılması siyah tarihinden önce en az 3 ay geçerli olması şartı aranır.

Norveç Vize Ne Kadar?

Norveç vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenen harç bedeli dışında servis ücreti ile birlikte toplu olarak alınmaktadır. Konsolosluğun belirlediği harç ücreti her yıl güncellenmektedir.

Norveç Oturum Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç’te 90 günden fazla kalacak olan üçüncü dünya ülkesi vatandaşlar için 6 ay geçerli olan oturum vizesi 15 iş günü içinde sonuçlanır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir