POLONYA VİZESİ HAKKINDA

Polonya vizesi almak isteyen Türk vatandaşları; eğer yeşil, gri ya da siyah resmi pasaport sahibiyseler, ülkeye 90 güne kadar giriş izni alabiliyorlar. Ancak bordo pasaporta sahip olan her vatandaşın Polonya’ya girişi için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Polonya vizesi ilgili resmi kurum tarafından verilirken, değerlendirme aşamasından olumlu bir sonuçla ayrılmak isteyen vatandaşların yetkilendirilmiş bir acente ile çalışması ise yararına olacaktır. Vize Ofisi, sektörde ki uzun dönemli var oluşu ve de sahip olduğu deneyim sayesinde bu konuda size destek sağlıyor.

Polonya vizesi almayı isteyen şahısların, Polonya’ya gitme amaçları doğrultusunda bir dosya hazırlaması gerekmekte. Bu dosyanın içerisinde bulunması gereken evraklar ise; gidiş amacınıza göre farklılık arz ediyor. Başvuru yapabileceğiniz Polonya vizeleri ise; ticari amaçlı, turistik amaçlı, eğitim ve Erasmus amaçlı, oturum ve çalışma izni amaçlı olarak kategorilere ayrılmış durumda. Başvuruda bulunmak istediğiniz vize çeşidi doğal olarak; sizin hazırlamanız gereken evraklarında içeriğini oluşturuyor.

Bu noktada evraklarınızın eksik ya da güncel olup olmadığınız kontrol etmeniz çok önemli. İstenen herhangi bir evrakın güncel olmayışı ya da istenen şekilde sunulmaması vize alma sürecinizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle profesyonel bir adresle çalışmanız, sizin açınızdan daha verimli bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır. Polonya’ya seyahat edeceğiniz tarih, başvurunuz, vize randevunuz takip edilmesi ve detaylara dikkat edilmesi gereken bir süreç iken; alacağınız profesyonel destek sayesinde bu iş yükünden kurtulmuş olacaksınız.

Polonya

POLONYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Polonya’da turistik bir seyahat geçirmek isteyen başvuru sahipleri, eksiksiz bir başvuru dosyası sayesinde vize alma sürecini kolayca atlatabilir. Turistik amaçlı seyahatinizi Polonya’da gerçekleştirmek için Polonya turistik vize müracaatında bulunmanız gerekmektedir.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Polonya’ya gitmek amaçlı yaptığınız turistik vize başvurunuz 180 güne kadar onaylanabilir.  

Nereye Başvurulur: Türkiye’de bulunan Polonya Konsolosluklarında, vize işlemleri ile ilgilenen birimlere başvuru yapabilirsiniz.  

Polonya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Alınma tarihi 10 seneyi geçmeyen, turistik seyahatinizden döndükten sonra üç ay daha işlem yapılaması için süresi bulunan pasaportunuzu sunmalısınız. Pasaportunuz ile beraber; son üç sene içerisinde eğer herhangi bir Schengen ülkesine giriş-çıkış yaptıysanız işlenmiş olan vize sayfalarının fotokopisi ile kimlik bilgilerinizin yer aldığı sayfanın da fotokopisini almalısınız.

Polonya Schengen Vize Başvuru Formu: Formda yer vereceğiniz detaylı bilgilerin tamamının doğru olması gerekmekte. Formu doldururken; anlamadığınız ya da zorluk yaşadığınız herhangi bir konu ile alakalı Vize Ofisi’nden destek alabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf: Daha önce başvuru yaptığınız vizelerde kullanmadığınız, son altı aydan önce çekilmemiş biyometrik fotoğraftan 2 tane dosyanızda bulunması gerekmektedir.

Kimlik Fotokopisi: Vize başvurusunda buluna kişinin kimlik fotokopisi.

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat ve sağlık sigortası birçok başvuru sahibi tarafından hayat sigortası ile karıştırılabiliyor. Seyahat sağlık sigortası, sadece Polonya ait alacağınız vize ile alakalı yapılması gereken bir sigortadır.

Uçak Rezervasyonu: Uçak rezervasyonları ile alakalı sunacağınız belgeler, başvurunuzun inceleme sürecinde büyük önem taşıyor. Bu rezervasyon bilgileri; beyanlarınızda ki Türkiye’ye dönüş tarihinizin altını dolduracak ve de sizin doğru bilgi verdiğinizi destekleyecek şeylerdir. Sunulması gerekli olan bu bilgiler, yetkililer tarafından, vize başvurunuzun olumlu değerlendirilmesinde de size artı sağlayacaktır.

Otel Rezervasyonu: Polonya seyahatinizin kaç süreceği sizin beyanınıza ve de vize, inceleme yetkisi bulunan kişilere bağlıdır. Rezervasyonlarınızın da beyan ettiğiniz süreyi kapsıyor olması gerekmektedir. Bu şekilde yaptıracağınız bir rezervasyon planı, vize inceleme yetkilileri tarafından olumlu değerlendirilecektir.

Öğrenci Belgesi: Polonya vize başvurusu yapmak isteyen kişi öğrenci ise; eğitim gördüğü kurumdan alması gereken öğrenci belgesi. Fotokopisi değil aslı sunulmalıdır.

Muvafakatname: Vize alarak turistlik Polonya seyahatine çıkmak isteyen kişi reşit değil ise; ebeveynleri tarafından noterden tasdik edilecek olan izin belgesi.

Taahhütname: Polonya vizelerinden turistik vizeye müracaat eden kişi; çalışmıyor ya da öğrenci ise; o kişinin seyahat masraflarını karşılayacak olan kişinin noter onaylı taahhütname vermesi gerekmektedir. Ayrıca masrafları karşılayacak olan kişinin nüfus cüzdan fotokopisine ek olarak; 5.000 TL den az olmamak kaydı ile güncel hesap bakiyesinin de sunulması gerekmektedir.

Mesleki Belgeler: Vize müracaatını yapan şahıs; çalışıyorsa; ilgili şirketin ticaret odası ile ilişkisini gösteren oda kaydı, şirket unvanı acıka belirtilmiş olan ticaret sicil gazetesi kopyası, SGK hizmet dökümü, vergi levhası ile banka hesap cüzdanının aslı sunulmalıdır. Ek olarak çalışanın; işe giriş belgesinin yanı sıra barkotlu olan resmi hizmet dökümü de e-devletten alınarak sunulmalıdır. Polonya gezisine çıkacak olan şahıs emekli ise; maaşını aldığı bankadan alacağı banka hesap özeti, emeklilik cüzdanı ya da SGK’dan alabileceği emeklilik belgesinin beyanı ı yapmalıdır.

Oturum Kart: Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlarından bu vizeye başvuru yapma hakkı bunmaktadır. Türkiye’de oturan yabancı uyruklu şahıslar; seyahatleri bitiminden sonra ki 3 ayı da kapsayan oturum ve de çalışma izinlerini sunarak başvuruda bulunabilirler.

Finans Durumunuza İlişkin Belgeler: Polonya’ya giriş yapacağınız tarih ile çıkış yapmayı planladığınız tarihler arasında ki seyahat giderlerinizin karşılanabileceğiniz gösteren banka hesap özetinizin, banka onaylı belgesini sunmanız istenmektedir. Bu belgelere ekstra olarak varsa başka gelir beyanlarınızı ya da taşınmazlarınızın tapularını da başvuru dosyanız ile sunmalısınız.

İşyeri İzin Belgesi: İşveren yazısı da diyebileceğiniz bu belgenin amacı; işinize geri dönmek zorunda olduğunuzu ve de bu gezinin sadece kısa süreli bir turistik gezi olduğunu, işvereninizin bu süreç içerisinde izinli olduğunuzu belirtiyor olması gerekmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Seyahat masraflarını karşılayacak sponsor beyanında bulunan kişilerin, sponsorları aile üyelerinden birisi ise; bu akrabalığı net bir şekilde beyan edecek olan nüfus kayıt örneğine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı

Dekont: Vize başvurusuna ilişkin ücretlerin ödediğine dair hesap belgesi.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: En erken 3 ay, en geç ise ilgili turistik yolculuktan önce ki 2 hafta önceden Konsolosluğa başvuru yapmak için Vize Ofisi ile görüşme yapabilirsiniz.

Ne kadar Sürede Çıkar: Polonya geziniz için izin başvurusu yaparak vize işlemlerinizi başlattığınız tarih ile 7-10 iş günü içerisinde başvuru sonucunuz çıkmaktadır.

POLONYA TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Polonya Ticari Vize Başvurusu Nedir: Polonya’ya resmi iş toplantısı, konferans ya da fuar katılımı, iş ziyareti amaçlı vize alarak seyahat etmeniz mümkündür. Şirket sahipleri, iş insanları, ticaret ile alakalı yatırım yapmak isteyen şahıslar Polonya ticari vizesi başvurularında bulunma hakkına sahiptirler. Polonya ticari vizesi 90 günden az olan seyahatleriniz için uygun görülen bir vize çeşididir.

Kaç günlük alınabilir: Polonya vizenizi, ticari işler kapsamında alabilirsiniz. Schengen üyesi olan Polonya’ya 180 güne kadar izin, 90 gün kadar yatılı izin alabiliyorsunuz. Maksimum 3 ay olan konaklama sürecine ilişkin nihai karar; başvuru dosyanızın incelenmesi aşamasında ortaya çıkacaktır.

Nereye Başvurulur: Polonya’ya iş ve de ticaret konuları dahilinde gerçekleştirmek istediğiniz yolculuk ile ilgili olarak Polonya Konsolosluğu ile görüşme sağlamalısınız. Bu görüşmeden önce Vize Ofisini arayarak, başvuru esasları ve de ilgili prosedürleri de öğrenme şansınız var.

Polonya Ticari Vize Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: En geç 10 sene öncesinde almış olduğunuz pasaport ile işlem yapabilirsiniz. Ayrıca başvuruda bulunacağınız bu belgenin izin süresinin de kontrol edilmesi ve de iş seyahati dönüşünüzde ki 90 günü de içine alması istenmektedir.

Vize Başvuru Formu:  Schengen vize başvuru formu olarak da bilinen bu formda; Polonya’ya ne amaçla gitmek istediğinize ve de gidiş-dönüş sürecinize değinmelisiniz. Formda size yöneltilen soruları boş bırakmamalı, doğru ve de nitelikli cevaplar sunmalısınız.

Biyometrik Fotoğraf: Polonya vizesi bir Schengen üyesi ülkedir. Dolayısı fotoğraf boyutu; 35*45 olmakla beraber diğer vize başvurularında istendiği gibi açık renkli bir fon tercih edilmelidir. 2 adet sunmanız gereken biyometrik fotoğrafta, başvuru yapan kişinin yüz hatları açıkça görülmeli ve de herhangi bir işlemden geçmemiş olmalıdır.

Kimlik Fotokopisi: Kimlik fotokopinizi sunmalısınız.

Uçak Bileti Rezervasyonu ve Hotel Rezervasyonları: Ticari amaçlı gitmek istediğiniz Polonya’da ne kadar kalacağınızı ve de nerede kalacağınızı beyan edeceğiniz dilekçenize ek olarak otel ve de uçak rezervasyonlarını sunabilirsiniz. Bu evrakların tamamı sizin adınıza ve de güncel başvuru tarihinizi kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası: Yolculuğunuz ve de seyahatiniz ile alakalı yaptırmanız gereken seyahat ve sağlık sigortası bütün Schengen üyeleri tarafından talep edilmektedir. Schengen üyesi olan ülkelerin tamamı yurt dışından gelecek olan misafirlerinin bu poliçeyi yaptırmasını vize kriterleri açısından şart olarak belirtiyor. Sağlık ve seyahat sigortanızı nasıl yaptıracağınız ve de istenen kapsamın ne olduğuna ilişkin bilgiler için Vize Ofisi müşteri temsilcileri sizlere bilgi verebilir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği almak için e-devlete ya da kayıtlı bulunduğunuz il ya da ilçede ki nüfus müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

Ticari Davetiye: Başvur yaptığınız vize kategorisi; ticari vize kategorisine aittir. Dolayısı ile ticari vize davetiyesi sunmaksızın böyle bir vize alamazsınız. İş ile ilgili yapılması gereken Polonya yolculuğunuzu kanıtlamak için ilgili şirket ya da firmadan temin etmeniz gereken ticari davetiyeyi, evraklarınızla beraber sunmalısınız.

Şirket Evrakları: Şirket sahibi ya da çalışanı Polonya’da ticari etkinliklere katılarak faaliyet gösterecek ise; vize başvurusunda bazı evraklarını eksiksiz olarak yetkililere iletmelidir. İlgili evraklar arasında; şirket yazışma kâğıdında hazırlanmış olan görevlendirme yazısı, SGK belgesi, vergi levhası ile oda kaydı, imza sirküleri ve varsa vekâletler bulunuyor. Ayrıca ticaret sicil gazetesinde yer alan şirket unvanın açıkça görüldüğü, varsa şirket ortaklarının da yer aldığı bildiri fotokopisi de yine aynı evraklar ile konsolosluğa başvuru esnasında yanınızda olmalıdır.

SGK Hizmet Belgesi: Çalıştığınız ve de görev tanımınızı belirten evrak. E-devlet şifresi olan herkes, bu evrakın internet üzerinden çıktısını alabilir.

 Maaş Bordrosu: Antetli yazışma kâğıdına alınmış; başvurudan önce ki 3 aylık maaş bilgisini gösteren bordro.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Ticari faaliyetlerinize ait bir seyahat ve de katılım programınızın bulunuyor olması gerekmektedir. Dolayısı inceleme sürecinizi de işin içine katarak; ilgili süreç başlamadan en az 5 gün içerisinde başvuru yapmalısınız.

Ne kadar Sürede Çıkar: Polonya’ya ticari etkinliklerden dolayı gitmek istediğinizi beyan ettikten sonra; başvurunuzun sonucu 7-10 gün içerisinde çıkmaktadır.  

POLONYA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Polonya; aile ve arkadaş ziyareti vize başvuru esaslarında kendi inisiyatifine göre değişiklik yapabilmektedir. Schengen üyesi olması itibari ile gerekli evrak listesi güncel olarak yayınlanmaktadır. Aile ve arkadaş ziyaretlerinizi gerçekleştirmek için Vize Ofisinden bu evrak listesi ve de başvuru esasları hakkında fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Kaç Günlük Alınabilir: Aile ve de arkadaşlarınızı ziyaret etmek için 12 hafta ile 24 hafta kadar vize izni alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Aile ziyareti, arkadaş ziyareti gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunuz bu vize için tek adres; Polonya Konsolosluğu’dur. Konsolosluk araştırmasından sonra olumlu bir sonuç almak için Vize Ofisi deneyiminden yararlanabilirsiniz.

Polonya Ziyaret Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Pasaportunuzda önce ki işlenmiş Schengen vizeleri varsa; bu sizin için bir artı olabilir. İşlenmiş sayfaların fotokopilerini de ilgili evrakla beraber sunmayı unutmayınız. Pasaportunuzun geçerlilik tarihi vize değerlendirme sürecinizi sekteye uğratabilir. Lütfen pasaportunuzun seyahatinizden daha sonra ki 3 ayı da kapsadığından emin olarak başvur sürecinizi başlatınız.

Vize Başvuru Formu: Vize başvurunuzu beyan edeceğiniz formdur. Adınıza doldurulması gereken bu formda telefon numaralarınız, e-mail ve de ikamet adresiniz yer almalı. Formda yer alan diğer alanlarda doğruluk esas alınarak doldurulmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf: Daha önce vize başvurusu esnasında kullanmadığınız son altı ay içerisinde çektirdiğiniz biyometrik fotoğrafı kullanabilirsiniz. İki adet olması gereken fotoğrafa ait ölçüler ise; 35*45 mm’dir.

Davetiye: Polonya’ya gelmeniz için size davet mektubu gönderecek olan kişinin bilgilerini ve de sizi aile arkadaş ziyareti vizesi kapsamında Polonya’ya davet ettiğini gösteren mektup. Polonya’da ki ilgili makamlarca onaylanmış ve ıslak imzalı olarak sunmanız gerekmektedir. Islak imzalı olmayan ve de onaylanmamış davet mektupları inceleme esnasında size sorun yaşatabilir.

Kimlik Kartı Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın yanınızda olması gerekmektedir, bunun yanı sıra fotokopisini de dosyanızda sunmalısınız.

Banka Hesap Özeti: Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvuru yapmadan yaklaşık 10 gün öncesinde; aktif olarak kullandığınız banka hesabınızın işlem özetini sunmanız istenmektedir. Banka hesabınızda bulunan paranın ise; 3.000 TL’den az olmaması, başvurunuz açısından önemli bir husustur. Sunacağınız özetin son üç ayı kapsaması da dikkat edilmesi gereken bir diğer husus.

Seyahat Dağlık Sigortası

Polonya’ya Aile Ziyareti Vize Talep Dilekçesi: Polonya’ya vize alma aşamasında; bu yolculuğunuzu yapmanızda ki niyetinizin aile ya da arkadaş ziyareti olduğunu beyan edeceğiniz, dönüş bilgilerinize ve de seyahat planınıza da değinmeniz istenen dilekçe.

Seyahat Planınız: Polonya’da aile ve de arkadaş vizesi alarak bulunacağınız tarihler arasında; ne yapacağınızı, hangi tarihlerde nerede olacağınızı, Polonya’dan çıkış tarihinizi gösteren plan.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Polonya’ya aile ya da arkadaş vizesi alarak yolculuk yapmak istediğinizi, seyahat planınızın başlama tarihinden en erken 3 ay, en geç 15gün öncesinde Konsolosluklara bildirmelisiniz.

POLONYA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Transit vizesi, kişilerin Polonya üzerinden başka herhangi bir ülkeye geçmek için kullandığı bir vize çeşididir. Transit vize alma hakkını kazanan kişiler; Polonya havalimanını kullanarak ya da kara yolu ile başka bir ülkenin sınırına geçmek için bu hakkı kullanmaktadırlar.

Kaç günlük alınabilir: Transit vizesi Polonya tarafından günlük ya da daha uzun süreli olarak verilmemektedir. Sadece geçiş hakkı kazarak ülkeden transit geçiş yapabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Asıl başvuru Polonya Konsolosluğu’na yapılır, yetkili acentelerden ya da Vize Ofisi’nden danışmanlık hizmeti alarak, başvurunuzun sonucunu olumlu etkileyecek derece profesyonel bir hazırlık yapabilirsiniz.

Polonya Transit Vize Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport

Biyometrik Fotoğraf: 35*45 ölçülerine sahip olan biyometrik fotoğraf sunmalısınız. Vize başvurularınızda daha önce sunduğunuz bir fotoğraf olmamalıdır.

Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Fotokopisi: Hava yolu şirketi tarafından verilecek teyit örneği.

Vize Talep Dilekçesi: Vize başvurusunu yapan kişi tarafından; hazırlanacak bu dilekçede; Polonyadan hangi ülkeye geçmek istediğiniz, amacınız ve de yolculuk masraflarını taahhüt ettiğinizi anlatan yazı.

Gidilecek Ülkenin Vizesi: Polonya üzerinden transit olarak gideceğiniz ülkeye dair oturma izni ya da onaylanan vizenizi kanıtlar belgeler.

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Banka Hesap Belgesi

Seyahat Sağlık Sigortası

Ne zaman başvurmak gerekir: Seyahatinizin aksamaması açısından, 15 gün önceden başvuru yapmalısınız.

POLONYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Polonya Vatandaşı Olunur: Polonya vatandaşı olmak isteyen kişilerin, bu ülkeye ait oturma izinleri bulunmalıdır. Başvuru sahipleri gerekli olan oturma süresini doldurduktan sonra Vize Ofisi yardımı ile ilgili başvuru evraklarını hazırlayarak; başvuruda bulunabilirler.

Polonya Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Vatandaşlık Başvuru Formu:  Polonya’da yaşayan vatandaşlar ile aynı haklara sahip olmak istediğiniz için başvuru yapma hakkına sahipsiniz. Dolayısı ile de bu formda yer alan sorulara yanıt vererek, ilgili başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Pasapot

Biyometrik Fotoğraf: İlgili fotoğraf yönetmeliği ve de daha fazla bilgi için Vize Ofisi personelleri ile görüşme sağlayabilirsiniz.  

Doğum Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneği: Soy bağı ile başvuruda bulunmayı isteyen vatandaşların baba ya da annesinin Polonya vatandaşı olması gerekmektedir. Bununla ilgili olarak Nüfus kayıt örneği ile doğum belgesi sunulmalıdır.

Oturum İzni Belgesi: Polonya Konsolosluğunun öngördüğü oturma senesini aşmış olan oturum belgenizi sunabilirsiniz.  

Finans ve Yatırım Durumunuzu Gösteren Belgeler

Evlenme Cüzdanı:  Polonya vatandaşı olan eşinizin ve de sizin nüfus kayıt örnekleriniz ve de kimlik fotokopilerinizi sunmalısınız.  

POLONYA ERASMUS VİZESİ

Nedir: Erasmus, ilgili ülke ile Türkiye’de ki okullar arasında yapılan bir öğrenci değişimidir. Bu öğrenci değişimi kapsamında Polonya’ya gitmek amacınızı taşıyan Erasmus vize başvurunuzu Vize Ofisi aracılığı ile yapabilirsiniz. .

Kaç günlük alınabilir: Erasmus vize süreleri, değişim programının eğitim süresine göre değişirken; Polonya için 6 aylık bir süre verilmektedir.  

Nereye Başvurulur: Polonya Konsolosluğu’na başvurması gereken kişi, Erasmus  programına katıldığını ispatlamalıdır.

Polonya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport

Biyometrik Fotoğraf: Kişinin yüzü biyometrik fotoğraf standartlarına uygun şekilde çekilmelidir.

Öğrenci Belgesi

Üniversite Yazısı: İlgili üniversiteden alınan ve de Polonya Konsolosluğuna hitap edilen yazı.

Hibe Belgesi

Kimlik Kartı Fotokopisi

Seyahat Sağlık Sigortası

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

İkamet Beyan Dilekçesi

Uçak ve Rezervasyon Beyanları

Kabul Formu: Polonya’da öğrenim göreceğiniz okuldan gelecek olan kabul yazısı.  

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Polonya’da bulunmanız gereken dönem başlamadan 3 ay önce başvuru yapabilir, işlemleri başlatabilirsiniz.   

POLONYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Polonya’da oturum sağlayarak, orada bulunan aile üyeleriniz sayesinde vize alabilirsiniz. Aile üyeleriniz ile birleşme sağlamak amacı taşıyan vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Yapılacak olan değerlendireme sonucuna göre; en çok 180 gün alınan vizeyi daha sonra uzatma hakkınız bulunuyor.

Nereye Başvurulur: Polonya Konsolosluğu, vize işlemleri birimi başvuruyu almaktadır.

Polonya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Polonya Aile Birleşim vizesi başvurusu kapsamında doldurmanız gereken form.

Pasaport

Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf sunmalısınız. Fotoğraf ölçüleri3,5*4,5 cm olmalıdır. 4 adet yeterlidir.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Aslını da sunmanız gerekmekte. Uluslararası evlenme kayıt örneği de sunulabilir.

 Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Fotokopisi

Ne zaman başvurmak gerekir: Yolcuk tarihinizi oluşturduktan sonra abu tarihe en az 15 gün kala ilgili başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz.

POLONYA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  Polonya oturum ve çalışma izinlerine ilişkin alınabilen vize türüdür. Bu kategoride yer alan evraklar hazırlanarak başvuru yapılır.   

Kaç Günlük Alınabilir: Polonya çalışma izni 6 ay ile 1 yıl arasında çalışma ve oturum izni alınabilir.

Nereye Başvurulur:  Kişi Polonya Konsolosluğu’na; oturma ve de Polonya çalışma izni alma amacını taşıyan müracaatını iletebilir.  

Polonya Oturum ve Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Oturum ve de çalışma izni almak için başvuru yapacak olan kişi; daha önceki Schengen vizelerini de yetkililere sunmak durumundadır. Pasaportu yıpranmamış ve de hala geçerlilik süresi olan gerekli güncellemelerden geçmiş olan pasaport sunulmalıdır.

35*45 mm Biyometrik Fotoğraf

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Mesleki Evraklar: Diplomanız, yeterlilik belgeniz, katıldığınız eğitimlere ait sertifikalar.

Seyahat Sağlık Sigortası

Davetiye: Çalışma ve de oturum izni alabilmenizi için bu belgeyi sunarsanız, işlemleriniz çok daha olumlu bir şekilde sonuçlanabilir. Davetiye Polonya’da faaliyet gösteren bir iş yeri tarafından size sunulmalıdır.

Çalışma İzni

Adli Sicil Kaydı

Ne zaman başvurmak gerekir: Başvuru yapacağınız en uygun tarihi ilgili seyahatinizden önce ki 3 aydır.

POLONYA VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Vize reddi genellikle olumlu gitmeyen vize inceleme süreçlerinde ortaya çıkıyor. Özensiz hazırlanmış ve de eksiği olan başvuru dosyaları, güncel olmayan belgeler, başvuruların vize reddi ile sonuçlanmasını sağlayabiliyor.

İtiraz Hakkı: Polonya Konsolosluğu’na yaptığınız vize başvuruş sonucuna itiraz edebilirsiniz.

İtiraz Şekli: Vize sonucunuz olumsuz ise; itirazlarınızı yazılı olarak sunmalısınız.

Ücret İadesi var mı?

Vize işlemlerinden sonraki dönemde; vize ücret iadesi yapılmamaktadır. 

POLONYA VİZE ÜCRETLERİ

Vize ücretlerine ilişkin merak ettiğiniz konular olabilir. Vize ücretleri başvuru sahibinin, hangi vizeye başvuracağına, yaşına ve de içinde bulunduğu durumun kriterlerine göre değişiklik gösteriyor. Kişinin vize süresi ve de seyahat sağlık sigortası da ücreti etkilen diğer faktörlerdir.

POLONYA KONSOLOSLUKLAR

 İstanbul Konsolosluğu
Ankara Konsolosluğu
İzmir Fahri Konsolosluğu
Antalya Fahri Konsolosluğu
Mersin Fahri Konsolosluğu

Polonya vizesi alma, Polonya ticari vizesi alma, Polonya çalışma izni.

 

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi