Polonya Çalışma Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Polonya çalışma vizesi, Polonya’da bir şirketle iş anlaşması yaptıktan sonra alabileceğiniz uzun süreli vize türüdür. Bu vizeyle Polonya’da 90 günden uzun süre konaklayabilir ve çalışabilirsiniz. Çalışma vizesi almanız için öncelikle çalışma izniniz olmalıdır.

Polonya Çalışma İzni Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya Çalışma İzni Vizesi Nasıl Alınır?Polonya çalışma izni almanız, ülkeye seyahat etmeniz için yeterli değildir. Çalışma izni aldıktan sonra çalışma vizesine başvuru yapmanız gerekir. Çalışma izni, çalışacağınız firmadan alacağınız bir izindir ve çalışma belgesi firma tarafından hazırlanır. Bu belge size ulaştıktan sonra evraklarınız arasına ekleyerek vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Çalışma vizesi başvurusu, Polonya konsolosluğuna veya yetkili vize merkezlerine yapılabilir. Başvuru için öncelikle internet üzerinden başvuru formu doldurabilir ve randevu alabilirsiniz. Randevu tarihine kadar hazırlanması gereken belgelerle vize merkezlerine şahsen müracaat etmeniz gerekir.

Polonya Sezonluk Çalışma Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Sezonluk çalışma vizesi, tarım, inşaat, bakıcılık, garsonluk gibi sektörler için alabileceğiniz, çalışma vizesine göre daha kısa süreli olan vize türüdür. Sezonluk çalışma vizesi almanız için öncelikle sezonluk işlere başvuru yapmanız ve kabul edilmeniz gerekir. Kabul edildikten sonra çalışma izni verilir ve gerekli belgeler firma tarafından hazırlanır.

Sezonluk çalışma vizesi, 9 ay, 3 yıl gibi geçici sürelerle verilir. Vizesiz çalışma izni alındığında ülkede 180 günden daha kısa süre konaklayabilirsiniz. Bu süreden uzun süre çalışacak olanların vize başvurusunda bulunması gerekir. Çalışma vizesi prosedürüne uygun şekilde belgelerinizi hazırlayarak Polonya konsolosluğuna müracaat etmeniz gerekir.

Polonya Çalışma Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya çalışma vizesi, 90 günden uzun süre ülkede konaklayabileceğiniz D tipi vize türlerinden biridir. Vize başvurusu yapmanız için hazırlamanız gereken güncel belgeleri, Polonya konsolosluğunun açıklamalarından takip etmeniz gerekir. Başvuru için hazırlanması gereken başlıca belgeler şunlardır:

  • Vize başvuru formu
  • Pasaport
  • 2 adet biometrik fotoğraf
  • 000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası
  • Çalışma izni belgesinin orijinali ve fotokopisi
  • İş sözleşmesi
  • Mesleki belgeler
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Tarihçeli yerleşim yeri
  • Şirket tarafından hazırlanması gereken belgeler

Polonya Çalışma İzni Alınca Çalışma Vizesi Veriliyor Mu?

Polonya’da bir firmadan çalışma izni almanız ülkeye seyahat etmenize imkan sağlamaz. Çalışma izni, vize prosedürüne göre başvuru yapacak olan kişinin alması gereken zorunlu belgelerden biridir. Bu belgeyi aldığınızda çalışma vizesine başvuru yapabilirsiniz. Çalışma vizesi almadığınız sürece çalışma izni ile ülkede konaklamanız mümkün değildir.

Sezonluk çalışma izinlerinin bir kısmı vize almadan ülkede çalışma imkanı sağlamaktadır. 180 günden kısa süreli sezonluk işler için alacağınız çalışma izni ile ülkede vizesiz konaklayabilirsiniz. Ancak uzun süreli işler için vize almanız zorunludur.

Polonya İşçi Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Polonya işçi vizesi, ülkeye çalışma amacıyla gidecek olan kişilerin alabileceği uzun süreli vize türlerinden biridir. Vize başvurusu, Polonya konsolosluğu, Polonya Büyükelçiliği veya yetkili vize merkezlerine yapılabilir. Yaşadığınız bölgenin yetkili kurumlarına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Vize başvurusu yapacak kişilerin öncelikle vize merkezlerinden randevu alması gerekmektedir. Vize randevusunu konsolosluğu arayarak veya internet üzerinden başvuru formu doldurarak alabilirsiniz. Randevu tarihinde yetkili kurumlara şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir.

Polonya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Polonya çalışma vizesine başvuru yaparken ödenmesi gereken vize harcı 80 € olarak belirlenmiştir. Başvuru yapacağınız vize merkezine 30 € ödemeniz gerekir.

Polonya Mevsimlik Çalışma İzni Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya çalışma vizesi, ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusunun detaylı incelenmesi gereken durumlarda 60 gün kadar sürmesi mümkündür.

1/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir