ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

UYARI: Suudi Arabistan vize başvurusu için randevu almanız zorunludur. Gerekli evraklar listesi ve başvuru formu için ücretsiz telefon desteği alın.

İstanbul’da bulunan Suudi Arabistan başkonsolosluğuna o ülkeye çıkabilmek amacı ile belgelerin doğrultulması gerekmektedir.

Suudi Arabistan başkonsolosluğu:

 • Seyahat belgesi
 • Sözleşme ve kontratlar
 • Satış yapılan ürünlerin yol belgesi
 • Evlilik cüzdanı
 • Tercüme evraklar
 • Nüfus kayıt örnekleri gibi belgeleri tasdik etmektedir.

Bu belge tasdik ve onay işlemleri prosedürü uluslararası seyahate uygunluğunuzu ölçmekle birlikte güvenliği de sağlamaktadır.

Evrak tasdik işlemleri bulunan vize başvuru sahibi hazırlamış olduğu evrakları; imza, mühür ve apostil gibi gerekli onayların alınmasının ardından bunların doğruluklarını tespit amacıyla ve evrakların geçerliliklerini ve geçerlilik süresi verebilmek için de bu vize işlemleri yapılmaktadır.

Bu aşamaların her biri evrak tasdik sürecini oluşturmaktadır. Tüm bu süreçte belgelerin hazırlanması belirli bir aşama şeklinde ilerletilmesi; mühür, onay ve imza gibi konularda ve dış temsilciliklere iletme noktasında sırası ile ve hatasız bir şekilde sizin yerinize bu vize işlemlerini yapacak olan vizeofisi.com adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Suudi Arabistan Konsolosluğu Evrak Tasdik

Kişinin herhangi bir ülkeye çıkış yapacağı sırada çıkış için elinde bulunan belgelerin geçerliliği olması sebebiyle ve belirli makamlardan onay alabilmesi için tahsil işlemi yaptırmak zorundadır.

O ülkeye ait olmayan farklı bir ülkenin dilini de barındıran evrakla bilgileri güvenilir bir şekilde onaylı ve geçerlilik kazanmış, yasal yollar ile evrakın hazırlanma sürecinin gerçekleştirildiğinin göstergesidir bunun için yapılan tüm işlemler evrak tasdik işlemleri olarak adlandırılır.

Farklı ülkelerin başkonsoloslukları Türkiye’de birçok ilde bulunmaktadır. Suudi Arabistan başkonsolosluğu evrak tasdik işlemlerinde sizlere yardımcı olacaktır.

Evrak tasdiki için onaylanabilecek belge içerikleri şunlardır:

 • Eğitim amaçlı diploma belgesi tasdiki
 • Çalışma izni belgesi
 • Vekaletname
 • Fatura tasdiki
 • Evlilik cüzdanı tasdiki
 • Menşei sertifikası
 • Ticari fatura

Bu evraklar Suudi Arabistan başkonsolosluğu tarafından kabul edilir, onaylanır ve yurt dışına çıkışınız gerçekleştirilebilecek hale gelir.

Belki yabancı olabilecek bir kavram olan menşei sertifikası kavramı; uluslararası anlamda ticari faaliyetlerde ürünün menşeini gösteren bir belgedir.

Türkiye’de bulunan ürünlerin ihraç edileceği ülkenin temsilcilikleri tarafından belgenin onaylanması gerekir. Her türlü ihraç içinde; faturaların ihraç edilmesi için ülkenin Suudi Arabistan konsolosluğuna belge onaylatması yapması gerekmektedir.

Uluslararası ticari, eğitim, menşei konularında sertifika, faturalandırma, imza ve mühür işlemlerinizin daha kısa ve kolay bir şekilde sistematik ilerletilmesini isteyenler için vizeofisi.com tüm bu süreci sizin adınıza yönetmektedir.

Suudi Arabistan Evrak Tasdik İşlemleri

Suudi Arabistan Konsolosluğu Evrak Ücretleri

Suudi Arabistan konsolosluğuna iletilecek olan evrakların her bir basamakta farklı bir ücrete tabi olduğu bilinmelidir. Sizin bu ülkeye gidiş sebebiniz ticari bir şirket vasıtasıyla, bireysel olarak ya da öğrenim için gibi farklı sebeplerden kaynaklanıyorsa bunların her biri farklı bir belgeye tabi tutulacaktır.

Bu belgelerin hazırlanma aşaması ve onay aşamaları da yine ücretlendirmede değişimlere sebep olmaktadır.

Öncelikle Suudi Arabistan İstanbul ya da Ankara konsolosluğu’na teslim edilecek olan evrakların belirli süreçlerden geçmesi gerekir. Bu süreçler şu şekildedir:

 • Suudi Arabistan’a giriş sebebinizden kaynaklı olarak hazırlamış olduğunuz belgelerin hem İngilizce hem de Arapça aslına uygun olarak çevrilmiş tercümesi bulunmalıdır. Çevrilmiş olan bu tercümelerin noter tasdiki yapılması gerekmektedir.
 • Tercümesi yapılmış olan belgeler noter tasdik sırasında yaklaşık olarak maliyet sayfa başı 130 ile 150 TL olarak değişmektedir.
 • Ardından valilik ve kaymakamlıklardan yapılacak onaylatma işlemleri için de 5 ile 10 TL arasında bir ücret ödeme durumu ile karşılaşabilirsiniz.
 • Dışişleri bakanlık onayı işlemlerinde de 45 TL ücretlendirme yapılmaktadır.
 • Son olarak konsolosluk tasdik işlemleriniz sırasında fatura menşei fiyatlandırılması dışında 80 ya da 90 TL gibi bir miktar ödeme yapabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerde değişim yaşanabilmektedir. Sadece resmi makamlarda ücretlendirme herkese aynı olarak verilir. Tercüme sürecinde seçeceğiniz tercümanın size sunacağı çeviri ücretlendirmesini de göz önünde bulunmayı unutmayın.

Suudi Arabistan Konsolosluğu Evrak Teslim Alma Saatleri

Tüm başvuruların sonucunda imza ve mühür aşamalarını geçip, apostil onayını da elde ettikten sonra konsolosluğa teslim edilen evraklar onaydan geçip teslim alma sürecine girerler. Bu süreçte Suudi Arabistan konsolosluklarının çalışma saatlerini bilmek önemlidir.

Yaklaşık olarak 7 ile 10 iş günü arasında sürecek olan evrak teslim işlemleri bulunur.

Suudi Arabistan konsolosluğu; Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olmaktadır.

 • İstanbul’un Beşiktaş semtinde bulunan bu konsolosluk Haftaiçi Pazartesiden itibaren Perşembe gününe kadar sabah 09.00 öğlen 15.00’a kadar hizmet vermektedir.

Tüm bu işlemler sırasında yanınızda kimlik kartınızı bulundurmanız gerekmektedir.

Suudi Arabistan büyükelçiliği iletişim bilgileri şu şekildedir:

Ankara’da bulunan Büyükelçilik

İstanbul’da bulunan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu

Tüm bu iletişim kanallarını kullanarak konsolosluğa gelmeden hemen önce kafanıza takılan sorular için bilgi sahibi olabilirsiniz.

Suudi Arabistan Evrak Tasdik İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan gibi ülkelere yurt dışına çıkış yapılacağı sırada, o ülkeye kişinin geçiş izninin bulunduğuna dair belirli belgeleri konsolosluk onaylı bir şekilde getirip bırakması gerekir.

 • Bu süreçte öncelikle tüm belgeler toplanır.
 • Evraklar Suudi Arabistan başkonsolosluğuna verilmek üzere bir randevu alınır.
 • Alınan randevu saatinde tüm belgeler teslim edilir.
 • Oradan alınan onayla beraber çıkış işlemleri başlatılabilmektedir.

Suudi Arabistan’a çıkabilmek için evrak tasdik işlemlerinde gerekli olan evraklar;

 • Yeminli bir tercüman eşliğinde Türk dilinden İngilizce ve Arapça’ya çevrilmelidir.
 • Aslına uygun bir şekilde yapılan çevirilerin her biri noter onayından geçip tasdik almalıdır.
 • Bu evrakların her iki suretinin de ticaret odasına onaylatılması gerekir.
 • Ardından hazırlanan bu belgeler bulunulan ildeki valiliğe onaylatılmalıdır.
 • Vali onayının ardından Ankara’daki dışişleri bakanlığı’nda onaylattırmak üzere belgeler gönderilir.
 • Onaylamadan geçen bu belgeler son olarak Suudi Arabistanın İstanbul’da bulunan Konsolosluğu’na gönderilir.

İstanbul’da bulunan Suudi Arabistan konsolosluğu’na incelemeleri sonucunda belgelerde hiçbir sıkıntı görüp gözükmüyorsa yaklaşık olarak 5 ile 7 iş günü arasında sizlere iletilmektedir.

Suudi Arabistan  Apostil İşlemleri

Yurt dışına çıkışlarda kullanacağınız geçerliliği bulunan evrakların onaylanma sürecine apostil onayı adı verilmektedir.

Uluslararası anlamda gidilecek olan ülkeye yeterliliğin izin bulunup bulunmadığı da yine bu onay ile belirlenmiş olmaktadır. Lahey Antlaşması’na göre pek çok anlaşma içinde bulunan ülke ile taraf bulunan ülkeler apostil onayı alabilmektedir.

Apostil onayının hemen öncesinde belgelerin tercüme edilmiş olması ve noter onayından geçmiş olması gerekmektedir.

Suudi Arabistan apostil anlaşması bulunan ülkelerden birisidir. İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğuna apostil edilmiş evraklarınızı teslim ederek kısa sürede izin işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Suudi Arabistan konsolosluğundan evrak tasdik işlemi gerçekleştirecek olan kişilerin apostil onayı sırasında ödeyecekleri miktar 100 TL’dir. Bu fiyat; belge sayınıza göre ve Suudi Arabistan’a ne sebeple gideceğinize dair bilgilere göre de değişim gösterir.

Suudi Arabistan evrak tasdik başvurularınız da; evrak tasdik fatura menşei ve apostil onayı sırasında size danışmanlık veren vizeofisi.com her zaman yardıma hazır ve güler yüzlü müşteri hizmetleri ile ekibi ile sizlerin evraklarınızı zamanında ve sorunsuz bir şekilde tasdik sürecine hazırlar.

Evrak tasdik işlemleri bütün ülkeler tarafından uygulanan standart bir prosedürdür. Bir evrağın tasdik işlemine tabi tutulması demek o evrağın ulusal olarak geçerlilik kazanması anlamına gelmektedir. Bu uygulama ile bütün ülkeler vize talep başvurusunda bulunan kişilerin ibraz etmiş odluğu evrakların doğruluğunu ve geçerliliğini test etmiş olur.

Yetkili mercilerce imzalanıp kaşelenmiş ve ya mühürlenmiş evraklar konsolosluğa ibraz edildikten sonra konsolosluk çalışanları ibraz edilen belgeler üzerinde inceleme başlatır. Suudi Arabistan Konsolosluğu da vize talep başvurusunda bulunan kişilerin taraflarına ibraz ettikleri belgeleri inceler. Gerekli ıslak imza, kaşe ve mühürlerin bulunduğundan emin olur.

Ayrıca konsolosluk çalışanları tarafınca gerekli görüldüğü takdirde belgenin doğruluğu imzalayan kurum ve kurululara danışılarak teyit ettirilir. Evrak tasdik süreci vize talep işlemlerinde ki en önemli safhalardandır. Çoğu kişi bu süreçte yapılan hatalar, unutulan imzalar, kaşeler, mühürler yüzünden vize talep başvurularına red cevabı almaktadır. Bu uygulama ile sahte evrak düzenleyerek Suudi Arabistan’a vize taleplerinin önüne geçilmektedir.

Evrak tasdik işlemleri Suudi Arabistan Konsolosluğuna verdiğiniz bütün evraklar için geçerlidir. Suudi Arabistan Konsolosluğu her ne kadar vize talep işlemlerini sadece yetkili vize merkezleri aracılığı ile ya da yetkili danışma merkezleri aracılığı ile kabul etse de yine de taraflarına ibraz edilen evrakların tasdiki işlemini gerçekleştirirler.

Bu evraklar içerisinde örnek olarak sıralayabileceklerimiz şunlardır. Davetiye mektubunuz gerekli Suudi Arabistan makamlarından onaylı olmalıdır. Davetiye mektubunuzun tasdikini Suudi Arabistan Konsolosluğu yapmaktadır.

Kimlik bilgilerinizi içeren kimlik fotokopinizin tasdiki, tam vukuatlı adli sicil kaydınızın tasdiki, banka hesaplarınız ile alakalı sunduğunuz gelir gider ve ekonomik durumunuzu gösteren belgenin tasdiki, bir firma sahibi iseniz firmanıza ait Suudi Arabistan Konsolosluğuna ibraz ettiğiniz iş yeri belgesi, faaliyet belgesi, firma hesap defteri, vergi levhası tasdiki, öğrenci iseniz öğrenim belgenizin tasdiki, evli iseniz evlilik cüzdanınızın tasdiki gibi bütün evraklarınızın tasdik edilmesi gerekmektedir.

Maddi ve ekonomik durumunuzu gösteren hesap defterinizi onaylayan banka yetkilisinin imza sirküsüsü ibraz etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bir firma sahibi iseniz yine firmanızda ki yetkili kişilerin imza sirkülerini de ibraz etmeniz gerekmektedir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu evrak tasdik işlemlerini şu şekilde kabul etmektedir. Evraklarınız Türkçeden İngilizceye yeminli bir tercüman tarafından çevrilmelidir. Daha sonra çevrilen evrakların aslı ile beraber noterden onaylatılmalıdır.

Noterden onay alındıktan sonra eğer ticari ve ya iş vizesi başvurusunda bulunuyorsanız bağlı olduğunuz il ticaret odasına da evrakların hem Türkçesini hem de İngilizcesini onaylatmanız gerekmektedir. Eğer şahsi olarak turizm vizesine başvuruyorsanız bu adımda herhangi bir işlem yapmanız gerekmemektedir.

Eğitim vizesi için başvuranlar belgelerini il milli eğitim müdürlüğüne onaylatmalıdırlar. Tedavi için gitmek isteyenler ise il sağlık müdürlüklerinden onay almalıdırlar.

Bu adım tamamlandıktan sonra bulunduğunuzun il valiliğine evrakların hem Türkçesi hem de İngilizcesi onaylatılmalıdır. Oradan evraklar Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığınca onaylanmalıdır. Bakanlık tarafından onaylattığınız evraklarınız en son Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu tarafından onaylanır ve işleme alınır.

Evrak tasdik işlemleri normal şartlar altında 7 (yedi) – 10 (on) iş günü sürebilmektedir. Yetkili Suudi Arabistan vize merkezimizden danışmanlık hizmeti almanız durumunda bütün bu işlemleri sizin adınıza yürütecek ve hiçbir yere gitmenize gerek kalmadan vize talep başvurunuza onay alacağız. Uzman çalışma arkadaşlarımız sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarlar.

Suudi Arabistan Vize Veriyor Mu?

Suudi Arabistan hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşlarına vize vermektedir. Diplomatik pasaportu bulunanlar 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaftır.

Suudi Arabistan Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Arabistan Konsolosluğu tarafından Türk vatandaşlarının yaptığı vize başvuruları Pazartesi ve perşembe günleri 09: 00 ile 15:00 saatleri arasında alınmaktadır.

Umre Vizesi Kaç TL 2021?

Suudi Arabistan Krallığı tarafından kısa süreli vizeler olan umre ve hac vizesi her yıl güncellenmektedir. Hac ücretinin güncellenmiş hali ve toplam ödenmesi gereken vize belgeleri konsolosluğun sitesinden erişime açılmaktadır.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı