ROMANYA VİZESİ HAKKINDA

Romanya vizesi almanız; Romanya’da gerçekleştirmek istediğiniz faaliyetlerin, katılmak istediğiniz iş toplantılarının ya da ticari fuarların, aile birleşiminizin, vatandaşlık başvurularınızın önünü açmaktadır. Başvuru yapmaksızın bu olanaklardan yararlanamazsınız. İster turizm amaçlı olsun, ister eğitim amaçlı; Romanya’da bulunmak istediğinizi ilgili makamlarla paylaşarak izin almalısınız. Yasal yollar ile Romanya’ya girişiniz için başvuru yapmanız gereken vize türü ise; sizin gidiş amacınız doğrultusunda şekillenecektir. Romanya Türk vatandaşlarınıza birçok kategori başlığında vize veriyor. Her yıl; turizm, eğitim, Erasmus, aile birleşimi, transit ve de çalışma izni için çok sayıda Türk vatandaşı deneyimli vize danışmanları tarafından hazırlanan dosyalar ile vize başvurularında bulunuyor. Siz Romanya seyahatiniz ile alakalı doğru kategori hangisi, ne kadar süre vize alabilirsiniz ya da vize ücretleri ne olur merak ediyorsanız; Vize Ofisi ile bu konular hakkında görüşerek aydınlatıcı bir bilgi alabilirsiniz. Romanya vizesi alımı gerçekleştirmek isteyen çalışan ve de çalışmayan herkes; vize başvuru sırasında bazı standart belgeler sunmaktadır.

Romanya

ROMANYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Romanya’da turistlik bir seyahat amacı ile bulunabilirsiniz. Romanya’da bulunmak için başvuru yapmanız ve de vize almanız gerekiyor. Vize alım sürecinde ise deneyimli kişilerle çalışabilirsiniz. Turistik vize başvurusu için işlemlerinizi başlatmadan önce Vize Ofisi personellerinden destek alabilir, sürecin yönetilmesi adına destek sağlayabilirsiniz.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Romanya vizesi için başvuru yapmanız durumunda; 180 günlük bir zaman dilimi ile karşılaşacaksınız. Tabi ki bu durumum başvurunuz olumlu sonuçlanması ile sağlanabilir. Pozitif bir sonuç almanız size 90 günlük bir konaklama dilimi sunuyor.

Nereye Başvurulur:  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan; Romanya Konsolosluklarında, vize işlemlerini yürüten bir birim bulunmaktadır. Bu birim ile görüşerek başvuru yapmanız mümkün.  

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Pasaportunuzun çok fazla yıpranmamış olması, yırtılmamış olması gerekmektedir. Son 3 yıl içerisinde, herhangi bir ülkeye yolculuk gerçekleştirdiyseniz, bu ülkelere dair vize işlemlerinizin yer aldığı sayfaların fotokopisini de dosyanız ile sunmalısınız.

 

Romanya Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu; sizin iletişim bilgilerinizi özellikle paylaşmanız gereken bir formdur. Belgelerinizin incelenme aşamasında bu formda yer alan iletişim araçları kullanılarak sizinle irtibata geçilebilir. Bu nedenle formu yetkililerin inceleyeceğini ve de doğru bilgilen yer alamsı gerektiğini unutmayınız. İmzalanmamış ve de tarih belirtilmemiş formlar asla kabul edilmemektedir.

Biyometrik Fotoğraf: 2 tane birbiri ile aynı olan biyometrik fotoğraf talebi yapan yetkililer; arka fonu beyaz, kişinin net bir şekilde görüntüsünün olmasını, 35*45 mm ebadında olmasını istiyorlar. 

Otel Rezervasyonu: Romanya’ya turizm vizesi alıp gitmek istediğinizi beyanlarınızda belirtmiş olmalısınız. Dolayısı ile bu beyanların doğru olduğuna ve de Romanya’da bulunacağınız sürede nerede kalacağınıza ilişkin otel kayıtlarını sunabilirsiniz. Otel yönetimi konu ile alakalı talebiniz doğrultusunda adınıza rezervasyon yapılmış süreç ile ilgili gerekli belgeleri sizinle paylaşarak, vize dosyanızda en çok ihtiyacınız olan belgeyi size sunacaktır.

Öğrenci Belgesi: Romanya’ya turistlik bir yolculuk yapmak istediğini söyleyerek yetkili mercilere başvuru yapan şahıs;  öğrenci olabilir. Eğer kişi öğrenci ise; kendisinden farklı belgeler de talep edilecektir. Öğrenci olan kişi, okulundan ya da e-devlet profilinden gerekli belgeyi alarak durumunu beyan etmek zorundadır.

Muvafakatname: Reşit olmayan kişiler turist olarak Romanya’ya seyahat edebilirler. Bunu gerçekleştirmek için kişinin; vasileri tarafından imzalanan bir izin belgesine ihtiyacı vardır. İzin belgesi noter onayı taşımak zorundadır.

Taahhütname: Çalışmayan kişiler de turistik gezi için vize müracaatında bulunabilir. Turistik vize başvurularında, vize sahibinin masrafları ile Romanya’da geçireceği günlerde harcayacağı minimum bedeli karşılayacağının taahhüdünü verecek olan kişi bunu noter huzurunda onaylatmalıdır.

Mesleki Belgeler: Turistlik vize amacı ile yapılan müracatlarda mesleki duruma ilişkin evraklar da talep edilmekte. Mesleki durum ne olursa olsun; kişi kendisinden istene evrakların teminini yaptığı sürece ve de sponsor kayıtlarını sunduğu sürece, başvuruda bir problem yaşanmayacaktır. Başvuru sahibi çalışan ise; ilgili bulunduğu kurum ile görüşerek, işe başlama belgesini temin etmelidir. Bunla beraber kendisi de e-devlet üzerinden SGK hizmet süresinin yer aldığı evrakı doyasında sunmalıdır. İşverenlerin sunması gereken bir diğer evrak ise; ticaret sicil gazetesidir. Bu gazeteye ilişkin bir kopya sunmanız yeterlidir. Geliri olmayan öğrenci, çalışmayan ya da ev hanımları ise sponsor evrakları beyan ederek, bu durumun seyahat etmelerine bir mani olmadığını kanıtlayabilirler. Öğrencelerin kesinlikle öğrenci belgesi sunmaya ihtiyaçları vardır. Öğrenci belgesi sunan 18 yaş altı başvuru sahipleri noter onayı alınan taahhütname sunmalıdırlar. Bu taahhütnamede günlük masraflarını karşılayacak olan kişinin adı, adres ve de iletişim bilgileri yer alırken, başvuru sahibinim seyahate başlangıç tarihi ile bitiş tarihi de yazılmalıdır. Seyahati finanse edecek olan kişinin, taahhütname ile beraber nüfus cüzdan fotokopisini de sunmayı ihmal etmeyiniz.

Oturum Kart: Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden yabancı şahıslar da; turistlik vize başvurusu yapabilirler.  Yabancı uyruklu başvuru sahibi; gezi planını gösteren tarihten sonra ki 3 ay için de oturum iznine sahip olmalıdır. İlgili belgeyi ibraz ederek, oturum izinlerinin Romanya dönüşünde de devam etiğini kanıtlamalıdırlar.  

Finans Durumunuza İlişkin Belgeler: Finansal durumunuz sizin başvurunuzun değerlendirme sürecini yakından etkileyecek faktörler arasındadır. Romanya’ya ticari bir amaçla ya da çalışma amacı ile gitmediğinizi, Romanya’da bulunduğunuz süre boyunca giderlerinizi karşılayabilecek güçte olduğunuzu sunacağınız evraklar ve de beyanlar ile göstermeniz gerekmekte. Finansal durumunuza ilişkin belgeler içerisinde; banka hesaplarınız, diğer gelir belgeleriniz, taşınmazınız varsa onlara ait tapu ve de ruhsatlar sunulabilir.

İşyeri İzin Belgesi: Bu belge dilekçe ya da mektup formatında; çalıştığınız kurumun antetli kâğıdına çıktı alınarak, sorumlunuz tarafından imza ve de kaşe yapılarak tarafınıza sunmalıdır. İlgili belge Romanya Konsolosluğu’na hitap etmelidir. Yazı içerisinde; sizin çalışma pozisyonunuz, izine çıkış ve de izinden dönüş bilgileriniz yer almalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus kayıt örneğinizi sunarak, aile, soy ve de adres bigilerinizi Konsolosluk ile paylaşmalısınız. İlgili belgede yer alan bilgilerin, sizin sunduğunuz beyanlar ve de kimlik bilgileriniz ile örtüşmesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı: Aslı ile başvuru yapmalı, fotokopisini de dosyanızda bulundurmalısınız.

Dekont: Vize başvurusu yaptığınız kategori, ilgili hizmet karşılığı bir ödenek çıkartacaktır. Bu harcı ödediğinize dair banka dekontu.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Yolculuğunuzdan önce ki üç ay boyunca başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Ancak; yolculuğunuza 2 haftadan az bir süre kala yapacağınız müracaatlar olumlu değerlendirilmeyebilir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Romanya’da turistlik etkinliklerde yer almak, gezmek ve de konaklama yapmak amacı ile müracaat ettiği geziniz için izin başvurusu yapmalısınız. Başvurunuzun sonucu resmi tatiller dışında 10 gün içerisinde tarafınıza sunulacaktır.

TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Romanya Ticari Vize Başvurusu Nedir: İş ve de ticari amaçlarınız doğrultusunda gerçekleştireceğiniz yolculuklar için ticari vize almanız gerekmektedir. Romanya ticari vizesi de bu kapsamda Türk vatandaşlarına sunuluyor. İşverenler, şirket sahipleri, firma ortakları, sporcular, emekliler, mühendisler, freelancerlar, resmi kurum çalışanları ve de diğer meslek gruplar; Romanya’da istedikleri faaliyetlere ticari vize başvurularında bulunabilirler. Romanya ticari vizesi bordo pasaport sahipleri bu izni alarak; ticari etkinliklere katılabiliyorlar.

Kaç günlük alınabilir: Romanya’da ticari faaliyetler için bulunma izninizi 180 gün bazında; 90 güne kadar konaklama şeklinde alabilirsiniz. Ticari vize süresi ile alakalı gün sayısı sizin beyanlarınız ve de dosyanızı inceleyen yetkililerin değerlendirmesi sonucunda şekillenecektir.

Nereye Başvurulur: Başvurunuzu Romanya Konsolosluğu’na yapmalı, evraklarınızın hazırlanması ve de kontrolden geçmesi için Vize Ofisi’ne danışmalısınız.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Romanya’da ticari vize alarak konaklayabilmeniz için diğer vize başvurularında da geçerli olan kriterleri pasaportunuzun taşıması gerekmektedir.

Vize Başvuru Formu:  Romanya vize başvuru formu, tüm Romanya vizesi başvurularında doldurulan bir formdur. Bu formda yer alan sorular karşısında vereceğiniz yanıtlar; ticari bir amacınız olduğunu ve de bu nedenle Romanya’da bulunmak istediğinizi göstermelidir.

Biyometrik Fotoğraf: Elinizde bulunan fotoğrafınız son altı ayda çekildiyse, Romanya vize başvurunuzda aynı fotoğrafı sunabilirsiniz. Ancak bu fotoğrafın başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olmasına dikkat ediniz.

Kimlik Fotokopisi: Kimlik fotokopinizi, tek bir sayfa halinde sunmalısınız.

Uçak Bileti Rezervasyonu ve Hotel Rezervasyonları: Ticari amaçlı gitmek istediğiniz Romanya’da ne kadar kalacağınızı ve de nerede kalacağınızı beyan edeceğiniz dilekçenize ek olarak otel ve de uçak rezervasyonlarını sunabilirsiniz. Bu evrakların tamamı sizin adınıza ve de güncel başvuru tarihinizi kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası: Yurt dışı seyahatlerinizde vize işlemleri sırasında sıkışmamanız adına; seyahat sağlık sigortanız ile ilgili işlemlerin tamamını Vize Ofisi’ne danışarak sürdürebilirsiniz. Hangi ülke, hangi sigorta kapsamında bir poliçe istiyorsa, o şekilde sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir. Romanya’ya yapacağınız ticari vize başvurunuz için de seyahat sağlık sigortanızın 30.000 Euro teminatına sahip olmasına dikkat ediniz.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:

Ticari Davetiye: İş amaçlı Romanya geziniz için hazırlanacak bu davetiyede; Romanya’ya davet amacınız, katılacağınız etkinliğin içeriği, izin belgeleri ve de süresi, seyahat süresince katılacağınız bu etkinliğe ait varsa başvuru belgesi ya da ödeme dekontuna ilişkin bilgiler bulunmalıdır. Davet mektubunda sadece size ait bilgiler yer almalı. Sizi Romanya’ya davet eden kişi ve de kurumun da bilgileri yer almalıdır. Bu davet şahsi bir davetse; o kişinin kimlik bilgilerine ek olarak iş ve de davet gerekçesine ilişkin detaylardan da bahsedilmelidir. İlgili davet eğer bir kurum ya da şirket adına yapıldıysa; şirkete ait evrakların özenle sunulması ve de davetiye eşliğinde size gönderilmesi şarttır. Bu davetiyenin aslını ise başvuru esnasında yetkililere iletmelisiniz.

Şirket Evrakları: Sunulan evrakların bir kısmı son üç ayı, bir kısmı da altı ayı kapsamalıdır. Şirket ile alakalı faaliyet belgeniz altı ay içerisinde alınmış olabilir. Sunacağınız SGK dökümleri ise üç ayı kapsamalıdır. Bunların yanı sıra ortaklarınız varsa; sizin de dahil olmak üzere tüm şirket yetkililerinin imza sirküleri ile ticaret odası kayıtlarınızı da sunmalısınız.

SGK Hizmet Belgesi: Şahsi başvurular için çalıştığınız dönemi ve de meslek tanımınızın kodunu içeren resmi evrak. E-devlet yardımı ile edinebilirsiniz.

Maaş Bordrosu: Çalıştığınız kurumdan almanız mümkündür. Islak imza ve de kaşesi eksik olmamalıdır.

Banka Hesabı: Son 3 aya ait olan herhangi bir hesabınızın hesap özetini ve de varsa taşınmazlarınızın tapusunu, başka bir geliriniz varsa onu da somutlaştıran bir evrakı sunabilirsiniz.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Katılacağınız bir fuar ya da seminerse; başlama tarihinden iki ay kadar öncesinde başvurunuzu yapabilirsiniz. Yolculuğunuza son 15 gün kala da başvuru yapabilirsiniz. Fakat son 15 günden sonra yapılan vize müracaatları kabul edilmeyebilir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Romanya mercilerine yapacağınız bu resmi başvuru, 7-10 iş günü içeresinde açıklanmaktadır.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Türkiye’de yaşayan vatandaşlar, Romanya’da yaşayan aile ve de arkadaşları ile görüşmek için Romanya’ya gitmek isteyebilirler. Bu şekilde Romanya vizesi almak isteyenler; aile ve arkadaş ziyareti vizesi kategorisini seçmeleri gerekiyor.

Kaç Günlük Alınabilir: Aile ve de arkadaş ziyareti amacı ile size verebilecek izin günü sizin tercih ettiğiniz gün sayısına başlı. Alabileceğiniz en üst düzeyde vize ise; 180 gündür.  

Nereye Başvurulur: Aile arkadaş vizesi için müracaatları Romanya Konsolosluğu alıyor. Vize danışmanlığı için ise; Vize Ofis’i ilk tercihiniz olmalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir           

Pasaport: Türk vatandaşları da, Türkiye’de yaşayan yabancılarda; Romanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için işlem başlatabilir. Her iki durumda da; başvuru sahipleri tarafından sunulması gereken pasaportun detayları çok önemlidir.

Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formları, sizin başvuru tercihinizi beyan edeceğiniz formlardır.

Biyometrik Fotoğraf: 2 biyometrik fotoğraf dosyanızda bulunmalıdır.

Davetiye: Romanya’ya vize almak istediğiniz kategori eğer aile ve arkadaş ziyareti ise; sizi orada ikamet eden bir yakınızın davet etmesi gerekmektedir. Bir davet mektubu, başvurunuz oldukça önemli bir noktaya taşıyacaktır. Bu davet mektubunda; yakınızın ikametgah adresi ve de kimlik bilgileri bulunmalıdır. Romanya vatandaşı olmayan bir arkadaşınız ya da ailenizden birisi de bu davetiyeyi gönderebilir. Fakat davetiyenin yanında oturum iznini de sunmak zorundadır.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Banka Hesap Özeti: Yakınlarınızla beraber geçireceğiniz aile ve arkadaş tatilinizde kendi masraflarınıza yetecek kadar bir bakiyenin hesabınızda bulunması gerekmekte. Ayrıca son 3 ay içerisinde yaptığınız banka işlemlerinin de bir dökümünü sunmalısınız. Banka işlemlerinizin 3 aylık bölümünün yer alacağı bu evrak mutlaka ıslak imza ve de banka kaşesi taşımalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Romanya’ya Aile Ziyareti Vize Talep Dilekçesi: Romanya gezinizde gerçekleştireceğiniz aile ve de arkadaş ziyaretlerini konu alan, Türkiye’ye dönüş tarihinizin de belirtildiği dilekçe. İstenen dilekçe.

Seyahat Planınız: Romanya’da bulunacağınız süre boyunca, neler yapacağınıza yer vereceğiniz seyahat planı. Günlük bir plan yapabilirsiniz.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Vizeye başvurmak istediğiniz tarihi, yolculuğunuzdan önceki en geç 15 gün içerisinde belirlemeniz gerekmektedir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Transit vizesi alan şahıs, bu izni sadece Romanya’dan geçiş yaparken kullanabilir. Farklı bir faaliyette bulunamaz.

Kaç günlük alınabilir: Transit vizesi, Romanya’dan geçiş yağacağınız kısa çapı bir süre için verilmektedir.

Nereye Başvurulur: Diğer Romanya vizelerinde olduğu gibi; Romanya Konsolosluğu’na giderek müracaatta bulunabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport

Biyometrik Fotoğraf: Transit vize işlemleri için de 2 fotoğraf gerekmektedir.

Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Fotokopisi: Uçak biletinizi hangi havayolu şirketinden aldıysanız, o firmadan temin edebilirsiniz. Uçak biletinizi de sunabilirsiniz.

Vize Talep Dilekçesi: Ülkede bulunma amacınızın transit geçiş olduğunu belirtmeniz gereken dilekçe.

Gidilecek Ülkenin Vizesi: Romanya’ya geldikten sonra hangi ülkeye geçecekseniz, o ülkenin vize onay belgesi ya da oturum iznini sunmanız gerekmektedir.

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Banka Hesap Belgesi: Şahsi hesabınıza ilişkin sunabileceğiniz, 3 aylık hesap hareketlerinin yer aldığı belge banka kâğıdına basılmalıdır. Antetli kâğıda alınan hesap dökümünüzü, bankanın ilgili yetkilisi imzalayarak size sunmalı.

Seyahat Sağlık Sigortası: İlgili seyahat sigortası ayrıntılarına Vize Ofis’inden ulaşabilirsiniz.

Ne zaman başvurmak gerekir: Vize inceleme süresini de düşünerek, uçuşunuzdan yaklaşık 15 gün önce başvuru yapmalısınız.

ROMANYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Romanya Vatandaşı Olunur: Romanya vatandaşı olabilmek için hazırlamanız istenen evraklar ve de uyum sağlamanız istenen koşullar vardır. Bu konuda ki inisiyatif Romanya yetkililerine aittir.

Romanya Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Vatandaşlık Başvuru Formu: Her vize türü için matbu evrak olarak tüm başvuru sahiplerinin dosyasında bulunmak zorundadır

Pasapot: Vize basılması adına boş sayfası bulunan, vize bitim tarihinden sonra da geçerlilik süresi olan ve de bu süre altı ayın altına düşmeyen bir pasaport beklenmektedir.

Biyometrik Fotoğraf

Doğum Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneği: Romanya vatandaşlığına geçiş yapabileceğiniz vatandaşlık başvurusu yollarından birsi de; soy bağınızdır. Anne veya babanız eğer Romanya vatandaşı ise; sizlerde vatandaşlığa geçiş işlemi için başvuru yapabilirsiniz. Doğum belgenizi ve de ilgili nüfus kayıt örneğini dosyanızda bulundurmalısınız.

Oturum İzni Belgesi: Romanya Konsolosluğu’nun öngördüğü Romanya oturum süresini dolduran vatandaşlar, oturum kartlarını sunmadılar.

Finans ve Yatırım Durumunuzu Gösteren Belgeler: Şahsi hesabınıza ilişkin sunabileceğiniz, 3 aylık hesap hareketlerinin yer aldığı belge banka kâğıdına basılmalıdır. Antetli kâğıda alınan hesap dökümünüzü, bankanın ilgili yetkilisi imzalayarak size sunmalı. Buna ek olarak tapu gibi belgeler de sunabilirsiniz.

ERASMUS VİZESİ

Nedir: Ülkerler arasında yapılan öğrenci değişim programı olan Erasmus’a katılım sağlamak için alınan vize türdür.

Kaç günlük alınabilir: Romanya Erasmus vizesini 1 dönem ya da iki dönem şeklinde; 3-6 ay olarak alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Romanya Konsolosluğu’na Erasmus vizesi için müracaatta bulunabilirsiniz.

Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Erasmus vizesi almanız için sizden istenen belgeler arasında pasaportunuzda yer alıyor. İncelemeden geçecek olan pasaportunuzun temdit süresine lütfen dikkat ediniz. Vize alabilmeniz için pasaportunuzda aranan bir diğer koşul ise; 10 seneden daha eski bir pasaport olmamasıdır

Biyometrik Fotoğraf: Beyaz fon kullanılarak çekilmiş olan 2 biyometrik fotoğraf sunulmalıdır. Fotoğrafların ölçüleri ise; 3,5*4,5 cm olmalıdır.

Öğrenci Belgesi

Üniversite Yazısı: Erasmus için başvuruda bulunduğunuz, Türkiye’de ki üniversiteden almanız gereken yazı.

Hibe Belgesi: Hibe yazınız YÖK tarafından, okulunuz ile paylaşılmaktadır.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Seyahat Sağlık Sigortası

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Uçak ve Rezervasyon Beyanları

Kabul Formu: Romanya’da Erasmus yapacağınız üniversite tarafından alacağınız kabul belgesi.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Romanya’da ki okulda eğitime başlamak ve işlemlerinizi halletmek amacı ile gitmeniz gereken günden önceki 1 ay içerisinde başvurunuzu yapabilirsiniz.

ROMANYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Romanya’da bulunan anne, baba, eş ya da çocuğunuzun yanına gitmek için aile birleşim vizesi almalısınız.

Kaç günlük alınabilir: Romanya vize inceleme birimi tarafından yapılacak araştırma neticesinde; 6 ay ile 1 yıla kadar vizeniz çıkabilir.

Nereye Başvurulur: Aile birleşimi vizesi için Romanya Konsolosluğu, yapılan müracaatları değerlendirmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Romanya aile birleşimi vizesi almak istediğinizi bildirmeniz gerekken form.

Pasaport: Vizenizin işlenme ihtimalini göz önünde bulundurarak, işlenebilecek boş sayfanızın olmasına dikkat ediniz. Evlilik veya boşanma gibi kişinin soyadı değişikliği yaptığı durumlarda, gerekli soyadı güncellemelerini pasaportlarında da yapması gerekmektedir.

35*45 mm Biyometrik Fotoğraf

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Evlenme cüzdanınızın aslını da sunmanız gerekmekte. Bunun haricinde; uluslararası evlenme kayıt örneği de istenebilir.

 Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Fotokopisi

Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün ülkeler için vize alımlarında bu sigortayı yaptırmak zorunludur. Bu şekilde ibraz edeceğiniz sigorta teminatı 30.000 Euro olmalı. Hali hazırda bulunan hayat sigortanız vize başvurusunda istenen kapsamı taşımamaktadır. Dolayısı ile seyahat sağlık sigortanızı bizzat kendi adınıza yaptırmalısınız. Bu konu hakkında sormak istediğiniz sorular varsa; Vize Ofisi, vize kapsamında ki seyahat sağlık sigortası hakkında size gerekli bilgilendirmeyi sağlayabilir.

Uçak Rezervasyonu: Yolculuk yapacağız hava yolu şirketi, teminatlı olan rezervasyon işlemlerinize ait; gidiş-dönüş seyahat bilgilerinizin yer aldığı belgeleri başvuru yamanız durumunda sizlerle paylaşacaktır. Bu belgelerin aslını başvuru dosyanızla beraber yetkililere sunmalısınız.

Ne zaman başvurmak gerekir: İlgili yolculuk planınızı hayata geçirmeden önceki 15 gün içerisinde en geç başvuru yapmanızda fayda var.

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  Romanya oturum ve çalışma izni, Türk vatandaşlarının Romanya’da çalışmak ve de ikamet etmek için almaları gereken izindir.

Kaç Günlük Alınabilir: Romanya çalışma izni süresi en iyi ihtimalle; 1 yıldır.

Nereye Başvurulur:  Kişi Romanya Konsolosluğu’na; oturma ve de Romanya çalışma izni alma amacını taşıyan başvurusunuz yapmalıdır. .  

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Vize işlemlerinde genel pasaport kriterleri için istenen kriterler, oturum ve çalışma izni için de geçerlidir.

35*45 mm Biyometrik Fotoğraf

Kimlik Fotokopisi: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları;2020 yılı itibari yeni kimlik kartı edinmez mecburiyetindedir. Dolayısı ile bu yenileme işlemini hala gerçekleştirmediyseniz, başvurunuzu yöneltmeden önce, Nüfus Müdürlüğü’ne girerek yenileme işlemini gerçekleştirin. Yeni kimlik kartınızın önü ve de arkası yanı sayfada olacak şekilde fotokopisini dosyanıza ilave etmelisiniz. Randevu esnasında imliğinizin aslını da sunacağınızı unutmayınız.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Mesleki Evraklar: Kişinin özel durumu ya da mesleki durumu ile alakalı olarak yetkililer inisiyatif kullanarak farklı belgelere de ihtiyaç duyabiliyorlar. Romanya’da farklı faaliyetlerde bulunabilmek için vatandaşların vize başvurusunda bulunurken, amaçlarını net bir şekilde ifade etmeleri gerekmektedir. Şahsın beyanlarına yönelik yapılacak olan çalışma sonucunda; vize başvurusu olumlu ya da olumsuz olacak şekilde sonuçlanacaktır. Romanya vizeleri hakkında daha detaylı bilgilendirme ve de vize ücretleri ile ilgili Vize Ofisini tercih edebilirsiniz. Böylece zamanınızı doğru kullanarak, ülkeye gitmeden önce ki işlerinizi halletmeye de fırsat bulabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası

Davetiye: Bazı durumlarda ilgili birimler; kişinin çalışma faaliyetine ilişkin daha detayı anlatım isteyen evraklar ve de resmi belgeler de isteyebilmektedir. Ayrıca Romanya davet mektubunu gönderen kişi Romanya vatandaşı olmayabilir. Bu gibi durumlarda da; davet yönelten kişinin oturum iznini gösteren kartının fotokopisini sunması yeterli olacaktır. Bu konu ile ilgili olarak diğer istenebilecek evraklara ilişkin geniş bilgilendirmeyi Vize Ofisi sizlere sağlayabilir.

Çalışma İzni

Adli Sicil Kaydı

Ne zaman başvurmak gerekir: Başvuru yapmak için en erken süre 3 ay, en geç süre de 15 gün olarak belirlenmektedir. Bazı evrakların temin süresi uzayabilir. Bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Vize reddi yaşanan durumlar ne yazık ki çok küçük detayların gözden kaçabilmesi sonucunda da yaşanabiliyor. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak adına; Vize Ofisi’nden profesyonel bir destek alabilirsiniz.  

İtiraz Hakkı: Romanya Konsolosluğu değerlendirmesinden çıkan sonuca itiraz etme hakkınız bulunuyor.

İtiraz Şekli: Vize sonucunuz olumsuz olabilir. Bu tarz bir durumda; itirazlarınızı yazılı sunmalısınız.

Ücret İadesi var mı?

Vize başvurunuz sonuçlandıktan sonra ki dönemde; ücret iadesi yapılmamaktadır. 

VİZE ÜCRETLERİ

Vize ücretleri; ülkelere, başvuru kategorisine, kişinin seyahat ve sağlık sigortasına, yaşına göre değişiklik göstermektedir. Ücretlerde yaşanan değişikliklere farklı nedenler de sebep verebiliyor. En sağlıklı bilgiyi almak için Vize Ofisi ile güncel bir çalışma başlatabilirsiniz.

KONSOLOSLUKLAR

 İstanbul Konsolosluğu
Ankara Konsolosluğu
İzmir Fahri Konsolosluğu
Antalya Fahri Konsolosluğu
Eskişehir Fahri Konsolosluğu
Hatay Fahri Konsolosluğu
Trabzon Fahri Konsolosluğu
Edirne Fahri Konsolosluğu

Romanya vizesi alma, Romanya ticari vizesi alma, Romanya çalışma izni.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi