Polonya’da Erasmus İmkanları ve Polonya Erasmus Vize Başvurusu

Polonya, 500’ün üzerinde üniversiteye sahip olan ve 70 binden fazla uluslararası öğrenciye yer veren bir ülkedir. Erasmus vizesi alarak Polonya’da eğitim görebileceğiniz birçok üniversite bulunur. Erasmus programı kapsamında olan üniversiteleri daha önce ziyaret edebilir ve burs başvurusunda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda engelli öğrenciler için de aynı haklar tanınır ve aynı şartlarla öğrenci kabul edilir.

İçindekiler Tablosu göster

Polonya Erasmus Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Polonya Erasmus programı, 90 günden uzun süreli eğitimler ve 90 günden kısa süren eğitim veya stajlar için düzenlenir. Vize başvurusu yapılırken öncelikle süreye göre bir vize türüne müracaat etmelisiniz. 90 günden uzun süreli eğitimler için D tipi, kısa süreli eğitimler için C tipi vize alınmalıdır. Her iki vize türü için de hazırlanması gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport
 • Başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Biometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak bileti ve otel rezervasyonu
 • Banka hesap dökümü
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Türkiye’deki okul tarafından hazırlanması gereken eğitim belgeleri
 • Davetiye
 • Sponsor belgesi
 • Orijinal öğrenci belgesi
 • Banka hesap dökümü

Polonya Erasmus Vize Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Vize başvuru formu, uluslararası vize prosedürlerinin tümünde kullanılan resmi belgelerden biridir. Erasmus vizesine başvuru yapacak olan kişilerin Polonya Konsolosluğu web adresinde bulunan vize başvuru formunu doldurması ve çıktısını alarak evrakları arasına eklemesi gerekmektedir.

Vize başvuru formu, ülkeye seyahat amacı, seyahat süresi, masraf gibi bilgilerin vermeniz gereken başvuru belgesidir. Belgede vereceğiniz bilgilerle birlikte evraklarınızda bulunan bilgilerin tutarları olmasına dikkat edilir.

Vize başvuru formunu online olarak doldurabilirsiniz. Daha sonra çıktısını alacağınız formun ıslak imzalı olması zorunludur. Başvuru formunu Türkçe ve İngilizce olarak doldurmanız gerekir. Her iki dilde doldurulan formların belgeleriniz arasında yer alması gerekir.

Polonya Erasmus Öğrenci Vizesi için Sağlık Sigortası Nedir?

Polonya Erasmus vizesine başvuru yapan tüm öğrencilerin seyahat sağlık sigortası olması zorunludur. Seyahat sağlık sigortası; eğitim süresi boyunca yaşayabileceğiniz hastalıklar ve yaralanma gibi sağlık sorunlarının karşılanmasını teminat altına alır. Polonya, 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası istemektedir.

Erasmus Polonya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Erasmus Polonya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?Polonya vize başvurularının tümü Polonya Konsolosluğu, Polonya Büyükelçiliği veya konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine yapılır. Vize başvurusunda bulunmak için yaşadığınız bölgenin yetkili vize merkezinden randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde yetkili kurumlara şahsen müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz.

Erasmus vize başvurusu için Polonya Konsolosluğu resmi adresinde yayınlanan eğitim vizesi başvuru formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formunu doldurmanız ardından vize başvurusu için randevu alabilirsiniz. Randevu tarihine kadar hazırlamanız gereken belgelerle ilgili bilgileri aynı sayfa üzerinden öğrenebilirsiniz.

Vize başvurusu yapabileceğiniz konsolosluk ve büyükelçilikle birlikte vize merkezleri de mevcuttur. Yaşadığınız bölgenin yetkili kurumlarından birinden randevu alarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Vize başvurusu yaparken hazırlanması gereken belgelerin tümü yanınızda olmalı, randevu saatinden 15 dakika öncesinde vize merkezinde olmalısınız.

Polonya Büyükelçiliği’ne ve Konsolosluğu’na Erasmus Vize Başvurusu Yapılabilir Mı?

Erasmus vizesi, Schengen vizesi veya D tipi vize olarak alınabilir. Eğitim süresine göre D tipi veya C tipi vize türlerinden birine müracaat edilmelidir. Vize işlemlerinde yetkili olan Polonya konsolosluğuna müracaat edilmesi mümkündür. Vize başvuruları için yaşadığınız bölgedeki yetkili kurum Polonya Büyükelçiliği ise bu kuruma da müracaat edebilirsiniz.

Polonya konsolosluğu resmi adresi üzerinden yayınlanan eğitim vizesi başvuru formunu doldurarak randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde vize başvuru formu belgesinin çıktısı ile birlikte hazırlanması gereken tüm evraklar yanınızda olmalıdır. Polonya konsolosluğu ile iletişime geçerek de vize randevusu alabilirsiniz.

Erasmus Polonya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Polonya eğitim vizesini almak için ödenmesi gereken vize ücreti ortalama 65 €’dur. Bu ücretle birlikte belge masrafları vardır. Aynı zamanda banka hesabında ülkede yaşamak için yeterli para olmasına da bakılır.

Polonya Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkıyor?

Polonya Erasmus vize başvurusunun sonuçları, başvuru tarihinden sonra 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Detaylı inceleme gerektiği durumlarda bu süre 30 güne kadar uzayabilir.

Polonya Erasmus Vize Reddi İtirazı Nasıl Yapılır?

Erasmus vizesi başvurusunda bulunmanız ardından vize sonucu ortalama 15 gün içerisinde olumlu veya olumsuz olacak yönde açıklanır. Vize başvurusu olumsuz sonuçlandığında yeniden başvuru yapma ve itiraz etme hakkınız vardır.

Erasmus vize başvurusu reddedilen kişilerin Polonya Büyükelçiliğine vize reddi itiraz dilekçesi yazması mümkündür. Vize reddinin sebebi açıklanmadığı için genellikle yeniden vize başvuru yapılmaktadır.

Polonya’da Erasmus Stajına Katılmanın Avantajları Nelerdir?

Polonya, tüm ülkelerin vatandaşları için staj programları düzenler. Teknoloji, iletişim, pazarlama gibi alanların birçoğu için maaş alarak staj yapma imkanınız vardır. Polonya’da staj yapmanın sağladığı avantajların başında daha fazla iş imkanı olması gelmektedir.

Farklı kültürlerle tanışabilir, mesleki anlamda yabancı dilinizi iyi derecede geliştirebilirsiniz. Avrupa’daki firmaları tanıyarak çalışma alanları hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Staj yaptığınızda kurumlarda başarılı olmanız, iş teklifi almanızı da sağlayabilir. Staj sonunda aldığınız sertifikalar, güçlü bir CV oluşturmanızı sağlayacaktır.

Polonya’da Erasmus Masrafları Aylık Ne Kadardır?

Polonya’ya Erasmus programı ile giden öğrencilere aylık 500 € ve 300 € kadar hibe verilir. Polonya’nın Erasmus için en çok tercih edilen ülkelerden biri olmasının sebebi daha ucuz olmasıdır. Polonya Zlotisi kullanan ülkede 1 Polonya Zlotisi, 3,37 TL’ye eşittir. € kullanan ülkelere göre para birimi avantajı vardır. Ülkede yeme-içme, eğlence sektörü ucuzdur. Aylık 1.000 € ile masraflarınızı karşılamanız mümkündür.

Erasmus masrafları, eğitim almak için tercih ettiğiniz şehre göre de değişiklik gösterir. Sakin şehirlerinde yaşam masrafları daha düşükken Varşova gibi büyük kentlerinde masraflarınız çok daha fazla olabilir. Üniversite tercihi yaparken şehirleri inceleyerek bütçe hesaplaması yapabilirsiniz.

Polonya’da Erasmus Öğrencileri için Kalacak Yer Seçenekleri Nelerdir?

Polonya, Erasmus öğrencilerine karşı oldukça misafirperver davranan bir ülkedir. Ülkede öğrencilerin konaklayabileceği ev ve yurtlar, birçok Avrupa ülkesine kıyasla daha ucuzdur. Standart bir yurt odasının fiyatı aylık 60 €’dan başlar. Standartlarına ve bulunduğu konumlara göre ücretler değişiklik gösterir. Öğrenci evleri ve yurtlarda aylık ortalama 100 €- 150 € arasında konaklayabilirsiniz.

Tercih edebileceğiniz üniversitelerin bir kısmı, öğrencilerine konaklama imkanı sunmaktadır. Üniversite kampüsleri içinde veya kampüse oldukça yakın yurtlarda konaklayabilirsiniz.

Polonya’da Erasmus Öğrencilerinin Kullanabileceği Bankalar Nelerdir?

Polonya’da Erasmus öğrencileri, ING bank, TEB bankası, Yapı Kredi ve Bank PEKAO-SA bankalarından para çekebilir. Polonya’da herhangi bir bankada € hesabı açarak da online bankacılık kullanabilirsiniz.

Polonya’da Erasmus Stajı Nedir?

Erasmus kapsamındaki öğrenciler, eğitimlerinin devam ettiği süre içerisinde Polonya’da staj yapma hakkına sahiptir. Polonya’da açılan stajları takip ederek birçok eğitim alanında staj imkanı bulabilirsiniz. Erasmus stajları genellikle kısa süreli olarak açılır ve öğrenciler kısa süreli eğitim vizesi ile Polonya’da ikamet edebilir.

Polonya’da staj yapmak için öncelikle staj başvurusunda bulunmanız ve kurum tarafından kabul edilmeniz gerekir. Daha sonra kurumdan alacağınız belgelerle birlikte Türkiye’de belirli belgeleri hazırlayarak Erasmus vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Erasmus staj vizesi, kısa süreli vizelerden biridir ve Schengen vize başvurusu ile gidilebilir. Schengen vizesi ile gittiğinizde diğer Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etme şansınız da vardır.

Erasmus Polonya Hibe Miktarı Nedir?

Türkiye’den Polonya’ya Erasmus programı ile gidecek olan öğrencilere hibe verilmektedir. Hibe miktarı, iki grupta bulunan öğrenciler için verilir. Bir grup 500 €, bir grup 300 € hibe alabilir.

Polonya Erasmus Hibe Miktarı Yeterli Mi?

Polonya’da eğitim aldığınız süre içerisinde en az 300 € hibe alabilirsiniz. Polonya, diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuz olan ülkelerden biridir. Konaklama ücretleri ortalama 100 €’dur. Yeme-içme fiyatları da uygun olan ülkede hibe miktarı ile temel ihtiyaçların karşılanması mümkündür.

Polonya’nın birçok kentinde yaşam masrafları düşük olsa da Varşova gibi gelişmiş ve büyük bir şehrinde eğitim alacaksanız hibe miktarı yeterli değildir. Gelişmiş şehirlerde konaklama masrafları diğer şehirlere göre daha fazladır.

Erasmus için Polonya’da Hangi Üniversite Tercih Edilebilir?

Polonya’nın birçok üniversitesine Erasmus programı ile öğrenci kabul eder. Ülkede eğitim almak için gideceğiniz üniversiteler ile Türkiye arasındaki anlaşmalar önemlidir. Polonya’nın Erasmus ile gidilecek en iyi üniversitelerinden bazıları şunlardır:

 • Jagiellonian University
 • University of Warsaw
 • University of Wroclaw
 • Adam Mickiewicz University
 • University of LODZ

Polonya Katowice’de Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Katowice, Polonya’nın en küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen birçok tarihi eser, galeri ve park gibi gezilecek yerlere sahip olan turistik bir kenttir. Merkezi bir konumda yer alır ve uygun fiyatlarla konaklama imkanı vardır. Katowice’de Erasmus yapabileceğiniz üniversiteler şunlardır:

 • Uniwersytet Slaski
 • Salaska Akademia Medyczna
 • Katowice School Of Economics
 • Akademia Sztuk Pieknych
 • Medical University of Silesia
 • University of Occupational Safety

Polonya Torun’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Torun, Polonya’nın kuzeyinde bulunan küçük ve oldukça eski bir şehirdir. Torun’da Erasmus yapabileceğiniz üniversiteler; Uniwersytet Mikolaja Kopernika, Wyzsza Szkola Bankowa.

Polonya Lodz’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Lodz’da Erasmus yapabileceğiniz Lodz üniversitesi, 230 üniversite ile partnerlik anlaşması olan bir üniversitedir. Lodz, Polonya’nın merkezinde bulunan gelişmiş şehirlerinden biridir.

Polonya Varşova’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya’nın başkenti olan Varşova, Erasmus yapabileceğiniz birçok şehrine göre daha pahalıdır. Önde gelen üniversitelerin bulunduğu şehirde birçok alanda eğitim alabilirsiniz. Varşova’da Erasmus yapabileceğiniz üniversiteler;

 • Varşova Üniversitesi
 • Varşova Teknoloji Üniversitesi
 • Warsaw School of Economics
 • Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi
 • Vistula Üniversitesi
 • Kozminski University
 • University SWPS

Polonya Wroclaw’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Wroclaw’da Erasmus yapabileceğiniz Wroclaw üniversitesi, ülkenin en köklü üniversitelerinden biridir. Felsefe ve Teoloji eğitimleri vermeye başladıktan sonra ekonomi, tıp, hukuk gibi birçok bölümde eğitim vermeye devam etmiştir.

Polonya Czestochowa’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Czestochowa’da eğitim alabileceğiniz üniversiteler şunlardır;

 • Jan Dlugosz Üniversitesi
 • Czestochowa Teknoloji Üniversitesi
 • Czestochowa Yönetim Üniversitesi
 • Czestochowa Teknik Üniversitesi
 • Polonya Czestochowa Üniversitesi

Czestochowa, Polonya’nın en küçük ve sakin şehirlerinden biridir. Şehirde öğrencilerin konaklayabileceği yurtlar ve evlerin fiyatları, Varşova gibi gelişmiş şehirlerine göre daha düşüktür. Fiyatlarının uygun olmasından dolayı Erasmus için en çok tercih edilen şehirler arasında yer alır.

Polonya Radom’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Radom kentinde Erasmus yapabileceğiniz devlet üniversitesi ile birlikte özel üniversiteler de vardır. Şehrin üniversiteleri şunlardır;

 • Radom İş Güvenliği ve Organizasyonu Yüksek Okulu
 • Radom Ekonomi Yüksek Okulu
 • Radom Avrupa Teknik Okulu
 • Radom Teknoloji Üniversitesi
 • Radom Jan Chopin İşletme Yüksekokulu
 • Kazimierz Puaski Teknoloji Üniversitesi

Radom, Erasmus yapabileceğiniz küçük ve sakin Polonya şehirlerinden biridir. Küçük bir şehir olmasından dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Konaklama, yeme-içme gibi masrafların da düşük olmasından dolayı tercih edilen şehirler arasına girmiştir.

Polonya Rzeszow’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Rzeszow, Polonya’nın küçük ve nüfusu az olan şehirlerinden biridir. Erasmus için tercih edebileceğiniz şehirde konaklayabileceğiniz yurt ve evler genellikle uygun fiyatlıdır. Erasmus yapmak için tercih edebileceğiniz üniversiteleri; University of Rzeszow ve Rzeszow Teknoloji Üniversitesi’dir.

Polonya Gdansk’ta Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Gdansk’ta Erasmus yapmak için tercih edebileceğiniz üniversiteler;

 • Gdansk Teknik Üniversitesi
 • Gdansk Üniversitesi
 • Medical University of Gdansk

Gdanks, nehir kıyısına kurulan Polonya’nın sahil şehirlerinden biridir. Önemli bir ticaret merkezi olmasıyla birlikte sanayi ve teknolojisi gelişmiştir. Polonya’nın turistik kentlerinden de biri olması, fiyatların birçok şehrine göre daha yüksek olmasına neden olmuştur.

Polonya Konin’de Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Konin’de Erasmus yapabileceğiniz üniversiteler; Konin Yönetim Yüksek Okulu, Konin Profesyonel Eğitim Yüksek Okulu, Konin Pedagoji ve Teknoloji Yüksek Okulu’dur. Konin, Erasmus yapabileceğiniz ucuz, sakin ve küçük Polonya şehirlerinden biridir.

Polonya Krakow’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya’nın ikinci en büyük şehri olan Krakow, oldukça gelişmiş bir kenttir. Yabancı dilinizi geliştirmeniz adına da avantaj sağlayan şehirde Erasmus yapabileceğiniz üniversiteler bulunur. Uluslararası öğrenciler için en çok kontenjanın açıldığı üniversitelere sahiptir.

Krakow Ekonomi Üniversitesi, 1925 yılında kurulan, ülkenin en büyük üçüncü üniversitesidir. Aynı zamanda Polonya’nın en büyük ekonomi üniversitesidir. Finans, Ticaret Bilimleri, İşletme ve Yönetim Fakültesi, İktisat ve Uluslararası İlişkiler olarak 4 ana bölümü vardır. Amerika ve Asya ülkeleri ile birlikte ortak projeler yürütülür ve 200’den fazla uluslararası partnere sahiptir.

Krokow Teknoloji Üniversitesi, mühendislik ve mimarlık alanlarında Erasmus yapmak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği önde gelen üniversitelerden biridir. Lisans, yüksek lisans ve dil eğitimi alabileceğiniz bölümleri vardır. Üniversitede İngilizce eğitimi alan öğrenciler, uluslararasında alanda çalışabileceği bir diplomaya sahip olmaktadır.

Jagiellonian Üniversitesi, 650 yıllık bir geçmişe sahiptir. Üniversite öğrencilerinin %44’ü yabancı öğrencilerden oluşur. Kampüsleri şehir merkezine yakın olan üniversitenin ulaşım imkanları oldukça gelişmiştir. 111 bölümü bulunur ve 3.000’den fazla akademisyeni vardır. Lisans, yüksek lisans, dil eğitimi alabileceğiniz bölümleri vardır.

Polonya Legnica’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Legnica’da Erasmus yapabileceğiniz üniversiteler; Legnica Yönetim Üniversitesi ve Legnica Sağlık Bilimleri Üniversitesi’dir. Legnica üniversitelerinde lisans, yüksek lisans, doktora ve dil eğitimi için yabancı öğrenciler kabul edilmektedir.

Polonya Lublin’de Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Lublin, Polonya’nın doğusunda bulunan sakin ve küçük bir şehirdir. İngilizcenin en az konuşulduğu şehirlerden biridir. Polonya’nın en çok Erasmus öğrencisi bulunan şehirde Erasmus yapabileceğiniz üniversiteler:

 • Medical of Universiryt Lublin
 • Lublin Teknoloji Üniversitesi
 • Lublin Ekonomi Üniversitesi
 • Maria Curie Sklodowski University
 • University of Life Sciences in Lublin

Polonya Olsztyn’de Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Olsztyn şehrinde Erasmus yapabileceğiniz üniversite, Universtiy of Warmia and Mazury in Olsztyn. 1999 yılında kurulan üniversitesinin ortalama 40.000 öğrencisi vardır. Lisans ve yüksek lisans programlarına katılarak eğitim alabileceğiniz üniversitede birçok yabancı öğrenci vardır.

Polonya Poznan’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Polonya Poznan’da Erasmus yapabileceğiniz üniversiteler;

 • Poznan Teknoloji Üniversitesi
 • University of Life Sciences İn Poznan
 • Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi
 • Poznan University of Economics
 • Poznan University of Medical Sciences
 • University of Fine Arts İn Poznan

Polonya Szczecin’de Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Erasmus yapabileceğiniz Szczecin Üniversitesi, 40.000’den fazla öğrenciye sahiptir. Öğrencilerinin yarısını yabancı uyruklular oluşturur. Polonya’nın önemli üniversitelerinden biri olan Szczecin Üniversitesinde 58 bölüm bulunur. Coğrafya, İktisat, Tarih, Doğa Bilimleri gibi birçok ana bilim dalı vardır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir